You are currently viewing 7+ miest, kde si najviac užiješ Trnavský kraj

7+ miest, kde si najviac užiješ Trnavský kraj

Trnavský kraj je ten, kde som sa narodila a vyrástla. Ešte než to bol hit sme brali bicykle či, v lenivejšom momente auto, a vyrazili k mlynu v Jelke.

V kraji nie je jediným mlynom a zďaleka ani jedinou zaujímavou atrakciou. Oblasť má krásnu prírodu, jaskyne, pamätá na panovníkov a šľachtické rody, ktoré vybudovali veľkolepé sídla i hrady.

Na mnohé z atraktivít som narazila vďaka organizácii Trnavský kraj zážitkov, ktorá maká na tom, aby ukázala svetu, čo doma máme. V článku sa s tebou o tieto parádne miesta podelím. 

Holíč 

Menšie mesto pri hraniciach s Českom pre mňa zostáva jedným z najpríjemnejších prekvapení kraja. Objavila som ho vďaka historickému vlaku, ktorý organizoval Trnavský kraj zážitkov.

Mazutka, parná lokomotíva s divadelným predstavením počas jazdy, si na trati odkrútila jednu sezónu.

Holíč však môžeš navštíviť stále. Hádam najväčšou pýchou mesta je Holíčsky zámok, ktorého v súčasnosti obnovované priestory rozprávajú veľa príbehov.

Holíčsky zámok dostáva nový šat

Hovoria o tom, ako z hraničnej pevnôstky vyrástol kamenný hrad. Spomínajú na slávnych obyvateľov, najmä na cisára Františka Štefana Lotrinského, ktorý zámok vlastnil a zveľadil.

Bývalé letné sídlo cisárskej rodiny dnes síce stále nevyzerá najlepšie, no do jeho vnútra si už našli cestu rôzne expozície, ktoré približujú život v minulosti a mesto.

Zo zachovaných priestorov ma zaujali zvyšky pôvodnej masívnej drevenej dlažby, kúzelná Čínska sála či podzemné chodby. Legenda hovorí, že by si sa nimi dostal až do Viedne.

Počas prehliadky sa dostaneš i do podzemia
Čínska sála patrí ku klenotom zámku

Čoraz lepšie sa pozerá aj na okolie stavby postavenej na hviezdicovom pôdoryse. V areáli obnovili tradíciu pestovania byliniek, vysadili ovocné sady či gaštany.

V zámockom rybníku, ktorý spájajú drevené lávky, sú opäť ryby.

Vo vodných valoch pri zámku sa zase dá člnkovať okolo pôvodnej renesančnej pevnosti . Je to krásny zážitok, no len ak odhadneš svoje schopnosti.

Na rozdiel od člnkovania v Laxenburgu tu dostaneš loďku s dvomi ťažkými drevenými veslami. Musíš ich skrotiť a skoordinovať, aby sa plťka hýbala a najlepšie správnym smerom.

Pre mňa to bola pri protivetre náročná úloha a museli ma ísť dotiahnuť. Odporúčam preto ísť aspoň vo dvojici. 

Trnavský kraj má zámockú priekopu, kde sa dá člnkovať

Iné atrakcie Holíča 

Kalórie spálené veslovaním môžeš znovu nabrať v lokálnom remeselnom pivovare Wyvar.

V okolí pozývajú na návštevu i megality, jediný zachovaný kamenný veterný mlyn na Slovensku či veľmi pekne obnovený žrebčín v Kopčanoch.

Žrebčín v Kopčanoch

Lokalita, ktorá slúžila koňom, ale tiež na sušenie obilia a ako liehovar, je dnes múzeom. Vystavuje hádam všetko, čo sa týka koní, no venuje sa i archeológii s tisíce rokov starými exponátmi. 

Smolenice a okolie

Aj do obce na úpätí Malých Karpát ma vzal výletný vlak. S Holíčom majú Smolenice spoločnú tiež dlhšiu vzdialenosť atrakcií od vlakovej stanice. Najbližšie je zámok a leží až 3 a pol kilometra od nádražia.

S tým ti však pomôže verejná doprava alebo vlastné auto. Nechať ho môžeš na parkoviskách v obci, kde sa za parkovanie platí. Smolenice už potom stojí za to objavovať po vlastných. 

Je nový so stredovekým nádychom

Smolenický zámok

Kroky mnohých smerujú hlavne k romantickému Smolenickému zámku. Hrad na mieste síce už stál skôr, no neprežil zanedbanie a požiar. Preto terajšia stavba pochádza až z 20. storočia.

Je dielom rodiny Pálffyovcov, ktorá ho obohatila aj o rozľahlý anglický park. V ňom sa rozprávkové sídlo krásne vyníma. Neveľký zámok som si prehliadla tiež vo vnútri.

V interiéri bývajú rôzne výstavy, napríklad starých kočíkov

Prehliadka bola možná len so sprievodcom a viedla pôvodnými chodbami a salónmi. V nich sa zvyknú konať tematické výstavy, nepodarilo sa mi však doklikať k informáciám, aké to sú.

Vrcholom prehliadky bola pre mňa zámocká veža s vyhliadkovou terasou. Odtiaľ som obdivovala malé, múrmi obohnané nádvorie, bašty a strechy zámku, aj rozľahlý Trnavský kraj a jeho obce.

Z výšky krásne vynikne hrady aj okolie

Jaskyňa Driny 

Od zámku to nie je ďaleko ani k jedinej prístupnej jaskyni na západe Slovenska. Zvoliť si môžeš dlhšiu túru, ktorá vedie i pri Hlbočianskom vodopáde, alebo kratšiu prechádzku cez obec.

V tomto prípade ti skráti cestu aj autobus. Ak prídeš autom, zaparkovať môžeš na parkovisku rekreačnej oblasti Jahodník.

Odtiaľ to je k jaskyni asi kilometer. Pôjdeš cez les, občas do kopca a na záver po strmých schodoch.

Výzdoba jaskyne Driny

Úplná rovina nie je ani v jaskyni, ktorú spoznáš v rámci asi 40-minútovej prehliadky.

Približne 450 metrov dlhý okruh ti priblíži sintrovú výzdobu – záclony so zúbkovitým lemovaním, vodopády a jazierka. Pri troche šťastia (alebo smoly) ti nad hlavou preletí aj netopier. 

Medovina spod zámku 

Na začiatku obce, s luxusným výhľadom na zámok, sa usadilo lokálne včelárstvo a medovinárstvo s príznačným názvom Včelovina.

Ich medovina patrí k najlepším na Slovensku. Môžeš ju tu ochutnať, aj zistiť, ako ju vyrábajú. V rámci prehliadky s ochutnávkou nazrieš do priestorov, kde vyrábajú aj medové pivo či sajder.

Medovinu s výhľadom na Smolenický hrad si vychutnáš počas viacerých podujatí

Ponúknu ti ich tiež v príjemnej kaviarni s terasou a v lokálnom obchode. Včelovina však nie je obyčajným obchodom a výrobňou.

Patrí k nej krásna včelárska záhrada s náučným chodníkom a množstvom kvetov, rastlín a exponátov. V jej čarovných priestoroch sa počas roka koná i viacero podujatí.

Ja som tam zažila Medokvas, festival medu, včiel, hudby, výborného jedla a zábavy pre každú vekovú kategóriu.

Počas festivalu odkryjú tajomstvá výroby

Piešťany

Mesto na západe Slovenska som registrovala hádam odjakživa, no nikdy to nedotiahlo do môjho cestovateľského zoznamu.

Potom nás tam s Fijet Akadémiou mladých novinárov pozval na návštevu Trnavský kraj zážitkov.

Ubytovali nás v hoteli Park a pripravili program, ktorý ukázal, že Piešťany nie sú nudné kúpeľné mesto pre bohatých Saudov.

Tí, usadení na terasách reštaurácií v typickom oblečení, dotvárali kolorit lokality. Sú častými návštevníkmi Kúpeľného ostrova s liečivou geotermálnou vodou a svetoznámymi kúpeľmi.

Pohľad na mesto z Kolonádového mosta

Na ostrov sme sa z centra mesta vybrali cez krásny kolonádový most. Zastali sme pri sklenených rytinách Martina Benku aj pri Ľudovítovi Winterovi.

Miestny podnikateľ sa so synmi výrazne pričinili o rozkvet mesta a kúpeľov. Jeho život a cestu približuje jesenná prehliadka v dobových kostýmoch – Piešťany podľa Wintera.

Prekvapilo ma, že nie je jedinou. V lete i počas roka môžeš, i bezplatne, spoznať rôzne tváre mesta. Navštíviť sa dá „bahenná kuchyňa“, historická elektráreň či Dom umenia.

Kvôli nim sa však musím do Piešťan vrátiť. Tentoraz sme spoznali najmä čarovný Kúpeľný ostrov.

Kúpeľný ostrov
Centrum mesta Piešťany

Zabávali sme sa pózovaním pred krásnymi secesnými budovami. Škrekom sme plašili pávy. Krivili sme tvár pri ochutnávke liečivej vody s charakteristickým zápachom.

Híkali sme nad zeleňou ostrova i nad dielami Alfonsa Muchu. Navštívili sme výstavu, ktorá približuje umelca a milovníka Piešťan ako fotografa.

Krásne dobové fotografie, plagáty a iné diela nájdeš v meste v rámci projektu Muchova cesta do konca októbra 2024.

Slávny umelec si Piešťany obľúbil

Umením v podobe dobrej hudby, ale aj vynikajúcim jedlom, sa nasýtiš v podniku La Musica. Ich menší výber denných špecialít zaručí, že jedlo je čerstvé a starostlivo pripravené.

Večer tam končiť nemusí. Pokračovať môže napríklad v podniku ŽiWell – Kursalon, kde ochutnáš aj lokálne pivo.

Slovakia Ring 

Zvuk silných motorov sa od obce Orechová Potôň šíri už viac ako 15 rokov, odkedy tam vyrástol pretekársky okruh.

Fanúšikom rýchlej jazdy isto nie je neznámy, keďže na trať chodia jazdiť na motokárach, alebo sa učiť bezpečne driftovať.

Takmer 6 kilometrov dlhý okruh organizuje aj významné medzinárodné podujatia či už automobilov, motocyklov alebo i ťahačov.

Z Orechovej Potône sa pravidelne ozýva rev motorov

V rámci WTCR pritom na okruhu bojoval i rekordér Sébastien Loeb či pretekári, ktorí si počas kariéry vyskúšali aj kráľovskú disciplínu motošportu – Formulu 1.

Z menej tradičného súdka je isto driftérsky šampionát King of Europe. 

Galanta 

Mesto, ktoré leží asi 50 kilometrov od Bratislavy, nepatrí na Slovensku k najväčším. Isto tam však stráviš príjemný deň, najmä ak ťa zaujíma história.

V oblasti sa často spomína meno Esterházy. Majetky uhorskej šľachtickej rodiny sa tiahli juhozápadným Slovenskom, severozápadným Maďarskom a rakúskym Burgenlandom.

Zveľaďovali a rozširovali ich a svoje postavenie i vďaka tomu, že vyrazili do bojov proti dobiedzajúcim Turkom. Rod pevne zapustil korene aj na Žitnom ostrove, a práve Galanta bola jeho sídlom.

V meste po Esterházyovcoch ostali dve atraktívne lokality. 

Interiér Neogotického kaštieľa

Renesančný kaštieľ 

O trochu staršia, lepšie zachovalá a predsa menej známa budova má v rodnom liste prelom 16. a 17. storočia. Síce sa jej hovorí Renesančný kaštieľ, no posledná prestavba bola barokovo-klasicistická.

Po skončení slávnych dní šľachtického sídla bola dielňou, telocvičňou či ateliérom. Kaštieľ mali dokonca búrať, no zachránili ho, aby dnes prepožičiaval priestory Vlastivednému múzeu.

V otváracích hodinách sa tam dozvieš o Galante, jej symboloch, histórii a obyvateľoch. Môžeš tak spraviť aj s výkladom sprievodcu. 

Neogotický kaštieľ 

Ešte veľkolepejšie je šľachtické sídlo v rozľahlom mestskom parku. Postaviť ho dal rod začiatkom 17. storočia ako pevnosť.

Trnavský kraj je na bývalé sídla šľachty bohatý. Dôkazom je i kaštieľ v Galante

Neskôr sa dočkal barokovej a neogotickej prestavby, ale tiež ťažkého osudu mnohých našich pamiatok. Začal chátrať a zub času sa na jeho vonkajších častiach stále celkom ukazuje.

Postupne obnovovaný kaštieľ však vo vnútri vyzerá veľmi dobre. Zážitok z návštevy ešte umocnia rôzne zbierky.

V priestoroch nájdeš pamätnú izbu Zoltána Kodálya a Karola Duchoňa. Vystavujú tam tiež historické gramofóny a šelakové platne, ale aj iné predmety z dôb dávno minulých. 

Vystavujú i to, čo vytvorili šikovné ruky domácich obyvateľov

Horúcou novinkou je sprístupnená južná veža kaštieľa.

Sprievodca ťa točitým schodiskom prevedie minulosťou sídla rodu Esterházyovcov až do veže, odkiaľ sa pokocháš výhľadom. Ukáže sa krásny park, ktorý víta prechádzajúcich sa aj hostí najrôznejšie podujatia.

Tehla esterházyovskej receptúry

Esterházy Restaurant Galanta 

Výnimočný spôsobom využili tiež priestory severnej veže. Dnes tam sídli reštaurácia s kaviarňou a vinárňou. Návštevníkov láka kúzelnými historickými priestormi, v ktorých sa mieša renesancia, barok či neogotika.

Interiéru svedčí dobový nábytok a dekorácie. Oči nebudeš vedieť spustiť najmä z malieb, ktoré farebne rozprávajú o radostiach a strastiach Esterházyovcov.

Usadili sme sa priamo pod dielom o bitke vo Veľkých Vozokanoch. Tá rodinu pripravila až o štyroch členov. Rozlúčka s nimi v Trnave v roku 1652 tam na stenách tiež visí.

Priamo pod týmito obrazmi nás pohostili vynikajúcou paradajkovou polievkou, grilovaným zubáčom a lávovým čokoládovým koláčom.

Jedlo skvele doplnili pôvodné esterházyovské vína. Naservírovali nám ich rovno z pivnice kaštieľa. Nachádza sa tam najstaršia vináreň na Slovensku s 250-ročnou tradíciou.

Vína z nej nemusíš chutnať len v reštaurácii, je to možné aj v podzemných priestoroch. Do nich sme však už neschádzali.

Pri odovzdávaní certifikátov a jedle nám pred očami bežali dejiny

Pod drobnohľadom Esterházyovcov sme si prevzali certifikáty o úspešnom ukončení Fijet Akadémie mladých žurnalistov. Priamo na mieste, kde nedávno oslavoval narodeniny potomok slávneho rodu.

Vodný mlyn Tomášikovo 

Na Slovensku v minulosti fungovali tisíce vodných mlynov. Mleli múku, krúpy či šrot. Lenže potom prišli novšie technológie. Také, čo na rozdiel od točiacich sa turbín nebránili bezpečnej preprave po rieke.

Postupne mlyny vytlačili a dnes ich zrátame hádam i na prstoch rúk. V najhojnejšom počte sa vyskytujú na Malom Dunaji, v Bratislavskom a Trnavskom kraji.

Mne sú známe z výletov z detstva najmä Jelka a Tomášikovo, na ktorý som sa bola nedávno opäť pozrieť. Aj zvnútra sme obdivovali vodný kolový mlyn z roku 1895.

Síce sa pre nás na chvíľu roztočil, no aktuálne ho rekonštruujú a je verejnosti neprístupný. Svedčí mu však príjemné a tiché prostredie.

Pri mlyne poteší reštaurácia Malom Csárda, kde ti naservírujú chute Maďarska. Lokalita je ideálna ako cieľ výletu na bicykli alebo v rámci splavu.

Takýto výlet pri či po Malom Dunaji mám dlhodobo na zozname, takže ti s ním veľmi neporadím. Naplánovať ti ho pomôže napríklad brožúra Vodná náučná cesta Malý Dunaj alebo portál Danube Islands.

V okolí mlynu nás tiež povozili na kočoch

Užitočné informácie ti poskytne tiež Oblastná organizácia cestovného ruchu Matúšova zem, ktorá mne a ostatným účastníkom Fijet Akadémie Galantu a Tomášikovo ukázala.

Poznáš Trnavský kraj? Odporuč nám svoje obľúbené miesto

 

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.