You are currently viewing 8 miest, ktoré ma v roku 2017 očarili najviac

8 miest, ktoré ma v roku 2017 očarili najviac

Rok končiaci číslom 7 bol na dobrodružstvá veľmi bohatý. Precestovala som toľko kilometrov, že by som ich počítala do budúceho roku. Navštívila 16 krajín a snáď 100 zaujímavých miest. Inšpiruj sa osmičkou, ktorá ma očarila najviac.

1. Cap de Formentor, Malorka

Na takom parádnom, vždy slnečnom ostrove sa ťažko vyberá jedno TOP miesto. Najvýchodnejší bod Malorky Cap de Formentor, a cesta naň, má k tomu veľmi blízko. Na začiatku scénickej cesty ťa privítajú super výhľady z obrovských útesov vyrastajúcich priamo z vody.  O kúsok ďalej, v zátoke tvaru polmesiaca, leží pláž s neskutočne modrou vodou a karibským pieskom. Krása, na ktorú sa pozrieš aj z paluby lode.

Chystáš sa na Malorku? Prečítaj si o jej najkrajších miestach. I o tom, ako sa dostať na Cap de Formentor.

2. Hoi An, Vietnam  

Divoká príroda a ešte divokejšie veľkomestá, pláže na odľahlých ostrovoch. Aj takto poznáme Vietnam. Starobylé mesto Hoi An sa pýši niečím iným. Horčicovo sfarbenými budovami z čias koloniálnych. Tak ako v Thajskom Phukete, aj tu, v meste predelenom riekou na niekoľko častí, sa mieša čínsky, japonský i portugalský vplyv. V architektúre i vo fantastickej kuchyni, ktorej prípravu si tu môžeš tiež vyskúšať.

3. Dublin, Írsko

Mesto na ústí rieky Liffey pripomína živé múzeum írskej histórie. Exponáty vystavené v uliciach, architektonické skvosty ako stredoveké hradby i katedrály, sú dobre ukryté v medzi najnovšími budovami. Dublin je moderným mestom, multikultúrnym. Začuješ v ňom jazyky, a ochutnáš potraviny snáď z každého kúta sveta. No nevymizlo ani typické Írsko, jeho tradičné puby a výborný čapovaný Guinness.

4. Atlantic road, Nórsko

Most Myrbærholm pri nórskom Molde z diaľky pripomína skokanský mostík. Je súčasťou epickej cesty spájajúcej ostrov Averøy s pevninou. Cesta vedie  popri pobreží, skáče z ostrova na ostrov. Krásne je i jej okolie, hlavne keď svieti slnko.

K Nórsku patria taktiež fjordy, mestá a múzeá. Ktoré? Zisti v texte o najlepších nórskych zážitkoch.

5. Mt. Saint Michel, Francúzsko

Po Eiffelovke jedna z najznámejších snímok Francúzska. Aspoň pre mňa. Mohutná pevnosť dramaticky sa zdvíhajúca z vody. Alebo stojaca priamo na pláži. Veže a múry posadené na skalnatom ostrove. A za múrmi krčiaca sa obec, ktorej úzke uličky priam lákajú na prechádzku do dávnej minulosti.

6. Bruggy, Belgicko

Zo všetkých miest, ktoré sme v lete navštívili, som v Bruggách strávila asi najviac času. A stále nemám dosť. Plavenia sa kanálmi a objavovania ich tajných zákutí. Návštev tradičných pivární. Prechádzania sa dláždenými ulicami. Híkania nadšením nad rozprávkovým stredovekým mestom s takmer nedotknutou architektúrou. Najlepšie s výbornými hranolkami v ruke.

Bruggy, Ghent a Brusel. Tipy na super miesta v Belgicku v jednom článku.

7. Ostrov Vigur, Island

Neveľký ostrov pri meste Isafjordur nie je, na rozdiel od ostatných zaujímavých miest Islandu, ešte preplnený turistami. Má len päť obyvateľov – farmára a jeho rodinu. Stále je tam krásne ticho, ktoré občas preruší hluk motora prichádzajúcej lode. A „škrek“ jej zvieracích obyvateľov, neuveriteľného množstva vtákov.

Island a jeho top miesta bez bedekra a limitov na jednom mieste.

8. Étretat, Francúzsko

Francúzsko som v tomto roku navštívila prvý krát. Ozaj ma očarilo, o čom svedčí aj fakt, že som do rebríčka zaradila až dve miesta z tejto krajiny. Rovnaký názor isto mali na mesto Étretat, ležiacom na severnom pobreží, i svetoznámi maliari ako Claude Monet. Jeho dramatické scenérie, pláž zarámovanú z oboch strán skalnými útesmi zaujímavých tvarov, zachytili dokonale.


This Post Has 3 Comments

  1. Pekné tipy na miesta 🙂 Niekoľko z nich som navštívil (Hoi An, Atlantic Road), ale zaujalo ma to Étretat, o ktorom som doteraz vôbec nepočul. A v dobrom závidím tie Bruggy, tam sa chystám tak dlho, až sa bojím, že budem nakoniec sklamaný 🙂

    1. Jana

      Ďakujem 🙂 Étretat je také menšie mestečko v Normandii. Preslávili ho (aspoň v niektorých častiach sveta) práve tie útesy. Budem mať o nich (raz) aj samostatný článok.

      Čo sa týka Brúgg, sú nádherné, ale už dosť turistické, takže riziko sklamania tam je. Ale podľa mňa sa to oplatí risknúť. 🙂

  2. Pekné tipy na miesta 🙂 Niekoľko z nich som navštívil (Hoi An, Atlantic Road), ale zaujalo ma to Étretat, o ktorom som doteraz vôbec nepočul. A v dobrom závidím tie Bruggy, tam sa chystám tak dlho, až sa bojím, že budem nakoniec sklamaný 🙂

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.