You are currently viewing Palma de Mallorca a jej top miesta nielen výletnou loďou

Palma de Mallorca a jej top miesta nielen výletnou loďou

Palma de Mallorca ma dostala ihneď. Je taká, akú som si ju predstavovala – slnečná s typickou južanskou atmosférou. Je odetá do medových farieb a vyzerá, akoby vystúpila z mora.

Prvýkrát som ju navštívila so zoznamom aspoň 15 (top) vecí, ktoré musím navštíviť. Zoznam som zahodila a nechala to na náhodu.

Po večeroch som prechádzala úzkymi ulicami a šla tam, kam ma zaviedli.

Aj vtedy som videla veľa, no až keď som na Malorku prichádzala pravidelne výletnou loďou, som si uvedomila, koľko mi vidieť ešte ostáva.

Tebe hádam neunikne nič, pretože som obľúbené miesta nahádzala do článku. 

Jej veličenstvo La Seu 

Hneď po príchode do Palmy sa mi do zorného poľa vtlačila úžasná katedrála. Pozerá na Parc de la Mar, celú zátoku a Stredozemné more.

Ja som s otvorenými ústami pozerala na ňu, na medovo sfarbený zázrak s pieskovcovými stenami. Perla Palmy sa týči nad mestskými hradbami.

Jedna z najkrajších katedrál sveta

Je až 121 metrov dlhá a 55 metrov široká. Katedrála je gotická, čo na prvý pohľad zaregistruje aj oko takého ignoranta umenia, ako som ja.

Dominuje všetkému, čo sa v metropole Malorky nachádza. Takto, ako demonštráciu moci, ju postavili kresťanskí dobyvatelia.

Vybudovali ju na mieste, kde kedysi stála mešita. Na jej obnovu prizvali i Antoniho Gaudího. Úpravy, ktoré navrhol, však boli skôr kozmetické.

V interiéri sa hrajú svetlá

Niektoré z nich uvidíš vo vnútri katedrály, kde ma najviac dostali rozetové okná. Cez farebné sklá nimi prenikajú slnečné lúče a osvetľujú veľkolepý priestor.

Hlavná a najväčšia rozeta má priemer 11,85 metra a tvorí ju až 1115 tabúľ skla. Existuje miesto, kde sa jej môžeš prakticky dotknúť.

La Seu má totiž prístupnú terasu, kde som sa prešla pod jej podpornými oblúkmi. Nadchol ma tiež výhľad na všetky strany.

Na more niekoľkých odtieňov modro-zelenej, na „moju“ loď v diaľke či palác Almudaina, ktorý bol takmer na dotyk. 

Pod podpornými oblúkmi katedrály je krásny výhľad
More a palác Almudaina

    Palacio Real de La Almudaina

    Po Araboch ostala mestu Palma de Mallorca aj Almudaina, teda pevnosť. Opäť to však nie je v pôvodnej podobe. Kráľ Jakub II. Aragónsky ju premenil na kráľovskú rezidenciu.

    Maurské prvky z veľkej časti pomizli a nahradila ich gotika. Obklopujú ju nádvoria a záhrady. Najmä spodná časť je veľmi pekná a ponúka zaujímavé uhly na fotky.

    Palác z jeho spodných záhrad

    Palác a jeho vnútorné nádvoria a sály som si prehliadla aj zvnútra.

    Prechádzala som sa miestnosťami s dobovým nábytkom, umeleckými dielami a tapisériami (nástenné koberce), ktorých tam bolo na môj vkus až priveľa.

    Koberce. Všade samé koberce

    Aj v paláci som mohla vyjsť na terasu, odkiaľ sa ukázal kúsok katedrály a pekný výhľad na mesto. Celkom sa mi páčili i pohľady z hlavného nádvoria. 

    Stará Palma de Mallorca 

    Katedrála La Seu a palác Almudaina stoja v historickom srdci Palmy. Od nej sa všetkými smermi rozbiehajú uličky, ktoré stále nesú stopy arabskej minulosti.

    Sú úzke, ale plné pokladov aj v podobe barokových kostolov a kláštorov. Vedú k živým i pokojným námestiam, do bohémskych štvrtí, k múzeám a pamiatkam.

    Zo starých ulíc sa za domami vystrkuje katedrála

    Lemujú ich zaujímavé budovy, napríklad aristokratické meštianske domy. Dnes je väčšina súkromných, no keď sa pozrieš pozorne, zistíš, že niektoré sú otvorené pre verejnosť ako malé múzeá a galérie.

    Ulice tiež prepájajú rušné námestia, ktoré ohromia extravagantnými fasádami, ale tiež nákupnými možnosťami. Medzi moje obľúbené patrí symetrické Plaça Mayor a Plaça Cort.

    Plaça Mayor – hlavné námestie mesta Palma de Mallorca
    Elegantná radnica

    Je domovom staručkej olivy a tiež krásnej radnice s drevenými trámami, do ktorej sa oplatí aj vojsť. V tejto oblasti ma ešte zaujala Can Forteza Rey, ktorá veľmi pripomína Gaudího stavby.

    Can Forteza Rey nesie stopy Gaudího, hoci ju nenavrhol

    Veď autor sa práve týmto umelcom inšpiroval. Z opačnej strany historického centra sa mi ozaj páčia S’Hort del Rei. Ide o záhrady v maurskom štýle, ktoré boli pôvodne súčasťou kráľovského paláca.

    „Tajná“ cesta, schodisko po Costa de la Seu, vedie na námestie Reina, k pekným stavbám a ešte krajším pohľadom na katedrálu.

    Z tohto miesta nie je ďaleko ani Llotja de Palma. Zaujímavá budova, ktorej interiér tvorí jediná strecha podopretá špirálovitými stĺpmi. Kedysi bola obchodným, dnes je umeleckým priestorom.

    Llotja de Palma
    Záhrady vedľa Múzea súčasného umenia Es Baluard

    Príťažlivé je tiež okolie Múzea súčasného umenia Es Baluard. Sídli pri krásnom parku a v budovách od 16. storočia, ktorých terasy sú obľúbenou vyhliadkou. 

    Pevnosť Bellver

    Mesto Palma de Mallorca sa oplatí preskúmať aj z výšky. Skvelým miestom na to je pevnosť Bellver. Veď jej meno v katalánčine znamená „krásny výhľad“.

    Zhora ti ukáže zátoku i celé mesto s prístavom a katedrálou. Najkrajšie sú, samozrejme, za slnečného dňa.

    Výhľad trochu pokazil dážď

    Kruhový zámok postavil ešte Jakub II. v 14. storočí. Má teda už viac ako 700 rokov, no na svoj vek vyzerá celkom dobre.

    Vo vnútri je Múzeum histórie mesta, ktoré zachytáva jeho vývoj. Vystavuje hlavne umelecké predmety – sochy a keramiku z rôznych dôb – rímskych, arabských či španielskych.

    Nevýhodou pevnosti môže byť jej 3-kilometrová vzdialenosť z centra. Zdá sa, že tam rýchlo prídeš na bicykli, no to neodporúčam.

    Najväčší problém sú úzke cesty a chodníky, na ktoré často vybieha obsluha reštaurácií, aby sa dostala na terasu. Príjemný nie je ani záverečný stupák.

    Zachovalá 700-ročná pevnosť

    Ešteže sa za výhľadmi dá dostať aj mestským autobusom. Ani ten ťa však nezachráni pred niekoľko sto schodmi. 

    Ak prídeš výletnou loďou, môžeš ísť najskôr na pevnosť a potom do centra.

      Promenáda a pláže 

      Kúsok za terminálom výletných lodí začína promenáda, ktorá sa tiahne až niekam za El Arenal. Jej začiatok aktuálne nie je veľkým lákadlom.

      Už dlhšie obdobie a bez konca vo výhľade sa totiž časť Palma Waterfront prerába. Cyklocesty a chodníka pri vode sa to (zatiaľ) netýka, no pôjdeš pri stavenisku.

      Rekonštruujú priamo pred niektorými z najobľúbenejších hotelov mesta. Väčšina z nich je napriek tomu otvorená. To však neplatí o viacerých reštauráciách a baroch.

      Našťastie, už o niekoľko desiatok metrov si užiješ horúce lúče stredomorského slnka a svieži morský vzduch bez ruchu staveniska.

      Promenáda vedieť aj okolo prístavu jácht

      Po promenáde som neraz vyrazila pešo, ale i na bicykli.

      Terén je až po Arenal veľmi dobrý. Väčšina je cyklocestou, len občas ju prerušia úseky chodníka a vozovky. Poteší parádny asfalt a rovina. Trasa však býva najmä v sezóne poriadne rušná. 

        Playa de Palma 

        Pri promenáde a mori sa striedajú mestečká so zátokami a plážami. Vo väčšine už vyrástli hotely či bary.

        Najskôr prejdeš popri La Seu a v okrajových častiach Palmy narazíš na jej mestskú pláž.

        Príjemná Platja de Can Pere Antoni nie je ďaleko od lodí

        Platja de Can Pere Antoni nepatrí k najkrajším miestam na kúpanie na Malorke, no je jedným z najbližších k terminálu výletných lodí.

        Na dlhom páse piesku sa môžeš opaľovať či kúpať s výhľadom na katedrálu.

        Plážou začína letovisko Playa de Palma, ktoré sa tiahne až po letisko. Cez deň láka na kúpanie a vodné športy, v noci pozýva za hlučnou zábavou v baroch a diskotékach.

        Od Palmy po El Arenal sa tiahne nekonečná pláž

        Oázou pokoja zatiaľ ostáva Es Carnatge, nízky útes s fosílnou plážou. Oblasť je chránená, pre geológov a paleontológov má nevyčísliteľnú hodnotu.

        Dá sa tam preto iba obdivovať panoramatický výhľad na záliv zo skalnatého výbežku, nie kúpať. S tým však nebude problém.

        Kilometre širokých bielych pláží sa ťahajú, kam len oko dovidí. 

        Čisté more a krásna pláž. Viac k dovolenke netreba

        Cala Mayor

        Kým smerom na (juho)východ sú pláže hlavne dlhé, široké a piesočnaté, západu dominujú skalnaté zátoky.

        Útesy na väčšine miest rámujú piesok, no pláže sú výrazne menšie. Vďaka skalám a vode niekoľkých odtieňov modrej sú na pohľad krajšie. Avšak bývajú poriadne plné.

        Sú navyše horšie prístupné. Cyklocesta tam už nevedie.

        Na bicykli sa mi po úzkom a plnom chodníku, do ktorého vybiehali ľudia z reštaurácií a obchodov so suvenírmi, jazdilo dosť zle.

        Son Amar 

        Asi 11 kilometrov a 25 minút jazdy autobusom od mesta Palma de Mallorca leží malá obec Palmanyola.

        Na úpätí pohoria Serra de Tramuntana je domovom obľúbeného The House of Son Amar. Je to divadelný priestor, kde sa konajú šou na svetovej úrovni.

        Šou spravia akrobati i fontána

        Vo vystúpení sme si užili tradičnú španielsku kultúru s modernými prvkami a chytľavou hudbou. V predstavení, ktorému nechýbala ani hra svetiel, sa predviedli najmä akrobati a tanečníci.

        Očarili nás i priestory. Okrem luxusne pôsobiaceho divadla sme prešli nádvorím zo 16. storočia a sálou fontán. V nej nás privítali kokteilom, a tiež farebnou fontánovou šou v štýle Las Vegas.

        Poteší, že v divadle obsluhujú. Počas vystúpenia sa nemusíš ani pohnúť, ak chceš ďalší nápoj, donesú ti ho. Šou sa dá objednať aj s večerou. 

        Hra svetiel, tanca a hudby

        La Rambla

        Ulicu s týmto názvom si spájame s Barcelonou. Zaujímavé je, že aj Palma de Mallorca má La Ramblu. Vyzerá veľmi podobne ako ulica v katalánskej metropole.

        Tiež je to dláždená pešia zóna lemovaná rovnakými stromami. Uprostred sú, tak ako v Barcelone, stánky s čerstvými kvetmi.

        Šok. La Rambla nie je len jedna

        V čom je rozdiel?

        La Rambla v Palme je oveľa kratšia, tichšia a nie je plná pouličných umelcov a vreckárov.

        Pivo a výhľady 

        Lokálny pivovar hľadám všade, kam chodím. V Palme som ich našla viac, lenže drvivá väčšina otvárala v čase, kedy som už musela byť naspäť na lodi.

        Výnimkou bol jeden – minipivovar ADALT Brewing. Sídli trochu ďalej z centra, no odchodené kalórie mi pomohlo doplniť niekoľko druhov chutného piva.

        V príjemnom prostredí čapujú a ponúkajú ochutnávku. Zobrať si môžeš aj na domov, v plechovkách.

        Ak nie si pivný, ale skôr výhľadový, odporúčam ti El Cielo del Born. Bar a reštaurácia má strešnú terasu, odkiaľ sa krásne ukáže katedrála.

        Kde katedrála nevytŕča

        Potešilo ma, že lokalita bola prakticky prázdna, hoci v centre sa to len hmýrilo turistami. Majú tiež výborný aperol.

        Pri pláži, tiež s výhľadom, v podniku Anima Beach Palma, zase robia chutnú sangriu. 

        Výhľad a sangria

        Palma de Mallorca prakticky

        Palma de Mallorca má síce zdieľané bicykle, no využijú ich len domáci. Ako turista teda musíš staviť niektorú z mnohých požičovní. My sme si požičiavali od Palma on Bike. 

        Mestom premáva MHD. Pokrýva centrum, odľahlejšie štvrte i okolité pláže. Verejným autobusom sa dostaneš aj z prístavu do centra. Na rozdiel od MHD napríklad v Bratislave si lístok kúpiš aj u vodiča. Sieť však nie je taká hustá a autobusy jazdia v dlhších intervaloch. 

        Neexistuje linka, ktorá by priamo prepájala východné (Cala Mayor) a západné (Arenal) okolie Palmy. Všetky linky sa stretávajú v centre mesta Palma de Mallorca. 

        Promenáda Palmy je rajom cyklistov

        V prípade, že prídeš výletnou loďou a chceš veľa vidieť, môže byť dobrou investíciou autobus hop-on/off. Zastavuje priamo pred terminálom, aj pri pláži de Can Pere Antoni či pevnosti Bellver. 

        Ďalšie praktické rady nielen k mestu Palma de Mallorca, ale k celému ostrovu nájdeš v mojom článku na blogu Travelhacker.

        Je ti Palma de Mallorca známa? Odporuč miesta, ktorými ťa dostala najviac

        Pridaj komentár

        Jana Kristeková

        Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.