Byť v Holandsku a nechať si ujsť veterný mlyn? To by bol poriadny fail. Veď ich je po krajine roztrúsených okolo 900. Hoci som mala pôvodne vo výhľade jeden pri Brouwerij ‚t IJ, aj tie v Zaanse Schans potešili. A veľmi.
Čo je to Zaanse Schans?
Kedysi (a po stáročia) to bola jedna z najdôležitejších priemyselných oblastí západnej Európy. Miesto, kde sa v čase najväčšej slávy točilo okolo 600 (podľa niektorých zdrojov až 1000) mlynov.
Dnes je to obec a skanzen v jednom. Rozprávková dedina pri rieke Zaan je živým kusom holandskej histórie. Cesta vedúca od parkoviska ťa postupne zavedie do minulosti. K farebným dreveným domom. Plným tradičných remesiel a kultúry. Rozprávajúcim pútavé príbehy.
Veterné mlyny v Zaanse Schans
V obci stoja mlyny, ktorých vrtule sa točia dodnes. Jedno z mála miest na svete, kde niečo také objavíš. Podľa stránky múzea tu majú 11 priemyselných veterných mlynov. 6 je funkčných. Nie všetky stoja tam, kde pôvodne. Väčšina bola do skanzenu prenesená z rôznych kútov Holandska.
Z vonku pôsobia pokojne, vo vnútri sa väčšinou maká. Patria skutočným mlynárom, ktorí aj dnes, závislí od sily vetra, spracovávajú drevo, olej, koreniny, vyrábajú práškové farby (posledný mlyn na svete).
Odporúčam vojsť dnu a z blízka si pozrieť (ak počasie dovolí), ako tieto poháňané mechanizmy, kolosy z niekoľkých do seba zapadajúcich pohyblivých častí, fičia.
V mlyne nájdeš tiež úzke drevené schody, po ktorých vyjdeš na najvyššie „poschodie“, kde ťa čaká krásna panoráma.
Čo som ešte v Zaanse Schans stihla?
Pozrieť si, ako sa vyrábajú dreváky
Staré. Moderné. Originálne – s kolieskami. Na špeciálne príležitosti. Holandské dreváky každého druhu a farby ma zaujali v dielni, ktorá je tiež súčasťou skanzenu. Každých 10 minút v nej prebieha demonštrácia výroby.
Tiež zo svojej zbierky, ktorá je pravdepodobne najväčšia v celom Holandsku, aj predávajú. Pred dielňou je klasika – obrovské dreváky, do ktorých sa môžeš postaviť. Alebo si sadnúť.
Ochutnať syr
Toľko syra, koľko uvidíš v Zansee Sachns, si ešte asi nevidel. A neochutnal. Dominuje Gouda na všetky spôsoby – klasická, údená, s bylinkami, chilli, pestom. Najviac ma oslovila tá s príchuťou s medu. Netradičná, ale výborná.
Stále sa nehrabe na klasické, veľmi staré, vyzreté, „syrové“ syry. Kozí i ovčí. Mám doma. Teda mala som. Ak ťa to zaujíma, dozvieš sa aj ako sa syr vyrába. Mestské deti si zase môžu pozrieť ako vyzerá koza.
Prežrať sa sladkým
Vôňa čokolády a wafflí sa nesie už od vchodu . Odolať sa jej nedá. Pred cestou nejedz. Čerstvé holandské waffle sú aj tu fantastické. O kúsok ďalej majú palacinky. Sladké i slané. S marmeládou, čokoládou, karamelom. Na tie som ale len pozerala. Po 4 waffliach sa nezmestili.
Čo som nestihla?
V areáli je niekoľko múzeí. Ak ich chceš navštíviť všetky, vyhraď si viac času a eur.
- Museumshop Albert Heijn – rekonštrukcia prvého supermarketu z dnes najväčšej holandskej siete.
- Zaans Museum – historické múzeum obce a jej obyvateľov.
- Verkade – továreň na čokoládu z 20. storočia s autentickými a funkčnými strojmi.
- Múzeum holandských hodín, niektoré ešte pamätajú 17. storočie.
- Distillery Museum De Tweekoppiges s ukážkou spôsobu výroby miestneho likéru a ochutnávkou.
Postrehy a tipy zo Zaanse Schans
» Do skanzenu je vstup zadarmo, platí sa za niektoré múzeá a všetky veterné mlyny (2-4 eurá).
» Hoci to tu ani z ďaleka neukazuje, ako vyzerala rieka Zaan kedysi, spravili to pekne.
» Skanzen sa oplatí pozrieť aj z opačnej strany a z priľahlého mosta. Z diaľky pozerať na veterné mlyny so zeleňou v pozadí.
» Celý objekt je ľahko schodný. Ak si prišiel na bicykli, môžeš využiť cyklistické cestičky. Je tam parádny asfalt, aj starší účastníci zájazdu s rolátormi si chválili.
» Zároveň je to ale dosť rozsiahle, takže sa aj väčšie davy ľahko rozptýlia. Na webe skanzenu nájdeš okrem podrobných informácii aj kalendár s prehľadom, aký bol vyťažený v jednotlivých mesiacoch.
Ako sa dostaneš do Zaanse Schans?
Jeden z dôvodov, prečo je skanzen taký obľúbený, je jeho blízkosť k Amsterdamu. Nemusíš za ním cestovať cez pol krajiny. Stačí vyraziť na bicykli.
Mnoho spoločností organizuje do Zaanse Schans výlety. To naozaj robiť nemusíš, zvládneš to aj sám. Nemáš kde zablúdiť. Ľahko sa tam dostaneš z Amsterdam Central.
- Autobusom (aktuálne je to 391). Cesta trvá asi 40 minút.
- Vlakom na stanicu Zaandijk Zaanse Schans. Cesta trvá asi 15 minút.
Od zastávok je to cez dedinu Zaandijk pár minút pešo. Stačí nasledovať značenie. A mlyny.
Dá sa tam doplaviť i loďou, a ak túžiš po niečom aktívnejšom, od Amsterdam Central vedie aj cyklocesta. Vzdialenosť je asi 22 km.