Do Nórska som sa minulé leto (obdobie, keď tam prší len 6x do týždňa, nie 7) vrátila neraz. Niektorými miestami som len preletela, iné dostali šancu ukázať sa v plnej kráse. Tu sú tie, ktoré považujem za najkrajšie či najzaujímavejšie. To, čo jednoducho musíš zažiť v Nórsku.
1. Navštív mestá hrajúce všetkými farbami
Mám pobehanú väčšinu európskych metropol, ale nórska mi do zoznamu ešte nepribudla. Navštívila som iné, možno i krajšie mestečká.
Bergen ma zaujal najviac. Hoci som v ňom, paradoxne, strávila najmenej času. Mesto leží v objatí siedmych pohorí. Celý svet ho pozná pre nezameniteľnú atmosféra a šarm. Ukrýva sa v starých uliciach, dláždených lesklými kameňmi, na ktorých stoja neveľké drevené domy. Tie najstaršie z nich ležia v časti zvanej Bryggen.
Po stáročia bola veľmi živou a dôležitou štvrťou. A hoci ju poničil požiar, stále je neskutočná. Pôsobí, akoby sa vôbec nezmenila. Rekonštruované stavby totiž stoja na základoch z 12. storočia. Dnes sú v nich obchodíky so suvenírmi a múzeá. A Bryggen, plný atrakcií, medzi ktorými vyniká Fishmarket i pevnosť Bergenhus, je veľmi živým skanzenom.
Bergen je typické veľkomesto. S kultúrnymi a nákupnými možnosťami, nočným životom. Je tiež východiskovým bodom k dvom z najkrajších fjordov. Príroda, ľadovce a aktivity ako potápanie, kajak, trekking a lezenie sú k nemu bližšie, než by sa zdalo. Prístupné sú v rámci organizovaných výletov. A vďaka fantastickej infraštruktúre aj na vlastnú päsť.
Od Tromsa, známeho tým, ktorí túžia obdivovať polárnu žiaru, som veľa nečakala. O to viac ma prekvapilo. Očarila ma typická severská architektúra mesta, ktoré má najviac tých najstarších drevených domov v Nórsku. I počasie. Bolo to snáď jediné miesto, kde nám svietilo slnko. A tiež ponuka atrakcií na prvý pohľad malého Tromsa.
Stojí tu niekoľko múzeí, premáva turistický vlak. Naj je ale most, spájajúci mesto ležiace na niekoľkých ostrovoch. Je výborným vyhliadkovým bodom. Z výšky si užiješ centrum, ale i vzdialenejší prístav, kde kotvia „tie obrovské lode“. Vedie ním pešia a cyklistická cesta až k „Artic Cathedral“.
Ďalšou zaujímavou časťou je malý prístav. S promenádou plnou kaviarní a reštaurácii. Na ich terasách si vychutnáš kávu. I pohľad na lode hojdajúce sa na vode s katedrálou v pozadí.
Alesund vstal z popola ako bájny fénix. Už pred viac ako storočím ho zničil požiar. Postavený z dreva zhorel za noc celý. Až na jediný dom. Vybudovali ho znovu. Akurát z kameňa, tehál a malty. Aby sa situácia neopakovala. Štýlu, v ktorom je vybudovaný, tu hovoria Jugendstil (secesia). Jeho najtypickejším predstaviteľom je lekáreň Swan, snáď najkrajšia budova Alesundu.
Mesto je dnes turistickým centrom regiónu a patrí k najnavštevovanejším v Nórsku. Turisti v ňom ale nekončia, mieria k fjordom, na ostrovy Giske a Godoy, na zasnežené štíty Sunnmørských Álp.
2. Pozdrav nórsku kráľovskú rodinu fjordov
Nórsko je monarchiou. Už pekných pár rokov mu vládne kráľ Harald. No nie o ňom som chcela. Ale o fjordoch Sogne a Hardanger. O kráľovi a kráľovnej fjordov. Veď čo iné sa dá v tejto severskej krajine odporúčať?
Kráľovnú som nevidela. Stačí ale jeden pohľad na Sognefjord, a pochopíš, prečo mu prischol kráľovský titul. Je najdlhší (cez 204 km) a najhlbší (1.3 km), obkolesený mohutnými horami. Má niekoľko ramien, prerážajúcich si cestu strmými pohoriami, ktoré končia pri malých, fotogenických dedinách.
Jeho najznámejšou časťou je Naerofjord. Táto vetva to dotiahla až do zoznamu UNESCO, hoci má len 17 kilometrov. Takmer po celej jeho dĺžke sa týčia ostré bralá, z ktorých sa rúti vodopád za vodopádom.
Podobne ako v Geirangerfjorde, ktorý je tiež súčasťou UNESCO. Takisto láka vysokými vodopádmi, ale i izolovanými farmami a panenskou prírodou.
Obec Geiranger i fjord, pri ktorom leží, je najlepšie navštíviť mimo hlavnej turistickej sezóny. Inak ťa „dorazí“ obrovské množstvo ľudí, na ktoré skrátka dedinka nemá kapacitu.
Fjordy sú najkrajšie z vody. Ťažko nájdeš v Nórsku niečo úžasnejšie než plaviť sa fjordom. Výlety „po vode“ sú v ponuke pre každého. Vybrať si môžeš všetko od väčších lodí, cez motorové člny či kajaky. Plavby môžeš absolvovať z miest Bergen, Flaam, Gudvangen a Geiranger.
3. Pozri sa na Nórsko z vtáčej perspektívy
Trollstigen. Trolltunga. Preikestolen. Stegastein. Vyhliadkové body, ktoré nemusím ani predstavovať. Za každým rohom nájdeš v Nórsku neskutočný pohľad z hora. Tie najznámejšie výhľady krajiny sú za odmenu. Vedie k nim dlhá cesta náročným, často zamrznutým terénom.
No sú aj také, kam ťa vyvezie autobus. Tie, ktoré sú zdolateľnejšie. K mojim najobľúbenejším patrí najsevernejší bod Európy, North Cape. Na kraji sveta nájdeš oceľový glóbus, všade sa pasúce soby i úchvatný výhľad na mohutné útesy, týčiace sa nad večne búrlivým morom.
Za cestu stojí i vrch Dalsniba. Atrakciou je jazda úzkou cestou s 24 ostrými zákrutami. Ale hlavne pohľad z výšky 1500 metrov nad morom na ten najkrajší fjord.
North Cape a Dalsniba trpia rozmarmi nórskeho počasia. Veľmi ľahko sa ti môže stať, že pre hmlu neuvidíš ani dva metre pred seba.
Ak ťa to skôr ťahá do miest, zaujme ťa vyhliadka Aksla v Alesunde. Hoci je vysoko nad mestom, dostaneš sa k nej veľmi ľahko. Premáva tam mestská doprava a turistický vláčik. Ak máš chuť na prechádzku, stačí zdolať 418 schodov. Stojí za to zastaviť i v polovici trasy. Je tam sklenená platforma, na ktorej máš pocit, akoby si sa vznášal nad fjordmi, morom i malými ostrovmi, kde sa rozprestiera mesto.
V mestách Tromso a Bergen sú i lanovky. Ulriken643 leží na najvyššej (643 m) zo slávnych 7 hôr v Bergene. Tá v Tromse premáva z a do výšky 421 m zo Storsteinen.
Obe lanovky sú v sezóne až príliš populárne, ak meste zakotví výletná loď, stráviš v rade i hodinu. Takisto sa im vyhni, ak je škaredo, veľa neuvidíš.
4. Vyraz na výlet jednou z top železničných tratí sveta
Výlety vlakom mám (po tých lodných) najradšej. Po železnici Bar – Belehrad do mojej zbierky pribudol ďalší unikát. Jazda jednou z najkrajších (i najstrmších) železničných tratí sveta (kam ju zaradil Lonely planet traveler). Klišé? Možno. Ale jednoznačne hodné návštevy.
„Flamsbana“ vyráža z malej obce Flam. Starobylú železnicu otvorili v roku 1936 ako pokračovanie nemenej známej trate Oslo – Bergen, s ktorou sa stretáva v meste Myrdal. Jej cieľom bolo zaistiť dopravu do ťažko prístupného fjordu Sogne.
Trať je dlhá 20 km. Presne toľkými tunelmi prejdeš. 18 z nich prekopali doslova ručne. Za hodinu jazdy uvidíš tie najdivokejšie a najpozoruhodnejšie časti nórskej krajiny. Rieky pretínajúce hlboké údolia, obrovské vodopády padajúce zo strmých hôr s nemiznúcou snehovou špičkou. Vysoké kopce striedajúce odľahlé údolia.
I očarujúci Aurlandsfjord. Highlight celej jazdy pre mňa bol Kjosfossen. Vodopád, pri ktorom sme mohli i vystúpiť a obdivovať ho v plnej kráse. Hučiaci v lete, ozdobený ľadom a snehom v zime.
5. Prevez sa po Atlantic road
Ceste vedúcej popri pobreží, i cez Atlantický oceán, hovoria aj nórsky konštruktérsky zázrak. Dnes po nej „lietajú“ hlavne turisti. Ako to už s takýmito „atrakciami“ býva, jej pôvodný účel bol a je iný – spojiť izolovaný ostrov Averøy s pevninou. Jedna z najdramatickejších ciest vedie z dediny Vevang do dediny Kårvåg. Doslova skáče z ostrovov a ostrovčekov. Spája ich 8 mostmi, medzi ktorými dominuje Storseisundet. Isto naň budeš čumieť s otvorenými ústami.
Cesta dlhá 8 kilometrov je dnes národným kultúrnym dedičstvom. Miestom, kde si (vraj) užiješ ten najkrajší „road trip“ sveta. Okrem toho, dramatický úsek a most Myrbærholm je obľúbeným miestom pre rybárov.
6. Vydaj sa na výlet do minulosti v nórskych skanzenoch
Tradičné drevené domy (aj) s trávou na streche sa z krajiny pomaly vytrácajú. Stále ich ale vidieť v skanzenoch podobných našej Vychylovke. Ja som navštívila až dva. Romsdal Museum, ktoré je jedným z najväčších a najrozsiahlejších ľudových múzeí v Nórsku. Len v jednej z jeho častí, pri meste Molde, stojí takmer 50 budov – stajní, dielní, farmárskych domov.
Všetko z regiónu Romsdal od 16. do 20. storočia. Domy, ktoré doslova pozbierali a premiestnili, sú zariadené i zvnútra. Aby si mal predstavu, ako sa v nich kedysi žilo. Múzeum je zasadené do prekrásneho prostredia. S jazerom v strede skôr pripomína park.
Podobné je i múzeum Sunnmøre, ktoré je ešte o pár domov väčšie, park krajší a rozľahlejší ako ten v Molde. Takisto sú tu zbierky ukazujúce život a prácu ľudí od doby kamennej až po dnešok. Tentoraz z regiónu Sunnmøre. Staré budovy a ich interiér ťa vezmú na výlet do minulosti.
Odhalia, ako sa žilo i stavalo od stredoveku do 20. storočia. Okrem starých domov sú tu krásne drevené lode, medzi ktorými sa vynímajú repliky tých vikingských.