You are currently viewing Aruba: 6 inšpirácií do itinerára a 8 tipov

Aruba: 6 inšpirácií do itinerára a 8 tipov

Na ostrov Aruba som sa tešila ako malé decko. Poznala som ho ako ten, kde sa budem môcť kúpať s ružovými plameniakmi. To, že ich majú odchytené na súkromnom ostrove ako turistickú atrakciu som zistila až časom.

A ani som sa k nim nedostala. Napriek tomu na mňa miesto, kde sa medzi farebnými drevenými budovami miešajú zvuky Holandčiny a Papiamenta, spravilo dobrý dojem. Aj vďaka týmto miestam:

1. Oranjestad

Na Arube sme kotvili asi 15 minút chôdze od mesta. Od jej metropoly, ktorá sa volá Oranjestad. Veľmi mi pripomínala Georgetown na Kajmanoch. Akurát sa mi zdala o niečo lacnejšia.

Počas niekoľkých prechádzok som tu objavila Wilhelmina Park so sochou, zvyšky pevnosti a klasiku, kostol. Na prvý pohľad to bolo karibsky pestrofarebné a holandsky modernizujúce sa mesto.

Ale tiež veľmi komerčné. Hlavne hlavným uliciam dominovali turistické podniky a obchody so suvenírmi. Prejdi sa nimi, isto, ale nestráv tu viac ako pár hodín.

2. California Lighthouse

Pohľadnicová pamiatka Aruby dostala meno po parníku SS California, ktorý sa blízko majáku potopil. Sedí na vyvýšenine nad morom a je jedným z pár miest plochého ostrova, kde sa môžeš pokochať lepším 360-stupňovým výhľadom.

Koralové pobrežie ostrova a jeho pláže sa ti ukážu, ak sa podujmeš zdolať viac ako 100 poriadne úzkych schodov.

  • California Lighthouse leží na severozápadnom cípe ostrova Aruba, neďaleko pláže Arashi. Od nej prejdeš k majáku asi za 20 minút.
  • Zastavujú pri ňom aj viaceré výlety po ostrove.
California Lighthouse
Výhľad na pláž Arashi

3. Casibari Rock Formation

Skalné útvary zvláštnych tvarov sa dvíhajú v púštnej krajine medzi typickými kaktusmi. Ako sa obrovské balvany z horniny tonalit, ktoré vážia niekoľko ton, dostali na plochý ostrov je záhada. Tým si ale hlavu trápiť nemusíš, stačí, keď si užiješ ich nezvyčajnú krásu.

Na skalách a pomedzi ne vznikli turistické chodníky a schody, ktoré vedú až na ich vrchol. Nie je ťažké sa tam vyšplhať a kochať sa výhľadom. Na pár domov a suchú pustinu.

  • K mystickým gigantom sa dostaneš v rámci výletu po ostrove. Alebo prenajatým vozidlom.
Také väčšie ihrisko s výhľadom

4. Mesto San Nicolas

Na južnej strane ostrova leží malé pobrežné mesto. Z rozprávania niektorých, ktorí ho navštívili, sa mi zdá že je ako Rincon na ostrove Bonaire. Také kultúrno-historické centrum ostrova. Domov farebných uličiek, kde budovy zdobia krásne nástenné maľby.

Hovorí sa, že sa tu viac priblížiš k životu domácich ako v turistickom Oranjestade. Pozor, priblížiš sa aj kriminalite. San Nicolas je mesto hriechu, jediné, kde je prostitúcia legálna. A ruka v ruke s ňou idú drogy a krádeže. Najlepšie je teda navštíviť ho cez deň, a aj vtedy sa niektorým miesta vyhnúť.

https://www.instagram.com/p/B1uyANUie5g/?utm_source=ig_web_copy_link

 

5. Národný park Arikok (The Arikok National Park)

Hľadáš niečo nezvyčajnejšie? Prírodný poklad ostrova je pre teba ako stvorený. Dominuje mu drsná púštna krajina, kde sa striedajú exotické kaktusy s aloe vera a tropickými kvetmi. Jeho geologickú rozmanitosť podčiarkujú tajomné horniny a kopce.

Medzi nimi vynikajú Jamanota (188 m) a Arikok (176 m). 2 najvyššie „vrchy“ Aruby. Čo sa, okrem nich, v  Arikok parku nachádza?

  • Kopec pôvodného dedičstva, napríklad starý dom postavený z bahna a trávy.
  • Jaskyne, ako Guadirikiri, ktoré sa pýšia prírodným bohatstvom. Aj niektorými z najstarších kresieb Arawakov.
  • Prírodné bazény, kde si môžeš zaplávať.
  • Oslia a pštrosia farmu.

Park môžeš navštíviť s organizovaným výletom alebo na vlastnú päsť. Vtedy sa odporúča prenajať si jeep/4×4. Ďalšie dôležité informácie nájdeš na oficiálnej stránke parku.

6. Pláže

Pláže na Arube patria k najkrajším na celom svete. Ak hľadáš typický karibský obrázok, jemný biely piesok a more miliónov odtieňov modrej, si na správnom mieste.

Governor’s Bay beach / Surfside beach

Takmer mestská pláž Oranjestadu začína kúsok pri Wilhelmina Parku. Dlhý pás piesku, prerušený Linear parkom, sa tiahne prakticky až po letisko.

Nájdeš tu pokojnejší kút s voľným ležaním pod stromami Kwihi, kde radi chodia domáci. Ale i miesta, kde si prenajmeš ležadlá a slnečníky. Turistickejší kút je Surfside. Tu už nájdeš aj viac barov a reštaurácii.

Governor’s Bay beach

Arashi beach

Kúzelná pláž s jemným pieskom sa pýši pokojnou a čistou vodou a ideálnymi podmienkami na šnorchlovanie.

I sem si už našli cestu turisti, je aj zastávkou lodných výletov. Postupom času tu pribudlo niekoľko ležadiel, plážové chatky a bar, z ktorého hučí hudba.

Stále si zachováva prirodzenejší charakter. Je dobrou voľbou pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť mega turistickému ruchu, ale zároveň nehľadajú úplnú divočinu, kde sa na WC chodí za krík alebo do mora. 

Arashi beach

Boca Catalina

Neveľká zátoka blízko pláže Arashi  je pekná na pohľad, no plávať, a hlavne vliezť do vody, je tu ťažšie. Komplikuje ho kopa ostrých šutrov. Obľubujú ju najmä milovníci podmorského sveta. Tí tu ocenia priezračnú vodu a koralový útes, ktorý je fakt blízko.

Boca Catalina

Palm Beach

Je turistické ihrisko. Stojí pri nej celý rad high-end hotelov. Nechýbajú jej bary a vodné aktivity. Verím tomu, že pláž bývala typicky karibská. No dnes už voda nie je najčistejšia, pretože z móla vyráža veľa lodných výletov.

Ak si aktívny, je pre teba ideálna. Nebudeš sa tu nudiť. Stačí vyjsť na ulicu a môžeš ísť nakupovať, jesť a piť na sto spôsobov. Prenajať si vodný skúter alebo skočiť na loď a ísť niekam šnorchlovať.

https://www.instagram.com/p/Butghwjl0aD/?utm_source=ig_web_copy_link

Palm beach

Eagle beach

Hovorí sa, že práve tu „žijú“ 2 najfotografovanejšie stromy divi-divi na Arube. I tak je najväčším lákadlom nádherná voda.

Eagle pozná a chodí tam dosť ľudí, takisto je pri nej pár hotelov a „luxusných kútov“, kde za poplatok dostaneš lehátko pod palmou a niekoho, kto ťa bude ovievať. Pláž je ale dlhá a široká, takže si bez problémov nájdeš svoje pokojnejšie miesto.

Eagle beach
Slávne divi-divi

8 tipov z ostrova Aruba

1. Na Arube funguje dobre organizovaná verejná doprava. Premáva niekoľkými smermi každých cca 20 minút. Všetky spomenuté turistické ciele nepokrýva, no dostaneš sa ňou do mesta San Nicolas a k obľúbeným plážam.

2. V prípade, že je vás viac, alebo tvoj posh zadok iný spôsob dopravy neunesie, na pláže sa dá dostať (z prístavu i letiska) aj taxíkmi.

3. Ak prichádzaš na ostrov výletnou loďou, a máš len pár hodín, porozmýšľaj nad prenájmom auta. Môžeš prejazdiť malý ostrov, niečo vidieť a potom zaparkovať na pláži. Cesty sú tu na Karibik veľmi dobré, počítaj ale so zápchami, najmä Oranjestade.

Pekné sú tu aj lodné výlety. Hoci "šoférovať" ťa asi nenechajú

4. V Oranjestade a v prístave nájdeš výletné autobusy. Za cca 20 USD ťa povozia po ostrove (stoja pri California Lighthouse a Casibari Rock Formation) a vyložia ťa na pláži (najčastejšie Eagle). Dobrá kombinácie pre tých, čo nejazdia, no chcú niečo vidieť a ísť sa kúpať. Ak je vás dosť, aby ste mali auto pre seba, sprievodca sa vám rád prispôsobí. Ja som bola so skupinou Španielov, ktorým vodič cestou zastavil v supermarkete, aby kúpili chipsy a pivo.

5. Veľmi dobré sú aj lodné výlety za šnorchlovaním. Majú niekoľko zastávok, vrátane vraku SS Antilla. V cene je vybavenie na šnorchlovanie a väčšinou otvorený bar. Veľa výletov premáva z Pelikan Pier na Palm beach. Pozor, rátaj s tým, že Aruba je veľmi veterný ostrov. Fúkalo prakticky stále, raz tak, že sme pri vraku len ťažko liezli naspäť na loď.

6. Aruba má menu, ktorá volá sa Florin. Ak by som ju nechcela ako suvenír, ani by som ju nemala v rukách. Všade sa dalo platiť USD.

7. Ako som spomínala v úvode, k plameniakom som sa nedostala. A už ani neviem, či ma takáto luxusná ZOO láka. Ak by si chcel ísť, sú v hoteli Renaissance Aruba Resort. Dostaneš sa k nim, ak si rezervuješ ubytovanie. K dispozícii sú aj „denné vstupenky“. Návod na ich získanie nájdeš na tomto blogu (v angličtine).

8. Ja som na Arubu prichádzala na pár hodín loďou a motala som sa najmä po turistickejšom severe. Autori blogu She Makes Me Travel boli na ostrove dlhšie a prešli ho krížom-krážom. Ak hľadáš viac praktických informácii, odporúčam ich sprievodcu „ARUBA za rozumný peniaz: 10 dní v Karibiku za cenu dovolenky v Európe.

Ako vždy, o tipy a pripomienky k ostrovu Aruba sa môžeš podeliť aj ty sám.

 

A potom si prečítaj ďalší článok zo slnečného Karibiku:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.