Benátky, karneval a prikrátkych 12 hodín

Benátky, karneval a prikrátkych 12 hodín

Čo sa ti objaví v mysli, keď začuješ slovo „Benátky“? Kanály a ich gondoly. Umenie a architektúra. Bazilika Sv. Marka. Kopa holubov a ešte viac turistov. Ja mne sa vždy mesto spájalo s neopakovateľnou romantickou atmosférou. Hoci som vo svojich dvadsiatich rokoch ani poriadne nevedela, čo to znamená. 

A moja návšteva Benátok bola nakoniec úplným opakom. 

Bol to jeden z mnohých výletov organizovaných ESN Wien. Náš vlak opustil Viedeň o 11 večer s nákladom piva. A bláznivých študentov, tešiacich sa na úžasný víkend. Je až neuveriteľné, že sme vôbec zvládli chodiť po pamiatkach. Tancovalo sa, a hlavne pilo, až do svitania. Jediné, čo sme ráno chceli, bolo ísť si ľahnúť a spať. Ale nedalo sa.

Gondoly pred Bazilikou sv. Marka v Benátkach
Kanál je Grande!

O 9 nás vyhodili z vlaku, ktorý sa nemal vrátiť až do večera. A tak sme šli. Objavovať mesto vytvorené desiatkami uličiek, ktoré pospájali úzke kanály. Loď sa nám zdala najlepší a najmenej boľavý spôsob ako si ich užiť.

Rozhodli sme sa pre jeden z neskutočne drahých (počas karnevalu boli ceny ešte vyššie) trajektov Vaporetto. Nebola to síce gondola, ale videli sme všetky vzácne budovy, kostoly a nádherné paláce pozdĺž Canal Grande.

Vrcholy boli dva – dom zdobenými zlatými prvkami a Santa Maria della Salute, biela kaplnka postavená po more. Bolo to, akoby sme sa plavili popri maľbe.

Gondola na kanáli čaká na pasažierov
Plavba popri živej maľbe

Vaporetto nás vysadilo pri námestí sv. Marka, priamo v centre. Bolo obklopené malými kaviarňami a obývané tisíckami holubov. Stojí tam aj dominanta celého mesta – Basilica San Marco, ktorá je symbolom benátskeho bohatstva.

Do jej vskutku obdivuhodnej výzdoby zabudovali fragmenty historických pamiatok. Korisť Benátčanov z námorných expedícií. Vedľa baziliky stojí jeho 99 metrov vysoká zvonica. Isto ponúkne parádny výhľad na mesto tým, ktorí nemajú študentský rozpočet.  

Z námestia sme sa vydali jednou z úzkych uličiek vedúcich späť k vode. Sú plné obchodov so suvenírmi, štýlových reštaurácií a zmrzlinární. Ani my sme neodolali veľkej, tenkej benátskej pizze a pravej talianskej zmrzline.

Benátky a prikrátkych dvanásť hodín (1)
Námestie Sv. Marka posiate turistami

Hlavný dôvod našej návštevy bol tradičný benátsky karneval. Jeden z najstarších na svete. Najväčšia atrakcia mesta pôvodne symbolizovala smútok, čakanie, nádej aj nostalgiu. Preto tu nečakaj obrovské gýčové okuliare alebo klaunské klobúky. Napriek tomu som videla aspoň jedného Goofyho.

Tento karneval je prehliadkou elegancie, krásy a ľudskej tvorivosti. Klasické a historické masky patria medzi jeho drahokamy. Ak sa ti páčia, môžeš si ich kúpiť v obchode so suvenírmi. Alebo si ich nechaj namaľovať na tvár.

Akrobatické vystúpenie na karnevale v meste Benátky

Masky a pouličné predstavenia boli všade. Nevedeli sme, kam sa pozrieť skôr.

Len sme sedeli na zemi (na február bolo celkom teplo) v blízkosti prístavu a kochali sa.

žena v červených šatách a muž tmavom obleku, obaja v maskách, sedia na veľkej oceľovej kotve

Mesto sa postupne ponorilo do noci. Viac a viac masiek sa začalo zhromažďovať v uliciach, aby boli súčasťou záverečného večierku. Pre nás to znamenalo poslednú prechádzku. Posledný pohľad na zabávajúce sa, šťastné davy.

Bolo na čase maskám zamávať na rozlúčku a vrátiť sa k vlaku. Úžasné mesto nám dalo svoju energiu, aby sme sa bavili celú cestu naspäť do Viedne.

žena v karnevalovej maske pozerá na gondolu - Benátky, Taliansko

Do Benátok by som sa vrátila kedykoľvek. Dóžov palác, zdobený dielami najlepších benátskych umelcov. Most vzdychov. Most Rialto. Všetky múzeá a galérie. Mám pocit, akoby sme videli všetko zrýchlene.

Akoby sme o tom len čítali v bedekri, ktorý mal pre mňa jedinú radu: “Ak chceš naozaj zažiť Benátky, budeš potrebovať viac ako niekoľko úžasných hodín”.

Čo ty? Navštívil si už Benátky alebo som ťa na cestu práve inšpirovala?

Pridaj komentár