You are currently viewing Pár hodín na Bonaire. Ako stihnúť poznanie i pláž?

Pár hodín na Bonaire. Ako stihnúť poznanie i pláž?

Bonaire je ostrov v Malých Antilách, ktorý dnes patrí Holandsku. Je to miesto, kde sa ozýva holandčina a vonia Karibik.

Bolo súčasťou nášho špeciálneho itinerára. Zastavili sme sa tu jediný raz. To, čo som tu stihla za pár hodín, som na iných ostrovoch nestihla ani za niekoľko zastávok.

Vyber sa po mojich stopách a uži si na Bonaire zážitkami nabitý (týž)deň. Na týchto miestach sa ti určite bude páčiť:

Kralendijk

Naša výletná loď, rovnako ako mnohé ďalšie, zakotvila v prístave priamo v Kralendijku. Pravdepodobne sa mu nevyhneš, ani keď na ostrov prilietaš.

Jedno z dvoch miest Bonaire je jeho metropolou. Nie je veľké, no na prvý pohľad sa mi zdalo čistejšie a upravenejšie než napríklad St. John’s alebo Basseterre.

Podobne ako iné mestá Karibiku a Antíl je živé a farebné. Zistíš to aj na hlavnej ulici Kaya Grandi. Tu si užiješ typickú architektúru týchto oblastí a nakupovanie. Nakúpiť sa dá i na trhu na námestí Wilhelmina. V meste tiež ľahko nájdeš niečo dobré na jedenie. Alebo kus piesku na kúpanie a opaľovanie sa.

Najesť sa môžeš napríklad v Diver’s dinner. Majú dobré ceny, čerstvé jedlo a rýchly servis.

Kralendijk ale nie je zábavka na celý deň. Bude ti dlho. A prídeš o ostatné krásy ostrova. Bonaire je síce malý, vďaka čomu sme ho prešli krížom-krážom, ale ponúka veľa zaujímavostí.

Rincon

Najstaršiu usadlosť na Bonaire založili Španieli v 16. storočí. Strategicky ju umiestnili do údolia, aby ju ľahšie ochránili pred hrozbami. Je kolískou bohatej kultúry, ktorá ožíva počas množstva slávností, napríklad na lokálnom karnevale.

Svojho času tam žili otroci. Na víkend sa vracali do obce za rodinami, týždne trávili na juhu prácou na soľných ložiskách. Dnes ho obýva takmer 2000 obyvateľov. No i to stačí, aby bol 1 z 2 formálne uznaných miest.

Pozýva na cestu v čase, na návštevu typického domu s kaktusovým oplotením. Na ochutnávku (nedobrého) kaktusového likéru. Na prechádzku cez dedinu, ale aj za jej hranice, kde nájdeš turistické chodníčky, ktoré vedú k pekným výhľadom na suchý a veterný Bonaire.

Slave Huts (obydlia otrokov)

Blízko soľných jazier vyrástli v roku 1858 jednoduché domčeky. Slúžili ako ubytovanie pre otrokov, ktorí pracovali na soľných poliach.

Trávili tu pracovné týždne, na víkend sa vracali do Rinconu za svojimi rodinami. Pešo šli dlhé hodiny. Ich biele príbytky sa pekne vynímajú pri kúzelne modrom mori. Sú ale tiež neobývanou pripomienkou krutých časov.

Soľné polia

Bonaire prírodnými zdrojmi nikdy nehýril, no našiel sa tu jeden z najvzácnejších. Soľ. Keď Holanďania spolu s Curacaom a Arubou tento ostrov ukoristili, získali aj kontrolu nad týmto pokladom. Fungovalo im to výborne. Curacao bolo centrum obchodu s otrokmi, Bonaire plantážou.

Úspešnou. Pri soľných jazerách vyrástlo niekoľko „nákladísk“. Označovali ich 4 obelisky. Namaľované „holandskými farbami“, červenou, bielou, modrou a oranžovou, slúžili na navigáciu lodí, ktoré prichádzali po náklad.

https://www.instagram.com/p/BT9zhjaDQiy/?utm_source=ig_web_copy_link

Sú tu dodnes. Narozdiel od otrokov. Otroctvo bolo zrušené a soľný priemysel na Bonaire vtedy prudko upadol. Oživili ho, a vďaka solárnym elektrárňam a modernej technike dodnes využívajú suchú klímu miesta ideálneho na výrobu soli.

Obrovské kopy kryštálov a ružovú vodu na južnom konci ostrova chodia obdivovať i turisti. Aj preto, že farebné soľné polia sú domovom plameniakov. Tie ale chráni zákon, takže ich môžeš pozorovať len z diaľky.

Lake Goto

Už po ceste, ktorá je snáď krajšia ako samotný cieľ, ti bude jasné, prečo je tento kút, severný koniec ostrova, taký obľúbený. Spomaľ, pretože pôjdeš hore a dole, popri obrovských kaktusoch. Popri pobreží, kde sa ti ukáže nádherná voda a kamenisté útesy.

Až sa pred tebou objaví slaná lagúna a jej prekrásna scenéria. Z ciest parku zahliadneš jazero s jeho malými ostrovmi a takmer nedotknutou prírodou v okolí.

Nečakaj tu ale živú a sviežu zeleň ako v našich horách. Bonaire má veľmi suché a veterné podnebie, takže mu dominuje suchý les. A najmä tie obrovské kaktusy.

Goto takisto láka na plameniaky. V močaristom jazere si nažívajú spolu s viac ako 100 druhmi vtákov. Všetky sú ale plaché a hanblivé. „Ružových oblakov“ sa nám ukázalo len veľmi málo. A ešte aj odmietli vytiahnuť hlavu z vody.

Jazero Goto patrí do Washington-Slagbaai National Park. Informácie o tom ako to v parku funguje nájdeš na webe. 

Chceš vidieť plameniaky v Európe? Choď na Sardíniu.

Áno, plameniaky máme aj bližšie. Hniezdia pri Cagliari na ostrove Sardínia. Ako sa k nim dostať? Prečítaj si o tom v mojom sprievodcovi.

Pláže ostrova Bonaire

Tento ostrov patrí k najlepším lokalitám na potápanie. Chváli sa viac ako 90tkou miest, kde sa ti ukážu húfy rýb aj morské korytnačky. Niektoré sú prístupné z brehu, k iným sa dostaneš loďou alebo katamaránom. Náš sprievodca ako tie naj spomenul Rappel, Bari reef, Salt Pier a Hilma Hooker.

S plážami je to o niečo horšie. Bonaire ich má okolo 22. Pár z nich má piesok karibsky jemný a oslnivo biely. Mnohé sú, vďaka koralom, hrubšie a tmavšie. Škodí im ale počasie.

Bonaire síce leží mimo územia hurikánov, no tie ich, spolu s tropickými búrkami, ovplyvňujú. Napríklad spôsobili, že na plážach ostali skôr holé skaly a málo piesku.

No Name Beach, neobývaný ostrov Klein Bonaire

Malý ostrov pri pobreží Bonaire je kus raja. Nie sú tu žiadne budovy, autá, infraštruktúra. Len biely a úžasne mäkký piesok, pokojná a fascinujúco modrá voda, tisíce obrích kaktusov a koralové útesy okolo.

A občas aj veľká kopa ľudí. Nejaké miestečko si ale na asi najkrajšej pláži ostrova nájdeš. No nenájdeš tieň, takže nezabudni na opaľovací krém a dobre vychladené pitie.

Chachacha beach

Fascinuje ma, čo všetko ľudia nazvú plážou. Chachacha je taká kopa kamienkov vedľa južného prístaviska výletných lodí. Je tu drevené mólo, kam domáce rodiny chodia na piknik.

Tu sa môžeš osviežiť v mori, ak si to za celý deň na ostrove nestihol. Jej výhodou je pohodlný vstup do vody a blízkosť koralových útesov.

https://www.instagram.com/p/xKJS6mwXTF/?utm_source=ig_web_copy_link

Eden Beach

Pekná biela pláž s palmami je už celkom turistická. Na prenájom je množstvo ležadiel. Takisto je tu obsluha, bar s hudbou, vodné športy a vodný taxík na Klein Bonaire.

Najväčším lákadlom je voda taká priezračná, že vidieť až na dno. A takisto parádne podmienky na šnorchlovanie.

Pláže, ktoré mi boli odporučené:

Sorobon beach je krajšia a prírodnejšia pláž na východnej strane pri Lac Bay. Obľúbená je pre jemný piesok a plytkú pokojnú vodu.

Coco Beach je podobná ako Eden čo sa množstva aktivít, ležadiel a turistov týka. Takisto je tu bar s hudbou a vodné športy.

The beach of 1000 Steps. Názov dostala podľa vápencových schodov, ktorými musíš zísť a vyjsť. Síce je ich len 70, no v horúci deň máš pocit, akoby ich bolo 1000. Zátoka s bielym pieskom, obklopená útesmi je top na šnorchlovanie.

Pink Beach. Ako naznačuje názov, má ružovkastý nádych. Je to pekné miesto na relax, hoci pás piesku je už pomerne úzky.

Vybrať si môžeš aj sám. Cestou sleduj jasne žlté kamenné značky s názvom lokality, ktoré označujú pláže a zátoky.

Bonaire je veterný ostrov. Vietor ale nevadí, našli mu využitie.

Pár praktických rád k cestovaniu po Bonaire

» Veľa ľudí si na Bonaire prenajímalo vozidlo, náš sprievodca odporučil skúter, keďže niektoré cesty sú jednosmerné a úzke. Prenajímajú napríklad tu.

» V prístave ponúkali aj výlety. Za cca 2-3 hodiny ťa prevezú ostrovom a navštíviš miesta, ktoré som spomenula vyššie. My sme boli zavretí v minibuse, odporúčam ale otvorené vozidlo. Viac uvidíš, hlavne na miestach, kde sa nedá zastať. Cena bola 20-25 USD.

» Na Bonaire Klein premáva vodný taxík za 25 USD. Na lodi sa dá požičať šnorchel a kúpiť občerstvenie.

» Na pláže premávajú taxíky, takisto stoja pri prístave.

S ostrovom Bonaire som sa zoznámila za pár hodín. Nepobehala som ani z ďaleka všetko. Takže, ak máš nejaké tipy, sem s nimi.

Ak ťa láka Karibik, isto ťa zaujmú i tieto destinácie:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.