You are currently viewing Britská obec Corfe ti ponúkne viac, než len jednu zrúcaninu

Britská obec Corfe ti ponúkne viac, než len jednu zrúcaninu

Výlet k hradu Corfe patril podľa mojich kolegov k najnudnejším. Nielen tej plavby, snáď celého polročného programu. Jasné, že som sa tam veľmi nehrnula. Oveľa radšej by som šla na Stonehenge, ale želania som si už vyčerpala. Takže mi prischol. Za čo som nakoniec bola rada.

Zaviedol ma do kraja Dorset, na polostrov Purbeck. Vraj jeden z anglických klenotom. Známy je napríklad najkrajšími piesočnatými plážami na južnom pobreží. V srdci Purbecku sme našli magickú dedinu Corfe. A už na pohľad parádnu zrúcaninu rovnomenného hradu.

Obec Corfe  

Ospalú anglickú dedinu nájdeš na ceste medzi obcami Wareham a Swanage. Nie je veľká. Obýva ju asi 1400 ľudí. Tvoria ju 2 hlavné ulice. East a West Street, ktoré na ich koncoch spája malé námestie. Tu stojí radnica a kríž. Pripomínajúci diamantové jubileum panovania kráľovnej Viktórie.

Obci dominuje (gotický) kostol. Povráva sa, že tam, kde stojí, bolo uložené telo zavraždeného kráľa Eduarda. Okolo námestia vyrástlo pár obchodov (so suvenírmi), pošta a príjemná krčmička s fajn pivom.

Kostol sv. Eduarda

V dvoch malebných uličkách stále vidno pôvodné kamenné domčeky a ich zvláštne upravené záhrady. Aj im vďačí dedinka za svoj šarm. Postavili ich zo šedého mramoru, ktorý nesie meno Purbeck. Pretože práve tu, v kopcoch Purbeck, kde obec leží, sa ťažil. Poslúžil tiež na výstavbu hradu Corfe (ale aj iných anglických hradov).

Hrad Corfe

Hrad, alebo skôr to, čo z neho ostalo, sa týči nad obcou. Na strmom, ťažko dostupnom kopci ho postavili, aby chránil hlavnú cestu cez kopec Purbeck. Nič sa tadiaľ nemohlo mihnúť, aby o tom na hrade nevedeli.

Nad dedinou stojí už od 10. storočia. Pôvodne boli jeho hradby drevené. Kamenné vystavali za Williama Dobyvateľa. Pár storočí bol kráľovskou pevnosťou. Neskôr prešiel do súkromného vlastníctva Sira Bankesa. Počas občianskej vojny bol tŕňom v oku Parlamentaristov.

Po dvoch obliehaniach sa dostali dnu, vyhnali jeho obyvateľov, a napokon ho vyhodili do vzduchu. Časť toho, čo z neho ostalo, poslúžilo miestnym na stavbu domov. Ruina sa po obnovení monarchie vrátila do rúk rodiny, ktorá ju o pár storočí neskôr darovala National Trust.

Národná pamiatka sa stala obľúbenou atrakciou. Hrad ale nikdy neobnovili. Musím povedať, že napriek tomu vyzerá majestátne. To, čo z bývalej pevnosti, väzenia i klenotnice ostalo, je úžasné. A obrovské.

Prešli sme sa miestom, kde bývalo rozsiahle nádvorie. I dnes ho obháňajú a chránia hradby, hoci už nie také vysoké. Pozornosť si pýtajú veže, hlavne jedna, tá čo napriek množstvu pušného prachu nie a nie padnúť.

Zrúcanú pevnosť sa oplatí preliezť krížom-krážom. Užívať si pohľad do diaľok. Dovidíš až do okien domov dedinky Corfe. A tiež na pobrežie polostrova Purbeck.

Výhľad až ďaleko za obec Corfe

Okrem hradu a pôvodného vzhľadu má Corfe ešte jednu atrakciu. Ňou sa do obce môžeš aj odviezť. Hlavne Angličania sem často prichádzajú po železničnej trati Swanage. Na železničnú stanicu, ležiacu kúsok od centra obce. Potvrdí ti to, na čo som prišla už v obci. Že cestovať do Corfe je ako vrátiť sa v čase.

V čarovnej budove stanice s drevenými podlahami počuť len pôvodné signálne zariadenie, ohlasujúce prichádzajúci vlak. Najzaujímavejšou časťou je bezplatné železničné múzeum, ktoré poodhalí tajomstvá stanice i trate.

Krásna stanica Corfe má aj fajn výhľad na zrúcaninu. 

Prakticky o Corfe a železnici Swanage

» Traťou Swanage, jednou z najobľúbenejších pôvodných železníc Británie, sa stále preháňajú parné vlaky.

» Cesta z mestečka Swanage do Corfe trvá cca 25 minút.

» Pravidelne sa vo vlakoch konávajú tematické víkendy, napríklad na Halloween alebo v zime s vianočnou tematikou. Pozor, vtedy si radšej lístky rezervuj dopredu.

» Zaujímavou atrakciou je aj Pullman Observation Car, panoramatický vagón s výhľadom na údolie.

» Kompletný cestovný poriadok, zoznam podujatí a ostatné informácie nájdeš na oficiálnej stránke.

» Do obce Corfe premávajú tiež autobusy.

» Ak prichádzaš autom, vedz, že je dosť problém s parkovaním. Lepšie je auto nechať na parkovisku mimo obce.

» My sme využili parkovisko NT Corfe Castle Car Park. Odtiaľ je to k hradu asi 10 minút chôdze príjemným parkom. Ďalšie možnosti a parkoviská sú na tejto stránke.

» Informácie o otváracích časoch a vstupnom zase tu.

Navštívil si tiež v Anglicku nejaké nevšedné miesta? Ktoré?

Ďalšie atraktívnosti:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.