You are currently viewing Bruggy, Ghent a Brusel. Kam v Belgicku?

Bruggy, Ghent a Brusel. Kam v Belgicku?

Rada objavujem nové miesta a krajina na mape sveta. A rovnako rada sa vraciam do tých, ktoré sú už matnými spomienkami. Tento rok som sa vrátila do Belgicka. A to hneď niekoľkokrát.

Dosť na to, aby som okrem Bruselu stihla spoznať aj dva stredoveké klenoty – Bruggy a Ghent. Chceš vedieť kam v Belgicku? Zisti, ktoré z miest sa mi páčilo najviac a inšpiruj sa.

1. Bruggy

V Bruggách. Tak sa volal film s Colinom Farrellom, o ktorom si už isto počul. Film som nevidela. Alebo ma nebavil. Už neviem. Bruggy mi ale boli známe. Z obrázkov. Naživo boli ešte krajšie.

Rozprávkové stredoveké mesto, ktorého panorámu tvoria veže vysokých kostolov odrážajúce sa v stojatých vodách. Pospájané dláždenými ulicami a kanálmi. Vedúcimi na námestia s takmer nedotknutou architektúrou.

To je to, čo z Brúgg robí jedno z najzachovalejších stredovekých miest v Európe. Čo ich doviedlo až do zoznamu UNESCO. Je to mesto so šarmom, ktorý, ako tvrdí i Lonely Planet, narúša len to, že o kráse Brúgg každý vie.

Kam sa vybrať v Bruggách?

Do historického centra

Veľkosťou zvlášť nevyniká. Leží v kruhu kanálov a je poľahky prístupné a schodné. Môžeš sa potulovať úzkymi uličkami a námestiami, poznávať mesto. Vyraziť z Walplein a postupne prejsť k Grote Markt, do srdca mesta.

Na živom námestí stoja obchody, stánky s typickými „Pommes Frites“. Aj niekoľko pozoruhodných budov. Prejdi sa okolo nich. Alebo si ich vychutnaj z výšky. Z Belfort-u, z najdôležitejšej budovy mesta. Zo stredovekej, 83 metrov vysokej zvonice, ktorá ťa za zdolanie 366 schodov odmení parádnym výhľadom.

Do pivárne De Halve Maan (Polmesiac)

Pred cestou som sama so sebou uzavrela súkromnú stávku – ochutnať pivo v každom štáte, ktorým prejdeme. To v Bruggách, v meste úzko spojenom s pivom, bolo top. Pivárničky s ochutnávkami, a možnosťou pozrieť si ich priestory, sú na každom rohu. Je tu i pivná cesta.

Zo všetkého, čo som vyskúšala, ma najviac zaujal De Halve Mann. Jeho história sa začala písať niekedy v 16. storočí. A pivo tu produkujú dodnes. Bez prestávky. Pre tých, ktorí sa chcú pozrieť za oponu, ponúkajú sprevádzané prehliadky. Cestou si pozrieš zariadenia vyrábajúce zlatý mok dnes. I tie, čo sa využívali v minulosti. Dozvieš sa o procese výroby.

Nakoniec ťa sprievodca zavedie až na strechu, aby ti ukázal, kadiaľ vedie potrubie. To, ktoré vedie pivo z De Halve Maan v centre mesta do mestskej fľaškovej továrne. Pod dláždenými uličkami a gotickými domami Brúgg. A na úplný záver ťa čaká ochutnávka lokálneho piva Brugge Zot.

Na plavbu kanálmi

Návšteva Brúgg by nebola tým pravým bez výletu loďou rozsiahlou sieťou kanálov. Plavba je kratučká, asi 30 minút. No umožní ti užívať si mesto z pohľadu, z ktorého ho kedysi vídavali prichádzajúci benátski obchodníci.

Vidieť ho z úplne iných uhlov a dostať sa úplne blízko k najneuveriteľnejším miestam, ktoré by inak zostali bez povšimnutia.  Stanovištia týchto lodí nemusíš hľadať. Sú na každom rohu. Jedno z nich je na Rozenhoedkai, jednej z najfotografovanejších častí Brúgg, tej známej z filmov.

2. Ghent

Len pár hodín stačilo prístavnému a univerzitnému mestu, aby ma očarilo. Ghent je rozlohou i populáciou väčší než Bruggy. V rebríčku popularity na ne ale zatiaľ nestačí. Turistov tu toľko niet. Možno aj preto Ghentu hovoria neobjavený flámsky klenot.

Mesto je dosť malé, aby si sa v ňom cítil útulne. A zároveň dosť veľké, aby to v ňom žilo. Láka niekoľkými obdivuhodnými budovami. Niektorými z najzaujímavejších múzeí v Belgicku. Prastarými kostolmi. I  nespočetnými mostmi, ktoré pretínajú rieky Šelda a Leie, pretekajúce cez mesto.

Čo vyskúšať v Ghente?

Graslei

Malé mólo/ prístavisko výletných lodiek v historickej časti Ghentu obkolesujú celkom pekné stredovekých budovy. Leží tu jedna vonkajšia kaviareň vedľa druhej. Ich atmosféru vyhľadávajú turisti i domáci, sediaci vonku snáď v každom počasí.

V zime pod dekou s horúcou belgickou čokoládou, v lete pod horúcim slnkom s vychladeným miestnym pivom. Graslei sa oplatí pozrieť si aj z iného uhla – z mostu St. Michael’s, ktorý z výšky pozerá na populárnu uličku. Tiež je miestom, kde zachytíš nádhernú historickú panoráma Ghentu.

Ochutnaj „Neuzeke“

Vďaka množstvu trendy kaviarní a reštaurácii Ghent hrdo nesie vlajku reprezentanta typickej flámskej kuchyne. A prispel aj niečím svojím – cukrovinkou Neuzeke alebo aj Gentse neus (ghentský nos).

Sú to kužeľovité cukríky tvrdé na povrchu, s ovocnou náplňou vo vnútri. Objavil ich náhodou miestny lekárnik v 19. storočí. Pôvodne boli fialové s malinovou náplňou. Dnes už hrajú všetkými farbami a chuťami. Kúpiš si ich z vozíkov na Groentenmarkt.

Katedrála sv. Bava

Architektonický klenot sa nachádza v samom srdci mesta. Krásna stavba je gotická. Teda, z väčšej časti. Keďže bola nepretržite budovaná 500 rokov, podpísali sa na nej rôznej štýly.

Kostol svetovo preslávilo aj jedno z najväčších belgických diel. Je to obraz Adoration of the Mystic Lamb, majstrovské dielo Jana van Eycka, ktoré je „len“ jedným z mnohých umeleckých skvostov.

Vďaka krypte kostola so stopami pôvodnej stavby z roku 942, storočným knihám, zvitkom, kalichov a iným fascinujúcim historickým artefaktom je katedrála klenotom i zvnútra.

3. Brusel

Mesto s veľkým „m“. Fascinujúca metropola Belgicka. To, čo tam nenájdeš pravdepodobne ani neexistuje. Administratívnemu centru EÚ prischlo množstvo prívlastkov. Byrokratické, multikultúrne, trendy.

Ale aj historické, čoho dôkazom je jeho gotické srdce – Grand Place. Jedno z najkrajších svetových námestí zapísaných v zozname UNESCO.

Ním sa výpočet toho krásneho a zaujímavé ani zďaleka nekončí. Ulice veľkomesta sa rozbiehajú ozaj všetkými smermi a ukrývajú neopísateľné. A tak na rozdiel od Brúgg či Ghentu, sú jeden – dva dni v Bruseli pramálo.

Čo zažiť v Bruseli? 

Úprimne, v meste takom veľkom ako Brusel sa mi ťažko vyberajú tri veci. Ale skúsim. Opomeniem (čo by si isto nemal), už spomenuté prekrásne hlavné námestie a notoricky známu rodinku cikajúcich postavičiek.

Múzeá od výmyslu sveta

Parádne belgické múzeá som spomenula už v Ghente a Brusel ani z ďaleka nezaostáva. Práve naopak. Mesto sa chváli viac 80 múzeami čohokoľvek.

Nechýba klasika – umelecké, historické, prírodopisné, mestské (napríklad Museum of the City of Brussels na Grand Place), ale ani tie menej tradičné – múzeum komiksu, čokolády, piva. Ozaj si je z čoho vyberať.

Pre mňa je aj po rokoch, a niekoľkých navštívených múzeách, najlepšie jedno – Royal Military Museum. Ak ťa zaujíma história, hlavne tá vojenská, niet o čom.

Oázy zelene v strede mesta

Brusel je jedno z najzelenších hlavných miest Európy. Zeleň dominuje okoliu mesta, jeho okrajovým častiam, ale i centru plnom parkov. Majú svoju dušu aj históriu. Tú pripomínajú budovy,  ktoré môžeš obdivovať sediac na jemnom zelenom koberci.

Zo všetkých parkov patrí k obľúbeným perfektne obdĺžnikový Brussels Park. Tu okrem fontán a sôch púta pozornosť Kráľovský palác. V parku Cinquantenaire zase stojí Víťazný oblúk. Okrem neho je v komplexe i niekoľko múzeí.

Svoj park majú i Eurokrati. Môžeš ich tam zopár stretnúť jediacich, bežiacich. To, že sú parky obľúbenými útočiskami miestnych aj turistov netreba ani zdôrazňovať. Možno len pripomenúť, aby si si nezabudol piknikový kôš a deku.

Vyraziť na nákupy

Či už sa vyžívaš v luxusných dizajnérskych značkách alebo sa rád prehrabávaš v starožitných „haraburdách“ na tržnici, v Bruseli to nájdeš. Kto je za prvú možnosť vyrazí na niektorú z populárnych nákupných ulíc – Rue Neuve alebo Rue Antoine Dansaert.

Mňa ako nemilovníka odchodov z „handrami“ skôr zaujali trhy. Tie Bruselské majú všetko od starožitností až po odevy, jedlo a kvety. Posledné spomenuté dominuje trhom na Grote Markt.

Zaujímavý je i Marché du Midi, najväčší trh v celej Európe. Rovnako ako celá štvrť dýcha ďalekými kultúrami. I marockými špecialitami, orientálnymi čajmi a stredomorskými korením.

Extra tip: Blankenberge

Nehovorím, aby si si kvôli tomuto zašitému belgickému mestečku rovno kupoval letenku. Ale ak budeš v lete v okolí. A možno zatúžiš po mieste, kde to žije, obľúbený lokálny rezort je správna voľba. Nekonečná piesočná pláž s množstvom plážových barov a atrakcií ťa o tom isto presvedčí.

Máš aj ty nejaké obľúbené miesto v Belgicku? Podeľ sa oň v komentári.

Z Belgicka je to blízko i do iných kútov Európy:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.