You are currently viewing #Cartagena

#Cartagena

Milovaná i nenávidená. Tajomná aj poriadne turistická. Na každom rohu farebná.  Vyhlásená za svetové dedičstvo UNESCO.  To je kolumbijská Cartagena. A tu sú veci, pri ktorých budeš čumieť s otvorenými ústami:

Castillo de San Felipe

Dominanta mesta, ktorú nemáš šancu prehliadnuť. Za to máš šancu nahliadnuť a vstúpiť do jej podzemných chodieb. Za jej hrubé múry, ktoré ukrývajú výnimočnú vojenskú techniku.

Alebo vystúpiť na vrchol, a užiť si výhľad z miesta, ktoré stavali 150 rokov. V plnej kráse sa ti tu ukáže impozantná architektúra pevnosti i veľká časť Cartageny.

Castillo de San Felipe, vynikajúci príklad vojenskej architektúry...
Aj vďaka nemu je Cartagena v zozname UNESCO

Farebné grafitti v Getsemani

Štvrť, ktorá začína kúsok od pevnosti nemala v minulosti najlepšiu povesť. Dnes len tak žiari a svojou karibskou srdečnosťou víta každého, kto sa prišiel kochať jej farebnými domami a peckovým pouličným umením.

Okrem umenia a príjemnej atmosféry sa pýši i množstvom fajn reštaurácii a klubov, ktoré ožívajú najmä v noci. Vraj. 😀

St. Louis Cathedral z lode

Obranné múry

Cartagena bola v minulosti významným obchodným centrom. Jej prístavom prešli veci ako peruánske striebro. Niet divu, že toľko investovali do obrany. I okolo celého starého mesta vyrástlo vysoké opevnenie. Už z diaľky uvidíš, že vyzerá, akoby ho zub času kompletne obišiel.

Keď podídeš bližšie, pohľad ti padne na lokálnu mládež, ktorá posedáva v kamenných otvoroch. A na turistov, ktorí sa prechádzajú dookola.

Tiež obíď múry a uži si pohľad do pastelových ulíc, výhľad až po mrakodrapy modernej Cartageny i vojenskú techniku.

Mrakodrapy Cartageny vidno nielen z obranných múrov

Ciudad Amurallada

Historická hodinová veža medzi opevnením ti ukazuje, kde je hlavný vchod do starého mesta, divoko bijúceho srdca Cartageny. Opevnenie ukrýva poklad, to je jasné hneď.

Každá budova na dláždených uliciach a námestiach je ako z rozprávky. Ich steny majú jasné farby. Červené, žlté, modré či oranžové koloniálne domy ešte dozdobujú drevené balkóny a nemenej farebné kvety.

Od návštevy odrádzajú jedine dotieraví pouliční predajcovia a veľa turistov. Tí, čo boli v Cartagene dlhšie, odporúčajú preto prísť ráno.

Ciudad Amurallada - Staré opevnené mesto

Palenqueras

Ženy, oblečené v žiarivých farbách, ktoré balansujú s veľkými misami ovocia na hlavách v starom meste neprehliadneš. Sú „inventárom“ Cartageny už od dávna.

Okrem toho, že ti predajú ovocie sa s nimi môžeš aj odfotiť. Nezabudni im dať všimné. Inak budú dosť nepríjemné.

Chutné tropické ovocie kúpiš aj z vozíkov pri cestách. Bude lepšie, ak si na tento účel zameníš kolumbijské peso, nie všade sa dá platiť USD.

Zmizni. Alebo zaplať.
Ovocie z ulice

Káva

Po drogách je najznámejší vývozný artikel Kolumbie. Ak máš možnosť, vydaj sa ku Eje Cafetero, kde sa aj pestuje. Ak nie, určite ju aspoň ochutnaj.

Legendárnou chuťou a arómou prekvapí najmä tá v menších kaviarňach Cartageny. Mne chutila tiež ľadová káva z vozíka. Kávu som doniesla aj domov. Stavila som na značku Juan Valdez.

A kde sú praktické tipy? Predsa u iných blogerov. 🤣

Bola som, už tradične, loďou, takže sa viem vyjadriť akurát k doprave. Tá je v Cartagena hrozná. Obzvlášť v dni, kedy tam kotvia výletné lode. Z prístavu do centra je to síce len 3 km, no cesta taxíkom nám trvala niekedy aj 30-40 minút.

🚶‍♀️🚶‍♂️ Ak si podobne prepnutý ako ja, prejdi z prístavu do mesta pešo. Cestou si daj pivo v nejako lokále. Miestni na teba budú čumieť, akoby ťa UFO donieslo. 

🛵Zaujímavé je, že i tu sa po cestách preháňajú mototaxíky. Naša sprievodkyňa ich ale nepovažuje za bezpečné pre turistov. Vraj býva veľa nehôd. A na otázku: „Únos?“ odpovedala: „Občas.“ Skôr nám odporučila UBER, ktorí je tu ale ilegálny. Ako to obísť, a ohľadom ďalších praktických vecí, ti poradia Veronika a Ivana vo svojich článkoch.

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.