Bez kamarátky na Erazme by som krajinu na konci Európy obišla. Portugalsko a Lisabon som si i vďaka nej veľmi obľúbila. Tento rok som sa tam vrátila už po tretí krát. Raz som tam oslávila narodky. Raz som tam, po týždni na mori a bez pripojenia, presedela celý deň v kaviarni na nete.
Raz som zaplatila 200 eur za letenku. Dnes to dáš za pätinu. A čo potom? Nevieš, čo budeš robiť v Lisabone? Prečítaj si pár mojich inšpirácií. Pre fanúšikov pláží, námornej histórie i sladkostí.
Strať sa v uličkách Alfamy
Klasika, ktorú spomína každý sprievodca Lisabonu. A nie náhodou. Alfamu jednoducho nemožno obísť. Kopcovitá štvrť patrí k najstarším a najtradičnejším. Kedysi bola jednou z chudobnejších. Postupne sa ale jej zanedbané priestory zmenili v modernú štvrť, ktorá dýcha dávnymi dobami. Láka dobiť batérie v niektorej z dobre zašitých rodinných kaviarní.
Jej poklady sú ukryté v labyrinte dláždených ulíc, ktoré sú často také úzke, že sa tam poriadne nezmestíš ty, nie to ešte doprava. Tá mi tu nechýbala. Alfama je najkrajšia, keď ju objavuješ pešo.
Kúsok po kúsku, keď stúpaš strmými vyčerpávajúcimi svahmi. Prechádzaš popri tom, čo ostalo z obranných múrov mesta. Zastavíš, aby si si vychutnal atmosféru miesta. Cestou odhalíš tajomstvá i v podobe skrytých námestí a kostolov.
Jedným z nich je katedrála Se, ktorá stojí na mieste mešity. Kedysi ju zničilo zemetrasenie, a preto je dnes zmesou štýlov. Obzvlášť pozoruhodná je neskoro popoludní, keď vynikne v tieni zapadajúceho slnka.
Dobi Hrad sv. Juraja
Nenahraditeľná súčasť mesta už stáročia z výšky dohliada na celý Lisabon. Rozľahlý hrad, ktorý zahliadneš snáď zo všadiaľ. Na ťažko prístupnom vrchole kopca, nad ulicami starej Alfamy, stojí od vo forme pevnosti už od pradávna.
Kedysi bol obrannou pevnosťou a sídlom vládcov, dnes láka turistov. 7 dní v týždni pozýva na historickú lekciu o Lisabone a celom Portugalsku.
A stále je v top forme, o čom sa presvedčíš pri pohľade na celý komplex a jeho niekoľko pekne zachovalých veží. Do minulosti ťa zoberú zrúcaniny starších stavieb a cisterny na jednom z nádvorí, možnosť prechádzať sa po múroch i malé archeologické múzeum.
Ešte väčšie „grády“ má 360° stupňový pohľad na Lisabon a jeho pamiatky v reálnom čase. Cez optický systém šošoviek a zrkadiel, „camera obscura“.
(Ne)prevez sa eletričkou 28
Každý bedeker ju opisuje spŕškou superlatívov. Drevenú „starenku“ z 30. rokov minulého storočia nezavreli do múzea, stále patrí k živým symbolom Lisabonu. A zdoláva kúzelnú trasu.
Preháňa sa najstaršími ulicami mesta. Spája hrad Sv. Juraja s Bairro Alto. A cez štvrte Graça, Mouraria, Alfama, Baixa, Chiado a Madragoa ťa dovezie pred nádhernú baziliku Estrella.
Cestou prekonáva kopce a míňa historické a obytné „bairros“. Ich zabudnuté námestia, budovy zdobené azujelos, paláce a vyhliadky. Skrátka, radosť sedieť pri okne. Električka je už ale jednou z najpreplnenejších atrakcií v meste, čo využívajú hlavne vreckári.
Poprechádzaj sa po Praça do Comércio
Praça do Comércio je jedným z mojich najobľúbenejších námestí. Domáci mu hovoria i Terreiro do Paço, pretože tam kedysi stál palác. Spolu s celým námestím ho ale zničilo zemetrasenie. To ale nezabránilo tomu, aby sa elegantné Praça do Comércio stalo jednou z najkultovejších častí.
Spoznáš ho hneď. Vďaka klasickým budovám so žltými fasádami, ktorými je obkolesené. Pohľad tiež pritiahnu jeho najslávnejšie „atrakcie“ – Pátio da Galé a Cais das Colunas.
A Arco da Rua Augusta, obrovský barokový víťazný oblúk, pod ktorým sa „zišli“ sochy národných hrdinov vrátane Vasca da Gamu a Marquêsa de Pombala. Oblúk patrí medzi najrušnejšie miesta v meste. Denne pri ňom prechádzajú a posedávajú tisíce ľudí.
Navyše ukrýva prekvapenie. Dá sa naň vyliezť i vyviezť sa. Výťahom, a strmým špirálovým schodiskom, sa dostaneš na terasu, odkiaľ sa ti odhalí pôsobivý výhľad na námestie, ale i na ďalšie časti mesta.
Vďaka centrálnej polohe a uliciam, rozbiehajúcim sa všetkými smermi, je Praça do Comércio blízko k ďalším pokladom Lisabonu. Tiež je dopravný uzol.
Vráť sa do zlatého veku objavov
Lisabon je od nepamäti spätý s morom. V 15. a 16. storočí bol jedným z prístavov, odkiaľ sa odvážni moreplavci vydávali do neznámych vôd, objavovali nové krajiny a prinášali z nich bohatstvo. Časy zámorských objavov patria v histórii krajiny k najslávnejším.
Zanechali nezameniteľnú stopu v portugalskej kultúre. A v celej krajine na ne odkazuje nejedno miesto. Stavby Lisabonu nie sú výnimkou. Vynikajú historickým významom, ale hlavne lahodiacim zjavom.
Dve z nich, tie, ktoré sa mi páčili najviac, nájdeš v štvrti Belém. Obe majú dušu slávnej minulosti vrytú do fasády. A dotiahli to až do Zoznamu UNESCO.
Mosteiro dos Jerónimos
Už z diaľky pritiahnu tvoj pohľad vysoké veže veľkolepého a bohato zdobeného kláštora. Sedí blízko brehov rieky Tagus. Ak by si v meste hľadal budovu, ktorá by viac vystihovala slávne časy krajiny, budeš hľadať márne.
Koniec koncov, i vďaka objavom a kvitnúcemu obchodu s klinčekmi, rascou a exotickým korením vyzerá tak, ako ho dnes môžeš obdivovať. Pôvodne skromný kláštor sa stal jednou z najextravagantnejších náboženských stavieb Portugalska. Nepoložilo ho ani zemetrasenie, a i preto mu prischla prezývka „zázrak dizajnu a inžinierstva“.
Prístupný je zvnútra, kde sa môžeš prechádzať „vytesanými“ ozdobenými chodbami. Z nich si vychutnáš rozľahlý a zdobený kláštor. I pohľady von. Okrem kostola, ktorý sa odporúča vidieť v plnej kráse počas omše, je tu ešte zaujímavé múzeum.
Vstupné do kláštora pre dospelých je 10 eur. Aktuálne informácie o otváracích časoch nájdeš na webe.
Veža Belém
Asi desať minút chôdze cez krásny park Jardim de Belem leží ďalšia ikonická stavba bývalej námornej veľmoci. V čase, keď ju postavili, začiatkom 16. storočia, stála uprostred rieky Tagus, pretože rieku po zemetrasení odklonili.
Slúžila ako strážna veža, z ktorej bystré oči pozorovali rieku, aby sa do prístavu mesta nedostal nik nepovolaný. Veža je o poznanie menšia než kláštor, no o to viac zaujme svojim zjavom.
Je netypická už súhrou viacerých štýlov. Ale hlavne ozdobenou fasádou. Na nej ťa upútajú námorné motívy. Najnápadnejšie sú laná vytesané z kameňa. Vežu tiež možno navštíviť. Vyliezť po strmom špirálovitom schodisku, ktoré vedie cez niekoľko úrovní až na terasu, kde ťa čaká krásna panoráma pobrežia a rieky.
Vstupné stojí 6 eur. V prípade, že sa chystáš navštíviť aj Mosteiro dos Jerónimos, oplatí sa ti viac kombinovaný lístok. I tom sa rozpísali na oficiálnej stránke veže.
Belém je príjemná štvrť, ktorá okrem odkazov na slávnu minulosť láka na námestia i do reštaurácií a kaviarní. Najrýchlejšie sa tam dostaneš električkou číslo 15. Premáva blízko Praça do Comércio.
Vyber sa za poznaním
Lisabon má múzeá každej chuti. Klasicky sú tu umelecké a historické múzeá. Navštíviť sa oplatia hlavne tie, ktoré majú s mestom niečo spoločné. Za všetky spomeniem:
» National Tile Museum. Čarovné modré „Azujelos“ sú tým, na čo si v súvislosti s Lisabonom spomenieme najčastejšie. Tradičným keramickým dlaždiciam a všetkému, čo sa ich dotýka – história výroby, technológie, … sa venuje toto múzeum. Nechýbajú všetky typy, veľkosti a vzory.
» Coach Museum. Chceš vedieť, v čom sa prevážala kráľovská rodina? Zistíš to v múzeu kočov.
» Museu do Oriente zase ukazuje prítomnosť Portugalska v Ázii a na Ďalekom východe. Zoberie ťa na výpravu, ktorá ti odhalí kultúrne a obchodné spojenia medzi Portugalskom a Orientom.
» Námorné múzeum. Kde inde sa vybrať do námorného múzea, než v krajine objavov? Na slávne časy v ňom odkazuje viac ako 17000 predmetov, vrátane niekoľkých lodí kráľovského námorníctva.
Zahryzni sa do lisabonských špecialít
Z chutí Portugalska sa mi do pamäti vryli najmä ryba bacalhau a „Pastel de nata“, najznámejší lisabonský dezert. Najchutnejší je horúci, s práškovou škoricou. Najviac mi chutil ten v Pastéis de Belém. A potom v Manteigaria na trhu Mercado da Ribeira.
Mercado da Ribeira je najväčším trh s čerstvými potravinami v meste. Nechýba tu nič, čo majú domáci na svojich nákupných zoznamoch. Čerstvé ovocie, zelenina, ryby, mäso, papriky a koreniny. Pod jednou strechou s nimi sídlia obľúbené lisabonské bary a reštaurácie.
Jedlom sa to hemží i v Bairro Alto. Vyhľadávaná turistická oblasť Lisabonu je plná kaviarní. I reštaurácií každého druhu. Známa je najmä nočným životom. Zabáva býva v plnom prúde v módnych baroch, malých kluboch a na miestach so živou hudbou Fado.
O nociach Lisabonu by si mal vedieť, že sú lacné a majú úžasnú atmosféru. Začínajú neskoro a pokračujú kým nevyjde slnko. Mesto sa hlavne cez víkendy sa mení na jednu veľkú párty. Pije sa i vonku, pri pamiatkach, vyhliadkach. Proste všade.
Pozri sa na mesto z výšky
Lisabon vyrástol na 7 vrcholkoch. Ak sa chystáš ísť pešo, dajú ti poriadne zabrať. Za to pohľady z nich sú neuveriteľné. Čo roh, to vyhliadkový bod. Každý z nich ukáže Lisabon z inej stránky. Uvidíš kachľové strechy Alfamy, vody rieky Tagus, historické ulice Baixa. Pozrieš sa na majestátny hrad z rôznych uhlov.
Najznámejšie sú vyhliadky Portas do Sol, Miradouro da Senhora do Monte, ktorý má výhľad na hrad, a Miradouro de Santa Catarina.
Ak sa ti nechce veľa chodiť, uľahčia ti to električky a výťahy, denne zdolávajúce strmé kopce. Z troch – Elevador da Bica, Elevador da Glória a Elevador de Santa Justa – som vyskúšala posledný menovaný. Je asi najznámejším výťahom v Lisabone. Jeho vrchol je vraj najlepší vyhliadkový bod.
Odhalí panorámu štvrtí, ich ulice a malebné námestia, všadeprítomný hrad a rieku Tagus. Spája Rua do Ouro s Largo do Carmo (štvrť Baixa s Bairro Alto). Je zaujímavý i svojím výzorom. Kabíny neogotického výťahu sú obložené drevom a elegantne zdobené mosadzou.
Akoby si sa vrátil do čias, kedy ho postavili, aby uľahčil dopravu. Dnes ho využívajú skôr turisti, než dochádzajúca verejnosť. A tak má jedna z najrušnejších atrakcií počas letnej sezóny poriadne rady.
Vykroč promenádou
Metropola Portugalska by nebola tým, čím je bez rieky Tagus. Denne ňou prichádzajú trajekty, výletné lode, nákladné lode i plachetnice. Hlavne cez víkendy sa zaplní člnmi všetkých veľkostí a štýlov. Ako už býva zvykom, aj pri tejto rieke vyrástla promenáda.
Domáci si tu užívajú svieži morský vánok pri behu či bicyklovaní. Chodia sa sem slniť do vonkajších kaviarní, na obed s luxusným výhľadom na rieku. Hlavne odkedy dostala nový šat, “atrakciu“ Ribeira da Naus.
Nedávno zrekonštruovaná stará lodenica sa stala riečnou „plážou“ s veľkou trávnatou plochou a širokými schodmi, ktoré sa tiahnu až do rieky. Hoci sa tu nemôžeš kúpať, oblasť, spájajúca Cais das Colunas, Praça do Comércio a Cais do Sodré, pozýva na opaľovanie sa a odpočinok.
Vyber sa za relaxom na pláž
Nie každý vie, že len kúsok dopravou od centra Lisabonu sú parádne pláže. A že z dovolenky v meste sa môže stať plážovka. Malebné pobrežie a 15 km dlhé piesočné pláže patria k najobľúbenejším miestam portugalskej metropoly. Sú ideálne pre každého návštevníka.
Užijú si tu rodiny s deťmi i milovníci surfovania. Na niektorých miestach sú rušné, inde budeš sám. Divoké, i s ležadlami. V blízkosti majú vynikajúce bary a reštaurácie, kde si môžeš objednať pohár sangrie alebo grilovanú rybu.
My sme boli na pláži na Costa da Caparica. V marci sme zhodili zimné bundy a rozbehli sa surfovať nabiť si doskou hubu vo vode po kolená.