You are currently viewing 11 miest, ktoré musíš vidieť na Kréte

11 miest, ktoré musíš vidieť na Kréte

Baví ťa na dovolenke len tak vylihovať na pláži? Nie? Vyber sa na Krétu, ostrov ako stvorený na akčnejšiu dovolenku.

Krétu isto poznáš. Najväčší grécky ostrov je väčší, než by sa zdalo a s kopou zaujímavých lokalít.  Ako si z obrovskej ponuky vybrať?  Inšpiruj sa mojimi obľúbenými 11 miestami, ktoré jednoducho musíš vidieť na Kréte.

1. Matala – raj hippies 

Južná časť ostrova zatiaľ  nie je zdevastovaná masovým turizmom. Pýši sa parádnymi plážami, niekoľkými tichými hotelmi a horami.

Celý rok láka romantické duše, ktoré túžia po pokoji. Celý rok okrem jediného víkendu v júni. Každoročne okolo 20. júna privíta Matala takmer celú Krétu. Miestni obyvatelia, turisti, mladí, starí, rodiny s deťmi. Každý schytí stan a uteká na krétsku udalosť roka – Matala Beach Festival.

Matala totiž bola desaťročia domovom komunity hippies. Dnes to pripomínajú len jaskyne na pláži, ktoré im kedysi slúžili ako obydlia. Počas festivalu tento životný štýl, či kult opäť ožíva. 

Mimo festivalu je ideálny čas vyraziť na prieskum. Prezrieť si dedinu Matala, zaplávať si v mori, vychutnávať výhľad z niektorej z reštaurácií. Vydať sa horský pochod alebo skočiť z útesu do vody. Možností je nekonečno. 

Výhľad z výšky na Červenú pláž stojí za to

2. Ostrov Chrissi 

Kréta je obklopená mnohými ostrovmi. Napríklad taký ostrov Dia. Domáci ho poznajú pod názvom „Dračí“. Na meste, kde sa nachádza, žil kedysi zlý drak, ktorý ohrozoval Kréťanov. 

Preto sa ho Zeus rozhodol zakliať. Drak skamenel a zrútil sa do mora. Odvtedy sa hovorí, že keď zmizne drak, zmizne Kréta.

O drakovi trochu pochybujem, no akokoľvek ostrovček z tvrdých kameňov vznikol, schytá všetky nárazy. A Krétu chráni pred rozmarmi počasia. 

Ale nie o tomto ostrove som chcela. Na ňom nič nie je.

Chrissi pripomína Karibik

Chrissi som navštívila dvakrát. A vrátila by som sa kedykoľvek. Je jedným z tých miest, čo musíš na Kréte vidieť. Je bez hotelov, reštaurácií, diskoték. Je tu len nádherný zlatý piesok, horúce slnko, cédrové stromy, pod ktoré sa môžeš zvaliť. 

Nehlboké tyrkysové vody líbyjského mora, milované dovolenkármi i potápačmi.

Šnorchlovať sa dá na oboch stranách ostrova. Občas. Tá vzdialenejšia je otvorená, a vo veterný deň môžeš len skákať do besnejúcich vĺn. 

Ostrov nie je veľký, je dlhý asi 7 km. Na jeho západnom konci nájdeš kaplnku Sv. Nikolasa.

Na Chrissi sa dostaneš  loďou z mesta Ierapetra. Dĺžka cesty závisí od plavidla. Motorová jachta od Nautilos Cruises to dá za cca 30 minút, klasické trajekty za hodinu.

Obe odchádzajú okolo 10.00 – 11.00 hod. Premávajú od mája do októbra

Lístky na trajekt stoja cca 25 eur, jachta je o niečo drahšia. Predávajú sa i v prístave, ale v sezóne sa lode rýchlo naplnia, a už na mieste lístky mať nemusia.

Mysli na ochranu proti slnku. Na ostrove je africká klíma a nedostatok tieňa. Nutnosť je opaľovací krém, dostatok vody (kúpiš aj na lodi).

Poslúži ti deka alebo veľký uterák, prípadne prenosný slnečník, sety sú dosť drahé.

Na južnej strane je taverna (jedlo nie je čerstvé, ani veľmi dobré) a služby ako toalety a sprchy. Malý bar ponúka nápoje na severnej pláži.

Tých pár stromov skôr poskytne kulisu na fotky, než tieň

3. Východná Kréta, Vai a jeho tisícich paliem

Napriek tomu, že Kréta je jedným z najturistickejších gréckych ostrovov, stále tu nájdeš pokojné miesta. Tým ostáva východ. Je najsuchšou časťou, ale z hľadiska tradičného spôsobu života asi najzachovalejšou. 

Navyše, východné pobrežie je mnohotvárne. Uvidíš tu hlboké zátoky, ktoré spolu s plážami a horami vytvárajú malebné scenérie.

Kláštor Toplou

Uprostred nich, pomaly v zemi nikoho, stojí kláštor Toplou. Pokojná oáza s pastelovými kvetmi. 

A o niečo ďalej je Sitia. Pulzujúce mesto je centrom turistického ruchu východu. Je tu očarujúci prístav s niekoľkými kaviarňami a reštauráciami. Hotelov je zatiaľ pomenej. Ale i turistov. Sitia je celkom fajn miesto na príjemnú dovolenku.

Palmový raj Vai

Blízko nej je palmový raj Vai, takmer najvýchodnejší bod Kréty. Úžasná pláž s vyhliadkou, z ktorej zahliadneš takmer všetkých tisíc paliem. Už ich len spočítať.

4. Agios Nikolaos

Malé pobrežné mesto na východe si ma získalo viac ako Heraklion. Na rozdiel od metropoly má šarm. V meste obklopenom horami sa mieša história, tradičné umenie, pohoda, “moderno” a turistický ruch. 

Oplatí sa prejsť jeho uličkami, občas nazrieť do niektorého z kostolov alebo obchodov so suvenírmi. 

Vo dne i večer sa vydať k jazeru priamo v meste i do prístavu. Ten je obklopený tavernami, reštauráciami a kaviarňami, kde si pozorujúc lode vychutnáš výbornú kávu či raki.

Jeden z niekoľkých kostolov pôvabného mestečka

Ak máš dosť mesta, prejdi na jeho neďalekú pláž. 

Alebo sa odvez na vzdialenejšie Istro. Do úplné obyčajnej krétskej dedinky s viacerými zátokami. S prírodnými plážami so zlatým pieskom a tyrkysovým morom. Obklopujú ich hory a celá oblasť je zelená, posiata olivovníkmi, viničmi a citrusmi.

Istro a jeho parádne more z výšky
Kedysi priamo na pláži Istro v prívese býval starší pán. Na malom grile pripravoval výborné souvlaki. Možno tam ešte je.

Do Agios Nikolaos sa dostaneš bez problémov i autobusom. Spojenie vyráža z Heraklionu a spája aj letoviská ako Hersonissos, Stalis a Malia.

5. Ostrov Spinalonga

Pevnosť, vybudovaná Benátčanmi, sa neslávne preslávila kolóniou malomocných, ktorá tam sídlila začiatkom 20. storočia. Odkedy na chorobu našli liek, je ostrov neobývaný. Domy malomocných tu ale stále stoja. Ako pripomienka ich smutného osudu.

„Vydedencov“ tam prepravovali malou rybárskou loďou z Plaky. Dnes takto vozia na Spinalongu turistov.

Na Spinalongu so smutným osudom je z lode príjemný pohľad

Na Spinalongu sa dostaneš loďou z miest Agios Nikolaos, Elounda alebo Plaka

Z Agios Nikolaos je to najďalej.  Lode odchádzajú ráno a vracajú sa poobede. Často je v ponuke výlet s obedom a zastávkou na pláži Kolokytha.

Z prístavu Eloundalete premávajú lode každú pol hodinu. Tiež zvyknú plaviť alebo i zastaviť pri Kolokythe. Elounda je aj obľúbené letovisko. Niektoré jej najluxusnejšie hotely majú výhľad na ostrov.

Dedinka Plaka, severne od Eloundy, je priamo oproti Spinalonge, preto je plavba krátka, ale nie veľmi pohodlná. Premávajú každú polhodinu, plavba trvá asi 10-15 minút.

Lístky na loď nezahŕňajú vstupenku na Spinalongu, čo je aktuálne 8 €.

Ostrov môžeš preskúmať na vlastnú päsť alebo využiť služby miestnych sprievodcov, ktorí čakávajú pri vchode. Ak chceš o živote v kolónii vedieť viac, prečítaj si knihu „Ostrov“.

Na pláži Kolokytha sa príjemne kúpe

6. Heraklion

Na Kréte som bola 4 letá, v Heraklione 4-krát. Desať, ak rátam cesty na letisko. Nemôžem povedať, že by si hlavné mesto Kréty našlo cestu do môjho srdca. A nie som jediná. 

Heraklion nemusia ani domáci. Hovoria, že v porovnaní s inými mestami nie je veľmi pekný. Že tam ničoho niet. A hlavne cez leto tam chodia len vtedy, keď potrebujú niečo vybaviť.

Hneď, ako vidím kamarátov pridávať fotky z kaviarní v Heraklione, viem, že skončila sezóna a v dedinkách už nie je kam ísť. Na tú kávu sa oplatí zájsť v prístave a na hlavné námestie. Mesto má takisto niekoľko fajn múzeí. Zaujímavé sú aj okolité vinice a vinárstva.

Benátska pevnosť je jedna z najkrajšch častí krétskej metropoly
Zachovalý Knossos

7. Palác Knossos

Čo určite vidieť na Kréte? Predsa aspoň jednu z minojských pamiatok. Moja voľba padla na Knossos. Tu vznikla prvá európska civilizácia. Je jednou z najdôležitejších stavieb v histórii Starého kontinentu.

Vďaka jeho objaveniu a rekonštrukcii máme dnes aspoň matnú predstavu, ako tento labyrint vyzeral v čase najväčšieho rozkvetu. V čase, kedy miesto obývalo vraj až 12000 ľudí.

Knossos leží 20-25 minút od centra mesta Heraklion. K nálezisku premáva autobus za pár eur.

Vstupné stojí 15 eur pre dospelého, 8 eur zľavnené. Odporúčam pozrieť si oficiálnu stránku a aktuálne zľavy, a tiež kedy je vstupné bezplatné.

Zváž si, v ktorom období sa na Knossos vyberieš, v lete tam bolo fakt strašne horúce.

Chceš na Kréte vylihovať na pláži?

Vylihuj na ta tých najkrajších. Ktoré to sú zistíš vo „Veľkom sprievodcovi s viac ako 13 krétskymi plážami.“

9. Planina Lasithi

V pokojnom regióne, obklopenom divokými horami Dikti, leží nádherná planina Lasithi. Je vysoko, asi 850 metrov nad morom. Dosť na to, aby bola v zime pokrytá snehom, ktorý z horských vrcholkov nezmizne až do polovice jari.

Typické pre Lasithi sú veterné mlyny s bielymi plachtami. Kedysi ich boli tisíce, tých pár, čo tu stále vidieť obnovili v posledných rokoch. S mlynmi či bez nich, Lasithi ostáva najväčšou zeleninovou záhradou Kréty, zásobujúca ostrov vynikajúcou kvalitou.

Veterné mlyny sú symbolom Lasithi

Celá oblasť je na Kréte jednou z najmenej obývaných. Na pustom vidieku, uprostred skalnatých hôr má človek až depku. Je tu len pár dedín, ktoré pomaly vymierajú spolu s jej staršími obyvateľmi.

Tých pár obcí, postavených na úpätí hôr, je prepojených 23 km dlhou, točitou cestou. Parádna trasa je ideálna na cykloturistiku alebo na výlet na skútri. Z oboch si užiješ super výhľady na okolité hory.

 

Vysoko nad oblakmi

Najnavštevovanejšou atrakciou je tu jaskyňa Psychro, známa ako Diktaean. Jaskyňa zohrala dôležitú úlohu v mytológii. Hovorí sa, že sa v nej narodil (alebo ukrýval) Zeus.

 Boh-neboh, jaskyňa nie je veľká, ale je krásna. Oplatí sa ju vidieť, aj ked je to náročnejšie, pretože na planinu sa dostaneš len vlastnou dopravou. 

Nielen tam, ale aj po celom ostrove je roztrúsených množstvo malých dediniek. V nich sa dodnes udržiava tradičnejší spôsob života. S miestnymi tavernami, kde ochutnáš ich špeciality, započúvaš sa do tónov bouzouki a okúsiš pohostinnosť Kréťanov. 

Alebo zažiješ ten pravý Krétsky večer. Vyraz napríklad do Ano Karouzanos.

Aj tu sa vraj narodil Zeus

10. Rethymnon

Na pol ceste medzi Heraklionom a Chaniou leží neveľké pobrežné mesto Rethymnon. Vraj je to najlepšie zachované stredoveké mesto v Grécku. Mieša sa v ňom benátsky a turecký vzhľad.

Benátske opevnenie ukrýva kostoly a mešitu. I historické domy, pospájané dláždenými chodníkmi. Mesto s magickou atmosférou si takto udržiava spomienky svoju na slávnu minulosť.

Prístav...
...a pevnosť, oboje sa v Rethymne oplatí

Časťou, ktorú sa špeciálne oplatí vidieť, je benátsky prístav plný rybárskych lodí a tavern. A na západe Fortezzu, hviezdicovú citadelu zo 16. storočia. Rethymnon nemá len kúzlo starého mesta, ale i dlhú piesočnatú pláž.

Áno, pár minút od centra mesta je pás hotelov s all-inclusive službami. Pre tých aktívnejších má mesto ideálnu polohu na preskúmanie tejto časti Kréty.

Historické uličky západokrétskeho mesta

11. Jazero Kournas

Kournas je jediné sladkovodné jazero na Kréte. Kvôli tomu sme tam ale nešli. Leží v prekrásnej krajine, v údolí medzi kopcami. Nie je veľké, ani nejako extra hlboké. Vodu mu dodávajú potoky priľahlých hôr. V lete je jej menej, čo odhaľuje zlatý piesočnatý pás.

Vo vodách, postupne tmavnúcich, (vďaka čomu má jazero zaujímavú farbu) našlo domov rôzne vtáctvo – volavky i kormorány – uhry, zlaté ryby i vzácne druhy korytnačiek. Je ideálnym miestom pre popoludňajšiu prechádzku, piknik, i plávanie.

12. Preveli

Je menší kláštor so slávnou históriu, a tiež rovnomenná pláž. Palmový raj, ktorý bol, podobne ako Matala, obľúbenou destináciou hippies. K odľahlému palmovému háju vedú dlhočizné schody, z ktorých vrchu je parádny výhľad.

Za pohľad sa platí zdolaním desiatok schodov

Niektorí turisti idú radšej k druhej pláži, k Plakiasu, odkiaľ na Preveli premáva loď. V tomto prípade ale prídeš o takýto pohľad.

Cestou sa odporúčam zastaviť pri rokline Kourtaliotikos

Ako vidieť na Kréte čo najviac? 

Hersonissos, z ktorého rady vychádzajú, i okolité letoviská (Anissaras, Malia, pokojný Stalis) sú obľúbené pre svoju polohu, celkovú vybavenosť i upravené okolie. Vyčíta sa im počet turistov, preto iní uprednostňujú Ierapietru, Chaniu a Rethymnon, kde sú ešte krajšie pláže.

Kréta je pospájaná autobusovými linkami. Najlepšie sú spojené 3 najväčšie mestá Heraklion, Rethymnon a Chania. Z nich sa ľahko sa prepravíš do okolitých menších dedín a letovísk. Táto doprava sa každým rokom zlepšuje, no stále má ďaleko k ideálnej. Preto, ak chceš vidieť na Kréte čo najviac, prenajmi si auto. 

Fungujú aj organizované výlety. Odporúčam si ale dopredu zistiť, či nebude hodinu a pol zbierať účastníkov zájazdu po rôznych hoteloch. To je na Kréte stále veľmi obľúbená prax.

Navštívil si tento grécky ostrov? Čo odporúčaš vidieť na Kréte? 

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.