You are currently viewing Plameniaky a pamiatky. Zisti, čo vidieť a zjesť v Cagliari

Plameniaky a pamiatky. Zisti, čo vidieť a zjesť v Cagliari

Predtým ako sa pustím do toho, čo musíš vidieť v Cagliari, by som asi mala napísať, kde sa nachádza. Veď aj ja som si ho pred prvou návštevou musela googliť.

Cagliari je menšie a pohodové mesto na Sardínii, na talianskom ostrove, ktorý je skôr známy vďaka plážam. Paradoxne, na pláži som bola raz. Skorá jar, keď sa slnko už síce ukazovalo, ale nehrialo toľko, aby som vliezla do vody, bola ideálnejšia na poznávanie.

Mestom, ktoré sa, podobne ako Rím a Lisabon, rozprestiera na 7 kopcoch, som prechádzala takmer každý týždeň. Stúpala som hore jeho strmými ulicami. Po vrstvách odhaľovala tajomstvá, rozmanité štýly a históriu mesta, ktorému za chrbtom stoja hory a pred nosom leží Stredozemné more.

Trochu som sa rozpísala, takže pre lepšiu orientáciu pridávam aj stručný obsah. Medzi tým, čo vidieť v Cagliari nájdeš: štvrte Castelo, Marina a Villanova, Rímsky amfiteáter, park Monte Urpinu, Baziliku Bonaria, plameniaky v Parco Naturale di Molentargius, pláž Poetto. Pridala som aj pár tipov na dobré jedlo. A dopravu.

Historický labyrint

Il Castello

Historické centrum Cagliari si „podelili“ 4 hlavné štvrte. Villanova, Marina, Stampace. A Castello. V Sardínčine mu hovoria Casteddu. Oba názvy, Castello i Casteddu, znamenajú hrad.
 
Vyvýšenú a opevnenú časť, ktorá každú noc zatvárala svoje brány, presne vystihujú. Najstaršia štvrť mesta z diaľky vyzerá ako obrovská pevnosť s miestami vykúkajúcimi kupolami a nevysokými vežami. Z blízka je to jedno historické bludisko.

Do „pevnosti“ sme vstupovali cez Torre dell’Elefante alebo Porta San Pancrazio. Tieto, a ani ďalšie, brány mesta už dnes nezatvárajú. Vedú priamo do srdca labyrintu. Vytvorili ho strmé a poriadne úzke ulice, ktoré vábia farebnými vysokými budovami. A ožívajú aktivitami miestnych.

Prešli sme nimi k vyhliadkam, ku kostolom a k bývalým šľachtickým domom. Aj ku kaviarňam, ukrytým na najnečakanejších miestach, kde sme si dali pauzu pri ceste rozhorúčeným kopcom.

Alebo sme si tam zobrali do ruky lahodnú zmrzlinu a pátrali po ďalších architektonických skvostoch a príjemných miestach.

S Katedrálou Santa Maria v pozadí

Časti Castella, ktoré stoja za pohľad:

Cittadella dei Musei

Severná časť historického centra je známa ako Múzejná štvrť. Rozprestiera sa okolo Via Ubaldo. Farebné budovy za nevšednou vstupnou bránou sú domovom niekoľkých exponátov a výstav. Súčasťou komplexu je napríklad Národná galéria, Archeologické múzeum a Múzeum siamského a orientálneho umenia.

Do tejto časti sme vstúpili cez bránu Porta San Pancrazio. Zachovala sa v dobrom stave, zaujala ma na prvý pohľad, ale je i trochu adrenalínová. Brána a cesta je veľmi úzka a tmavá. A samozrejme, ani tu doprava nestojí.

Isto si si to všimol aj inde v Taliansku. Pešie zóny tu nie sú veľmi in. Má to svoju logiku, domáci obyvatelia a ich autá by boli väzňami v krásnych štvrtiach.

Porta San Pancrazio
Cittadella dei Musei

Katedrála Santa Maria

Starý kostol na Piazza del Palazzo, ktorý z vyvýšeniny hľadí na domy pod ním, je centrom a top pamiatkou Castella. Postavili ho ešte Pisania v 13. storočí. V tom čase by sme si ho zrejme ani nevšimli, taký bol skromný.

Pisania boli totiž zaneprázdnení obranou mesta. Výzdobu a veľkoleposť kostola neriešili, hlavne, že nejaký mali. To sa ale za stáročia zmenilo.

Dnes už má katedrála monumentálne rozmery, nádhernú prednú fasádu a až okázalý interiér. Vonku sa ukazujú rôzne štýly, sprievodca nás upozornili najmä na baroko. Vo vnútri ju zdobia stropy s freskami, krásny oltár a krypta s kráľovskými hrobkami.

Vidíš na prednej fasáde podobnosť s Duomom v Pise?

Via Stretta & Via Santa Croce

Len pár minút chôdze od katedrály sme vymenili peknú časť Cagliari za ešte krajšiu. Najmä Via Stretta, ktorá vyzerá ako botanická záhrada, vždy pritiahla náš pohľad. Úzku ulicu z oboch strán lemujú kvetináče so zeleňou, ktorá vyniká pri pastelových múroch domov. 

https://www.instagram.com/p/Bve8keVB8EB/?utm_source=ig_web_copy_link

 

O ďalších pár metrov je Via Santa Croce. Pri týchto uliciach kedysi žila židovská komunita. Na mieste, kde stála synagóga, je dnes kostol.

Príjemná ulica okrem židovskej histórie láka výhľadom na strechy Stampace a na pobrežie. Potešilo nás, že tu vyrástlo niekoľko fajn podnikov, kde sme si pohľad na strechy a kupoly všetkých farieb užívali z terasy. A s nejakým drinkom v ruke.

Turisti majú výhľad...
...mačky pohodu

Torre dell’Elefante

„Hľadajte vežu, na ktorej je slon“. Hľadali sme slona aspoň 2 metrového. V skutočnosti má cca 30 cm. Aj napriek tomu vežu volajú Slonia. Aspoň na nej už nevisia hlavy popravených.

Asi 35 metrová stavba s mikro slonom bola i väzením. A v opevnenej obrannej sieti mesta strážnou vežou a jednou zo vstupných brán.

Na Torre dell’Elefante sa dalo aj vyliezť. V čase mojej návštevy bola ale zavretá pre rekonštrukciu. Tým ma trochu Cagliari sklamalo. Na blogoch som našla tipy na vyhliadky, veže a výťahy, no „naživo“ bolo pri mnohých lešenie. Snáď to nebude dlho trvať.

Bastione San Remy

Asi najznámejšie miesto v Cagliari tvorí prechod a spojenie medzi starším a modernizujúcim sa. Medzi štvrťami Castello, Marina a Villanova. Jej ozdobená predná fasáda priťahovala náš pohľad už z diaľky.

Postavili ju z bieleho vápenca na konci 19. storočia. V tom čase už Cagliari nebolo jednou veľkou pevnosťou. Obranné múry postupne strhli a niekoľko opevnených bášt spojili.

Vytvorili rozsiahlu vyhliadkovú platformu. Širokú otvorenú terasu, ktorá sa pýši super výhľadmi na Stredozemné more a mesto. A ešte ti k tomu ponúkne dobrú kávu. Ako na Via Santa Croce.

Bastione San Remy
Až keď vyjdeš hore, zistíš, aká je v skutočnosti veľká

La Marina a Villanova

Zatiaľ čo Castello dýcha históriou, tu zavial, medzi starými budovami, svieži vzduch. Ako už naznačuje názov, La Marina sa rozprestiera pri vode. Tvorí ju moderná prístavná oblasť, plná obchodov a reštaurácií.

Tiahne sa ňou dlhá promenáda, jedno z málo miest v Cagliari, kde sa dá dobre bicyklovať. Občas zastaviť, sadnúť na lavičku a pozorovať lode.

Vedie ňou aj hlavná tepna, Via Roma. S palácmi a arkádami z 19. storočia je jednou z najkrajších ulíc v meste. Najmä na jar, keď kvitne fialová jacaranda.

Via Roma začiatkom jari
Palazzo Civico - Radnica

Z Via Roma vybieha niekoľko ulíc. Určite sa odporúčam prejsť po Largo Carlo Felice. Z nej je pekný pohľad na prístav. Úplne naj je ale stratiť sa v labyrinte, vojsť do niektorej zo zašitejších ulíc. Vedú na príjemné námestia, kde sme si vždy vybrali z lákavých kaviarní a barov.

Z námestí sú obľúbené najmä Piazza Yenne a Piazza del Carmine. My sme vždy tak „ďaleko“ neodbiehali, zväčša nám stačili najbližšie uličky – Via Napolli, Via Barcelona, Via Cavour a Via Sardegna.

Ochutnaj Cagliari

Jedlo tu bolo ozaj výborné. Nájdeš tu špeciality, ktoré zvyšok Talianska nemá. Prvá, ktorá mi príde na myseľ Casu marzu, „živý“ syr. Syry, i také, pri ktorých predstave ťa nenapína, sú tu veľmi obľúbené a chutné. Rada som skúšala ovčie. Oviec je na ostrove Sardínia viac ako ľudí.

Nesklamali ma ani morské plody. A chutila aj Pizzetta Sfoglia. Mini pizza so syrom, oreganom a paradajkovou omáčkou. Mávajú ju v ktorejkoľvek kaviarni.

Poteším aj vinárov, Sardínia má bohatú vinársku tradíciu. Ochutnaj lokálne odrody Vermentino (biele) a Cannonau (červené).

Niekoľko z našich obľúbených reštaurácií:

 • Sabores. Mini reštaurácia s výbornými lokálnymi syrmi, údeninami a vínami.
 • Cafe delle arti. Kaviareň s výhľadom. Nič viac, nič menej. Spoliehali sme sa, že kávu nikde v Taliansku nepokazia.
 • Su Cumbidu. Výborná reštaurácia, ktorá ponúka širokú škálu miestnych špecialít v tradičnom prostredí. Zjedli sme to aj s tanierom. Doslova.

https://www.instagram.com/p/BwUXyVmFMyU/?utm_source=ig_web_options_share_sheet

 • Cafe Barcelona. Príjemné prekvapenie zašitých ulíc Cagliari s domácim jedlom za domáce ceny.
 • Endo. All you can eat sushi. Ak by si mal chuť na niečo netalianske.
 • Caffe Yenne. Skvelé šaláty a pizza, veľké porcie, nízke ceny. Na námestí, kde sa vždy niečo deje.

Ďalšie miesta, čo musíš vidieť v Cagliari

Rímsky amfiteáter

Kúsok od Via Santa Croce, už v štvrti Spampace, leží Rímsky amfiteáter. Cagliari má niekoľko rímskych zrúcanín, táto je najzachovalejšia. 

Zaujímavé na nej je, že bola čiastočne vytesaná do svahu skaly. Konávali sa tu zápasy gladiátorov, a tiež popravy. O jej histórii sa dozvieš na prehliadke so sprievodcom.

Pekný je z výšky, vraj ešte krajší zdola. Ak sa ti chcelo zísť, pošli fotku 😀

Basilica of Our Lady of Bonaria

Svätyňa, bazilika, komplex budov, ochrankyňa námorníkov, kostol. Vďaka bielej farbe a širokému schodisku jeden z najpôsobivejších v Cagliari.  

Parco di Monte Urpinu

Kopcovitá poloha sa mestu v minulosti osvedčila na obranu, dnes príde vhod na turistiku a relax v množstve parkov. Jedným z nich je Monte Urpinu. Rozľahlý verejný park, kde môžeš uniknúť od ruchu veľkomesta. Ak by Cagliari veľkomestom bolo.

Sľubované množstvo turistických chodníkov sme síce neprešli, množstvo divokých zvierat sme našťastie nestretli. No na vrchole sme si užili parádny panoramatický výhľad.

Výhľad na bývalé soľné jazerá
Umenie ma inšpiruje...vždy k nejakej kravine..

My sme sa na vrchol Monte Urpinu vyviezli, premáva sem mestská doprava. Všetky spomenuté pamätihodnosti Cagliari ale pobeháš aj pešo. Napríklad od Katedrály Santa Maria k Monte Urpinu prejdeš, so zastávkou pri Bonarii, asi za hodinu.

Pláž Poetto

Niektorí jej hovoria aj Copacabana mestských pláží. Je to taký menší raj na zemi kúsok od (rušného) mesta. Vraj najkrajšia piesočná pláž v regióne má asi 8 kilometrov a Modrú vlajku.

Ďalšia jej prezývka, „Pláž stotisíc“, naznačuje, že tu býva celkom dosť ľudí. Najmä v júli a v auguste. Na širokej pláži si ale každý nájde miesto. Na piesku, v kaviarni, reštaurácii, či bare, ktoré vyrástli pozdĺž pláže. Alebo na dlhej promenáde, kde sa výborne bicykluje. A vraj aj behá.  

 • Na pláž sa dostaneš autobusom z Via Roma za 10 – 15 minút.
 • Na prenájom sú tu ležadlá a slnečníky. Nie sú „povinné“, uterák si môžeš položiť, kde chceš.
Poetto a Sella del Diavolo

Poetto z pravej strany orámovala krásna skalnatá hora. Nesie nezvyčajné meno, Sella del Diavolo (Sedlo diabla). Túra na jej vrchol je vyhľadávanou atrakciou. Nie je náročná, má ľahko prístupný začiatočný bod a super výhľad na záliv a na pláž.

Ružové plameniaky v Parco Naturale di Molentargius

Za plameniakmi sme šli až na Arubu, aby sme ich nakoniec našli aj pri Cagliari. A paradoxne, v oveľa väčšom množstve. Boli tu celé kŕdle. Na Sardínii, na jednom z mála miest v Stredomorí, kde žijú, sú zvláštnym javom. Plaché vtáky našli domov pri meste. V prostredí, ktoré nenazveme úplne tiché a prírodné.

Priťahuje ich mierna zima, vlhké podnebie a dostatok malých kôrovcov, vďaka ktorým majú takú ružovú farbu. Obdivovať ich môžeš v rybníkoch prírodnej rezervácie Molentargius, medzi Cagliari a Quartu S. Elena, oproti pláži Poetto.

„Červení ľudia“, ako ich obyvatelia Cagliari prezývajú, si tu nažívajú s ďalšími druhmi voľne žijúcich vtákov. V tejto oblasti sa navyše kedysi ťažila soľ. Technické a historické pamiatky na tento priemysel tu ostávajú pre turistov.

Kúsok prírody v meste
 • Park Molentargius je prístupný každý deň a zadarmo. Otváracie hodiny nájdeš na webe.
 • Dobrý prístupový bod je pláž Poetto alebo Teatro delle Saline.
 • Po parku vedú náučné chodníky, turistické a cyklotrasy. Prejdeš ho pešo, najlepšie na bicykli. Požičovňa je pri Sali Scelti Palace i priamo v meste.
 • Premáva i elektrický mikrobus a loď, ktorou ho preskúmaš po starých vodných kanáloch.
 • Ideálne mesiace na výlet k plameniakom sú máj a jún, vtedy má ich perie ružovú farbu.

3 tipy na záver:

» Po Cagliari sa dá jednoducho presúvať pešo, ale i dopravou. Na Via Roma je autobusová a vlaková stanica. Autobusom sa premiestniš v rámci Cagliari, dostaneš sa na pláž Poetto, Monte Urpinu alebo von z mesta. Napríklad do obce San Sperate.

» Obľúbeným dopravným prostriedkom je bicykel. V meste je niekoľko požičovní, napríklad táto.

» Trochu mi chýbali cyklocesty, počítaj s tým, že budeš jazdiť po ceste. Dobre sa bicykluje pri Poette a v parku Molentargius. Do historických ulíc by som na bicykli nešla.

Máš tiež tipy na to, čo vidieť v Cagliari? Kdeže sú?

 

A potom si prečítaj o ďalšej euro-destinácii:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.