You are currently viewing Poprechádzaj sa mestom Cork a zamiluj si ho za pár hodín

Poprechádzaj sa mestom Cork a zamiluj si ho za pár hodín

Pár minút jazdy z Cobhu, posledného prístavu Titanicu, leží na rieke Lee mesto Cork. V meste, o poznanie menšom než je metropola Dublin, som strávila pár príjemných hodín. Potvrdila som si radu mnohých, že je najlepšie vychutnať si ho po vlastných.

A objavila pár pekných a nevšedných miest, ležiacich v pešej vzdialenosti jedna od druhej. S modernými kaviarňami i tradičnými útulnými krčmičkami na pol ceste. Prídu ti vhod ak sa do Corku tiež chystáš.

Malé a pohodové. Tieto slová najlepšie opíšu Cork.

Shandon Church (Church of Saint Anne)

Prechádzajúc popri rieke sa mi z poza budov ukázala veža kostola Shandon. Ukrytá v bludisku ulíc, ďaleko od ruchu mesta, na ktoré dohliada. Írsko je katolíckou krajinou, preto niet divu, že nejedna z pozoruhodností Corku je práve kostol. Shandon nie je obyčajný chrám.

Veža kostola vytŕča z poza každého kameňa

Jeho veža a zvony sú symbolom mesta. Navyše, týčiac sa nad mestom, láka najmä na 360 stupňové výhľady. Prístupné sú tým, ktorí sa podujmú zdolať 132 úzkych kamenných schodov vedúcich až na zvonicu. Tu okrem výhľadu nájdeš i noty. Na ôsmych zvonoch, vážiacich 6 ton, si totiž môžeš „zahrať“ niektorú zo známych melódii.

Kostol je voľne prístupný, na vežu sa platí vstupné. Aktuálne je to 5 eur pre dospelých. Najčerstvejšie informácie o vstupnom a otváracích hodinách nájdeš na webe.

Zvonkohra s výhľadom

Franciscan Well Brewery

Na rovnakom brehu, pár sto metrov od kostola, je ďalšie „pútne“ miesto. Na ulici N Mall sa na mieste starobylého františkánskeho kláštora usadil pivovar. Jeden z prvých v Corku, kde začali vyrábať vlastné pivo.

Miesto vyniká svojim pôvodným zjavom a nádychom minulosti. A niekoľkými druhmi miestneho piva vo výčape, ktoré ťa presvedčia, že Írsko znamená viac než len Guinness. Ochutnať ho môžeš i v rámci sprevádzanej prehliadky pivovaru.

Pub má jednoduché menu s dobrou pizzou. Jej prednosťou je výborné pivo, a tiež poloha mimo centra, vďaka ktorej tam nebýva taký nátresk turistov z výletných lodí.

Farebné ulice mesta Cork

Už som spomenula, že najlepší spôsob, ako vidieť mesto na mostoch (hoci nie na toľkých ako Benátky) je chodiť. Využiť môžeš niekoľko variant pre „self guided tour„, ktoré ponúka aplikácia GPS MY CITY. Alebo sa proste vydať za nosom skúmať ulice.

Mňa v nich najviac prekvapili farebné grafitti. Nie čmáranice na ruinách i pamiatkach, ktoré ti z diaľky kričia, že by si v tej štvrti asi nemal byť. Skôr fascinujúce. Na stenách po celom Corku. Vynikajúce na starej tehle, na múre obrastenom brečtanom. Namaľované na starých budovách, do mesta vnášajúce farebnosť. 

Zvieratá, kreslené postavičky i portréty významných írskych osobností.
Realistické a do detailov prepracované.

St. Finbarr’s Cathedral

Na južnej strane rieke Lee ma, viac ako nekonečné grafitti, prekvapila gotická stavba z 19. storočia. Ťažko sa opisuje slovami, pretože je, vyrastená na zelenom koberci, proste nádherná. Vôbec som nečakala niečo také veľkolepé v maličkom meste.

Postavili ju vápenca ťaženého pri Corku aj toho dovezeného až britského Bathu. Zasvätili ju Finbarrovi, patrónovi mesta. Pozoruhodnými črtami sa pýši z vonku, nahliadni ale i do jej útrob. Ozdobou interiéru sú vitráže zobrazujúce scény zo Starého a Nového zákona a mramorové mozaiky z Pyrenejí.

Elizabeth Fort

Len pár krokov od katedrály som objavila obrannú pevnosť. Nie je veľká, no ponúka nezvyčajne veľa. Ukázala mi mesto z inej perspektívy – mala som výhľad na ulice i blízku katedrálu. A vzala ma na výlet do írskej minulosti. Múry pevnosti totiž pamätajú významné udalosti mesta a ukrývajú mnoho tajomstiev.

Odhalia ich dobové fotografie i „modely“ vojakov, strážiace múry pevnosti, ktorá kedysi hrala dôležitú úlohu pri obrane mesta. Bola tiež vojenskými kasárňami, väznicou i potravinovým skladom počas hladomoru. Dnes hostí podujatia a festivaly.

Vstupné do pevnosti sa neplatí, pár eur si priprav, ak si ju chceš prehliadnuť so sprievodcom. Najčerstvejšie o otváracích hodinách a podujatia nájdeš na webe.

Nekonečné nákupné možnosti

Prakticky v centre mesta je nákupná štvrť. Na niekoľkých uliciach sa striedajú značkové obchody s reštauráciami a kaviarňami každej chuti.

Jej neoddeliteľnou súčasťou je English Market. O mestskom trhu sa hovorí ako o jednej z top turistických atrakcií Corku. Rozľahlé trhovisko zaberá plochu od Princes Street po Grand Parade. Láka na miestne tradične vyrábané írske špeciality, ale i svojim výzorom a architektúrou.

Na mieste stojí už od roku 1788, no neraz ho poničil požiar. A tak sú súčasné budovy, a okrasný vchod na Princes Street, celkom nové. Rekonštrukcia s dizajnom pôvodnej viktoriánskej budovy sa ale nadmieru vydarila a dostala i ocenenie.

  • Trh má niekoľko vstupov – Princes Street, Patrick Street, Grand Parade, New Market Lane a Mutton Lane.
  • Trhovisku dominujú potraviny. Kúpiš tu produkty z celého sveta, známy je ale svojimi čerstvými rybami a mäsami, ktoré ochutnáš v reštauráciách po celom meste. Nenechaj si ujsť miestne špeciality ako je drisheen.
  • English Market je otvorený od pondelka do soboty.
  • Hlavne v deň keď kotvia lode je tu typický turistický boom.

Ako sa do mesta Cork dostať? Jednoducho. Cork je síce ďaleko z Dublinu, ak ale budeš v prístave Cobh, stačí naskočiť na vlak a si tam za pol hodinu.

Máš iné obľúbené írske miesta? Daj mi o nich vedieť

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.