You are currently viewing #Fort-de-France

#Fort-de-France

Ísť sa prejsť do mesta. Hoci to nie je úplne karibské, je to super nápad vo Willemstade na ostrove Curacao, ktorý som spomenula nedávno. A tiež vo Fort-de-France, v metropole Martiniku, ktorá ma šokovala. Električkou.

Čo by robila na karibskom ostrove električka? Ako sa sem dostala ?! Nebola to električka. Len príliš moderný autobus moderného mesta, ktoré tvrdo pracovalo na tom, aby sme mali pocit, že sme vystúpili niekde vo Francúzsku. Myslím v tom európskom.

Fort-de-France sa mi na začiatok zdal až nevábne európsky. No ako sme smerovali k centru, jeho široký a vynovený bulvár sa zmenil na úzke ulice. Tie pomaly naberali na karibskosti a pestrosti, ktorá vrcholila pri veľkom trhovisku, zmesi vôní a farieb. Ich budovy boli ako dúha. Akurát neboli drevené ako som ich poznala z iných ostrovov.

Ktoré ma zaujali najviac?

Fort Saint Louis

Fort Saint Louis

Ak prichádzaš z prístavu, všimneš si ju ako prvú. Vraj najzachovalejšia pevnosť francúzskych Antíl prežila mnoho katastrof a útokov. Dnes stále stojí.

Ako námorná základňa i miesto, ktoré ťa pozve na hodinu dejepisu. Uži si pohľad na ňu aj z malej pláže, kde si môžeš posedieť, kochať sa výhľadom, alebo osviežiť vo vode.

Inak, v meste sú vraj 3 ďalšie pevnosti. Nájdeš ich všetky za 5 bludišťákov?

St. Louis Cathedral z lode

St. Louis Cathedral

Jej charakteristickú modrobielu vežu sme si všimli vytŕčať, už keď naša loď vplávala do zátoky Fort-de-France. Choď k nej aj bližšie. Všimneš si vtedy, že má oceľovú konštrukciu, aby prežila hurikány a zemetrasenia? Alebo len to, ako pekne zapadne do pastelového karibského prostredia?

Vianočný stromček vo Februári. Prečo nie.

Place De La Savane

Piknik na pláži vymeň za piknik v tomto obrovskom parku, pri ktorom vyrástli nejaké tie búdky s občerstvením. Tu si zober chladené pivo a vyvaľ sa do trávy pod palmu.

Ak sa ti bude chcieť, choď pozdraviť cisárovnú Josephine, manželku Napoleona. Má tu sochu. Na Martiniku sa totiž narodila.

Schœlcher library
Schœlcher library

Schœlcher library

Na nevýraznej ulici ešte viac vynikne originálna a mimoriadne atraktívna budova Schœlcherovej knižnice. Zvonku vďaka svojim farbám a ornamentom, ktoré mi pripomínali Orient.

Vnútri tisíckami kníh, ktoré obyvateľom Martiniku daroval Victor Schœlcher, bojovník za slobodu a zrušenie otroctva na francúzskych územiach.

Palais de Justice

Palais de Justice

So Schœlcherom sa v meste stretneš ešte raz. Teda s jeho sochou, ktorej robí spoločnosť mladý oslobodený otrok. Stoja vedno na námestíčku pred klasicistickým novým Palais de Justice. Pri ňom je ešte jedna krásna budova, Théâtre Aimé Césaire. Kedysi staručká radnica.

Théâtre Aimé Césaire

A kde je pláž?

Na prvom obrázku :-D.

Ja viem, môžem ti ukázať 100 parádnych pamiatok, a aj tak budeš chcieť predovšetkým k moru. Veď pláže Martiniku sú známe ako tie najkrajšie na svete.

Karibský gýč raj máš na dosah ruky s Vedettes Tropicales. S pravidelnou trajektovou dopravou, ktorá z Fort-de-France premáva napríklad na Trois-Ilets, Anse a L’Âne a Anse Mitan. A je príjemnou alternatívou k zápcham na cestách.

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.