You are currently viewing Helsinki a 9 dôvodov, pre ktoré som si ich zamilovala

Helsinki a 9 dôvodov, pre ktoré som si ich zamilovala

My teplomilní Slováci radšej v lete utekáme k moru, než by sme sa trepali Fínska. A v zime by nás do krajiny, kde sú metre snehu, nedotiahli ani párom sobov. Ja som sa do Helsínk vybrala koncom marca, v čase, keď tam ešte vyčíňala zima.

To vedieť, nikam nejdem. Severská „jar“ sa mi veľmi nepáčila. Za to severská architektúra ma dostala. Helsinki ma zaujali a rada ich zaradím k najkrajším mestá Európy. Tu sú dôvody, prečo to tak je.

1. Zaujímavý dizajn zaujímavého mesta

Fínska metropola má vo svete reputáciu prestížneho mesta dizajnu. Architektúra dnešných Helsínk je ako jej obyvatelia. Minimalistická, praktická, trochu chladná. A jedinečná. Je to mesto, kde je aj budova železničnej stanice oku lahodiacim kúskom umenia.

Rautatientori, železničná stanica

Ľahko ťa nadchnú okázalé secesné budovy, moderné stavby a elegantné kaviarne, ktoré dotvárajú pôvab metropoly. Zaujímavé na Helsinkách je aj to, že im chýba to, čo každý turista hľadá ako prvé – historické centrum.

Nie, fínska metropola ho naozaj nemá. Najbližšie je k nemu rozľahlé námestie Senaatintori. Obklopujú ho majestátne budovy z 19. storočia, na ktoré dohliada neoklasicistická katedrála.

Námestie Senaatintori

2. Kostoly každého náboženstva

Helsinkám chýba (architektonická) dominanta, ktorá by ho preslávila. Niečo ako Eiffelovka v Paríži. Alebo žeby nie? Blízko k tomu má Katedrála. Je pôsobivá z vonku, trochu nudná a obyčajná z vnútra. Zato chrám Temppeliaukilo je nevšedný z každej strany.

Kamenný kostol je vybudovaný vo veľkej žulovej skale. V „diere“, vyhĺbenej dynamitom, nájdeš moderný interiér a fantastickú akustiku. A tomu všetkému dominuje na slnku žiariaca medená strecha.

Helsinská katedrála

Okrem spomínaných dvoch majú Helsinki ďalšie krásne kostoly postavené v rôznych štýloch. Väčšina z nich je luteránskych, ale nájdeš aj katolícky. I najväčší ortodoxný kostol v celej Západnej Európe.

Isto zaujme aj drevený Kamppi Chapel, kostol bez náboženstva. Alebo Uspenski Cathedral, trochu strašidelná ruská katedrála z 19. storočia. Bonus? V kostoloch sa často konávajú koncerty. Hlavne v období Vianoc.

Uspenski Cathedral

3. Opevnený ostrov Soumelinna

Obranná pevnosť, rozprestierajúca na ôsmych ostrovčekoch, je obľúbeným cieľom turistov. Jedna z najväčších pevností na svete je pod ochranou UNESCO. Je to prijemné miesto na prechádzku s množstvom kultúrnych pamiatok.

A to v každom ročnom období. Ťažko sa mi rozhoduje, kedy je krajšia. V zime pod snehovou prikrývkou a ľadom lesknúcim sa na jazere. Alebo v lete, celá zelená.

4. Najkrajšie pohľady na mesto

Panorámu Helsínk zdobí niekoľko výškových budov ponúkajúcich nezvyčajný výhľad. Helsinki sú jedným z mnohých miest, ktoré kedy hostili olympijské hry. Štadión tu ale nechátra.

Využíva sa na rôzne podujatia, ako turistická atrakcia. Z 72 m veže štadiónu je úžasný výhľad. Blbé je, že aby si si ho opäť mohol vychutnať, musíš počkať až do roku 2019. Štadión je v rekonštrukcii.

V rekonštrukcii nie sú iné, možno trochu neobyčajné miesta, kam sa vydať za výhľadom. Jeden z najkrajších na celé Helsinki je bezplatný. Nájdeš ho na toaletách najvyššieho poschodia hotela Torni.

Ani drinky tam nemajú zlé. V bare, nie na toaletách. Ak pustíš nejaké to euro, v lete si ich môžeš vychutnať z terasy. S mestom ako na dlani.

5. Zábavný Park Linnanmäki

Park sa pýši asi 40 atrakciami, vrátane niekoľkých horských dráh a obrovského ruského kolesa. Okrem toho je tu 4D kino a kopa reštaurácií. Nad všetkými trčí panoramatická vyhliadková veža.

53 metrový kolos, z ktorého môžeš obdivovať Helsinki v plnej kráse, je bezplatnou atrakciou. V parku sa konávajú aj zaujímavé podujatia.

Pre decká je v Helsinkách aj niekoľko indoorových centier.

Park je v prevádzke od konca apríla do konca októbra, otváracie časy a ceny atrakcií sa menia v závislosti od sezóny. Funguje podobne ako viedenský Prater. Vstup je zadarmo, atrakcie sa, okrem pár bezplatných výnimiek, platia extra. Najaktuálnejšie informácie o parku nájdeš na webovej stránke.

6. Mestské oázy zelene

Mestské parky sú za dobrého počasia veľmi populárne. Domáci tam radi vyrážajú na piknik. Je to súčasť lokálnej kultúry. Asi preto, že sa v nich môže chľastať. V lete sú v nich na dennom poriadku podujatia, pozývajúce na hudbu, tanec a divadlo.

Najradšej majú domáci aj turisti Esplanadi, obkolesený reštauráciami a kaviarňami. A tiež obrovský Kaivopuisto v strede mesta. Tu sa zabavíš aj v zime. Vtedy sa jeho najväčší „kopec“ zmení na parádne miesto na sánkovanie. Plus, je z neho fajn výhľad na prístav.

Takýto „lesoparčík“ je v jednej z okrajových štvrtí Helsínk. V lete zelený, v zime pod snehom. A je tu zábava ako na dedine.

7. Múzeá od výmyslu sveta

Múzeum mesta Helsinki a jeho niekoľko častí. Múzeá električiek, pošty, dizajnu, civilnej obrany, histórie žurnalistiky a tlačiarenských techník. Kopa tých, ktoré sa venujú všakovakému umeniu.

To je len časť z toho, čo má pre teba fínska metropola prichystané. Kvalitných a originálnych múzeí je tu hrúza. Isto si vyberieš, tie ktoré ťa nadchnú a nebudú len miestom, kam utečieš pred zimou.

City Museum

Platí o nich, že to najlepšie je v meste zadarmo. Niektoré vždy, iné len vo vybrané dni. Prehľad bezplatných múzeí nájdeš na konci tohto článku.

8. Chladní obyvatelia severského mesta

Pre väčšinu ľudí sú Fíni chladní, rezervovaní ľudia. Riadení stovkou pravidiel, bez ktorých by boli stratení. Sú extrémne hanbliví a len málo z nich sa cíti dobre vo (väčšej) spoločnosti (najmä neznámych) ľudí.

Aj taká obyčajná vec, spýtať sa neznámeho na odchod autobusu, je pre nich až traumatizujúcim zážitkom. Paradoxom je, že v saune, kam chodia nahí, nemajú zábrany ukázať holý zadok. A predok.

Fíni sú športovci, od bicyklovania ich neodradí ani trochu snehu.

Keď ich lepšie spoznáš zistíš, že sú to srdeční ľudia, ktorí ťa dokonca objímu. Až príde ten správny čas. Trvá im dlhšie, kým ti ukážu, že si ťa obľúbili, ale kamarátstvo vydrží dlho. Fínsku mentalitu najlepšie vystihujú komiksy o chlapcovi menom Matti.

Nechaj si pred cestou do mesta Helsinki poradiť

» Veľmi krátke dni, mrazivé počasie a sivá obloha. Toto „kúpiš“ v zime za lacné letenky a ubytovanie. Choď radšej do Laponska, pozrieť Santa Clausa. Tam má zima a sneh zmysel. Do Helsínk sa vyber v lete. Pre Fínov je to nekonečných 100 dní osláv, podujatí a festivalov. Dni sú dlhé a teplé. Parky zozelenejú a pláže v okolí mesta ožijú.

» Do Helsínk sa z našich zemepisných šírok nízkonákladovo nedostáva najjednoduchšie. Sú ale dopravným uzlom severu. Trajekty, kajuta ktorých môže byť lacnejšia ako noc v Helsinkách, ho spájajú s Tallinom. Výborné spojenie, vlakové i autobusové, je i s Petrohradom, tam sú ale potrebné víza.

» Ubytovanie som vďaka kamarátom riešiť nemusela, odporúčané mi boli dve štvrte. Ak chceš byť blízko centra, Punavuori. Pre milovníkov nočného života Kallio. Ceny ubytovania sú vysoké, ale môžeš očakávať vyššiu kvalitu.

» Za fínskymi špecialitami zamier na trhy. Vnútorné sú otvorené celý rok, tie na otvorenom priestranstve väčšinou len v lete. V malých stánkoch sa podáva čerstvé jedlo – tradičné sendviče alebo polievky. Napríklad lososovú musíš ochutnať.

» Vyskúšaj Salmiakki. Kombinácia sladkej lékorice a slanej príchute salmiaku si veľa fanúšikov nezískala. Sú ale vraj výborné proti nachladnutiu. A ako darček pre „milovanú“ osobu.

» Verejná doprava v meste je spoľahlivá. Nebudeš ju ale potrebovať, mesto schodné, všetko je blízko. Ak si rád vyvážaš zadok, stav na niekoľkodňový lístok.

Chcel by si ísť do Helsínk alebo sa bojíš, že tam primrzneš?

Choď niekam, kde je teplejšie:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.