Keď sa povie jaskyňa, mnohí z nás si spomenú na niekoľko pokladov, ktoré máme na území Slovenska. V Rakúsku, najmä v okolí Viedne, vyrážame k iným atraktivitám.
Práve tam, pod zemou, sa nachádza miesto, ktoré bolo tajnou továrňou na lietadlá. Také, kde sa v hlbinách ukrýva poklad, za ktorý vďačíme poriadne blbému úsudku.
Seegrotte – ďalší z pokladov Mödlingu
Mesto Mödling a jeho okolie je fantastickou lokalitou na výlet. Týči sa tu hrad Liechtenstein, zrúcanina Mödling či Čierna veža. Neďaleko je Laxenburský areál. V lesoch pri meste sa ukrýva tiež jaskyňa Seegrotte.
Oblasť/obec, kde leží, sa volá Hinterbrühl v časti Mödling. Najrýchlejšie a najpohodlnejšie sa sem dostaneš autom.
Dá sa to aj verejnou dopravou. Cesta k jaskyni cez Viedeň je veľmi jednoduchá. Opäť môžeš využiť S-bahn a vlak, ktorým sa rýchlo, za asi 20 minút dostaneš do Mödlingu. Odtiaľ takmer k Seegrotte premáva autobus. Spojenie však jazdí, podobne ako k hradu Liechtenstein, iba v hodinových intervaloch.
⚠️ Spojenia, ktoré k cieľom aktuálne premávajú, si vyhľadáš na stránke VOR. Lístky na autobus kúpiš u vodiča, na vlak v automatoch na stanici.
Ja som opäť vyrazila pešo, hoci je jaskyňa vzdialená takmer 3 kilometre z Mödlingu. Od hradu Liechtenstein je to čiastočne turistickým lesným chodníkom asi 1,5 kilometre. Tento alebo iný atraktívny cieľ v okolí ti odporúčam s jaskyňou spojiť.
Seegrotte je síce krásna, ale jej návšteva je tak na hodinu, čo sa ti pri raz takej dlhej ceste z Bratislavy len jedným smerom neoplatí.
TIP NA ČLÁNOK: Mödling: Po hradoch rodu Lichtenštajnovcov
K nádhere viedli veľké oči a katastrofa
Seegrotte je dnes najväčším podzemným jazerom v Európe. Nebolo to vždy tak. Kedysi, ešte v 19. storočí, bola pri obci Hinterbrühl baňa. Ťažili v nej sadrovec. Majiteľom bane sa zrejme vyťažené množstvo málilo.
Chceli z nej dostať čo najviac, a preto sa za každú cenu pokúšali ísť hlbšie a hlbšie, baňu čo najviac rozšíriť. Išli na to metódou riadeného výbuchu, ktorý sa však kontrole vymkol.
Pokus odstreliť skalu viedol k tomu, že spodné úrovne bane a banské šachty zatopilo obrovské množstvo vody. V hĺbke 60 metrov pod povrchom vytvoril jazero rozlohou 6200 m².
Výbuch a zaplavenie, samozrejme, zastavil ťažbu. Na baňu sa síce na chvíľu zabudlo, no neskôr ju objavil tím speleológov. Zistili, že krásny priestor môžu využiť aj inak – pre turistov. Spustili sprístupňovacie práce, ku ktorým patrilo vypumpovanie vody. Venujú sa mu i dnes, aby hladina nebola nebezpečne vysoká.
Vojaci a mušketieri
Ešte ďalej zašli Nemci, ktorí vodu vyčerpali a podzemie dokonca vykurovali. Čo v bývalej bani robili? To, čo v nejednom priestore, ktorý mohol mať počas 2. svetovej vojny praktické využitie – zbrojili.
V Seegrotte a jej tuneloch sa skrývali pred náletmi spojencov.
V horných častiach usilovne pracovali na tajne zbrani. Mala zvrátiť priebeh vojny, ktorá sa pre Nemcov už dobrým smerom nevyvíjala.
Zbraňou mala byť jedna z prvých prúdových stíhačiek sveta – Heinkel HE 162. V jaskyni konštruovali súčasti lietadla, ktoré potom skladali na letisku pri Viedni.
Stíhačky neboli vôbec zlé, práve naopak, no s ich výrobou vo veľkom sa unáhlili. Stroju by sa k dokonalosti zišlo ešte ďalšie testovanie. Tomu však zabránila kapitulácia Nemecka a koniec vojny.
„Mini továreň“ spolu s Nemcami zo Seegrotte zmizla a po čase priestor opäť otvorili turistom. Jeho vojnové využitie i dnes pripomína výstava, v ktorej uvidíš model lietadla, niektoré jeho originálne časti, aj prilby a nástroje Wehrmachtu.
V bývalej bani, kam sa vchádza dlhým, asi 400-metrovým tunelom sa dozvieš i o ťažbe, ktorú približujú menšie výstavy. Pozrieš si, kde mali baníci kaplnku a majitelia bane vínnu pivnicu.
Obrovské lákadlo Seegrotte leží 60 metrov pod povrchom. Je ním najväčšie podzemné jazero Európy, ktorým sa vo filme Traja Mušketieri z roku 1993 plavil kardinál Richelieu k svojím podzemným žalárom. Jeho loď je tam stále vystavená.
Na iné plavidlo naskáču turisti, aby sa jazerom plavili. Celý objekt je špičkovo nasvietený a obraz na priezračnej hladine vytvorí svoju vernú kópiu. Je to pekný zážitok, no Seegrotte je vďaka tomu skôr zázrak (moderných) technológií než prírody.
⚠️ Seegrotte je otvorená celoročne. Otváracie hodiny aj cenník vstupného majú na oficiálnej stránke. Možnosť platby kartou nespomínajú, preto si radšej vezmi hotovosť. Nezabudni, ani v lete, na teplejšie oblečenie, vo vnútri je cca 9 °C.