Najobľúbenejší thajský ostrov Phuket má kopec pláží a mestečiek. Niektoré zostali nedotknuté, iné sa už premieňajú na to, čomu mi hovoríme letoviská. V ktorom z nich si užiješ najlepšiu dovolenku?
Kde sa ubytovať na Phukete? Bude to Phuket Town, Kamala, Patong alebo ani jedno?
Phuket Town
Najväčšie a hlavné mesto ostrova je na prvý pohľad obyčajným thajským mestom, kde okrem trhov, preplnených ulíc a hlučnej dopravy nič je. Opak je ale pravdou. Dá sa tu super nakúpiť, dobre a lacno najesť, ale hlavne kultúrne vyžiť.
Dopravný uzol ostrova
» Mesto je ideálne, ak preferuješ podnikať výlety z jednej „základne.“
» Medzinárodné letisko Phuket je od neho vzdialené cca 30 km. To znamená od 30-45 minút taxíkom po asi 1h30 autobusom.
» Tuk-tuky, autobusy a songthaewy sa rozbiehajú všetkými smermi. Spájajú Phuket Town s hlavnými plážami. Zabezpečujú pravidelné spojenie do Phang Nga alebo Khao Lak. Nechýbajú ani diaľkové linky, napríklad do Bangkoku.
» Z prístavu Rassada premávajú trajekty na ostrovy Phi Phi, Koh Yao, Koh Samui i Krabi, kam sa dostaneš tiež autobusom.
Ubytovanie
» Strechu nad hlavou nájdeš v každej kategórii, s cenami všeobecne nižšími ako v plážových lokalitách.
» Mesto obľubujú backpackeri. Vďaka tomu je tu najviac hostelov na Phukete.
» Chýbať ti môže pláž. Nie je v meste, ani blízko neho.
Najvyššia koncentráciu kultúry a histórie
Mesto najlepšie vystihne slovné spojenie Sino-Portuguesse. Portugalci boli prvým európskym národom, ktorý sa dostal na ostrov Phuket. Potomkovia čínskych prišelcov zase ovládli ťažbu cínu a výrazne na nej zbohatli. Tieto 2 národy najviac ovplyvnili architektúru.
Thajčania si hneď neuvedomili význam mesta a jeho pokladov, s renováciou začali pomerne neskoro. Dnes ale čínsko-portugalské skvosty opäť kvitnú.
» Staré mesto tvoria ulice Thalang, Dibuk, Phang Nga, Krabi, Yoawarat, Ranong, Ratsadaa Soi Romanee. Veľmi pekné sú celoročne, hlavne ale počas čínskeho nového roka.
» Najviac pamiatok má Thalang. Je to jedna z mála ulíc v Thajsku, kde sú škaredé elektrické káble ukryté pod zemou. V nedeľu sa tu konáva „Walking street market“ s jedlom, umením a zábavou. V mnohých z jej pôvodných domov sú dnes obchody, hotely, reštaurácie a múzeá. K najobľúbenejším patrí múzeum Hua, kaviareň Pirrera a staré čínske lekárne.
» Soi Romanee je bývalá červená ulička. Farebné, zrekonštruované budovy stoja na mieste, kde kedysi stávali bordely, ópiové brlohy a herne. Ulica, ktorej názov v preklade znamená krásny, býva v súčasnosti plná turistov a živej hudby.
» Vydarila sa aj rekonštrukcia Phra Phitak Chyn Pracha, ktorá je dnes reštauráciou. Vedľajšia budova, kde kedysi býval čínsky obchodník, je múzeom. Ukazuje, ako boli domy tejto doby zariadené zvnútra.
» Medzi krásy mesta Phuket patrí aj chrám Wat Khao Rang a úžasná zlatá socha sediaceho Budhu. Môžeš ich obdivovať po ceste na kopec Khao Rang.
V Phukete sa mi páčilo, užívala som si prechádzky medzi pestrofarebnými starými budovami. Nevedela som si ale prestaviť, že by som práve tu bývala. Do Thajska som prišla za morom, ktoré mi tu chýbalo.
Patong
Podľa niektorých je príliš preplnený a komerčný. A so skutočným Thajskom nemá veľa spoločné. Iným práve to vyhovuje. Vítajú turizmus a jeho výhody. Fakt, že tu dovolenkár nájde všetko, po čom mu srdce zatúži.
Doprava
» Patong leží asi 40 km od letiska Phuket, cesta (taxíkom, minibusom) trvá asi hodinu. Už existuje aj priame spojenie verejnou dopravou.
» Rovnako ako „metropola“ má výbornú polohu. Za mestom Phuket ale zaostáva možnosťami dopravy. Chýba napríklad spojenie na okolité ostrovy. Tento nedostatok čiastočne kompenzuje bohatou ponukou organizovaných výletov.
» I odtiaľto premávajú songthaewy, takmer na každú pláž v okolí, do mesta Phuket.
» K službám sú stovky taxíkov, tuk tukov, mototaxíkov. Z pláže si môžeš zobrať lodný taxík napríklad na pláž Freedom alebo Paradise.
» Samozrejmosťou sú požičovne skútrov a áut. Pozor, doprava je v Patongu šialená, pravidlom sú poriadne zápchy. Auto je tu zlou voľbou.
Ubytovanie
» Opäť je v ponuke všetko od 1* po luxusné hotely. Patong ale patrí k najdrahším lokalitám na ostrove.
» Problémom môže byť poloha. Zábava v meste trvá do skorých ranných hodín. Ak sa nechystáš byť medzi zabávajúcimi sa, vyhni sa hotelom blízko hlavnej ulice.
Pláž
» Ak hľadáš peknú, panenskú pláž, Patong nie je pre teba. Najkrajšia a najmenej preplnená je severná časť. Zvyšok je 3 km dlhé šialenstvo plné turistov, so špinavou vodou.
» Ale je to parádne miesto pre fanúšikov adrenalínových vodných športov. Majú tu všetko – vodné lyže, parasailing, vodné skútre.
Nočný život
Srdcom mesta je Bangla Road. Počas dňa vyzerá úplne obyčajne, dokonca nevinne. So zapadajúcim slnkom sa uzatvára pre dopravu a otvára svoju náruč, aby privítala všetkých milovníkov nočného života.
» Obe strany ulice lemuje dlhý rad barov, klubov a diskoték. Pred nimi sa usmievajú krásne thajské „ženy“ a ponúkajú služby, ktoré si možno len ťažko predstaviť. Je to tam šialené. Neóny, hlasná hudba, lacné pivo.
» Top klubom, najpopulárnejším na ostrove, je Seduction. Organizuje hudobné eventy a hostí i hviezdy svetového formátu. Prostredím a hudobným štýlom ma oslovil asi najviac. Cenami drinkov už menej.
» Ak máš šialenstva dosť, presuň sa o pár ulíc ďalej, kde si v príjemných malých baroch môžeš posedieť, pokecať, či zahrať biliard.
» Buď sa ti Bangla zapáči alebo ju budeš nenávidieť. Keď už si v meste, určite vyskúšaj.
Nákupy jedla i suvenírov
» Celé dni a večery je otvorené obrovské trhovisko. Ponúka suveníry, plážové veci, elektroniku a “originálne” oblečenie. Nezabudni zjednávať.
» Neďaleko trhov je moderné nákupné centrum Jungceylon aj s thajskou sekciou, ktorá má bufet s lokálnym jedlom a obrovský výber suvenírov rôzneho druhu. Lepšej kvality a drahšie ako na trhu.
» V meste je aj veľa mini marketov a sietí supermarketov.
Základňa thajského boxu
“Tonigh..tonight..tonight..Bangla boxing stadium..tonight..tonight..tonight.” Ak si pobýval v meste Patong čo i len pár dní, vieš, o čom hovorím. Zvučku reklamného tuk –tuku je nemožné dostať z hlavy. Muai Thai, národný šport Thajska, je tu veľmi populárny.
» V meste je najväčší a najpopulárnejší štadión thajského boxu. Láka návštevníkov aj bojovníkov z celého sveta. Usporadúvajú sa tu zápasy každý druhý deň.
» Šport si môžeš vyskúšať v miestnych telocvičniach, pod vedením skúseného trénera. Odporúčam helmu, chrániče na zuby a dobrú kondíciu.
Patong som si užívala. Asi dva dni. Potom som mala toho hluku a komercie plné zuby. Vodné lyže a podobné veci ma neberú, a tak som utekala na krajšie pláže, kde sa dá šnorchlovať.
Kamala
Malá rybárska dedinka medzi Patongom a Surinom, obklopená kopcami a nedotknutou prírodou, si ma získala hneď. Turisti si sem už cestu našli, Kamala však nestratila svoj pokoj, thajský šarm a kultúru.
Doprava
» Polohu má výbornú, spojenie sa zlepšuje. Songthaew premáva na trase Kamala – Phuket Town. Nový Smart bus konečne spojil Kamalu a Patong na trase Phuket letisko – Rawai.
» Fungujú taxíky a tuk-tuky, tie sa neodporúčajú za tmy. Mafiu unášajúcu a okrádajúcu turistov vraj po prevrate odstránili. Jeden ale nikdy nevie. Ešte je tu mototaxi, ideálne hlavne ráno a večer, vyhneš sa zápcham.
» V Kamale nemajú problém zastaviť a vyzdvihnúť ťa ani organizované výlety. Väčšinou je to za príplatok.
» Ak sa chceš von z dedinky dostať na vlastnú päsť, individuálna doprava je stále nevyhnutná.
Ubytovanie
V posledných rokoch tu prebieha poriadny stavebný boom. Môže za to rozširujúci sa turizmus, ale aj expatrioti, ktorí hľadajú alternatívy k Patongu. To znamená, že je čoraz viac ubytovacích kapacít. Stále je ich v porovnaní s Patongom oveľa menej.
» Obľúbené sú lepšie hotely priamo na pláži, zastúpené na jednej strane Novotelom a na druhej Hyatt Regency Phuket.
» Ďalšou možnosťou sú menšie apartmány pri pláži, patriace súkromníkom. Väčšina z nich má aspoň e-mailovú adresu, na ktorej ich môžeš kontaktovať, niektoré sa dostali aj na Booking. Ich ceny sú výrazne nižšie ako v prípade hotelov, ale majú malé kapacity, ktoré sa rýchlo naplnia.
» Ubytovanie je i priamo v dedine, hotelíky pri hlavnej ceste, alebo v zažitejších uličkách. Ich ceny sú ešte nižšie, ale sú ďalej od pláže. Takýmto ubytovaní je napríklad Mood Mansion. Veľmi príjemný a dobre vybavený 2 hviezdičkový hotel.
Pláž
» 2 km dlhý pás zlatého piesku obmývaný plytkými, čistými vodami je ideálny na odpočinok. Je o poznanie krajšia ako pláž v Patongu.
» V slnečný deň býva preplnená. Odporúčam prejsť k jej najsevernejšej časti.
» Kedysi jej dominovali tisíce slnečníkov, ležadiel a plážové bary. Všetko po nariadenom čistení pláže zmizlo úplne, alebo sa muselo presunúť z piesku.
» Aktivity, ako windsurfing, vodné lyžovanie, rybolov, šnorchlovanie a potápanie si tu tiež našli svoje miesto.
» Pozdĺž pláže možno nájsť veľa príjemných miest na obed, posedenie pri káve alebo thajskú masáž. Reštaurácie dopĺňajú stánky s fantastickými, ovocím plnenými palacinkami.
Atrakcie
» Labyrint uličiek z pláže vedie do „centra.“ Sú plné malých reštaurácii, obchodíkov so suvenírmi a stánkov s bohatou ponukou výletov.
» Kamala má najväčší zábavný park svojho druhu na ostrove. Phuket FantaSea je show kombinujúca kultúrne dedičstvo Thajska, 3D efekty a zvieratá. Nájdeš tu trapézových umelcov, slony, exotické príbehy, karnevalové hry, obchody s miestnymi výrobkami i jednu z najväčších bufetových reštaurácií.
» Za nákupmi vyraz na miestne trhy. Konávajú sa niekoľkokrát týždenne. Super je časť s jedlom, ktorou sa nesie „vôňa“ rýb a práve uvarených thajských špecialít.
» Všeobecne sa mi jedlo v Kamale zdalo výborné. Pri trhoch stávali vozíky a pár plastových stolíkov. Maličká Thajčanka tam vo svojej pojazdnej reštaurácii pripravovala výborný Pad Thai.
» Aj tu je menší budhistický chrám. Wat Baan Kamala leží na pláži, bližšie k jej južnému koncu. Krásne upravená záhrada a päť budov museli byť obnovené po tsunami. Ničivé vlny vtedy zrovnali všetko, čo im prišlo „pod ruku“. Dnes udalosť pripomína len pamätník v parku pri pláži.
» Dedina je väčšia, ako si myslíš. Nezdržiavaj sa len na hlavnej ulici. Zablúď uličkami smerom k domom miestnych. Alebo nájdi cestu vedúcu do okolitých hôr a k vodopádu.
Nočný život
» Ruch Patongu tu nečakaj, ale ani úplne ticho. Nočný život tu je, aj keď má inú príchuť a čaro.
» Sú tu medzinárodné a thajské bary, ktoré nepraskajú vo švíkoch. Bývajú otvorené tak do druhej. Ponúkajú možnosť posedieť si pri drinku a vychutnávať si živú hudbu, športové podujatie.
» Jedným z nich je švédsko-thajský bar, Pim’s Place. Podnikavý Švéd sa rozbehol a na Phukete sa objavila už 4. reštaurácia. Len časom sa ukáže, či jej sieťovitosť neuberie na kvalite. Tá v Kamale mala okrem výborného jedla aj skvelú, rodinnú atmosféru.
» Otvorením HQ Beach, v severnej časti pláže, sa do Kamaly vrátil plážový klub a s ním aj trochu života.
Kamala sa mi zdala čarovná. Pokojná, pritom som sa tu ani večer nenudila. Užívala som si výborne jedlo, pláž i prírodu. Dopravné (ne)spojenia mi nespôsobovali taký bolehlav. Buď som si odchytila kamaráta so skútrom alebo rezervovala výlet.
Extra tipy
» Na plážach/letoviskách Kata, Karon a Bang Tao som nebývala, len som ich navštívila. Pri hľadaní ubytovania/lokality na Phukete isto stoja za preklepnutie. Všetky majú výbornú polohu, nie sú ďaleko od letiska a majú už v celku bohatú ponuku ubytovania v každej (cenovej) kategórii.
» Pre ktorúkoľvek lokalitu sa rozhodneš, platí, že ceny v hlavnej sezóne stúpajú. Najviac počas Vianoc a Nového roku. Phuket je jednoducho turistický raj, ak si chceš vyberať, musíš hľadať v dostatočnom predstihu. Kvôli cene i kapacitám.
» V mnohých ubytovania si môžeš priplatiť transfer z letiska. Možnosť som využila, keďže som prilietala sama a neskoro večer. Ani tento spôsob nie je podvodu vzdorný. S hotelom sa dohodni na cene a taxikárovi viac nedávaj. Ten môj prišiel skôr a snažil sa vymámiť príplatok za čakanie. Rok potom zase za prácu po šiestej.
» Phuket sa konečne dočkal zlepšenia systému verejnej dopravy. Smart bus, premáva na trase Phuket letisko – Rawai od 6 ráno do 9 večer. Za pár eur spojí pláže, medzi ktorými sa dalo doposiaľ cestovať len taxíkmi a skútrami. A odhliadnuc od zápch, zjednoduší presun po ostrove tým, čo nešoférujú.
» Chystáš sa veľa presúvať? Do Thajska príď len s ľahkou príručnou batožinou. Ak by si nebodaj niečo potreboval, kúpiš sa pár eur na trhu, znosíš a vyhodíš.