You are currently viewing Keď futbal zatienil Jamajku

Keď futbal zatienil Jamajku

Na výletnej lodi mávame tisíce pasažierov. Niektorí chcú čo najviac spoznať miesta, ktoré navštevujeme, iných z plavidla plného jedla a aktivít nevytiahne nič.

Nikdy by som však nepovedala, že dôvodom vynechať návštevu prístavov ako Aruba alebo Jamajka budú MS vo futbale. A predsa. Predaj výletov nám klesol hádam o polovicu.

A keď sa niekto na exkurziu vybral, a ešte počas zápasu jeho národného tímu? To sme mali polku autobusu ofučanú.

Zazerali muži, lebo nemohli pozerať futbal, zazerali ich manželky, lebo sa na nich nemohli dívať. S takouto skupinou som vyrazila na výlet na Jamajke.

Rieka Martha Brae a jej neuveriteľné farby

Pre ostrovnú krajinu je typická neskutočná panenská príroda. Špeciálne to platí o džungli v okolí rieky Martha Brae, ktorá sa splavuje na drevených pltiach.

Na asi 2 až 3 metre dlhej plti sú sedadlá, na ktorých sa pohodlne usadíš a necháš sa unášať vodou. Teda, plť nepoháňa len voda, ale lokálny pltník. Stojí na plti a dlhým veslom pádluje, aby sa pomaly hýbala.

S mojou nemeckou skupinou sme si posadali a vydali po rieke. Lodivodi sa vyškierali, očividne mali výbornú náladu. Pokrikovali po sebe, pospevovali si.

Žartovali s pasažiermi, hoci Jamajčania nevedeli po nemecky a nemeckí pasažieri veľmi nerozumeli lokálnej (ani inej) angličtine.

S nadšením nám ukazovali, ak zbadali zaujímavého tvora či typický strom alebo rastlinu. Plavbu po rieke v neskutočných odtieňoch modrej a zelenej si všetci užívali.

Ticho pred búrkou

Na zápas si konečne nikto ani len nespomenul. Lenže potom sme prechádzali okolo polorozpadnutej búdy, kde vyškerený Jamajčan bez niekoľkých zubov predával pestrofarebné šatky.

Pofajčoval a na jeho obrovskej starej telke bežal zápas. Z diaľky sme čierno-biely obraz absolútne nevedeli rozoznať, za to starčekovi sme rozumeli veľmi dobre.

Eins zu null für Korea,“ (1:0 pre Kóreu) kričal lámanou nemčinou. Dočkal sa hurónskeho smiechu, pretože Nemecko prehrávajúce s Kóreu nemohlo byť nič iné než žart.

Plavba pokračovala vo výbornej nálade. Po zdolaní takmer piatich kilometrov, sme z pltí vystúpili, aby sme sa pridali ku skupine, ktorá dorazila chvíľu pred nami.

Mysleli sme si, že si už užívajú kávu a lokálny dezert. Miesto toho sme videli chlapov, ako nervózne chodia hore-dole a fajčia.

Zrniaci posol zlých správ

Čoskoro sme zistili dôvod.

V búde sme objavili ďalšiu zrniacu čierno-bielu telku. Veľa vidieť nebolo, no skóre svietilo jasne.

Ukázalo sa, že štrbavý Jamajčan nežartoval, keďže v tomto momente už Nemecko prehrávalo 2:0. Ani nemusím hovoriť, že nálada v tropickej krajine padla na bod mrazu.

Máš aj ty nejaký neobyčajný zážitok z ciest? Podeľ sa oň 🙂

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.