You are currently viewing Klosterneuburg a Kreuzenstein: Za hradmi, vínom i kúpaním

Klosterneuburg a Kreuzenstein: Za hradmi, vínom i kúpaním

Klosterneuburg a Leobendorf sú dve obce v Dolnom Rakúsku. Na prvú z výšky dohliada krásne opátstvo, ktoré skrýva tajomstvá aj v podzemí. Druhá sa pýši rozprávkovým hradom Kreuzenstein. Obe ležia kúsok od Viedne, preto som sa rozhodla spojiť ich do jedného výletu.

Ako to dopadlo?

Oplatí sa Klosterneuburg a Kreuzenstein v jeden deň?

Priebeh výletu zhrniem v rýchlosti, pretože ti ho neradím nasledovať. Cestou som prišla na oveľa lepší itinerár a mnoho tipov, ako si naplno užiť Klosterneuburg a Kreuzenstein i iné časti v okolí Viedne.

Program môjho výletu Klosterneuburg a Kreuzenstein:

Odviezla som sa do Viedne a z nej na vlakovú stanicu Leobendorf – Burg Kreuzenstein, odkiaľ som šla pešo asi 35 minút k hradu. Pomotala som sa okolo neho a zbehla zase naspäť, aby som sa odviezla o jednu zastávku na Korneuburg Bahnhof. Z nej som prešla asi 1,8 km ku kompe.

Z druhého brehu som si vzala Uber k opátstvu Klosterneuburg (asi 3,1 km), pretože pešo by to už bolo na úpal.

Hrad Kreuzenstein

Kláštor som obehla dookola a schladila som sa pri sprevádzanej prehliadke vinárstva v podzemí. Po nej som sa chcela ešte rýchlo zbehnúť k Dunaju a ísť domov. Ťahala ma však zvedavosť a došla som až do Viedne 😃a spolu nachodila 40 000 krokov a 30 kilometrov. 😃

Napriek nádherným otlakom som bola rada, že som to prešla. Po prvé to boli krásne miesta, po druhé sa môžeš poučiť na mojich chybách. 

Pivo v cieli za odmenu

V čom bola chyba spojiť Klosterneuburg a Kreuzenstein? 

Obe lokality sú krásne, no ležia na opačných brehoch Dunaja. Navyše je to v oblasti, kde rieku pretínajú akurát menšie mosty pre peších či cyklistov, prípade cez ňu premáva malá kompa.

A tak na to, aby si sa medzi nimi presunul vlakom alebo autobusom, sa musíš vždy vrátiť až do Viedne. To zožerie celkom dosť času, ktorý isto oveľa radšej využiješ na spoznávanie. 

Mal by si tiež vedieť, že obce a ich atrakcie sú vynikajúco prepojené cyklocestami. Škoda len, že som bicykel nemala, ale drala topánky.

Brehy Dunaja spája malá kompa

Ako cestovať do obce Klosterneuburg a hradu Kreuzenstein?

Autom 

Relatívne bezproblémová je návšteva Klosterneuburgu a hradu Kreuzenstein autom. Lokality sú vzdialené 93, respektíve 101 kilometrov od Bratislavy. Na rozdiel od vlakov a autobusov sa však autá nemusia vracať až do Viedne, aby prekročili Dunaj. 

V meste Korneuburg, v časti Tuttendörfl, premáva kompa Donau Rollfähre Korneuburg-Klosterneuburg.

Sezónu má od konca marca do začiatku novembra. Cez pracovné dni spúšťa prevádzku o 7:00, cez víkendy o 8:00. Jazdí nepretržite až do 20:00. Časy si vždy over na stránke.

Viem si predstaviť, že najmä cez víkend môže byť problém s čakaním, na kompe sú totiž len 4 miesta pre autá. 

Na bicykli sa ľahko dostaneš i k takýmto miestam

Čo sa týka parkovania, bezplatne zaparkuješ na veľkom parkovisku rovno pod hradom Kreuzenstein. V Klosterneuburgu je niekoľko platených parkovísk. Ich prehľad nájdeš na stránke mesta. 

Vlakom 

Cesta verejnou dopravou je jednoduchšia k hradu Kreuzenstein. Ak cestuješ z Hauptbahnhof, stačí ti nasadnúť na vlak alebo S-Bahn. Vystúpiš na zastávke Leobendorf Burg Kreuzenstein, z ktorej sa k hradu dostaneš asi za 35 minút po dobre označenej asfaltovej ceste s miernym stúpaním. 

Do mesta Klosterneuburg premáva vlak, ktorý však, vyráža zo stanice Wien Spittelau Bahnhof. Z Hauptbahnhof tam ide metro, akurát musíš prestúpiť, alebo električka. Nie je to nič tragické, za hodinu aj pár minút si pri kláštore. 

⚠️ Ak ideš vlakom, vyber si jeden cieľ. Klosterneuburg ťa najmä v lete v pohode zabaví aj na celý deň, Kreuzenstein by si mal s niečím skombinovať, napríklad s popoludním stráveným vo Viedni

Na bicykli 

Hádanka: Ja som prešla pešo od (zavretej) krčmy Donaustub’n po Gasthaus Käptn Otto za hodinu a pol (ok, za 2 a pol s prestávkami na pivo), koľko by mi to trvalo na bicykli? Vedieť, že Klosterneuburg leží tak blízko Viedne, o inej možnosti než bicykel ani neuvažujem. 

Terén je na bicyklovanie ideálny nielen vo Viedni

Vlastný bicykel 

Bicykel si môžeš priniesť z domu. Pri ceste osobným vlakom a regionálnym expresom máš už prepravu bicykla zahrnutú v cene lístka EUROPA REGIONAL WIEN TICKET. Ako som už však spomenula v článku o výlete po obci Marchegg, môže sa stať, že ak sa naplní kapacita bicyklov, sprievodca ťa do vlaku nemusí pustiť.

Už od Hauptbahnhof, kde vystúpiš, vedie cyklocesta, takže môžeš rovno vyraziť smer Klosterneuburg. 

Ak nechceš ísť cez mesto, alebo si chceš trasu o niečo skrátiť, hoď bicykel do metra. Odporúčam ti vystúpiť na zastávke Vorgartenstraße. Z Hauptbahnhof tam ide U1, takže nemusíš prestupovať, a opátstvo je odtiaľ vzdialené asi 12 km.

Bicykel môže ísť metrom v pondelok až piatok od 9:00 do 15:00 a od 18:30, cez víkendy a sviatky bez obmedzení celý deň. Tiež, samozrejme, potrebuje lístok, ktorý kúpiš v automate. 

Zdieľané bicykle 

Ďalšou možnosťou je bicykel „získať“ priamo vo Viedni. Môžeš si ho požičať v niektorej z požičovní, alebo vyskúšať zdieľanú službu Nextbike. Klasika – stiahneš si aplikáciu, zaregistruješ sa a jazdíš. Sú to ťažšie bicykle, ale keďže cesta do Klosterneuburgu je po asfalte a rovine, zvládneš to i na nich. Na Kreuzenstein by som si osobne vzala lepší bicykel. 

Zdieľané bicykle ti uľahčia dopravu vo viacerých častiach Rakúska

Nextbike má stanovištia pri železničných staniciach, krásne ich vidno na mape v appke aj s počtom ostávajúcich bicyklov. Problém môže byť, že kým vo Viedni je bicyklov milión, v širšom okolí Klosterneuburgu boli asi dva. Zaváhala som pri kompe a už som na ďalší nenarazila.

S touto aplikáciou máš prvú polhodinu zadarmo. Tiež to využívam, jazdím, od stanice k stanici, vymením bicykel a idem bezplatne. V Klosterneuburgu a pri hrade Kreuzenstein sa však bicykla drž (lebo ďalší nenájdeš). Stáť ťa to bude na celý deň maximálne 19 EUR (od marca 2024). 

ZISTI VIAC O LEDNICI A JEJ ZÁMKU: Rozprávkové Lednice s nabitým itinerárom na 1 deň

Odkiaľ vyraziť na zdieľanom bicykli? 

Vo Viedni začína cyklocesta už pri Hauptbahnhof. V prípade, že nechceš prechádzať mestom, začni pri Dunaji. Odporúčam napríklad Nußdorf. Je tam veľa bicyklov a navyše práve tam premáva rýchla električka.

⚠️ Nie na všetkých zastávkach električiek sú automaty na lístky. Chýbajú aj informácie, kde si ich kúpiš (v informačných, zákazníckych centrách a pokladniach, automatoch, v trafikách, električkách alebo cez aplikáciu).

O možnosti kúpiť lístok v električke som si prečítala až doma, neviem teda, ako funguje. Ak to nechceš skúšať, kúp si lístky niekde v predstihu, alebo si stiahni a nastav aplikáciu. Appka funguje aj na prenájom Nextbike / WienMobil bicyklov. 

Klosterneuburg a jeho atrakcie 

Opátstvo a jeho vínne pivnice 

Najväčším lákadlom Klosterneuburgu je jeho krásne opátstvo, ktoré sa týči nad mestom a Dunajom. Podľa legendy ho dal postaviť markgróf Leopold III. na mieste, kde našiel závoj svojej manželky Agnes, ktorý v deň svadby odfúkol vietor. Základy položili v 12. storočí.

Ozdobu Klosterneuburgu som mohla odfotiť aj krajšie

V kláštore sa usadili augustiniáni, ktorí žijú na mieste dodnes. Hoci si prešiel požiarom aj zabavením nacistami, dostal sa z peripetií a je náboženské, pastoračné, vedecké, kultúrne a hospodárske centrum s vplyvom ďaleko za svojimi múrmi. 

Na turistov tu čaká niekoľko sprevádzaných tematických prehliadok. Ukážu ti jednotlivé miestnosti aj celé opátstvo.

Víno zreje priamo pod kláštorom
Vínna v pivnica v podzemí
Vína z kláštornej pivnice sme dostali aj ochutnať

Ja som si vybrala prehliadku kláštorného vinárstva, ktoré existuje už viac ako 900 rokov. Nachádza sa v podzemí, hlboko pod kláštorom.

Postupne sme prešli pivnicou z obdobia baroka a jej 4 úrovňami, ktoré idú až do hĺbky 36 metrov. Ukázali, ako sa víno produkuje a v sudoch zreje. Na konci prehliadky čakala ochutnávka.

Po nej som si ešte šla pozrieť pokladnicu s vzácnym arcivojvodským klobúkom a pravidelnú výstavu v Opátskom múzeu. Obe boli zahrnuté v cene lístku na prehliadku. Bezplatne sa prejdeš sadom a pozrieš si kostol opátstva. 

⚠️ Všetky prehliadky sú v nemčine, no majú audioguide v 14 jazykoch vrátane slovenčiny. Čo mi chýbalo, bola možnosť rezervovať si lístky online. Asi zatiaľ nemajú toľko návštevníkov, a teda potrebu ho vytvárať, no keď už tam človek cestuje z ďalej, radšej by mal istotu, že sa na prehliadku dostane. 

Kúpalisko a pláže 

Áno, čítaš dobre. V Klosterneuburgu a okolí sú naozaj pláže, a dokonca piesočnaté. Jasné, Karibik to nie je, ale oblasť v okolí Dunaja je naozaj veľmi príjemná. 

V centre obce je kúpalisko Strandbad Klosterneuburg, podobné, aké nájdeš aj na brehoch Neziderského jazera. Obrovská plocha ohradeného areálu ponúka najrôznejšie služby – slnečníky, ležadla, sprchy, šatne, reštaurácie, športoviská, detský bazén či bazén s toboganmi.

Letnou atrakciou Klosterneuburgu je jeho fajn vybavené kúpalisko

Hlavnú úlohu hrá rameno Dunaja, kde si zaplávaš, alebo ho preskúmaš na loďke či paddleboarde, ktoré tu požičiavajú. Vyplaviť von zo zátoky, aj na druhú stranu, kde sú hojdacie laná, ktorými skočíš do vody. 

Ak sa chceš len okúpať, a prežiješ bez všetkého, čo som vymenovala vyššie, stačí sa dostať na druhý breh. Je to príjemná lokalita, kde si medzi Dunajom, jeho žľabmi a prielomami oddýchneš v tieni stromov. Na niektorých miestach je dokonca aj pláž. Navyše je tam všetko svieže a zelené. 

Malí Tarzanovia skáču do vody

Tu opäť predstavuje nepredstaviteľnú výhodu bicykel. Vzdialenosť z kúpaliska k Dunaju sú takmer 2 kilometre, z centra mesta ešte viac. Keď sa pozrieš na mapu, uvidíš, že cez vodu sú len 3 možnosti prechodu. 

Jeden, pri podniku Donaustub’n, je poriadna okľuka. Lenže 2. už vedie cez súkromný pozemok a 3. teraz rekonštruovali a bol zavretý. Mňa púšťali hasiči, ktorí tam zhodou okolností prišli v tom momente niečo opraviť. Podľa Google Maps je zavretý dodnes. 

Už som chcela seriózne ísť za deckami, nech ma prevezú na paddleboarde. Pešo by som nešla ani omylom

S bicyklom sa rýchlejšie dostaneš aj k občerstveniu. Bary či, nebodaj, reštaurácie si do tejto časti Klosterneuburgu zatiaľ cestu nenašli, a pochybujem, že si nájdu.

Najbližší podnik – Donaustub’n, je od bodu oproti kúpalisku vzdialený asi kilometer. Navyše nebýva ani v lete otvorený denne. V meste niekoľko reštaurácií, na kúpalisku a pri vode sú skôr reštaurácie bufetového štýlu. 

Kreuzenstein 

Na území pri dnešnej obci Leobendorf stálo už v praveku dôležité hradisko. Neskôr, zrejme na začiatku 12. storočia, ho nahradil stredoveký hrad, ktorý bol niekoľko desaťročí aj majetkom Habsburgovcov.

Jeho rozmach však už v polovici 17. storočia ukončila 30-ročná vojna. A to aj napriek tomu, že ho počas vojny zmenili na jednu z najmocnejších pevností pri Viedni. Desaťročia po vojne len chátral. Ľudia žijúci pri hrade ho využili ako stavebný materiál. 

Rozprávkový hrad Kreuzenstein

Na jeho biednych pozostatkoch, vo výške 265 metrov nad morom, vybudovali magické sídlo, ktoré prežilo dodnes. Hrad s niekoľkými vežami, vodnou priekopou a obkolesený mohutnými hradbami je ako z rozprávky. Určite ho odporúčam celý obísť a vychutnať si pohľad naň aj na okolie. 

Kreuzenstein je prístupný aj zvnútra, kde je malé stredoveké múzeum. Počas prehliadky navštíviš krásne nádvorie a niekoľko miestností. V jednej je zbierka zbraní, v ďalšej kuchyňa s kamenným krbom. Ja som však do hradu nešla.

Odradili ma celkom zmiešané recenzie v kombinácii s vysokým vstupným. Navyše, ak by som šla dnu, už by som v Klosterneuburgu nestihla prehliadku pivnice. 

Mohutné hradby by stále udržali nepriateľa

Prakticky o hrade Kreuzenstein

Hrad víta návštevníkov v sezóne – od apríla do konca októbra. Prehliadky bývajú každú hodinu v otváracích hodinách. Môže sa stať, že bude interval dlhší, ak je málo záujemcov. 

Návšteva trvá 45 až 60 minút a je s nemecky hovoriacim sprievodcom. Môžeš si vypýtať krátke zhrnutie v angličtine na papieri. Vo vnútri je zakázané fotiť. 

V sezóne tiež pri hrade prevádzajú svoje umenie sokoliari. V Adlerwarte si užiješ prehliadky a letové ukážky. Sú naozaj blízko a pri prelete sa ťa doslova dotýkajú. 

Od vlakovej stanice Leobendorf je hrad vzdialený asi 2,3 kilometra. Ide sa po chodníku, asfaltovej a lesnej ceste pod stromami. 

Kúsok pod hradom je tiež veľké a bezplatné parkovisko, kúsok nad ním zase reštaurácia

Poznáš okolie Viedne? Ktoré miesta tam odporúčaš navštíviť?

Pridaj komentár

Matilda

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.