Už som prestala počítať, koľkokrát som bola v Brne. Dávno som pobehala všetku tú klasiku, ktorú v súvislosti s druhým najväčším mestom Čiech spomínajú bedekre. Videla som krásnu architektúru, prešla som úzke dláždené ulice, aspoň z vonku obdivovala kostoly.
V tomto článku ale pamiatky nehľadaj. Predstavím ti najmä menej tradičné atrakcie a aktivity, ktoré musíš v Brne cez víkend vyskúšať.
Na obed, večeru, pivo, párty…
Stačilo mi stráviť jeden víkend v Brne, aby som prišla na dôležitú vec. S diétou sa sem nechodí. Je tu príliš veľa lákadiel. O meste niektorí neskromne hovoria ako o kulinárskom raji.
Ja by som jeho potravinovú scénu opísala slovom „rozmanitosť“. Neviem si predstaviť, že by sa Brna dalo prejesť. Mieša sa v ňom tradičné jedlo, moderná kuchyňa a exotické chute. Nájdeš ich vo vynikajúcich reštauráciách, bistrách i v štýlových kaviarňach.
Ruka v ruke s jedlom idú drinky (a nočný život). Kedykoľvek sme sa večer prešli centrom, mali sme pocit, že je piatok. Snáď okrem nedele. To má Brno siestu a veľa podnikov zatvára dvere.
Inak si ale môžeš vyberať. Za väčšími a výraznými aj malými a nenápadnými dverami sa ukrývajú unikátne bary s ešte unikátnejšími chuťami. A napriek tomu nás to i tak najviac ťahá k starej dobrej českej klasike – na dobré pivo.
Moje obľúbené bary, reštaurácie, miesta s jedlom
Bar, který neexistuje je asi jeden z najznámejších barov v Brne. Poteší parádny interiér a široká paleta koktejlov, z ktorých si nepamätám, že by mi nejaký nechutil.
Výčep na stojáka. Nič fancy. Len vysoké stoly, pri ktorých nie sú ani stoličky. Za to čapujú o to lepšie pivo. Býva plnka, takže ľudia si ho užívajú po celej veľkosti Námestia sv. Jakuba.
Pivní burza. Ceny piva tu stúpajú a klesajú ako na burze. Podľa obľúbenosti, počtu objednávok. Objednávaš cez dotykové obrazovky, kde je aktuálna ponuka (8 výberových pív z Lobkowicz). Ak si nerozhodný, vyber si ochutnávku. A k nej nejakú špecialitu – nakladaný syr alebo tatarák.
Super Panda Circus. Ako už napovedá názov, nič tu nie je obyčajné. Už len to, že najskôr musíš zazvoniť na zvonček, a prejsť cez úzke schodisko do tmavého baru, osvetleného krikľavými neónovými farbami, hovorí za všetko. Aj koktejly sa tu vymykajú priemeru. Chuťou i pohármi.
Na Brno dobry. Pop-up bar, kde sa osviežiš drinkom, pivom a posedíš si v centre Brna na lehátku. Tento rok je na Námestí Svobody. To je jedno z hlavných námestí Brna, ktoré ťa poteší chladeným a oroseným, podnikmi „všeho“ druhu, aj svojím zjavom.
Mikrofarma. Mäsiarstvo a bistro v jednom. Zvláštna, ale chutná kombinácia. Majú burgre, hotdogy z domácich klobások, veľké sendviče. Všetko „domácke“ a čerstvé, ich. Takisto čapujú pivo. To ale asi všade v Brne. Podnik nájdeš na Moravskom námestí. To je to, čo má 8 metrov vysokú socha rytiera na koni. Tú, čo z jedného uhla vyzerá ako úd.
Panksy. Príjemný malý podnik s chutnými slanými i sladkými palacinkami. Lekvárové, tvarohové, krémové, so syrom. Proste tradičné, ako naše. Dobre k nim ide domáca limonáda.
Zelný trh. Je jeden z top trhov v Čechách hrá všetkými farbami. Nájdeš tu lokálnu zeleninu, produkty, ale i exotickejšie chute. Nie je len o „zelí“, ale aj o zábave a pravidelných podujatiach. Sem tam tu vyrastie antikvariát, festival pivovarov, trhy kávy, ázijské trhy.
Pod Zelným trhom sa tiahne takmer kilometer dlhý labyrint chodieb a pivníc. Kedysi ich používali ako sklad potravín, zrelo tu pivo a víno. Môžeš si ich prehliadnuť so sprievodcom.
Vinamo. Veľká vietnamská komunita prináša Brnu úžitok v podobe fantastického jedla. Pár kilometrov od centra je tržnica, ak máš chuť si po ázijsky navariť aj doma. Nechýba ani niekoľko jednoduchých reštaurácii. Je trochu od ruky, no stojí za to merať sem cestu.
Na Hrad Špilberk
Hovoriť o Brne a nespomenúť Hrad Špilberk sa asi ani nedá. Na skalnatom vrchu vyrástol ako sídlo vládcov Moravy, no v priebehu storočí našiel aj mnoho iných využití. Asi preto sa na ňom mieša množstvo štýlov od románskeho po barokový.
O jeho histórii sa tu rozpisovať nebudem, ak ťa zaujíma, dozvieš sa o nej tiež v múzeu, ktorého je hrad domovom. Tiež sa tu môžeš kultúrne vyžiť. Počas celého roka sa organizujú podujatia, koncerty, festivaly a divadelné predstavenia.
Špilberk je tiež vyhliadkou. Neraz sme cez chodníky, vedúce parkom nad centrom Brna, liezli, aby sme užili pokojné prostredie a jeden z najlepších výhľadov mesto.
Do bunkra 10-z
Nikto celkom presne nevie, kedy sa začala písať história krytu pod hradom. Isté je, že vyrástol niekedy počas 2. svetovej vojny. Luftschutz tu, v protileteckom úkryte, prečkával pred koncom vojny spojenecké nálety. No vojne sa v troskách našlo iné využitie – v úkryte zrelo víno.
Objekt (aj s vínom) ale zabavila Československá ľudová armáda a vybudovala tu protiatómový bunker. Bol prísne tajný a dostal označenie „10-Z“. A menší upgrade. Spevnili sa steny, predĺžili štóly, pribudli spojovacie chodby, vďaka ktorým sa tu dnes poľahky stratíš.
Priestory vybavili technológiami. Tie sú stále v pozoruhodnom stave. Počas prehliadky tu tak môžeš obdivovať generátor elektriny alebo komunikačnú ústredňu.
Odhaduje sa, že v bunkri by sa ukrylo až 500 ľudí na 3 dni. Našťastie, táto teória sa nikdy neodskúšala v praxi. Kryt sa využil akurát na pár cvičných poplachov.
Dnes sa na vojenské účely nepoužíva vôbec. Stala sa z neho interaktívna výstava. Slúži turistom, ktorí sa prostredníctvom neho vracajú do minulosti. A naozaj ich tu čaká nezabudnuteľný zážitok.
My sme absolvovali sme prehliadku večer. So sprievodcom, ktorý nás povodil tými najtajnejšími zákutiami a doplnil množstvo historických informácii.
- Ešte pred prehliadkou sme si dali pivo v atómovom bare. Dokonca tu i varia.
- Exkurzia so sprievodcom sa koná denne (okrem pondelka) o 19.00 hod.
- Stojí 260 CZK a stojí za každú korunu.
- Teplota je okolo 14 °C. Kabát si neber, požičiavajú dobové, v ktorých zapadneš do prostredia.
- V kryte sa dá aj prenocovať – je to ako „normálny“ ho(s)tel s kuchyňou, toaletami a sprchou. Tam nás ale nepustili, lebo sa nejakí páni sprchovali.
- Takisto tu organizujú únikovú hru.
Do Lamacentra
V niektorých obciach pod našimi horami si už zvykli na to, že vo dvoroch „kosia“ trávu ovce. Na Hádoch pri Brne to povýšili na nový level. Lom, ktorý sa volá Džungle, bol dlho uzavretý a začal zarastať.
Nezisková organizácia Pozemkový spolek Hády našla na problém netradičné riešenie. Miesto likvidácie vápencového lomu sa rozhodla vybudovať niečo pre (malých) návštevníkov. V príjemnom prírodnom prostredí, obľúbenom na turistiku, vyrástlo Lamacentrum.
A nasťahovali sa sem lamy alpaky.
Priateľské chlpáče môžeš hladkať, kŕmiť, pozorovať ako sa popásajú, naháňajú či nerobia nič. Alebo pozorovať, aké sú lamy čistotné. Dokonca majú záchod – vyprázdňovať sa chodia len na jedno miesto. Aspoň vieš, kam nestúpať.
V čase, keď „nezabávajú“ návštevníkov, „makajú“ ako živé kosačky na trávu.
Okrem nich sú v centre ešte ovečky, kozy a králiky. A tiež rôzne aktivity pre malých a veľkých. Tie sa ale pri lamách z takej pozornosti netešia.
- Do Lamacentra sa dostaneš niekoľkými (turistickými) cestami rôznej náročnosti. Všetky sú podrobne rozpísané na webe. Ideálne je spojiť návštevu centra s turistikou po Hádoch.
- Rátaj s tým, že autom sa až k centru nedostaneš.
- Otvorené pre verejnosť je celoročne, najdlhšie a najviac dní v týždni počas sezóny – od apríla do konca októbra.
- Vstupné je skôr symbolické – 50 CZK, plus 20 korún za krmivo.
- Ty sa v centre veľmi nenaješ, na občerstvenie tu slúži akurát automat.
Na Bobovku Brno
Stačí, že vykuknú prvé slnečné lúče a ľudia utekajú z miest. Ani Brno nie je výnimkou. Obľúbeným útočiskom denných mestských turistov je Mariánske údolí.
Utekajú sem za prírodou, kúpaním a (adrenalínovými) cyklocestami. Z kategórie akčných je i bobová dráha medzi stromami.
Má najväčšie prevýšenie v Čechách. Po trati trubkovej konštrukcie, dlhej 1.021 metra, sme na boboch zdolali 12 zákrut. Tí odvážnejší, čo vôbec nepoužívajú pákové brzdy, dosiahnu maximálnu rýchlosť okolo 40 km/h.
- Nastupuje a vystupuje sa pri vchode do reštaurácie Kadlcův mlýn. Okrem nej je tu priestor na opekanie, a zmrzlina.
- Jedna jazda stojí 60 CZK.
- Atrakcia je dosť populárna, my sme mali šťastie, cez obed sme boli skoro samé, neskôr už boli rady.
- Za jazdy sa nemôže fotiť.
- Do Mariánskeho údolí sa dostaneš autobusom. Ale aj autom, pre ktoré je k dispozícii parkovisko (oficiálne platené). Od neho je dráha asi 500 metrov.
K Obřanskej záhradnej železnici
Keď budem na dôchodku, chcem mať koníčka, ako pán, ktorý býva v dome číslo 35 na Mlýnském nábřeží. Na jeho zábavku sa chodia pozerať ľudia z celého okolia. Čo robí? Stavia si vláčiky. Ale nie hocijaké.
Má tam celý skanzen vôbec nie miniatúrnych vlakov a kompletného železničného príslušenstva, ako výhybky, ktoré „obsluhujú“ figuríny výpravcov. Namiesto paradajok si po celom dvore, a okolo domu, „nasadil“ koľajnice.
Po nich sa vo vagónoch za lokomotívou vozia deti. A občas aj dospelí. Nasadni a vyraz na krátky výlet, ktorý ukončí jazda cez tunel. Len či sa v ňom nezasekneš.
- Železnica je otvorená v sezóne – od apríla do konca októbra. V nedeľu, čas si pozri na webe, mení sa. Tiež je tam info, keď sa jazdenie zruší. Nejazdí sa za dažďa.
- Povoziť sa môžeš zadarmo alebo za dobrovoľný príspevok.
- Dom je na Mlýnskom nábřeží v časti Brno-Obřany, asi 6 km od centra Brna.
- Z hlavného nádražia do tejto časti premáva električka č. 4.
- Takisto môžeš vyraziť aj pešo, popri rieke Svitava je to pekná prechádzka.
Cestou sa zastav v Hospode Na konečné. Popoludní majú rôzne grilované špeciality a výborné pivo. Gril „zapínajú“ až o 16.00.
Do Mendelovho múzea
Vedel si, že otec genetiky strávil takmer celý svoj život v Brne? Teraz už vieš. V jeho múzeu sa zoznámiš s vedcom, opátom augustiniánskeho rádu, meteorológom i vášnivým včelárom v jednej osobe.
Prostredníctvom hier a vedeckých exponátov sa naučíš o jeho metódach. O tom, ako sa pred viac ako 150 rokmi zrodila genetika. Priamo na mieste, kde uskutočnil svoje slávne pokusy s hrachmi, ktoré mu pomohli objaviť tajomstvá dedičnosti.
Takisto si sa dozvieš o jeho experimentoch v oblasti včelárstva.
My sme sa rozhodli spoznať Mendelov svet podrobnejšie. Nestačilo nám len sa pohrať s exponátmi. Múzeum sme navštívili so sprievodcom, ktorý, alebo ktorá, mala kľúče od tajných zákutí. Doslova. Do niektorých častí sa totiž hocikto nedostane.
Záhrada, včelín, Bazilika. A neuveriteľne zdobená knižnica rádu. Asi najzaujímavejšia časť, ktorá za policou plnou kníh ukrýva ďalšiu miestnosť. Škoda, že sa nemohlo fotiť.
- Múzeum môžeš navštíviť individuálne a bez rezervácie. Stačí prísť a kúpiť si lístok.
- Prehliadka so sprievodcom sa rezervuje, a to 4 dni vopred. Cez e-mail alebo cez systém, ktorý je aktuálne v pilotnej fáze.