You are currently viewing Laxenburg: Do minulosti na elektrickej loďke

Laxenburg: Do minulosti na elektrickej loďke

Habsburgovci nám zanechali niektoré z najkrajších palácov Európy. Väčšinu z nich navštíviš vo Viedni, no nezdržiavali sa len tam. Obľúbili si Laxenburg a jeho zámocký areál, ktorý vybudovali, aby tam oddychovali.

Ukážem ti, ktoré atrakcie stoja v Laxenburgu za návštevu, a poradím, ako sa k nim dostaneš.

Ako sa dostať do mestečka Laxenburg

Laxenburg leží len asi 85 km od Bratislavy. Napriek tomu nie je s našou metropolou priamo spojený ani autobusom, ani vlakom. Celkom rýchlo sa tam však dostaneš s prestupom na Hauptbahnhof (hlavné autobusové a vlaková nádražie) vo Viedni.

(Vlakom) do Viedne z Bratislavy

Do Viedne som kedysi chodila autobusmi. Lenže potom lístky zdraželi a dnes sú ich ceny porovnateľné alebo dokonca vyššienež ceny lístkov na rýchlejšie vlaky

Vlakom si vo Viedni za hodinu a pár minút. Spiatočný lístok s Europa Regional Wien Ticket si kúpiš v pokladni na stanici, v aplikácii a cez internet. Na stanici si vieš priplatiť aj MHD vo Viedni, ktorý však na cestu do Laxenburgu nepotrebuješ.

Pri jednotlivých spôsoboch si skontroluj platnosť spiatočných lístkov, i to, v ktorých vlakoch platia.

Z Viedne do Laxenburgu

Vlaky (i autobusy) končia na Hauptbahnhof. Stanica je veľká, no je dobre značená a ľahko sa tam orientuje. Z digitálnych tabúľ rýchlo zistíš, z ktorého nástupišťa odchádza spojenie do Laxenburgu (a ďalších miest Rakúska a mimo neho).

Do Laxenburgu v súčasnosti premáva autobus a vlak, ktorý je rýchlejší. Autobus však stojí oveľa bližšie k parku. Zo zastávky Laxenburg Franz-Joseph-Platz je to len asi 5 minút chôdze. Vlaková stanica je vzdialená asi 1,5 km.

Lístok na autobus (i vlak) si kúpiš v automatoch na stanici, na ktorých si vieš zvoliť tiež slovenčinu. Lístky predáva aj vodič, čo využiješ na spiatočnej ceste. V Laxenburgu automat nie je

Cestou naspäť sa mi prihodila kuriozita. Vodič lístky vôbec nepredával (hoci sme si viacerí pýtali), len nás rýchlo hnal dnu. Meškanie, ktoré mal, bol asi väčší problém, než nedobrovoľní čierni pasažieri.

⚠️ Po ceste do Laxenburgu si sleduj zastávky, takmer všetky za Viedňou sú na znamenie.

Hrad Franzensburg

Atrakcie parku Laxenburg

Habsburgovci sa okrem iného preslávili honosnými sídlami s rozľahlými záhradami. Niekoľko z nich, Belvedere, Schönbrunn či Hofburg, nájdeš vo Viedni. Cisárska rodina však rada oddychovala aj mimo metropoly. 

Jedným z nimi obľúbených miest bol Laxenburský areál. Vybudovali v ňom niekoľko palácov, ktoré obklopuje park s rozlohou úžasných 280 ha.

vodná plocha obkolesená stromami
Srdcom zelenej oázy je umelo vytvorené zámocké jazero

Prechádzka po parku Laxenburg

Domáci i turisti v každom ročnom období radi vyrážajú na prechádzky veľkým, krásnym a udržiavaným parkom. Pri chôdzi či behu po viac ako 10-kilometrovom systéme chodníkov a cestičiek obdivujú historické záhradnícke umenie z 18. a 19. storočia.

Okolo nich stojí mnoho krás a stavebných pamiatok parku – sochy hrdinov minulosti, jaskynné zákutia, chrámy. Hneď pri vchode je Zelený letohrádok či Starý zámok, kde dnes sídli Rakúsky filmový archív.

Starý zámok, kde dnes sídli Rakúsky filmový archív
Starý zámok, kde dnes sídli Rakúsky filmový archív

O niečo ďalej, medzi gotickým a kaskádovým mostom, je cvičisko pre rytierske turnaje, ktoré sa tam nikdy nekonali. Obraz jednej z najkrajších historických záhrad celej Európy dotvárajú stromy, vzácne rastliny a dreviny, rozľahlé zelené a vodné plochy. 

Trávnatá plocha na rytierske turnaje s kamennou štruktúrou na konci
Cvičisko, ktoré rytierske turnaje nikdy nezažilo
Vodná plocha lemovaná alejou stromov
Voda sa zdá byť kľúčovým prvkom parku
Kamenný most
Gotický most a jeho strážca

⚠️ Park Laxenburg, kam sa platí vstupné pár eur, môžeš navštíviť celý rok.

⚠️ Ľahko sa v ňom zorientuješ podľa mápsmerových tabúľ.

⚠️Popri mnohých atrakciách chodí vlak na kolesách, povoziť sa môžeš aj na konskom povoze

Komu sa nechce chodiť, môže sa voziť

Hrad Franzensburg

Srdcom parku je napodobenina stredovekého rytierskeho hradu, ktorú dokončili v roku 1835. Na umelo vytvorenom ostrove ho dal postaviť cisár František I.

Neoklasicistická stavba vyrástla, aby Habsburgovcov reprezentovala a priniesla im dôstojné miesto, kde by mohli tráviť svoje voľné dni. Miesto si ešte dnes zachováva pôvodnú noblesu. 

Vo Franzensburgu na teba dýchne minulosť

To uvidíš aj počas sprevádzanej prehliadky miesta, kde Sisi prežila medové týždne a porodila princa Rudolfa. Okrem prehliadky vnútorných priestorov sa môžeš vybrať i na prehliadku po strechách a vysokej veži hradu. 

⚠️ Obe fungujú denne od júla do novembra. Presné časy a ceny lístkov nájdeš rozpísané na oficiálnej stránke parku.

Ležadlo na trávnatej ploche pod stromami
Pod hradom sa dá aj opaľovať
K hradu sa prevezieš kompou

K rozprávkovej stavbe prejdeš mostom alebo sa na asi 20-metrovej trase prevezieš trajektom, ktorý ťa privezie priamo k hradnej bráne. Most je v prevádzke nonstop, trajekt v sezóne.

Franzensburg mi veľmi pripomenul Janohrad pri Lednickom zámku, ktorý tiež postavili ako repliku stredovekého hradu na reprezentačné účely.

ZISTI VIAC O LEDNICI A JEJ ZÁMKU: Rozprávkové Lednice s nabitým itinerárom na 1 deň

Prenájom lodí

Srdcom zelenej oázy je zámocké jazero s rozlohou 25 ha. Pohľad na hrad, ktorý sa odráža na vodnej hladine, je na nezaplatenie. Ešte viac som sa tešila z toho, že som si ho mohla vychutnať z blízka. 

Takisto bolo veľmi príjemné plaviť sa popod všetky možné nízke mosty. Skoro ako v Benátkach na gondole, akurát som bola sama gondolierkou.

Most cez jazero a kamenná štruktúra vedľa v parku Laxenburg medzi stromami, pohľad z lode
Plaviť sa môžeš aj popod mosty. Skoro ako v Benátkach

Vyskúšať si to môže každý bez ohľadu na vek. Pri jazere si totiž počas sezóny prenajmeš celkom pestrú paletu plavidiel. Majú klasické šliapacie bicykle i rôzne motorom poháňané plavidlá. 

Nie sú to žiadne namakané skútre či motorové člny. Idú rýchlosťou niekoľko kilometrov za hodinu. Ovládajú sa veľmi jednoducho, stačí, keď naštartuješ otočením kľúča a občas pootočením volantu určíš lodi smer. 

Obkrúžiť okolo celého jazera tak zvládne aj staršie dieťa (jasné, že s rodičom na palube).

⚠️ Za loď sa necháva záloha. Za jazdenie zaplatíš až po návrate podľa toho, koľko času si plavením strávil.

Pri jazere si prenajmeš celkom pestrú paletu plavidiel
Kompletná ponuka a cenník lodí na rok 2021

Reštaurácie a bufety

Z ponuky občerstvenia som ostala trochu sklamaná, pretože som z Rakúska zvyknutá na vyššiu úroveň. Isto za to však mohla i pandémia. 

Prvou možnosťou je Teichbuffet pri jazere. Má veľkú plochu na posedenie pod krásnymi starými stromami priamo oproti Franzensburgu. 

Inak je to malý bufet s typickým občerstvením (klobása, párok v rožku, jablková štrúdľa, zmrzlina, káva, čaj, studené nápoje, pivo). Ponuka je v pohode, horšie je to s kvalitou. 

Káva bola instantná, pivo len v plechovke a hotdog s hnusným, práve (takmer) rozmrazený rožkom. Hádam to bolo len pandémiou.

Exemplár, ktorý robí zlé meno rakúskym hotdogom
Reštaurácia na zelenej ploche pod hradom Laxenburg
Kam sa pozerať skôr? Na vodu alebo na hrad?

Reštaurácia je aj priamo na ostrovčeku vedľa hradu. Volá sa Café Restaurant Meierei a je v úžasnom prostredí. Pri jedle či nápoji si môžeš užívať pohľad na hrad a vodu. Majú aj „normálne“, nebufetové jedlo – cestoviny, rezne, ryby, …

Nechutnala som, ale na menu som si všimla vyššie ceny a vedľa na stole väčšie porcie. Personál však pôsobil dosť nervózne, netrpezlivo. Mali plnku, čo je podľa novších recenzií bežné. I to, že sa na jedlo načakáš.

Navštívil si tiež krásne miesta, ktoré ostali po významných panovníckych rodoch? Pochváľ sa nimi v komentári 🙂

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.