You are currently viewing Leto vo Viedni: 5 miest, kde musíš byť

Leto vo Viedni: 5 miest, kde musíš byť

Do Viedne chodíme najčastejšie na letisko a na vianočné trhy. Ja som metropolu nášho rakúskeho suseda zažila v každom ročnom období. A v lete je Viedeň poriadna šupa.

Horúce slnko ju nabíja energiou, ktorá ešte zvýrazní atmosféru mesta, čo nespí. Najmä nie v lete. A má niečo úplne pre každého. Chceš vedieť aké je leto vo Viedni, a na ktorých miestach si ho užiješ najviac?

MQ – MuseumsQuartier

MuseumsQuartier je moja najobľúbenejšia časť Viedne. Barokový komplex z 18. storočia, ktorý šmrncovne dopĺňajú budovy modernej architektúry, ma zaujal na prvý pohľad. Patrí k najväčším kultúrnym a umeleckým komplexom na svete.

Kto obľubuje umenie, tu ho nájde na niekoľko spôsobov. Svoje zastúpenie má architektúra, hudba, tanec, divadlo, literatúra, fotografia, móda a dizajn. Ukrýva sa v najrôznejších podobách v mixe inštitúcií, veľkých múzeí a malých kultúrnych iniciatív, módnych barov a podujatí, kde občas príde zahrať nejaký DJ.

MQ a jeho kontrasty…
…kubánska párty v barokovom obložení. Prečo nie.

Na nádvoriach sa stále niečo deje, stále sú tam ľudia. MuseumsQuartier žije najmä v lete. Na prázdniny nečakajú, sezónu akcie a zábavy spustili snáď už v apríli. A potrvá až do septembra.

Tešiť sa môžeme na desiatky podujatí, najmä vonku. Festivaly, živé koncerty, hry, pohodlné letné záhrady. Ťažko povedať, čo bude tento rok top, no vyberie si každý:

» Aj toto leto vonku vyrastie koncertná sála, z ktorej bude znieť klasická hudba.

» Zábavný „park“ MQ Amore poteší všetkých minigolfových fanúšikov. Sochy vo forme minigolfových ihrísk ti ukážu súčasné umenie úplne iným spôsobom.

» Pod holým nebom sa bude čítať, na O-Tone Literature, alebo pozerať filmy, na Frame[o]ut.

» Celý program nájdeš na mqw.at. Vstup na väčšinu podujatí je bezplatný.

Enzi (tie farebné „sedačky“), symbol MQ, nahradia v lete lehátka

2. Pri alebo v Dunaji  

Viedenčania nemajú more, no nezdá sa, že by za ním plakali. Majú Dunaj, ktorý letu vo Viedni dodáva grády. Užije si ho každý. Pri alebo v Dunaji sa môžeme:

» Prechádzať, behať, korčuľovať, bicyklovať.

» Vyhrievať sa na terasách plážových barov, kaviarní a reštaurácií.

» Vylihovať priamo na pláži.

» Užiť si viedenské vodné plochy na čomkoľvek, čo sa plaví.

» Najväčším hitom sú ale podujatia. Donauinsel festival je už síce za nami, stále sa tešíme na niekoľko jázd za splnu mesiaca.

Letná pohoda pri Dunaji

Das Radio Wien-Lichterfest

Akciu som objavila úplnou náhodou minulý rok. Párty na vode s ohňostrojom na Starom Dunaji je jedným z top podujatí leta vo Viedni. Že je to udalosť, zistíš už pri pohľade na plavidlá.

Niektorým majiteľom stačilo, že sa to nepotopí, a že sa na tom dá jesť, piť a tancovať. Iní na vodu vypustili benátske gondoly, pohodlné obývačky na doskách, a rôzne zdobené a osvetlené lode, ktoré navyše doplnili parádne kostýmy.

Večer začal DJ hrať a desiatky týchto osvetlených lodí sa plavilo Dunajom k pódiu v strede rieky. Z neho po zotmení akcia vyvrcholila obrovským ohňostrojom, ktorý na nočnej oblohe vyčaroval farebné vzory. Svojim spôsobom to bolo krajšie ako príchod Nového roka.

Minimálne preto, že Silvester vítame naobliekaní a zamrznutí. Pri Dunaji sme si mohli užívať ohňostroj v plavkách.

Na akcii sa každoročne zbehnú davy

» Wien-Lichterfest sa koná 27. júla, v prípade zlého počasia 3. augusta.

» Ohňostroj začína okolo 22.00, hudba hrá a lode prichádzajú už od 19.00. Ak chceš dobré miesto, príď skôr. Môžeš to spojiť s poobedňajším kúpaním.

» K miestu premáva metro U1- červená, vystúp na zastávke Alte Donau. Rátaj s tým, že bude plnka, najmä cestou naspäť.

» Top zážitok je prenajať si loď a sledovať show z vody. Ale poponáhľaj sa, na rezerváciu lode, alebo stola v  podniku pri vode, už môže byť neskoro. Tu je zoznam miest, ktoré prenajímajú.

» Ak sa ti to nepodarí, a predsa chceš byť vo vode, dones si nafukovačku.

» Ak ti stačí show pozorovať zo súše, zober si deku a občerstvenie (vychladené). Síce tam stánky boli, ale nechutne drahé. A plné, čiže buď si to pivo vezmeš do zásoby a vypiješ ho teplé. Alebo stráviš pol večera v rade.

Plavba Dunajom

Twin City Liner asi poznáš. Po Dunaji sa dá plaviť aj vo Viedni. Okružné plavby Dunajským kanálom fičia celý rok. Ponuka je ale predsa o niečo pestrejšia v sezóne. Vybrať si môžeš z rôznych tematických plavieb – s koncertom na palube, jedlom, ochutnávkou vína.

My sme stavili na klasiku – vyhliadkovú plavbu po Dunajskom kanáli. Ďalej od lesku známych viedenských historických pokladov. Pozdĺž promenády, ktorú zdobia graffitti, kde vyrástli plážové bary. Popri Observatóriu Urania, lodi Badeschiff, Ringturm-e. Proste takých veciach, čo človek bežne nemá v zozname.

» Kompletnú ponuku, lístky, časy a informácie nájdeš tu.

» Lístky na plavbu sme kupovali priamo na mieste. V strede sezóny, bez problémov. Snaž sa ale byť medzi prvými nastupujúcimi, aby si chytil dobré miesta. Loď bola plná.

» Plaviť sa dá aj von z Viedne. Za pokladmi svetového dedičstva do údolia Wachau. Toto mám v pláne vyskúšať tento rok. Previezť sa pozdĺž vinohradov, historických dedín ako je Duernstein, a vystúpiť v jednej z nich.

Urania a pouličné umenie
Loď s barom, bazénom a futbalovým ihriskom

Na radničnom námestí

Miesto, kde chodíme v zime na vianočné trhy, sa nedá zahanbiť ani v lete. Je jedným z tých viedenských námestí, na ktorých sa každé leto premietajú filmy pod holým nebom. Podujatie sa volá Festival hudobných filmov.

Filmy sú z každého rožku trošku – dotýkajú sa baletu, jazzu, popu aj opery. Práve tá je tento rok ústrednou témou. Operný dom na Ringu totiž oslavuje 150. výročie.

Plus, okrem lákavého hudobno-filmového menu ťa potešia stánky so špecialitami. Jedlá i nápoje (pivá) z celého sveta. Tie už, narozdiel od premietania, zadarmo nie sú.

» Festival sa koná od 29. júna do 1.septembra.

» Zo sveta klasickej hudby priletí Madame Butterfly, Carmen, Luskáčik.

» Premietať sa budú koncerty hudobných hviezd ako sú Ed Sheeran, Amy Winehouse, Sting.

» Bodku za letom spraví augusta premietanie filmu Tretí muž, presne 70 rokov od jeho celosvetovej premiéry.

» Celý program nájdeš na webe.

V pivovare Ottakringer

Už sme sa schladili vo vode, zabavili na festivale aj sa umelecky vyžili. Chýba nám k tomu len nejaké pivo. Pivovar Ottakringer, ktorý je takmer vonku z Viedne, je fajn navštíviť celý rok. V lete láka na každoročné pivovarnícke týždne.

Príde 20 pivovarov z celého sveta a predstavia viac ako 150 rôznych pív. Pije sa vonku, kde nebude chýbať nejaká tá kultúra, viedenské pochutiny, hamburgery a podobne.

Program doplnia bezplatné prehliadky, ktoré ti umožnia nahliadnuť do zákulisia. A Ottakringer Sonnenterrasse – letná terasa, kde si chladené vychutnáš v lehátku. 

» Pivovarnícke týždne sa konajú od 27. júna do 28. augusta, od pondelka do soboty, od 16.00 do 24.00.

» Vstup je bezplatný. Celý program je na webe, väčšina stránky je ale v nemčine. :/

V paláci Belvedere

Ani neviem, prečo sa mi z množstva parkov, záhrad a cisárskych palácov zapáčil práve Belvedere. V lete má skrátka nádherné záhrady.

Princ Eugen Savojský si nechal palác so záhradou postaviť ako svoju letnú rezidenciu. V tom čase bol mimo brán mesta. Barokový skvost má dve časti – Horný a Dolný Belvedere.

Horný nadchne milovníkov umenia. Nájdeš tu rakúske umenie od stredoveku až po súčasnosť. Srdcom zbierky sú obrazy Gustava Klimta. Dolný Belvedere zase ukazuje, ako si tu žil princ Eugen.

Belvedere. Leto a slnečné lúče mu svedčia najviac

Dobový nábytok, akokoľvek luxusný ma veľmi neberie. Dostali ma záhrady. Odborníci hovoria, že sú vrcholom barokovej krajinnej architektúry. Parádna je najmä vodná plocha pred palácom, na ktorej sa, za správnej polohy slnka, odráža fasáda budovy.

» Ak sa chceš len prechádzať po záhradách, a híkať pri pohľade na paláce, môžeš tak spraviť zadarmo. Prídi ale skôr, v lete tu býva plno.

»Ak chceš nazrieť dovnútra, potrebuješ lístok. Rýchlejšie bude, ak si ho kúpiš online.

Máš tiež rád leto vo Viedni? Ktoré akcie alebo miesta sa ti v nej vtedy páčia najviac?

Zostať pár dní vo Viedni je vždy dobrý nápad. Áno, aj keď si zo západu, a máš to na hodinu cesty. Zostaň rovno v centre diania – v hoteli Ibis na Mariahilfer Strasse.

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.