You are currently viewing Londýn: 12 nápadov a 1 City Pass

Londýn: 12 nápadov a 1 City Pass

Letenky lacnejšie ako vlak do Košíc spôsobili, že chodíme na “kúpalisko” na Malorku a na kafčo do Londýna. Do metropoly plnej podnetov a atrakcií. Potreboval by si pekných pár mesiacov, aby si videl aspoň polovicu toho, čo ponúka. Inšpiruj sa tým, čo sa v Londýne páčilo mne.

Preskoč priamo na tipy ku karte City Pass

HMS Belfast

Námorná loď videla kus sveta a zažila akcie ako žiadna iná. S veľkou slávou prežila 2. svetovú vojnu, aby o dve desaťročia po nej zakotvila pri brehoch rieky Temže.

Na trvalo. Ako verné múzeum. Aj ja som nahliadla do „mesta na vode“ blízko Tower of London. Liezla hore-dole rebríkmi. Odhalila tajomstvá ukryté na jej 9 palubách.

Loď nie je len zbierkou predmetov a fotografií. Na chodbách a v miestnostiach ožívajú príbehy krížnika a takmer 1000 mužov, ktorí slúžili na jeho palube. „Prevedú“ ťa svojím každodenným životom – prácou, prípravou jedla v lodnej kuchyni.

Intenzívnymi zážitkami z Dňa-D, kedy loď pálila na podporu spojeneckých vojsk. Na obdiv sú vystavené i zbrane, z ktorých prvé rany vyleteli. Prístupná je tiež strojovňa pod hladinou mora.

Alebo si môžeš posedieť na kapitánskej stoličke. Z nej, ale hlavne z vonkajších palúb, si užiješ výhľady na rieku a oba jej brehy.

St Paul’s Cathedral

Ak sa aspoň trochu zaujímaš o Londýn, anglikánska katedrála ti je známa. Katedrála je jednou z najpopulárnejších pamiatok britskej metropoly. Jeho kupola, patriaca medzi najvyššie na svete, dominuje panoráme mesta už viac ako 300 rokov.

Vyníma sa medzi dvoma vežami, posadená do kúzelnej záhrady. Dodnes sa v nej konajú bohoslužby, vtedy je prístupná i zadarmo. Ak sa na ňu chceš pozrieť z vnútra inokedy, odporúčam ti zabezpečiť si lístky v predstihu.

Keď sa na ňu chceš pozrieť zhora, vyvez sa na strešnú terasu nákupného centra One New Change

Temža – po rieke i nad ňou

Temža je vďaka svojim 346 kilometrom najdlhšou riekou Anglicka. Je hlavnou tepnou, ktorou do Londýna už po stáročia prúdi život. Mesto predeľuje na dve polovice pospájané množstvom mostov. Cestné, železničné, pre chodcov. Môj najobľúbenejší je most Millennium. A tiež „klasik“, most Westminster. Oba s výhľadmi na najkrajšie londýnske pamiatky.

London Bridge, kultovú stavbu Londýna, som si pozrela aj z vnútra. Dozvedela som sa čo-to o histórii mosta i o mechanizmoch, vďaka ktorým sa dvíha. A mohla som vyliezť na jeho úplný vrch, užiť si Londýn zase z iného uhla.

To sa dalo aj počas plavby po Temži. Berúc do úvahy svoju úchylku na lode a vodu, to bol pre mňa jedným z najkrajších spôsobov, ako spoznať mesto. Plavila som sa až ku Greenwich. Popod známe i neznáme mosty, popri najnevšednejších budovách. Veeeľmi pomaly okolo miest, kam noha turistu často nezablúdi.

Výletné plavby po Temži v Londýne ponúka množstvo spoločností. Z klasických a tematických (nočné, čaj o piatej, s večerou, s obedom, romantické) si môžeš vyberať celoročne, i keď na otvorenej lodi už bola v novembri zima. Ja som si vybrala plavbu s City Passom, prevádzkovanú spoločnosťou City Cruises.

Nákupy ​

Veľa z nás si Londýn spája s nákupmi. So známou Oxford Street, ale aj množstvom všelijakých trhov. Oblečenie, starožitnosti, jedlo. V meste sa pravidelne koná okolo 300 trhov. Najznámejšie sú Brick Lane, Portobello Road, Camden Lock, Covent Garden, Camden Lock, London Borought.

Zážitok ponúkajú hlavne v čase predvianočnom. Okrem klasických vianočných produktov si tu pohladkáš soba, odfotíš sa Santovi na kolenách.  

Kokosy a vianočná výzdoba. To je také anglické.

Ja som sa v čase predvianočnom vybrala na Oxford Street, na najrušnejšiu obchodnú ulicu Európy. Zdobilo ju vianočné osvetlenie, krásne hlavne na večer. Inak je to šialenstvo. Viac ako 300 obchodov, medzi ktorými sú dizajnérske butiky a medzinárodne známe obchodné domy, každodenne láka cez pol milióna ľudí. Trúfla som si vliezť do dvoch a potom, čo ma v Primarku skoro ušliapali, som utekala kade ľahšie.

Oblasť nultého poludníka Greenwich​

Greenwich je vraj jednou z najlepších štvrtí v Londýne. Rezidenčná oblasť je ako z rozprávky. Očarí úžasným výhľadom z Kráľovského observatória. Nádhernou prírodou. Zaujme Múzeum námorníctva aj slávna loď Cutty Sark. I typické anglické puby, kde môžeš ochutnať ich „dobré“ pivo. Skrátka, perfektné miesto na útek z mesta v meste.

Oslavy „Rembrance day“

Tradične im patria prvé novembrové týždne. Počas nich krajina vzdáva úctu vojakom padlým vo vojnách a vojnovým veteránom. Mesto sa zahalí do červenej farby vlčích makov. Na každom kroku sa niečo deje. Za návštevu v tom čase stojí napríklad Westminster Abbey.

A možno zbadáš i kráľovskú rodinu počas spomienkovej omše. Ten rišavý fľak na fotke je princ Harry. Musíš si ale privstať, aby si chytil dobrý flek.

London Bridge Experience​

Neďaleko Tower of London sa môžeš nechať vystrašiť a zároveň odhaliť temnú históriu Londýna. S atrakciou zostúpiš do „pekla“, známeho ako londýnske podzemie. Pocestuješ späť v čase, aby si sa stal súčasťou príbehov strašidelného Londýnskeho mosta.

Budeš vidieť, počuť a dokonca cítiť, aký bol v priebehu storočí. Stretneš Jacka Rozparovača. Možno unikneš pred Veľkým požiarom, ale nie pred zábavou.

SOHO a Piccadilly Circus ​

Za večernou a nočnou zábavou sa chodí do SOHO. Za trhmi, reštauráciami, barmi. Pouličnými, aj svetoznámymi divadelnými predstaveniami. Na okraji SOHO sa rozprestiera Piccadilly Circus. Nenájdeš tu klaunov, ani levy skáčuce cez obruče. Ale cirkus je to poriadny.

Rušný štvorec s podnikmi od výmyslu sveta a kopou veľkých elektronických obrazoviek. Chaos s blikajúcimi svetlami, trúbiacimi autami a obrovským množstvom ľudí. Je najrušnejším miestom Londýna odkedy bol jeho obchodným centrom.

Srdcom West Endu blízko najväčších londýnskych divadiel a klubov. So sochou Erosa dohliadajúcou na všetku tú akciu.

Žije to aj na Leicester Square, na mieste, kde sa konajú veľké filmové premiéry. A len na skok je londýnske China Town. Nie veľmi autentické, ale exotické.

Zaujal ma i pokojnejší Covent Garden, staromódny krytý trh s vyčančanými obchodmi a reštauráciami. Atmosféra, ktorú tu dotvárajú i pouliční umelci je príjemná.

Múzeá a galérie​

Ak hľadáš poznanie, Londýn je pre teba ideálnym miestom. Má množstvo múzeí a galérií, ktoré sa pýšia titulmi tých naj na svete. Veľa z nich je navyše bezplatných.

K takým patrí aj jedno z najlepších múzeí, aké som kedy navštívila. Vedecké múzeum okrem zaujímavých expozícií ponúka možnosť nahliadnuť do tajov vedy a techniky hravým a interaktívnym spôsobom. Praktické aktivity zabavia malých i veľkých. Strávila by som tu hodiny.

Science Museum 2
Science Museum 5

Ak ťa podobné múzeá zaujímajú, navštíviť musíš aj Kopernikove centrum vo Varšave.

Mestom na bicykli ​

Systém zdieľania bicyklov, aký nedávno spustili v Bratislave, funguje v Londýne už dlhé roky. A mesto je zo sedla skutočne krásne. Môžeš preletieť okolo pamiatok, preháňať sa parkmi.

Londýn sa pýši stovkami kilometrov cyklotrás. Aj “tajnými”, vedúcimi do jeho zvláštnych štvrtí, k zabudnutým záhradám alebo dobre ukrytým trhom. Sú aj tematické, napríklad športová vedie i okolo futbalových klubov Chelsea a Fulham.

Požičiavať si bicykel v novembri je trochu riziko. Počasie mi celkom prialo (zmokla som len dvakrát), služba bola ale očividne menej využívaná. Často som nachádzala plné stanice a nemala kde zaparkovať.

Parky

Metropola a zeleň je parádna kombinácia. Londýn jej má v obrovských parkoch dosť. Ja som bývala pri parku takom veľkom, že ozaj nebolo jedno, na ktorej z jeho zastávok vystúpim. Pri známom Hyde parku. Nádherné miesto na prechádzku, piknik, kŕmenie kačíc a naháňanie veveríc. Vídať v ňom športujúcich domácich i turistov.

Podobne ako vo všetkých londýnskych parkoch, z ktorých som stihla ešte neprehliadnuteľnú  „dvojičku“ St. James a Green park. V ich centre je jedno z oficiálnych sídiel britskej kráľovnej Alžbety II. Najviac sa mi páčilo jazero uprostred parku St. James. V pozadí vidieť Buckingham Palace a z druhej strany, vo veľkej diaľke, London Eye.

James' Park 03
James' Park 02
„Drzý“ obyvateľ všetkých londýnskych parkov.

Príjemný, a snáď o niečo menej turistický, je Regent’s Park blízko Baker Street. Na ulici stojí dom a múzeum známeho detektíva Sherlocka Holmesa.

Baker's Street 2
Baker's Street 6
Regent Park 16

Trafalgar Square

Jedno z mojich najobľúbenejších námestí v Londýne. Objavila som ho úplne náhodou. Hľadajúc už ani neviem čo cestou z Covent Garden. Zapáčilo sa mi. A nie som jediná.

Okolo Trafalgaru obiehajú turistické autobusy. Zhromažďujú sa tu davy. Turistické, občas protestujúce i oslavujúce. Každý rok od decembra tu stojí vzácny vianočný strom. Dar z Nórska ako poďakovanie Británii za účasť na oslobodení od Nacistov.

Námestiu dominuje Nelsonov stĺp, pripomienka admirála Horatia Nelsona, ktorý porazil Napoleona v bitke pri Trafalgari. Neoddeliteľnou časťou je i neoklasická Národná galéria a jej stĺpy. Zaberá celú severnú stranu námestia. Uchováva zbierku viac ako 2 300 obrazov, vrátane diel Botticelliho, Michelangela, Caravagga, Rembrandta alebo Cezanna.  

V pešej vzdialenosti od námestia je i Whitehall.

Pár rád pred cestou

  • Do Londýna som šla aj autobusom. So súčasným cenami leteniek ale nevidím dôvod, aby si sa takto trápil. Do Londýna sa lieta z Bratislavy i Košíc s cenou aj do 20 eur.
  • Ubytovanie som našla v časti Bayswater, tichej štvrti blízko centra. Kúsok som mala Hyde park, dve zastávky metra, množstvo tradičných pubov a supermarketov. Napriek tomu tu boli prijateľné ceny.
  • Na dopravu sa mi osvedčil bicykel a takisto Oyster karta, na ktorú si uložíš obnos a následne si kupuješ jednorázové alebo časové lístky. Je najvýhodnejším spôsobom ako využívať dopravu v Londýne.
  • Kopu praktických tipov k Londýnu nájdeš v mojom a v Jankinom článku. 

V Londýne som využila i City Pass. Oplatí sa?

City Pass je turistická karta, ktorú raz zaplatíš a potom vyhradenú dobu využívaš. V cene máš zľavy (vstupy zadarmo) do múzeí, na populárne atrakcie, do reštaurácii.

Čo dostaneš s londýnskym City passom?

  • Vstup zadarmo do viac ako 80 atrakcií, vrátane niektorých najobľúbenejších. Kompletný zoznam aj popisom nájdeš na stránke.
  • Sprievodcu Londýnom so všetkými atrakciami, tipmi, mapkami a otváracími hodinami.
  • Zrýchlený vstup do atrakcií.
  • Karty majú denný limit £ 90, v pohode stačí.
  • Aktuálne ceny vždy nájdeš na oficiálnej stránke. Pravidelne bývajú rôzne akcie, napríklad nedávno boli s 20% zľavou 3-dňové karty. 

Výhody karty City Pass

  • Londýn je neskutočne turistický a karta ozaj šetrí čas. Najmä počas sezóny a pri vychytených pamiatkach. Raz zaplatíš a navštevuješ, neriešiš lístky a čakanie v rade.
  • S dobrým plánovaním dokážeš veľa ušetriť.
  • Peniaze máš zamknuté v karte, neminieš ich skôr, než navštíviš všetko, čo si chcel.
  • Kartu si môžeš objednať on-line a doručia ti ju až domov. Ľahko sa k nej dostať i priamo v meste.
  • Môže sa ti stať to, čo mne – objavíš skrytý poklad – atrakciu, čo by si inak nenavštívil.

Načo si dať pozor?

  • V zozname uvádzajú tiež miesta, ktoré sú zadarmo stále.
  • Niekoľko atrakcií (London Eye, Múzeum Madam Tussaud’s) London Pass nezahŕňa.
  • Predplatenú dopravu v rozsahu a cene využiješ, pokiaľ sa plánuješ často zdržiavať v okrajových častiach mesta. Inak sa ti oveľa viac oplatí Oyster Card.
  • Brožúra i stránka je plná rôznych akcií. Mnohé sa týkajú barov a reštaurácií. Stačí pohľad na mapu a zistíš, že sa často jedná o zašité miesta, po ktorých budeš hodinu pátrať, aby si dostal minimálnu zľavu na jedlo alebo nápoj.

Ako City Pass využiť rozumne a dostať z nej čo najviac?

Ja som si kartu brala na deň. Od 10 – 18 hodiny sa mi podarilo navštíviť 5 atrakcií. Program som prispôsobila tomu, čo som chcela najviac – plavbu Temžou (na Greenwich) a Tower of London. Zvyšok som si vybrala kvôli polohe. O HMS Belfast, London Bridge Experience a Tower Bridge Experience by bez Passu neuvažovala, ale veľmi sa mi páčili.

Bol to program, s ktorým som dostala z karty, ale i zo seba maximum. Ak máš City Pass len na deň, potrebuješ navštíviť aspoň 3 (drahšie) atrakcie. Pritom na taký Tower of London sa odporúča vyhradiť si aspoň hodinu a pol. Rovnako ako na ZOO, HMS Belfast a mnoho iných miest.

Na základe mojich prepočtov a skúseností známych sa mi zdá ideálne zobrať si kartu na tri dni (opakujem, najviac to závisí od toho, čo chceš reálne vidieť). Čím viac dní, tým sa náklady na deň znižujú. Pri troch dňoch je to 38 libier deň. Tie sa dajú „minúť“ tak, aby si sa neuštval a užil si vybrané atrakcie.  

  • Nekupuj si kartu bez rozmyslu, budeš sa naháňať po miestach, čo ťa nezaujímajú, len aby si využil investované peniaze.
  • Sprav si zoznam toho, čo chceš navštíviť. Porovnaj si náklady.
  • Zisti si otváracie hodiny, či sú vôbec v ten deň atrakcie prístupné alebo nie sú náhodou zadarmo.
  • Pozri si, koľko času budeš potrebovať na návštevu.
  • Nechaj si čas, aby si si Londýn užil. Na prechádzanie sa uličkami, posedávanie v kaviarni, relax v parku, verejné predstavenia, trhy.

Stavím sa, že si už v Londýne bol. Ktoré miesta odporúčaš navštíviť?

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.