Malý sprievodca ostrovom Antigua (bez Barbudy)

Malý sprievodca ostrovom Antigua (bez Barbudy)

Antigua a Barbuda. Tak sa celý menom volá štát v Malých Antilách, rozložený na 3 ostrovoch. Ja som objavovala len jednu jeho časť – Antiguu. Na Barbudu a neobývaný ostrov Redondu, ktorý sa nedostal ani do názvu, mi čas nevyšiel.

Antigua ma príjemne prekvapila. Má v “ponuke” viac ako niektoré karibské ostrovy, ktoré sú len o kúpaní. Áno, ťahúňom hornatého ostrova sú nádherné pláže. No dôstojne ich dopĺňajú mini kopce s pamiatkami na vojenskú minulosť a nezabudnuteľné výhľady.

Ktoré z krásnych miest musíš na ostrove Antigua navštíviť?

St. John’s

Mojou prvou zastávkou na ostrove bola, už tradične, metropola. Tentoraz mestečko St. John’s. Pozor, nie je St. John’s ako Saint John. Hlavné mesto štátiku Antigua a Barbuda (St. John’s) si ľudia často mýlia s Panenským ostrovom (Saint John). A občas aj s kanadskými Johnmi.

Antilský St. John’s je malé a pestré mesto s priateľskou kreolskou atmosférou. Miesto, ktoré poteší oko, dušu historika aj chuťové poháriky.

Na prvý pohľad ma na ňom zaujali farby dúhových terminálov Redcliffe Quay a Heritage Quay, kde kotví väčšina výletných lodí. A potom domáci, ktorí na mňa volali z drevených búdok. A mávali mi pred nosom šperkami, magnetkami i Rumba guľami.

Terminál hostí, okrem reštaurácií a obchodov so suvenírmi, ešte turistickú kanceláriu. Celá táto časť mesta je turistická. Viac „domáckej“ atmosféry si užiješ na trhoch na Market Street.

Uličky mesta St. John's

Z terminálu som prešla priamo do ulíc St. John’s, kde vyrástli budovy rôznorodej architektúry. Niesli gregoriánske, viktoriánske i medzinárodné stopy. Boli tradičné, väčšinou drevené, a stále využívané. Na bývanie, školy, reštaurácie a najzvláštnejšie obchody.

Mobily a ľudské vlasy. Na jednom mieste

Nad nimi vyčnievala anglikánska katedrála. Kedysi drevená, neskôr kamenná. A doničená zemetrasením. Z vonku jej až tak neuškodilo, vo vnútri prebieha rekonštrukcia.

Ak ťa história ozaj zaujíma, navštív aj Múzeum Antiguy a Barbudy. V jednej z najstarších budov v meste, kde kedysi sídlil súd, sa dozvieš niečo o krajine.

Napríklad prostredníctvom častí parných a benzínových lokomotív. Tie v minulosti slúžili na prepravu cukrovej trstiny z polí do rafinérií. Dnes, keď poľnohospodárstvo vytláča cestovný ruch, sa už cukrové plantáže a lokomotívy nevyužívajú.

Katedrála - hlavná pamiatka hlavného mesta

Pozor, múzeum bolo v nedeľu zatvorené. Rovnako ako mnoho obchodov a reštaurácií mesta, ktoré posledný deň v týždni spí.

English Harbour (Anglický prístav) a Nelson’s Dockyard

Na juhu ostrova Antigua leží ďalšie neveľké mestečko. English Harbour, chránený pevnosťou Fort Berkeley, založili pri prírodnom prístave Angličania, aby mohli ich lode bezpečne kotviť. Preto tam v minulosti pobývali anglickí námorníci.

Ešte stále cítiť a vidieť ich vplyv. Mieša sa tu architektúra, ktorú si “priniesli”, aby sa cítili ako doma, s námorníckym štýlom. A dnes je pôvodne dôležitý vojenský prístav oblasťou, kde sa snúbi história a nezaplatiteľný luxus.

Jachty v English Harbour

Jeho súčasťou je Nelson’s Dockyard. Lodenica pre lode a jachty. Tie najluxusnejšie, aké si dokážeš predstaviť. Nútia ťa uvažovať, koľko peňazí tí ľudia musia mať, aby zakotvili práve tu.

Pre obyčajných smrteľníkov je najdlhšia fungujúca gregoriánska lodenica predovšetkým o histórii. Dobre ukrytá v zálive, chránená pred hurikánmi a nepriateľmi, poskytovala britskej flotile útočisko.

Briti sú dávno preč, no pôsobivé budovy lodenice z 18. a 19. storočia boli zrekonštruované do pôvodnej nádhery. Dnes hostia obchodíky, bary. A Admiral’s House Museum, kde sa dozvieš o význame lodeníc pre britské kráľovské námorníctvo a obranu vzácneho ostrova.

Nepriateľ na obzore
Najbližšie ako som zatiaľ dostala k takejto jachte

Blockhouse

Historický blok z konca 18. storočia bol kedysi zbrojnicou, skladom arzenálu. Nájdeš ho vysoko nad Anglickým prístavom, v národnom parku Nelson’s Dockyard. Aj jeho odkazy na vojenskú minulosť v posledných rokoch obnovili, no viac ako tie ma tu zaujali panoramatické výhľady. 

Výhľad z Blockhouse

Shirley Heights

Áno, obrana Antiguy stála, kvôli množstvu cukru a dôležitej lodenici, veľa úsilia. Významnú úlohu v nej zohrávalo aj Shirley Heights. Ďalší, dnes obnovený, vojenský komplex. Jeho armádne budovy sú teraz reštauráciou a barom. Okolo nich stále stoja kusy vojenského opevnenia, po ktorom sa dá aj prechádzať.

Ako už názov, „Heights“, naznačuje, je vysoko. Výhľad odtiaľ bol pre mňa najkrajší v celých Antilách. Ukázal sa nám English Harbour a jeho lode žiariace na mori v odtieňoch smaragdovo modrej.

Navyše bol ozaj jasný deň, a my sme sa mohli dohadovať, ktorá zo siluet v diaľke je Montserrat, a ktorá Guadeloupe.

Výhľad na English Harbour zo Shirley Heights - pohľadnicový obraz Antiguy

Ak máš možnosť, príď si sem vychutnať západ slnka.

St. James Fort

Vojenských pevnostičiek a pamiatok je na Antigue po plážach asi najviac. Rozlohou malá, ale pozoruhodná je St. James Fort. Ešte totiž ostala ozbrojená. Na hradbách pevnosti, prekvapivo zachovalých, som objavila niekoľko obrovských kanónov. Bolo fajn si na ne (alebo na múry) len tak sadnúť a užívať si výhľad.

Veľkou výhodou tejto pevnosti je jej poloha. Je kúsok od prístavu, priamo nad plážou. Stačí si dať pauzu od kúpania a vydať sa na príjemnú prechádzku.

V sprievodcoch ostrovom Antigua sa často sa spomína Fort Barrington, ktorá má vraj ešte krajší výhľad. Neviem, pri tej som nebola.

Pláže

O Antigue sa hovorí, že má pláž na každý deň v roku. 365 pláží. Také tie s jemným bielym pieskom, nádhernou tyrkysovou vodou a palmami naokolo.

Dickenson Bay

Pláž na severozápadnom pobreží je veľmi obľúbená u členov posádky. Aj turisti z výletných lodí sem chodia radi. Lebo je pekná a je blízko. Asi 10 – 15 minút jazdy (autom, nie na somárovi).

Len ťažko ju opíšem ako odľahlú alebo ukrytú. Jej biely piesok a pokojné more priťahujú fakt mnoho návštevníkov. Je lemovaná reštauráciami a plážovými barmi.

Má kopu možností na vodné športy. Ešte viac je tu lehátok a slnečníkov. Ale je dlhá, takže aj tu nájdeš opustený kút, veľký úsek nerozvinutej pláže. A telefónnu búdku. 😀

https://www.instagram.com/p/BeGTH5AlFzD/?utm_source=ig_web_copy_link

Valley Church Beach

Ďalšia dlhá pláž s bielym pieskom, posiata palmami, je na tom podobne ako Dickenson Bay. Aj Valley Chruch je blízko prístavu, akurát tých reštaurácií má o niečo menej. Jednu, v centre, okolo ktorej sa koncentruje všetok turistický ruch.

Čím ďalej od nej pôjdeš, tým menej ľudí nájdeš. A stále si užiješ čistú a pokojnú vodu. Ideálnu na kúpanie a vodné športy. Menej už na šnorchlovanie, nie je veľa vidieť.

Valley Church Beach
Valley Church Beach majú radi turisti aj domáci

Fort James Beach

Je tiež na západnom, turistickom pobreží. Toto bola moja najobľúbenejšia pláž. To, že je tu biely piesok a nádherná voda, je zbytočné spomínať.

To, čo ma zaujalo najviac, bolo málo ľudí roztiahnutých ako bodky po dlhočiznej pláži medzi stromami. Aj tu už vyrástol jeden club/bar, keby ti chýbala civilizácia, inak je pláž skôr nerozvinutá.

A je bližšie ako vyššie spomenuté. Ja som prišla na bicykli, zopár šialencov ľudí sa tam dokonca prešlo.

Fort James Beach a jej skalnatý útes s výhľadom na vodu
Fort James Beach

Topkou pláže je malá reštaurácia „Candyland“. Candy tam podľa môjho cyklosprievodcu varí už 40 rokov. Chodia k nej hlavne expati. Na menu, v ktorom sú denne 2-3 jedlá. Mne spravila “na objednávku” rybu. Síce mrazenú, ale výbornú.

FFryers beach

Aj táto pláž je na západnom pobreží. Odporúčala mi ju kolegyňa. Má jasnú a príjemnú vodu, biely piesok a nádherný výhľad na Montserrat. Je pokojná a opustená. Jej slová, nie moje. Ja som sa tam nedostala. Kolegyňa tam bola s exkurziou, takže turisti ju už našli.

https://www.instagram.com/p/BDttiOHnPDz/?utm_source=ig_web_copy_link

Pred cestou na ostrov Antigua (bez Barbudy) by si mal vedieť: 

Ako sa po Antigue dopravovať (z terminálu pre výletné lode)

Taxík

» Hneď ako vystúpiš z lode sa na teba vrhnú húfy taxikárov, ktorí ponúkajú transfery na pláže. Lákajú farebnými obrázkami krásnych pláží. Majú mapku asi s 10 plážami, reálne ale chodia na 2-3.

» Majú minibusy, pre cca 10 ľudí, a vždy čakajú, kým sa naplnia. Je teda ťažšie prispôsobiť si výlet. Ak sú tam, napríklad, 4 ďalšie páry, a každý sa chce vrátiť v inom čase, je problém. Buď sa dohodnete, alebo sa vodič vráti dvakrát, čo môže byť s príplatkom. Ako to funguje pekne vystihol aj tento článok v angličtine.

» Vždy treba zjednávať. Najlepšie sa zjednáva viacerým (nielen na Antigue). Skús si vytvoriť skupinku už na lodi. Ver mi, oplatí sa to. Ja som bola raz sama, a ani ma nechceli zobrať, lebo sa báli, že im ostane nepárny počet, že miesto nepredajú. Čistý biznis.

» Cena tejto srandy (na Valley Church Beach) bola 16 USD (obojsmerne).

Výlety po ostrove

Tie sú takisto v ponuke s fixným programom a so sprievodcami, ktorí majú väčšinou slušné vedomosti o miestnej histórii a kultúre. Program tiež radi upravia podľa tvojho želania.

Cenu, fixného aj upraveného výletu, si vždy dohodni pred nastúpením. Opäť sa lepšie vyjednáva skupinke ako dvojici.

Alebo zavolaj priamo Fudgeovi:

Verejná doprava

Sprievodca spomínal aj dobre fungujúce autobusy. Zároveň ale dodal, že sú skôr prispôsobené potrebám domácich. Premávajú k mestám, po hlavnej ceste. Dostaneš sa nimi napríklad k Nelson’s Dockyard. Túto možnosť odporúčam, ak chceš vidieť len jedno miesto. Alebo sa chystáš na viacdňovú dovolenku.

Prenájom auta

Tu som sa stretla s názormi pol na pol. Niektorí to neodporúčajú, tvrdia, že cesty sú zle značené a v horšom stave. Iným sa jazdilo dobre, boli radi, že sa nemajú na malom ostrove kde stratiť.

Nešoférujem, takže sa mi to hodnotí ťažšie. Cesty sa mi zdali ok. Aj Fudge spomínal, že ich pred voľbami opravili, takže sa ich stav už nezhoduje s recenziami z rokov 2014/2015. Plus, ak nerátam St. John’s, áut bolo na ostrove málo.

Na bicykli

Ostrov Antigua môžeš poznávať aj akčnejšie. Ja som to skúšala s Triflex Excursion. Bol to výlet na bicykli, kajaku a s krátkou prechádzkou na Fort James (v ponuke je aj Fort Barrington). Celá sranda (aj s časom na kúpanie) trvala 2-3 hodiny.

Bicyklom po Antigue

Čím sa na ostrove platí

» Menou na Antigue je východokaribský dolár (XCD). Americký dolár je široko akceptovaný, no stane sa, že ti vydajú XCD.

» Pozor, obe meny používajú rovnaký symbol dolára ($), ale nie vždy je uvedené, o aký dolár sa jedná. Aj miestni radi a často používajú slovo “dolár” bez upresnenia. Vždy si zisti, v akej mene je cena uvedená.

» Bankomaty, ktoré sme skúšali, dávali XCD.

Sea grapes - Hrozno-jablko z ostrova Antigua

Čo ochutnať

» Na Antigue som si obľúbila ryby, rum punch, jerk chicken a ovocie na obrázku. Sprievodca mi odporúčal ešte národné jedlo, Fungie & Pepperpot, k tomu som sa ale nikdy nedostala.

» Na pláži si daj kokosový orech. Vypi ho, a potom si ho nechaj si rozseknúť mačetou, “želé” vo vnútri je najlepšie.

» Na Karibik celkom chutné je aj miestne pivo Wadadli.

Mal si už s ostrovom Antigua tú česť? Čo si tu ochutnal a navštívil?

Jeden ostrov nestačí, pobehaj rovno celý Karibik:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.