You are currently viewing Mariazell – cez advent

Mariazell – cez advent

Na svahu hory Bürgeralpe leží mestečko Mariazell. Možno ho poznáš ako pútnické mesto. Možno si o ňom ani nepočul. Ako ja predtým.

Čo ma zlákalo do vzdialeného a malého kúta Rakúska? Predsa vianočné trhy, povestné svojou atmosférou. A tie viedenské som videla toľkokrát, že bolo načase vyskúšať niečo nové.

Mariazell, neveľká obec, má len niečo cez 1500 obyvateľov. A titul „mesto“. Vďaka jeho medzinárodnému duchovnému a kultúrnemu významu. Povedané ľudskou rečou, Mariazell je dôležité pútnické miesto. Aj preto mnohé weby uvádzajú cez 20 vecí, čo tu môžeš obdivovať a vyskúšať. Polovica z nich je v Bazilike.

Čo sa oplatí vidieť v meste Mariazell? 

Bazilika Mariä Geburt

Vidno ju z diaľky, z blízka, a z každého miesta v Mariazelli. Dominanta mestečka leží priamo v srdci jeho neveľkého centra. Za storočia existencie ju navštívili cisári, králi, a iní významní funkcionári všetkých európskych národov.

Dnes ju navštevujú pútnici a turisti. Zvonku vyzerá, až na gotickú vežu medzi dvomi barokovými, jednoducho. Vo vnútri ťa čaká prekvapko. Majestátna stavba je neuveriteľne zdobená. Maľby, štruktúry, zlaté, strieborné a mramorové sochy.

A medzi tým všetkým strieborný oltár. I socha Márie, nazývaná aj Magna Mater Austriae. Práve za ňou chodia pútnici. Stále, až na dva dni v roku (21.12. a 8.9.), má na sebe nádherné šaty.

Komu histórie a kultúry nestačí, na prvom poschodí je galéria so stovkami (pre niekoho) zaujímavých obrazov. A pokladnica, ktorá uchováva dary pútnikov. Vonku, za bazilikou, je malá miestnosť, kde môžeš zapáliť sviečku.

Vo vnútri sa nesmie fotiť. Upozorniť ťa prídu skôr, ako stihneš namieriť, preto to veľa ľudí skúša mobilom v úkryte lavíc.

Mesto a jeho centrum

Mariazell tvorí jedno námestie a niekoľko uličiek s obchodíkmi, pár hotelmi a reštauráciami. Napriek tomu sa máš kde prechádzať. Vydať sa môžeš smer mestečko San Sebastian.

Alebo prejsť krížovou cestou, vedúcou kúsok nad Bazilikou. Ide popri mechanickom Betleheme až k malej kaplnke, kde sa dá nabrať voda z pravého mariazellského prameňa.

A odtiaľ ešte vyššie, k bodu, kam premáva lanovka. Na jej konci je reštaurácia, vrcholová veža a nádherný výhľad. Za pekného počasia dokonca na celé Východné Alpy.

Medovníkové dielne

Viac ako tristo druhov špecialít vyrábaných presne ako pred storočím. Podľa receptov, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. To všetko sa nachádza v pekárni a predajni rodiny Pirkerovcov. Ich výborne chutiace výrobky preslávili Mariazell po celom Rakúsku.

Hrdí majitelia ponúkajú návštevníkom prehliadku ich kráľovstiev (výrobne majú na hlavnom námestí a na ulici Grazer Strasse). Čaká ťa v nich ukážka výroby medovníkov, sviečok, liehovar, príbeh Janka a Marienky, prerozprávaný prostredníctvom perníkových scén. Alebo perníkové centrum mesta Mariazell.

Likérka Arzberger 

145 rokov. Toľko už oslávila rodinná firma Cajetana Arzbergera, o ktorú sa už stará 4. generácia. Vyrábajú tradičný, slávny Mariazell liker, takmer symbol mesta. Jeho dušou sú bylinky, vraj až 130 druhov.

Podobne ako perníky, aj receptúra likéru je dedená a prísne chránená. Výrobné priestory si tiež môžeš pozrieť. Aj ochutnať za pohárik „medicíny“. Až tri jej druhy – absintovo zelený (polosladký s mätou), sladkokyslý, a tradičný „Kräuterbitter“ (bez cukru a obzvlášť horký). Všetky vraj majú pozitívne účinky na trávenie.

Vianočné trhy a ich špeciality

Tesne pred Vianocami sa v Mariazelli začínajú trhy. Na hlavnom námestí leží najväčší adventný veniec Rakúska, obkolesený drevenými stánkami. V nich nechýba punč z rôzneho druhu ovocia a varené víno.

Priamo pod Bazilikou sa rozprestiera gastronomický kútik. Majú tradičné „wurst“, aj syrové halušky, veľmi obľúbené v Rakúsku a Nemecku. Volajú ich Kasnocken i Knöpfle. Sú to halušky so slaninou, v ktorých je rozpustený syr, posypané bylinkami a koreniami (radšej si posyp sám, korenie je dosť štipľavé). Veľká porcia stála 7€, ale v pohode stačí pre dvoch, sú dosť sýte.

V tejto súvislosti musím spomenúť ceny jedla v Mariazelli. Je to mesto turistické, lyžiarske, pútnické, vianočné. Najesť sa lacno dá jedine supermarkete. Ale tam chýba atmosféra tradičnej reštaurácie s terasou nad námestím. Takej s pekným výhľadom na Baziliku, centrum a hlavne vianočné trhy.

Bürgeralpe

Ak turisti do Mariezell neprichádzajú kvôli púti, prichádzajú kvôli Bürgeralpe. Priamo v dedine, kúsok od centra, je lanovka (prvá v Štajersku). Vyvezie ťa až hore, kde je okrem hotelov plno možností na zimné a letné športy.

Cesta trvá asi 10 minút. Lanovka slúži v zime slúžili najmä lyžiarom a vyhľadávanému stredisku Mariazeller Bürgeralpe. Miestnym už ale došlo, že lyžiari nie sú jediní, ktorí lanovku využívajú. Tomu prispôsobili aj produkty, ktoré sú výrazne výhodnejšie ako predminulý rok. Aktuálne ceny i zaujímavosti sú na stránke (stále len v nemčine).

Krampuslauf (beh čertov)

Čert v Rakúsku, podobne ako u nás, trestá neposlušné deti. Tradícia čertovských pochodov sa v Alpských mestečkách zachovala dodnes. Masky na pochodoch sú veľmi strašidelné, ale svojim spôsobom krásne. Ich výroba je umením. Vytvoriť drevenú, často ručne vyrezávanú masku je časovo a finančne nákladné.

Na pochod sa preto chodia predviesť čerti z celého Rakúska, čo poznať aj na maskách. Keď k nim pridáme ohňostroje a prskavky, je to ozaj zážitok. Práve na túto atrakciu som sa tešila najviac, ale ostala som trochu sklamaná. Pochod v Mariazelli je už megaturistický. Každoročne sa na ňom zídu tisíce divákov.

Ako si užiť pochod čertov (v Mariazelli)?

» Pochod sa zatiaľ sa ani jeden rok nekonal priamo v Mariazelli. Medzi obcou a miestom akcie premáva shuttle bus. Alebo sa tam dá prejsť za cca 30 minút pešo.

» Vyraziť je potrebné v predstihu (aj okolo 16:00, ak pochod začína o 18:00). Ak si prišiel s organizovanou skupinou, kašli na nich. Nemusíš nikoho čakať, ani sa spoliehať na to, že sprievodca nájde miesto. Len si zisti, kedy odchádzate.

» Rátaj s tým, že ti bude (dlho) zima (pochod býva na otvorenom priestranstve).

» Všade naokolo sú stánky, len pozor, aby si kvôli dobrému punču nestratil dobré miesto.

» Alebo sa na Mariazell vykašli. Vyber si miesto, ktoré ešte nie je také spopularizované. My sme prechádzali okolo malej obce, kde bol pochod priamo v centre. A čerti potom behali pomedzi tých pár ľudí.

Ako dostať do Mariazellu?

» Mariazell nájdeš v Štajersku, ktoré je z rakúskych spolkových republík najmenej osídlené. To si všimneš hneď. Zelenému srdcu krajiny dominujú vrcholky hôr, zelené kopce a kravy. Dom spozoruješ len sem tam. Napriek tomu nie je problém sa do mesta dopraviť.

» Dovedie ťa tam niekoľko dobre značených pútnických trás. Kedysi sa konávala púť priamo z Marianky, čo je trasa dlhá okolo 170 kilometrov. Ďalšia, pomerne obľúbená, pútna cesta vedie z Viedne.

» Ak sa ti nechce ísť pešo, môžeš využiť služby rakúskych železníc. Mariazell má dobré vlakové spojenie z mestom St. Polten (kam sa dostaneš rýchlovlakom z Viedne). Táto trasa je jedna z najkrajších v Európe, úzkorozchodná železnica ide priamo cez úžasné hory. Vlaková stanica nie je v priamo v Mariazelli, ale v obci San Sebatstian, čo je asi 15 minút od centra.

» Priamo na stanici stojí Muzeumstramway (expozícia historických vlakov), ktorého súčasťou sú aj výlety historickým vláčikom k jazeru Erlaufsee.

» V čase adventu, na vianočné trhy, sem ponúkajú zájazdy viaceré cestovky. Rátaj s tým, že sa odchádza skoro ráno a vracia už pomaly v noci.

Máš nejaké obľúbené vianočné trhy v Rakúsku, ktoré určite musíme navštíviť? Podeľ sa v komentároch.

This Post Has One Comment

  1. Milan

    Pre tých, ktorí majú radi cyklistiku, by som odporučil cestu bicyklom.
    Napr. z Bratislavy sa dá dostať popri Dunaju, po EuroVelo 6, k obci Traismauer.
    Odtiaľ už ide krásna cyklotrasa Traisental-Radweg, až do Mariazellu.

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.