You are currently viewing Maribor: 5 miest, ktoré stihneš za víkend

Maribor: 5 miest, ktoré stihneš za víkend

Malú krajinu, susediacu s našimi susedmi, preslávilo jazero Bled. Pozornosť si získava aj študentské mesto Ľubľana.

Ja som si na výlet nezvolila ani jedno z nich. Autobusom som sa vybrala do pohraničného a vinárskeho mestečka Maribor. Čím ma dostalo, a čím je ideálne na víkendové povyrazenie si?

Historické centrum

Klasika. Maribor má, podobne ako iné európske mestá, zaujímavú starú časť. Tvoria ju dlaždicami pokryté priestranné námestia, obklopené budovami z čias minulých.Dobre sa na ne pozerá.

Všetky cesty za krásou vedú na Glavni Trg. Na námestie, ktoré je domovom renesančnej radnice zo 16. storočia. A barokového morového stĺpu, pripomínajúceho epidémiu, ktorá ťažko zasiahla Maribor v 17. storočí.

Pekný je aj Grajski trg. Spoznáš ho vďaka pamätníku sv. Floriána v strede. Tiež je tu zámok, dnes domov Regionálneho múzea. Bol veľakrát prebudovaný. Vôbec nepripomína veľkolepé európske zámky, skôr zaujme zmesou rôznych architektonických štýlov. Ako zvyšok centra.

Frančiškanska bazilika sv. Marije – Matere usmiljenja, kúsok od zámku.

Obom námestiam, i okolitým uličkám, „kraľujú“ reštaurácie a kaviarne, kde si môžeš dať pauzu so šálkou kávy v ruke. Na všetky tieto krásy z výšky pozerá Katedrála sv. Jána a jej zvonica, z ktorej sa i ty môžeš pokochať výhľadom.

Rieka Drava a jej brehy

Štvrť na jednom z pokojných brehov rieky Dravy sa volá Lent. Patrí v meste k najstarším. Pred sto rokmi bola pre kožené dielne najšpinavšou časťou. Dnes je jednou z najpôvabnejších. Predstaví ti niektoré z najvýznamnejších pamiatok Mariboru, ktoré ležia medzi dvomi stĺpmi – Vodni stolp a Sodni stolp.

Oba boli obrannými vežami mestských hradieb. Druhý menovaný nazvali podľa toho, že sa tam kedysi vynášali rozsudky nad čarodejnicami.

Neoddeliteľnou časťou Mariboru a rieky Dravy sú jej mosty. Cez mesto viedlo a vedie mnoho obchodných ciest. V čase mieru ich mosty spájali tieto cesty a symbolizovali bohatstvo a silu. V čase vojny boli strategickým centrom v Európe.

Vyniká medzi nimi Starý most, postavený na začiatku 20. storočia. Kedysi patril medzi najkrajšie v rakúsko-uhorskej monarchii. Druhá svetová vojna mu dala zabrať, ale nakoniec ho obnovili.

Chuť a vôňa vína

Maribor leží v srdci slovinského vinárskeho regiónu s dlhoročnou tradíciou pestovania viniča. Miestni sú na svoje produkty právom hrdí, víno majú výborné. Niet divu, že jednou z hlavných atrakcií mesta je stará vinná réva (Stará Trta), najstaršia na svete. Dotiahla sa až do Guinnessovej knihy rekordov.

Dodnes produkuje viac ako 35 kg hrozna ročne. Stačí to na viac ako 20 litrov červeného vína. A to bola vysadená pred viac ako 400 rokmi. Rastie blízko brehov rieky Drava, v Lente. Neoddeliteľne k nej patrí starý vinohradnícky dom, „chrám vinohradníctva“ snáď celého Slovinska. Je miestom, kde sa dozvieš o dedičstve, ochutnáš i kúpiš vína štajerskej oblasti.

Ďalšie príjemné miesto spojené s vínom leží v centre. Pod námestím Trg svobode. Volajú ho Vinag a je jednou z najväčších a najstarších klasických vínnych pivníc v Európe. Podzemný svet pod mestom má 20.000 m2 a chodby dlhé cez 2,5 kilometrov.

Úžasný svet vína tvoria veľké drevené sudy (do ktorých dá sa aj vliezť). Najcennejšou časťou je archív a jeho viac ako 250 000 tých najlepších ročníkov. Súčasťou prehliadky býva i ochutnávka vína. Hoci nie toho najvzácnejšieho.

A ani tým nie je všetkému vínu koniec. Maribor obkolesujú vínne cesty, ktoré ťa dovedú k lokálnym vinárstvam. Možno až do Rakúska. Alebo k miestu zvanému Piramida Hill. Kedysi tu stál prvý hrad mesta, dnes sú tu len jeho pozostatky. A panoramatický výhľad na Maribor a jeho vinice.

Príroda v meste  

Šarm neveľkého mesta zdôrazňuje množstvo zelene, ktorá sa v ňom, a v jeho blízkom okolí rozprestiera. Ani nie 20 minút z centra leží mestský park, čarovné arborétum, kde sa prejdeš popri zelených trávnikoch, kvetinových záhonoch, rybníkoch a sochách.

Kusom prírody kúsok od mesta je i Mariborki otok. Na malý zelený ostrov sa dostaneš z centra asi za hodinu. Premáva k nemu autobus i loď. Je prístupný v každom ročnom období. Mariborčania sem chodia na turistiku, behať, jazdiť na bicykli a oddychovať. Najatraktívnejší je v lete, v čase, keď je otvorené kúpalisko.

Lanovka na Mariborsko Pohorje

Pohorje je juhovýchodnou časťou stredných Álp. Leží vo výške 1347 metrov. Je jedným z najväčších a najobľúbenejších lyžiarskych stredísk Slovinska. Tvorí ho asi 60 km zjazdoviek. (Zelené) hory neslúžia len lyžiarom. Sú útočiskom pre každého, kto chce stráviť nejaký čas v lone prírody. Pre turistov, cyklistov, jazdcov na koni a paraglidistov.

Všetkých potešia lesné chodníky, vedúce ku krásnym vodopádom či viniciam. Cestou míňajúce reštaurácie s domácimi kulinárskymi špecialitami, hotely i horské wellness centrá. Až na samotný vrchol ťa dostane lanovka.

Jej horná stanica ponúka úchvatný pohľad na Maribor. A takisto je východiskovým bodom kratších prechádzok i dlhých, 50 kilometrových, túr, ktoré vedú až k skalnatým jazerám a zaujímavým kostolom.

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.