You are currently viewing Na hrade, veži i na slonovi. Kde stráviš pár hodín v Nantes?

Na hrade, veži i na slonovi. Kde stráviš pár hodín v Nantes?

Moja práca na výletnej lodi ma občas zaveje na miesta, o ktorých by som inak neuvažovala. Takto som sa, náhodou a na pár hodín, ocitla pri rieke Loire. V Nantes, v príjemnom prekvapení západného Francúzska, kde sa stretáva dávna minulosť, sláva bývalého centra stavby lodí, pestrofarebná kultúra a vynálezy kreatívnych géniov.

Paleta, za ktorú sa nemusí hanbiť žiadne mesto. Napriek nej tu stretneš málo turistov. Hádam i preto sa pár hodín v Nantes stráviť oplatí. A pozrieť si ho z výšky, z hradu i zo slona.

Loire, tepna mesta Nantes

Les Machines de l’ile de Nantes

Pri vyhľadávaní info o Nantes mi ako prvé padli do oka videá mechanického slona. Všetky blogy mi odporúčali vyraziť v ňom na prechádzku ulicami. To som nestihla, no bola som si ho obzrieť, a zistiť, prečo sa hovorí, že je pre Nantes to, čo Eiffelova veža pre Paríž.

„Monštrum“ je 12 metrov vysoké, 21 metrov dlhé a váži cca 48 ton. Napchá sa doň asi 50 ľudí, s ktorými sa „vyrúti“ z hangáru „rýchlosťou“ 1 až 3 km/h.

Povieš si, nuda, ale kde inde na svete uvidíš robotického slona, ktorý sa valí ulicami a vystrekuje vodu? Navyše, na palube sa dozvieš, ako sa táto masa kovu pohybuje.

Moderný "otvorený autobus"

Jazda na slonovi je extrémne populárna. Lístok si musíš rezervovať online, najlepšie niekoľko dní v prestihu. 

Kreatúra je súčasťou futuristického sveta vynálezov Les Machines de l’ile de Nantes. Leží južne od centra mesta, na druhom brehu rieky Loire.

V oblasti, ktorá sa dnes rozvíja najrýchlejšie, sa kedysi stavali „veľké lode“. Dnes sa tu snúbi priemyselná história mesta so svetmi Leonarda Da Vinciho a Julesa Verna, ktorý sa v Nantes narodil.

Hold mu vzdali 2 dizajnéri projektom veľkých a pohyblivých strojov. Fantastickou zbierkou zvierat, hmyzu a rastlín. „Stretneš“ tu nadrozmerné mravce, pavúky, volavky. A cez náčrty objavíš tajomstvá pohybu a stavby strojov, ktoré môžeš aj viesť. Alebo si na nich zajazdiť.

Kolotoč morských svetov láka výhľadmi z chobotnice a iných morských príšer

Súčasťou ostrova je tiež Le carrousel des Mondes Marins, 25 metrové mechanické “akvárium”, kde sa na kraboch, mantách a chobotniciach, s radosťou prevezieš. Či už si malý alebo veľký.

Z nich, z výšky uvidíš ostrov, kde sa bývalé sklady ovocia z Afriky zmenili na reštaurácie, bary a výstavné sály. Kreatívne priestory, kde sa mládež stretáva a kultúrne vyžíva.

Spray..
...a skateboard sa tiež usadili v kreatívnej štvrti

Chateau des Ducs de Bretagne

„Atrakcia“ z úplne iného súdka ti ukáže, že v modernom meste strojov stále tlčie historické srdce. Ak ťa dávna minulosť zaujíma, vedz, že zámok, ktorý obkolesili mocné hradby, bol dielom Františka II., posledného vojvodu nezávislého Bretónska.

Vojvodovia tu sídlili až kým región neprešiel pod Francúzsko a v príbytku ich nenahradili francúzski monarchovia.

Neskôr, počas nemeckej okupácie za 2. svetovej vojny, bola mohutná pevnosť využitá ako vojenské kasárne a bunkre.

Vojnu prežila s kopou väčších „škrabancov“, no pamiatku obnovili, aby vynikla jej pôvodná sila a elegancia. Aby si tu dnes našiel kráľovský palác s renesančnými fasádami a galériami.

Chateau des Ducs de Bretagne
Chránia ho vysoké obranné múry..
...aj vodná priekopa s vodou z Loire

Palác dodnes chráni 500 metrov hradieb z 15. storočia so 7 mohutnými vežami. Sú spojené strážnym chodníkom. Kedysi sa ním vraj pohybovali aj lukostrelci. Teraz ich obľubujú turisti. Hrad nimi obídeš dookola a z každej strany si užiješ výhľad.

Na nádhernú starú štvrť a jej domy zo 17. storočia, na katedrálu, celé mesto. A na vnútorné nádvorie, ktoré s budovami vo viacerých štýloch vyzerá trochu nesúlado.

Vynikne medzi nimi palác vojvodu z 15. storočia. A zvnútra múzeum Nantes, ktoré maľuje portrét mesta od jeho vzniku až po súčasnosť.

Palác vojvodu na nádvorí

Jardin des Plantes de Nantes

Srdce mesta Nantes je historické, a tiež zelené. Len pár stoviek metrov od zámku des Ducs de Bretagne, priamo pred železničnou stanicou, okupuje priestor Jardin des Plantes.

Obrovská botanická záhrada patrí medzi najväčšie vo Francúzsku. Takmer 7 hektárov zelene pretkávajú chodníky, ktorými sa vydáš okolo rybníka, malej ZOO a 10 000 rôznych druhov rastlín.

Veľa z nich odkazuje na námornú históriu mesta. Exotické rastliny záhrady, ktorú zriadili na konci 17. storočia, sú „korisť“ z námorných výprav. Priviezli ich celého sveta a vďaka miernemu podnebiu a dobrej pôde sa ujali.

Dopĺňa ich kopec sôch, medzi nimi aj Jules Verne, a vtipné zelené plastiky ľudí a zvierat. Tie oživia priestor najmä počas podujatia „Le Voyage à Nantes“.

Jardin des Plantes de Nantes je prístupná celoročne a zadarmo.

Le Lieu Unique

Zo zámku Ducs de Bretagne zahliadneš zvláštnu vežu. Bielu stavbu s kupolou, zdobenú modrou a zlatou. Kedysi boli vraj 2. Jej dvojičku vážne poškodili počas 2. svetovej vojny a nepodarilo sa ju obnoviť.

Le Lieu Unique bola súčasťou továrne, ktorá vyrábala slávne nantské sušienky. Dnes tu sídli atypické umelecké centrum.

Pod jednou strechou tu našla domov fascinujúca zmes kultúr a žánrov v podobe výstav, koncertov, predstavení. K tomu je tu bar, reštauráciu, kníhkupectvo, ateliéry a dokonca hamam. 

Tour Bretagne

Nantes je ploché ako palacinka. Platí to zemi, aj o jeho budovách bez výškových skokov. Mesto má jediný mrakodrap. Má asi 120 metrov, 37 poschodí, a je viditeľný takmer zovšadiaľ.

Má zvláštnu, ale fádnu farbu, podivnú konštrukciu. Z vonku naň vôbec nie je pekný pohľad. Z výšky je ale parádny pohľad na mesto.

Na 32. poschodí je vyhliadková plošina s úžasným 360 ° panoramatickým výhľadom na Nantes a okolie. Užiť si ho môžeš s kokteilom v ruke, keďže tu sídli Le Nid, jeden z najpopulárnejších strešných barov vo Francúzsku.

Výťah ma stál 1 euro, či toľko stále stojí si over na webe. Pred západom slnka býva plnka, takže vyraz aspoň pol hodiny vopred.

Katedrála sv. Petra a Pavla

Každé európske mesto, a Nantes nie je výnimkou, má niekoľko páradnych i nudných náboženských budov. Za pozornosť, ak ťa také veci zvlášť zaujímajú, tu stojí najväčšia. Cathédrale Saint Pierre et Saint Paul.

Je rekordér, čo sa dĺžky stavania týka. Základný kameň okúzľujúcej gotickej stavby položili začiatkom 15. storočia, ale katedrálu dokončili až koncom toho 19.

Takmer 500 rokov trvalo, kým sa zrodil chrám podobný Notre-Dame v Paríži. So zdobenou fasádou z bieleho kameňa a 2 mohutnými vežami.

Pozornosť pritiahne aj interiér, ktorého najvýznamnejším pokladom je hrobka Františka II, toho, ktorý predtým obýval Chateau des Ducs de Bretagne, a jeho 2. manželky.  

Zelená línia

Rok, čo rok sa do Nantes vracia unikátny projekt. „Le Voyage à Nantes“ privedie do mesta dočasné a netradičné umelecké inštalácie, pouličný nábytok a prekvapivé nákupné možnosti, ktoré spája 10 km dlhá zelená čiara.

Zvyčajne si v kalendári rezervuje letné dni. V čase mojej návštevy bolo do podujatia „blízko“ ako od mája do Vianoc. No napriek tomu som si zelenú líniu využila a užila si ju.
 
Na chodníkoch ostáva nakreslená po celý rok. Môže byť i tvojím kompasom, ktorý ťa prevedie miestami, ktoré by ti v itinerári nemali chýbať. Ukáže ti pamiatky mesta, historické budovy, námestia.
 

Vedie starobylým srdcom mesta, okolo kamenných budov s ozdobnými balkónmi z tepaného železa, okolo drevom hrázdených stavieb. I do moderného sveta L’île de Nantes.

Drevom hrazdené domy sa dnes už strácajú medzi novšími

V roku 2020 sa Le Voyage à Nantes koná od 4 júla do 30 augusta. Je itinerár, program a mapu nájdeš na oficiálnej stránke.

Zastávky zelenej línie, ktoré som za pár hodín v Nantes stihla:

Place du Royale. Jedno z najdôležitejších a najkrajší námestí v Nantes. Vyniká tu fontána, obľúbené „zhromaždisko“ v meste.  

Place du Royale

Place du Graslin. Námestie z 18. storočia tiež zdobí fontána, no ešte viac Divadlo Graslin s 8 korintskými stĺpmi, na ktorých pózujú múzy. 

Obľúbenou zastávkou je aj Brasserie La Cigale, reštaurácia z roku 1895. A jej neuveriteľný interiér, ktorý sa od otvorenia takmer nezmenil.

Place du Graslin

La Cigale sprievodcovia hovoria ako o mieste, ktoré musíš za pár hodín v Nantes navštíviť. Pozor, podnik je veľmi obľúbený, bez rezervácie budeš len nazerať cez okno. Ako ja.

Brasserie La Cigale

Place du Bouffay. Najstaršie námestie v Nantes bolo v stredoveku tým, kde sa konalo všetko. Od zhromaždení po popravy.

Platí to i dnes. Až na popravy. Na živom námestí sa domáci stretávajú, aby vyrazili nakupovať alebo na drink do jedného z mnohých podnikov v okolí.

Place du Bouffay

Pasáž Pommeray. Prechod medzi Place Royale a Place Graslin tvorí nákupná galéria. Vyzerá podobne ako veľké parížske galérie.

Chodba je, so sklenenou strechou a monumentálnym schodiskom, ktoré spája 3 úrovne galérie, veľkolepá. Navyše, z horných poschodí ti zamávajú sochy géniov umenia a vedy. Proste, radosť nakupovať. A fotiť.

Umelecká galéria alebo nákupné centrum?

Pár hodín v Nantes z prakticky:

♣ Priamych leteckých spojení zo Slovenska a okolia je málo. Jedným z nich je napríklad let spoločnosti Volotea z Viedne.

♣ Využiť môžeš množstvo letov do Paríža, s ktorým má Nantes priame vlakové spojenie. Cesta trvá cca 3 a pol hodiny. Predtým si over, či Francúzi opäť neštrajkujú.

♣ Nantes je relatívne malé, a hoci verejnú dopravu má, vystačíš si s nohami. Mesto je plné peších ulíc, priateľské pre chodcov.

♣ Ak sa chystáš pokoriť zelenú líniu, radšej naskoč na bicykel. Nemusíš ho ťahať z domu, cez bikesharing Bicloo si ho požičiaš na každom rohu. Stačíš sa registrovať na stránke alebo cez aplikáciu, zaplatiť pár pár eur poplatok a vybrať si bicykel zo stanice. Prvých 30 minút jazdy je zadarmo. Po celom meste je ich asi 80, takže nebudeš mať problém meniť bicykle ako ponožky. 

Strávil si tiež pár hodín v Nantes alebo si sa zdržal dlhšie? Podeľ sa o svoje obľúbené miesta.

Stále hľadáš inšpiráciu? Nájdi v iných európskych článkoch:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.