You are currently viewing Hľadá sa najkrajšia pláž Phuketu

Hľadá sa najkrajšia pláž Phuketu

Rok čo rok utekáme pred slovenskou zimou za príjemným morom a rozpáleným slnkom. Mierime aj na pláže v Thajsku. Tie na ostrove Phuket, pokryté jemným bielym pieskom, patria k tým najkrajším na svete.

Snáď každý sa pýta: „Ktorá je najkrajšia pláž Phuketu?“. Ja sa pýtam: “Čo by mala taká pláž mať?” Veľa ležadiel. Čisté more. Luxusné reštaurácie. Bohatý podmorský život. Plážový bar. Nádherné okolie. Tisíce iných turistov. Piesok. Skaly. Opice, čo kradnú jedlo. Takto by som mohla pokračovať až do mojej ďalšej dovolenky v Thajsku. A stále by sme nevybrali tú JEDNU.

Pre mňa je naj pláž s pieskom takým jemným, že bude trvať týždne, kým ho dostanem z oblečenia. Miesto s malebným okolím a tyrkysovou vodou. Kde si môžem zaplávať a relaxovať, bez toho, aby som sa vyhýbala hordám turistov.

No ale teraz naspäť do reality. Keď si pozrieš internetových sprievodcov ostrovom, v TOP 10 najkrajších pláží Phuketu sú pravidelne tieto – Ao Sane, Freedom, Kalim, Karon, Kata, Nai Harn, Nakalay, Nui, Paradise, Banana, Tri Trang, Laem Singh, Bang Tao. Tu sú tie, ktoré som navštívila ja. Ak chceš vedieť niečo o ostatných, pomôže ti Google.

Výhľad z (pod) vody

Kata

Kata sa nachádza medzi Karonom a Patongom. Ľahko prístupné miesto sa začalo rozvíjať až v posledných rokoch. Postavili sa nové ulice s hotelmi, reštauráciami, obchodmi a barmi (vrátane tých pri pláži).

Napriek turistickému ruchu ostáva pláž pokojná a veľmi krásna. Je veľmi veľká s úžasne modrým morom a malým ostrovom viditeľným v diaľke. Pláž je vďaka pozvolnému vstupu ideálna hlavne pre rodiny s deťmi.

Pre maximálnu hĺbku vody 12 metrov ju vyhľadávajú začínajúci potápači. Akurát je to jedna z najviac podceňovaných potápačských lokalít v Thajsku. Je to škoda, pretože prekvapí bohatým podmorským životom.

V posledných rokoch si sem našla cestu aj gastronómia. Reštaurácie sú tu z každej kategórie. Od „obyčajných“, s plastovými stoličkami priamo na pláži, po vychytené, tie z najlepších na ostrove. Takisto je tu aktívnejší nočný život. Nemaj obavy, ťažko bude niekedy taký ako v Patongu. Go Go Bary zatiaľ nevyrástli, ale hudba hrajúca z menších podnikov pozýva na drink.

Mimo sezóny býva Kata zradná pre silné a nebezpečné prúdy a vysoké vlny. Tie ale zase lákajú surferov, ktorí si priamo na pláži môžu prenajať vybavenie.

Slnečník netreba, palmy poskytnú dokonalý tieň

 Paradise

Neuveriteľne krásna pláž je jednou z najatraktívnejších na ostrove. Kedysi bola takmer tajná. Dostať sa na ňu dalo iba loďkou, keďže zjazdná cesta nebola vybudovaná. Dnes je až príliš populárna. Hlavne odkedy začal od supermarketu Jungceylon v Patongu premávať zadarmo shuttle bus.

Pláž nájdeš niekoľko kilometrov od Patongu. Dostaneš sa na ňu po ceste aj po mori. Platí sa tu vstupné. Je to okolo 200 Bahtov, cene je aj ležadlo a slnečník.

Tenká zátoka s priezračne čistou vodou má fantastické podmienky na bezpečné kúpanie po celý rok. Po oboch stranách je ohraničená žulovými skalami. Jej koralový útes poteší fanúšikov šnorchlovania. Keďže morské dno je pokryté koralmi, a niekde dosť ostrými, odporúčam plutvy alebo topánky do vody.

Na tejto pláži zatiaľ nedominujú hlučné vodné športy. Uvidíš tu iba dlhé lode, hojdajúce sa na vlnách. A ak vyhladneš, je tu reštaurácia, ktorá ponúka európske a thajské jedlá.

Podľa najnovších informácií pláž Paradise už hostí známe Full Moon Party.

Panoráma zo schodov nad plážou

Surin

Surin leží asi 15 km severne od svetiel a hluku mesta Patong. Rastie a priťahuje čoraz viac turistov. Je tu pár luxusných hotelov a reštaurácií. Jeho pláž sa zo všetkých, ktoré som na Phukete navštívila, zmenila asi najviac. Nebolo to tak dávno, čo bola zaplavená ležadlami a slnečníkmi. Stálo tu niekoľko plážových klubov, ktoré boli ideálnou alternatívou až príliš bláznivého Patongu. Tí, ktorí si túžili zatancovať s koktailom v ruke a s nohami v piesku, vyrážali do Surinu. Tiež som tu strávila nejeden magický večer. A to je teraz preč.

Prečo? Možno niektorí z vás zaregistrovali, že moc v Thajsku už dávnejšie prevzala armáda. Jedno z jej rozhodnutí bolo prinavrátiť plážam pôvodný vzhľad. Postupne z nich miznú ležadlá, slnečníky a plážové bary. Všetko, čo je na piesku musí preč. Čistenie „postihlo“ prvú Kamalu, neskôr Surin. Neostalo tam nič okrem paliem a piesku. A biela pláž je zrazu jednou z tých pokojnejších. Okrem kúpania a relaxácie aj tu môžeš šnorchlovať, najlepšie na severnej strane.

Severne od Surinu je Pansea Bay s úžasnou súkromnou plážou. Je len pre hotelových hostí. Dostaneš sa na ňu len po „tajnej ceste“, ktorá je veľmi strmá a skalnatá. Takže, ak nemáš dobré topánky a dobrú kondíciu, máš veľmi slušnú šancu sa na nej prizabiť. Radšej to skús preplávať.

A to najlepšie nakoniec. Jeden z populárnych klubov je späť. Catch Club sa presťahoval „o ulicu ďalej“ a ide na plné obrátky na pláži Bangtao.

Z výšky je najkrajšia

Laem Singh

Po ceste zo Surinu do Kamaly si všimneš malý kúsok raja, nazvaný Laem Singh. Neďaleko je terasa s nádherným výhľadom na skrytú zátoku obklopenú palmami. Zátoka chráni pláž pred silnými vetrami, čo prináša ovocie v podobe veľmi dobrých podmienok na celoročné plávanie.

K pláži sa kedysi dalo dostať dvoma cestami. Jednou nebezpečnejšou než druhou. Námaha ale stála za to. Dole ťa čakajú žulové skaly, vytvárajúce krásnu scenériu pre fotografie, biely jemný piesok a more rýb. Kedysi krásne, nedotknuté miesto sa stalo takmer turistickou atrakciou. S turistami prišli ležadlá, bary, vodné lyže, masážne stánky a niekoľko reštaurácií. Skvelé miesta, kde sa naobedovať, vrátane reštaurácie nad zálivom, kde nám dokonca pripravili aj úlovok.

Potom sa ale majiteľ pozemkov, ktoré pláž obklopujú, rozhodol, že na ne zakáže prístup. A Laem Singh bola niekoľko mesiacov neprístupná.  Až kým niekomu nedoplo, že na pláž sa dá dostať aj po mori. Malé lode za pár bahtov začali premávať z pláže Surin.

Občas sa mi zdalo, že sem viac ľudí chodilo za západom slnka, nie plávať

Kamala

Pláž v Kamale nie je veľmi veľká. Tvorí ju 2 kilometre dlhý pás bieleho piesku obmývaný plytkými, čistými vodami. Nechýbajú tu aktivity ako windsurfing, vodné lyžovanie, rybolov, šnorchlovanie a potápanie. V slnečný deň býva dosť preplnená.

Odporúčam prejsť k jej najsevernejšej časti. Tam okrem jedného luxusného hotela s vlastným bazénom nie je nič.  Aj túto pláž už armáda stihla „vyčistiť“, no nemalo to na ňu taký dopad ako na Surin. Z piesku síce zmizlo všetko, no pozdĺž pláže stále možno nájsť veľa malých príjemných miest na obed, posedenie pri káve alebo thajskú masáž.

Prvá vec, ktorú som v Thajsku vyfotila

Patong

Patong ako najkrajšia pláž Phuketu? To je snáď vtip. Od krásnej a panenskej pláže má na míle ďaleko. Už tam musí byť snáď aj zelená voda. Najkrajšia a najmenej preplnená je jej severná časť. Zvyšok je 3 km dlhé šialenstvo. Pláž je plná turistov. Voda je špinavá.

Na druhej strane to tam naozaj žije. Je to parádne miesto pre fanúšikov adrenalínových vodných športov. Zdá sa, že majú všetko (a práve preto je more v takom stave) – vodné lyže, lietanie za motorovým člnom, vodné skútre. Ak máš dosť hluku, skoč na loď a nechaj sa odviesť na niektorú z pokojnejších pláží.

Skutočne pekné pláže na internete nenájdeš. V okamihu, keď sa prírodná pláž objaví on-line, stane populárnou a preplnenou. Prenajmi si skúter (alebo loď, ešte stále sa nájde niekoľko neobývaných ostrovov), vydaj sa na cestu a zastav na prvej pláži, ktorá je podľa teba dokonalá. Keď také miesto nájdeš, nehovor o tom živej duši. Ja som jedno také našla. V tomto zozname ho hľadáš zbytočne.

Ak hľadáš všetky pláže Phuketu na jednom mieste alebo najaktuálnejšie informácie o „mojich“, pozri si blog Phuket 101.

Máš aj ty nejaké obľúbené pláže na ostrove Phuket?

 Inšpiruj sa videom z Thajska, v ktorom sa im tiež ušlo miesto.

This Post Has 2 Comments

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.