You are currently viewing Neziderské jazero: Naše najbližšie „more“

Neziderské jazero: Naše najbližšie „more“

Za relaxom pri vode nemusíš ísť cez pol sveta za dve výplaty. Choď k susedom, k rakúskemu moru, ktoré leží kúsok od Bratislavy, a je super. Prezradím ti, čo ťa pri Neziderskom jazere môže stretnúť, a ako tam zažiješ príjemný deň, víkend i týždeň.

Neusiedler See, alebo po slovensky Neziderské jazero, si vyslúžilo prezývku rakúske more. Je trochu slané a poriadne rozľahlé. Má dĺžku 36 km, šírku (aspoň na niektorých miestach) 14 km. Zaberá plochu 320 km2. Jediné, čoho má málo, je voda, ktorá je priemerne len cca 0,8 metra hlboká.

Napriek tomu sa k nemu oplatí ísť za kúpaním. Región, kde Neziderské jazero leží, ti k tomu ponúkne športové aktivity ako bicyklovanie (vodné i klasické), kus kultúry a histórie aj naleje lahodné víno.

Neziderské jazero – Ako sa k nemu dostať?

Okolo jazera je niekoľko dedín, preto si rozmysli, ktorá bude pre teba ideálna. Len nesprav podobnú chybu ako ja. Hoci sú na internete o jazere desiatky textov, myslela som si, že Neziderské jazero = Neusiedl am See = maják.

Keď som v Neusiedl am See vystúpila z autobusu, majáku nebolo. Asi preto, že stojí v obci Podersdorf, ktorá je o kus ďalej. 

Legendárny maják je v obci Podersdorf

Ako teda? Ak máš výbornú kondíciu, môžeš vyraziť na bicykli už z Bratislavy. Prevezieš sa „len“ cca 40 kilometrov. Jedným smerom.

Asi 40, ale minút cesty, je to autom, s ktorým si pánom svojho času. Pred cestou si zisti, ako je to s parkovaním. 

Smerom k jazeru premáva aj vlak, lenže musíš prestúpiť v Parndorfe. Odvezieš sa na železničnú stanicu v centre obce Neusiedl am See. Z nej je to asi 2,4 kilometre k jazeru a kúpalisku dediny a asi 12 kilometrov do Podersdorfu, kam premáva lokálny autobus. Ak si chceš uľahčiť dopravu okolo jazera, „pribaľ si“ do vlaku bicykel

O útrapách cesty s bicyklom s naším náhodným dopravcom som písala v článku Marchegg: Za bocianmi do tajného „letoviska“

Ak o ceste vlakom k Neziderskému jazeru uvažuješ, mrkni sa do staršieho článku na blogu Travelhacker. Je v ňom aj veľa tipov k ubytovaniu a jedlu, ktoré mne chýbajú, lebo som kvôli pokazenému bicyklu akurát stihla zabehnúť do Spar-u.

Spomína i možnosť cestovania, ktorú som využila aj ja. Bola to linka spoločnosti Slovak Lines. Jazdila cez letné víkendy s odchodom ráno a návratom večer. Pri jazere sme mali pár hodín. Ako jediné priame spojenie z Bratislavy zastavovala na 2 miestach – v obci Neusiedl am See a pri majáku v Podersdorfe. 

Okolo Neziderského jazera leží niekoľko dedín. Táto sa volá Rust

Mne sa páčila i možnosť vystúpiť na jednej zastávke a cestou späť nastúpiť na tej druhej. Len bolo treba povedať šoférovi, aby vedel, kde ťa čakať. Keď som šla ja, autobus na meškajúcich pár minút počkal. Ak by sa zdržali výrazne, hľadali by si inú dopravu domov. 

⚠️ Prečo hovorím o linke v minulom čase? Pretože už minulý rok medzi destináciami spoločnosti chýbala a bude chýbať aj roku 2024.

Neziderské jazero a doprava okolo neho 

Autobus 

Dedinky okolo jazera spájajú autobusy, ale nie všetky a nie priamo. Autobus sa oplatí pri spoznávaní jednej strany. Napríklad na trase Podersdorf – Neusiedl, Podersdorf – Illmitz či Rust – Mörbisch. Všetky možnosti a cestovný poriadok nájdeš na webe autobusovej spoločnosti

⚠️ Bicykle prepravia len na to upravené autobusy. Premávajú iba na pár vybraných miestach. Ich zoznam nájdeš tiež na webe.

Kompy

Najlepšie sú na dopravu medzi obcami na opačných brehoch kompy. Premávajú na trasách Mörbisch am See – Illmitz a Podersdorf – Rust.

Kompy stoja pri kúpaliskách, kus ďalej od obcí. Najbližšie je Podersdorf, jediné miesto, kde prístup k vode neblokuje rákosie. Potom je Rust, od miesta, kde kompa kotví je to 1,7 km, Mörbisch am See 2,3 km a Illmitz až 4,5 km. Premávajú medzi nimi taxíky, no autobusy nie.

Jazda trajektom po jazere je i zážitok. Najmä z Podersdorfu, kde bolo pekné pozerať na maják, ktorý sa pomaly vzďaľoval. A na čajky, čo nás prenasledovali. Snažili sa dostihnúť loď. Chvíľu sa im to darilo, no potom ich vietor „uchytil“ a namierili si to strmo k vode.

Za loďou sme mali celú cestu kŕdeľ čajok

Bicykel

Obľúbený dopravný prostriedok je bicykel. Najznámejšia cyklotrasa, ktorá obchádza celé Neziderské jazero, vrátane maďarskej časti, je označená B10. Jej dĺžka je 132 km. Ak chceš obísť len rakúsku časť, prejdeš asi 70 km. Cestu si môžeš skrátiť kompami, alebo predĺžiť, ak sa od B10 odkloníš a vyberieš sa jednou zo 40 trás.

Cyklocesty sú udržiavané a dobre značené, žiadna magistrála, žiadny chodník. Trasa je ľahká, rovinatá, väčšinou asfaltová, niekde štrková. Chýbajú len stromy a ich tieň.

Infraštruktúra je pre cyklistov ideálna. Bez problémov sa usadia v krčmách, kde sú stojany. Takmer v každej obci je minimálne jeden servis.

Bicykel odparkovaný na trávnatej ploche pred stánkový bufetom, kde si objednáva muž
Občas po ceste narazíš na atypický prístrešok
Prašná cesta medzi trávou a stromami
Aj štrkové cyklocesty sú pri Neziderskom jazere v dobrom stave

Akým bicyklom ísť k Neziderskému jazeru?

Bicykel si môžeš požičať. Požičovní je dosť. Preskúmaj vopred možnosti a obsadenosť, alebo si rovno nejaký rezervuj, nech nestrácaš čas. Výhodou prenajatia je asistencia v cene. Ak ti uprostred cesty odpadne pedál, príde ťa niekto zachrániť.

K dispozícii je aj služba zdieľania bicyklov – Nextbike (využila som ju aj vo Wachau). Funguje takto:

  1. Na webe si vyplníš profil.
  2. Zaregistruješ si platobnú kartu a zaplatíš vratný poplatok 1 euro.
  3. Nainštaluješ si aplikáciu a prihlásiš sa.
  4. Ďalšie kroky sú už pri bicykli, ktorý má na blatníku kód (ak ho niekto neoškrabal). Oskenuješ, pošleš ho a príde ti kód, ktorým odomkneš zámok.
  5. Jazdíš. 
  6. Po príchode cieľovej stanice zamkneš bicykel, na appke vyberieš lokalitu a vrátiš.
  7. Svoje jazdy si môžeš pozrieť v histórii. Poplatok sa stiahne do pár dní.
Na kompy sa zmestia bicykle

Stojany sú na viacerých miestach, ktoré bez problémov, cez aplikáciu, nájdeš. Bicykle plnia účel, ale majú veľké riadidlá, veľký a nepripevnený košík, 2 prevody a 1 brzdu na spätný chod. Sú ťažké, vhodné na kratšiu vzdialenosť, nie na 30-kilometrovú štreku. 

Zobrať si môžeš aj vlastný bicykel. Poznáš ho, dobre sa na ňom jazdí, nemusíš zaň platiť. Prepraví ti ho autobus k jazeru (ak jazdí), vlak aj auto. Len si pred výletom dobre skontroluj.

Ako som (ne)vyzrela na opravu bicykla 

Vezmi si základné vybavenie na opravu aspoň defektu. Ak ho nemáš alebo to nevieš, a niečo sa stane, oslov cyklistov, ktorých stretneš. Isto ti radi pomôžu. Poznač si nejaké servisy a čísla na taxík. Zídu sa, ak sa ti nepodarí pripojiť na internet.

Ja som, samozrejme, spomenutú výbavu nemala. Nemyslela som, že mi bude treba, kým sa mi na ceste medzi Rustom a Mörbischom zrazu nešlo ťažko. Vinila som silný vietor, čo od rána fúkal oproti. 

Štýlový odvoz a pripomienka toho, že dobrí ľudia nevymreli

Spoliehala som sa, že sa cestou z Illmitzu, kam som mierila kompou, otočí a jazdu si užijem. Bola som asi v polovici, k autobusu mi ostávalo 20 kilometrov akýkoľvek smerom, keď mi došlo, že zadná pneumatika je bez vzduchu. 5 kilometrov ku kompe som bicykel tlačila.

Na loď, ktorú som stihla tak-tak, som naskakovala červená, zababraná od oleja a stekajúcej zmrzliny, čo som si rýchlo kúpila na „obed“. Na kompe som už aspoň s vínom v ruke riešila biednou nemčinou ešte biednejší stav môjho kolesa. Hoci mi nemeckí profi vybavení cyklisti chceli pomôcť, na prerazený plášť boli krátki.

Stále som si myslela, že vystúpim z kompy a hodím bicykel do autobusu smer Podersdorf, kde mal čakať spoj do Bratislavy. Lenže loď nezastala v obci, ale 5 km od nej, a autobus odtiaľ nešiel.

Oplatilo sa mi opýtať sa na taxík pracovníkov parkoviska na kúpalisku. Tí ma totiž odviezli do obce vo vlečke. No ani tam to nešlo hladko. Medzimestský autobus síce šiel, no bezo mňa, lebo nebol na bicykle vybavený. A šofér ma tam, diera-nediera, nechal. 

O 40 eur ľahšia…

Ostávalo mi iba dať si defekt opraviť. Expresná výmena stála 40 eur. Ak by mi ale Slovak Lines ušiel, dopraviť sa do Bratislavy by ma stálo oveľa viac peňazí aj nervov. A nebola som nakoniec od toho ďaleko. Na zastávku som doletela 2 minúty pred odchodom.

Aké aktivity a zaujímavosti ponúka Neziderské jazero?

Kúpanie sa

Neziderské jazero sa pýši vyhriatou a pokojnou vodou. Pri brehoch vyrástli „letoviská“ s upravenými plážami. Niekde sú štrkové, inde pieskové, populárne sú trávnaté plochy. Sú rozľahlé, takže ľudia nie sú nalepení na sebe.

Letoviská sú organizované (a ohradené) a s vynikajúcimi službami a vybavením. Nechýba im klasika každej pláže pri mori – ležadlá so slnečníkmi či v tieni stromov (akurát nie paliem), WC, sprchy, kabínky na prezlečenie.

Decká majú bazény a mega veľa atrakcií, vrátane mini dráhy pre mini motorky. Aj veľké „deti“ sa majú kde zahrať, a to na ihriskách pre loptové hry. Každý si vyberie v niekoľkých bufetoch a reštauráciách.

Pohodovú jazdu na vodnom bicykli zvládne každý
Aj deti sa majú pri Neziderskom jazere kde zabaviť

Je jasné, že nič takéto skvelé nie je zadarmo. Na kúpaliskách sa platí vstupné. Koľko? To závisí. Od obce, od služieb, ktoré chceš. Pozri si, ako to majú konkrétne miesta.

Dovolenkári najčastejšie chodia do obcí Podersdorf a Neusiedl am See. Mne sa prostredím najviac páčil Rust. Okolie kúpaliska je krásne. Z drevených domčekov (dá sa nich aj bývať), vytŕčajúcich z trstín, sála pohoda. Blízko neho je aj rodinný zábavný park.

V obci Mörbisch ma zaujal obrovský operný amfiteáter s javiskom a kulisami na vode. Musí byť pecka tam sledovať akékoľvek podujatie. Napríklad aj z kajaku na vode.

Operný amfiteáter s javiskom a kulisami na vode v obci Mörbisch

Vyblázniť sa na vode

Neziderské jazero je rajom vodných športov. Na akýkoľvek si spomenieš, tam ho nájdeš. Častý vietor veľmi praje akčnejším športom ako windsurfing alebo kitesurfing. „Krúžiť“ po jazere môžeš na vodnom bicykli, člne s pádlami či na paddleboarde. Pri jazere sa dajú požičať aj motorové člny.

V každom mestečku sú tiež školy rôznych týchto vodných športov. Aby si využil ich ponuku, nemusíš vstupovať do platených areálov.

Jazero je rajom vodných športov

Prejsť sa „prímorskými“ dedinkami

Turistickejšie Neusiedl am See a najmä Podersdorf prostredím trochu pripomínajú prímorské letoviská juhu Európy. Hlavne v letných mesiacoch je tam celkom živo. Pri drevených mólach parkujú jachty, ľudia sa prechádzajú, posedávajú na terasách a užívajú si slnko a pohľad na maják.

Fajn nápad je aj vzdialiť sa od jazera a prejsť sa uličkami, kde nájdeš reštaurácie, obchodíky a stánky so zmrzlinou. 

V ktorejkoľvek obci môžeš zapadnúť do pivníc, ktoré nalievajú víno z tisícov hektárov viníc okolo Neziderského jazera. Odporúčam si nejakú nájsť vo veľmi šarmantnom Ruste, ktorý je tu, podľa mňa, najkrajšou obcou.

Cesta ku „kotvisku“ pri obci Rust
Rust z iného uhla
Vínne pivničky Rustu

Má príjemné kopcovité námestie. Zdobia ho staršie budovy s tehlovými strechami, ktoré majú veľmi radi bociany. A ak sa „nezasekneš“ len na Radničnom námestí a vybehneš po Kirchengasse, naskytne sa ti pohľad na múr, čo zakrýva gotický kostol z 11. storočia.

Preskúmaj národný park Seewinkel

O rozľahlé chránené územie na východnom pobreží Neziderského jazera sa Rakúsko delí s Maďarskom. A so stovkami obyvateľov, s viac ako 300 druhmi vtákov, ktoré si nažívajú medzi trstinovým porastom a soľnými jazerami.

Vyhliadková veža v parku Seewinkel
Čriepky rakúskeho vidieka

Oblasť jazera patrí k najdôležitejším miesta pre vodné vtáky v strednej Európe. Počas jarnej a jesennej migrácie ich tu môžeš vidieť desaťtisíce. Pozorovať ich, spolu s celým okolím, sa dá z niekoľkých vyhliadkových vežičiek, ktoré sa ti pripletú priamo do cyklocesty.

Aké zážitky prinieslo Neziderské jazero tebe? Porozprávaj nám o nich v komentári

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.