You are currently viewing Ostrovy v okolí Phuketu. Ktoré sú naj?

Ostrovy v okolí Phuketu. Ktoré sú naj?

Chystáš sa dovolenkovať na Phukete a myslíš, že ti bude primalý a pritesný? Naplánuj si výlet na niektorých z parádnych ostrovov v jeho okolí.

Vyber si ten, ktorý sa ti páči najviac:

  1. Raya (Racha)
  2. Krabi
  3. Zátoka Phang Nga
  4. Similan
  5. Phi Phi

Raya (Racha)

V okolí južného pobrežia Phuketu je niekoľko ostrovov. Niektoré ostali izolované a nerozvinuté. Iné sa vďaka polohe a výbornému počasiu stali obľúbenými. Jedným z nich je Raya.

Tvoria ju 2 ostrovy:

Koh Raya Noi je viac skál a koralov ako čohokoľvek iného. Je neobývaný, nie sú tu žiadne služby. Nádherne sfarbenú vodu v okolí milujú rybári a (skúsení) potápači. Tí začínajúci skôr zameria k RayaYai a jej plytším, priezračným vodám.

Raya Yai je rajom. Východná strana ostrova je chránená pred silným vetrom, takže tu môžeš plávať po celý rok. Na južnej strane zálivu je vyhliadka, ktorá ti ukáže scenériu, ktorá by nebola úplná bez jácht a člnov.

Cez deň býva plno, ale ostrov je veľký, máš kam utiecť. Pláže a zátoky sú spojené prašnými cestami. Na „druhej“ strane, pri pláži Siam alebo v zálive Lah Bay, budeš mať pokoj. Väčšina návštevníkov ostáva tam, kde ich lode vypľujú.

Našťastie, Raya ostáva bez hlučných vodných športov. Vyrástlo tu pár hotelov a reštaurácií, vďaka ktorým stačí počkať, kým zmizne posledná výletná loď. A budeš mať raj takmer iba pre seba.

Ako sa dostať na ostrov Raya?

» Fungujú organizované výlety. Väčšina z nich má extra zastávku – ostrov Coral, raj vodných športov, vo vode oveľa čistejšej ako v Patongu. Nemyslím si ale, že výlet sa oplatí. Ostrovy sú totiž blízko Phuketu.

» Z Ao Chalong alebo Rawai premávajú člny. Čas jazdy sa líši podľa ich typu. Motorové to dajú za 20-25 minút. Potápačské, rybárske a veľké lode v závislosti od sezóny približne za 1,5 – 3 hodiny. Dlhé lokálne lode premávajú, len keď je pokojná voda. Cesta môže trvať viac ako 2 hodiny. Pozor, ak sa počasie zhorší, môžeš uviaznuť na ostrove.

Krabi

Väčšie i menšie ostrovy, roztrúsené do dvoch hodín plavby od Phuketu. Poznáme ich pre nádherné piesočnaté pláže a tyrkysové more. Taká ázijská klasika. Už nie nedotknutá, ale stále menej komerčná a prepchatá ako Phuket.

Je ich asi 200. Niektoré sú len skalné výbežky bez prístupu. Iné, ako Ao Nang, sa pomaly menia na turistické raje. Ďalšie sú niekde medzi. Obývané, ale bez ciest, áut a zhonu. Žiadne luxusné hotely,  reštaurácie na úrovni, či vychytené diskotéky. Len dlhé lode na pokojnej vode.

A atrakcie vytvorené prírodou. Národné parky s vodopádmi, jaskyňami a vyhliadkami. Lesy, ktoré len čakajú na objavenie. Super možnosti na turistiku, pozorovanie vtákov, ekoturizmus. Každý si tu niečo nájde. Strmé vápencové skaly zlákajú freestyle horolezcov. More obľubujú jachtári. Fascinujúce koralové kreácie milujú potápači. A turisti? „Island hopping“, skákanie z ostrova na ostrov.

Phra Nang Beach

Na ktoré (pol)ostrovy si môžeš skočiť?

Polostrov Railay patrí k adrenalínovejším lokalitám, vyhľadávajú ho horolezci a skokani. Obľúbená je blízka Phra Nang Beach, s krásnym výhľadom na vápencové skaly vystupujúce z mora v strede zátoky. Pláž je fajn na kúpanie, relax a kajak. Leží tu aj posvätné miesto, jaskyňa Phra Nang, kde miestni rybári prinášajú obetu. Jej vchod je „zdobený“ totemami v podobe drevených penisov.

Chicken Island (Koh Kai) je úzka skalná formácia, vyzerajúca ako kuracia hlava. K nej sa chodí za šnorchlovaním. Odporúčam si zobrať plutvy alebo topánky do vody. Počas odlivu ľahko stúpiš na morského ježka či ostrý koral.

Koh Kai, Koh Mor a Koh Tub. 3 ostrovy počas odlivu pospájané tenkým pásom piesku. Oblasť je ako obrázok – s krásnym výhľadom a ešte krajšou plážou. Na Koh Mor žijú opice.

Koh Poda má podobnú fotogenickú skalu ako Phra Nang. Zo všetkých menovaných mala najbelšie pláže. Aj tu sa dá šnorchlovať, voda je ale plytká a plná morských ježkov.

Koh Kai, Koh Mor a Koh Tub.

Ako sa dostať na Krabi?

» V každom „letovisku“ ponúkajú organizované výlety. Na výber sú možnosti s rôznym počtom dní i spôsobom dopravy. Najideálnejšie je, keď aspoň čas zahŕňa dopravu motorovým člnom. Tie unesú menej ľudí. V programe býva návšteva rôznych ostrovov, šnorchlovanie, relax na plážach. Cena sa zjednáva.

» Môžeš ísť na vlastnú päsť, ubytovať sa na Ao Nang a navštíviť ostrovy podľa svojej preferencie. Premávajú medzi nimi malé lode.

» V Krabi Town je letisko, ale bez priameho spojenia s Phuketom. Let s prestupom (často v Bangkoku) trvá dlhšie ako cesta autobusom.

» Z prístavu Rassada v meste Phuket premáva trajekt priamo do Ao Nangu.

» Krabi Town leží na pevnine, ktorá je s Phuketom spojená mostom Sarasin, takže medzi miestami premáva aj shuttle bus. Cesta trvá asi 3 hodiny. A z mostu je top výhľad.

Koh Poda.

Zátoka Phang Nga

Je jedným z najúžasnejších miest, ktoré som kedy navštívila. Napriek tomu, že ma neohúrilo podmorským svetom. Fascinujúcu krajinu plytkej zátoky tvorí 42 ostrovov, strmé vápencové útesy, vyrastajúce zo smaragdovozelenej vody, a jaskyne. Je chráneným národným parkom.

Má niekoľko atrakcií:

Koh Tapu (Nail Island). Skalný útvar s divným, pretiahnutým tvarom a malými jaskyňami. Je miestom, kde sa natáčal Muž so zlatou zbraňou. Takže to tam kazia desiatky dlhých člnov plné turistov, ktorí prišli za jedným – fotkou v typickej póze Jamesa Bonda.

áno, som oblečená

Koh Panyi je moslimská obec, postavená asi pred 200 rokmi. Je tradičnejšia, ale tiež už preplnenejšia turistami. Časť stojí na vápencovom útese, zvyšok na pontónoch. A vyzerá to, že celá dedina pláva na vode. Je plná života a farieb, má všetko, čo niektorý z 1500 obyvateľov i turisti môžu potrebovať – školu, mešity, zdravotné stredisko, obchodíky so suvenírmi, reštauráciu, policajnú stanicu, bungalovy ponúkajúce ubytovanie.

Kajak a objavovanie „Hongs“.  Sú to uzavreté, magické lagúny, prístupné len cez úzky tunel. Niektoré majú taký nízky strop, že si budeš musieť v kajaku ľahnúť. Cesta cez tieto skalné  útvary, vytvorené v obrovských skalách, je nezabudnuteľným zážitkom. Ak netrpíš klaustrofóbiou.

Ako sa dostať do zátoky Phang Nga?

» Využiť môžeš ponuku organizovaných výletov. Ich program zahŕňa ostrov Jamesa Bonda, Koh Panyi, kajak a iné.

» Dá sa to aj individuálne. V prístave Surakul v Phang Nga majú domáci svoj biznis. Stačí sa s nejakým dohodnúť a naskočiť na loď.

Similan

Skupina dnes 11 (Similan = 9 v jazyku Yawi) ostrovov v Andamanskom mori. Poznáme ich skôr pod číslami než ich skutočnými menami. Súostrovie a národný park je vraj najkrajšie miesto na svete. Ukrývajú nevídané prírodné bohatstvo. Pod i nad hladinou. Obýva ho len obrovské množstvo divo žijúcich zvierat. Opíc, veveričiek, netopierov, jašteríc. 3 ostrovy sú pre verejnosť zatvorené, korytnačky na nich kladú vajíčka.

Atrakcie Similanu:

Sailing Rock. Mohutná skala je považovaná za symbol súostrovia. Kedysi bola pod vodou. Dnes ponúka nádherný výhľad na žiarivo biele piesočné pláže najväčšieho ostrova Koh Similan.

Koh Miang je najživší. Kedysi tu boli stany a bungalovy. Vyrástla tu aj malá reštaurácia. I tento ostrov má nádherné pláže, prístupné z oboch strán. A vyhliadkový bod, ku ktorému vedie cesta dlhá asi 350 metrov. Prechádza sa rozbitými kamennými chodníkmi a rebríkmi. Zídu sa ti dobré topánky. Hlavne na cestu dole.

Šnorchlovanie. Skutočné poklady Similanu sa ukrývajú pod vodou. Najstaršie koralové útesy v Thajsku, pýšiace sa obrovskou rozmanitosťou druhov. K tým najslávnejším patria Elephant Head Rock, North Point a Richelieu Rock. Výlety šnorchlujú väčšinou pri ostrovoch 5 a 6. Mne sa tu ukázala korytnačka. A okrem nej aj množstvo nádherných farebných rýb.

Ako sa dostať na Similan?

» Obľúbené sú organizované výlety motorovými člnmi. Ostrovy sú z Phuketu ďaleko, cesta tam aj späť trvá asi 6 hodín. Program býva bohatý, nenáhlený, ale asi budeš mať pocit, že si všetko videl zrýchlene. Pre komplikovanosť individuálnej cesty je organizovaný výlet dobrou voľbou.

» S potápačskými spoločnosťami. Zameriavajú sa primárne na potápanie a šnorchlovanie, niektoré už ale majú v ponuke aj zastávky na ostrovoch.

» Na Similan sa (vraj) dá dostať aj na vlastnú päsť. Lode vyrážajú z prístavu Taplamu k ostrovu Koh Miang. Sú to jednoduché rybárske lode, motorové člny alebo lode prevádzkovaná národným parkom. Dopravu medzi ostrovmi zabezpečuje neorganizovaným spôsobom správa národného parku.

» Pozor, ostrovy sú od mája do novembra neprístupné. Okrem toho, do januára vstúpi do platnosti obmedzenie počtu návštevníkov na 3850 denne. Prenocovanie je na ostrovoch od jesene 2018 zakázané. Uzavretý je tiež ostrov Koh Tachai.

Phi Phi

Phi Phi patrí do provincie Krabi. V porovnaní s jej ostatnými ostrovmi je iným svetom. Miesto ohromuje plážami s jemným bielym pieskom, vápencovými útesmi a veľkolepými scenériami. A počtom turistov. Cestu uličkami ostrova Don si musíš prerážať. Takmer ako v Patongu. Vďačíme za to producentom, ktorí asi 20 rokov dozadu objavili rybársku dedinu a kokosové plantáže.

Phi Phi tvorí 6 ostrovov. Najpopulárnejšie sú:

Koh Phi Phi Leh, kde sa natáčal film Pláž. Jeho vápencové hory vyrastajú z mora ako pevnosť a ponúkajú úžasné scenérie. Ostrov našťastie ostal neobývaný. Jeho dve pláže, Loh Samaha a Maya Bay, sú pre ich modrozelené lagúny a koralové záhrady rajom pre potápačov. A obľúbené zastávky stoviek výletných lodí.

Maya už zaplatila daň za svoju popularitu a musí sa spamätať. Od júna roku 2018 je uzavretá. Zatiaľ na dobu neurčitú.

Koh Don, najväčší ostrov Phi Phi, sa toho možno tiež dočká. Jeho infraštruktúra bola prestavaná po ničivom tsunami v roku 2005. Vybudovali tu nové móla, ešte viac ciest a luxusných letovísk. Ostrov sa stal cieľom mladých cestovateľov, túžiacich po zábave na tropickom ostrove. Alkohol tečie potokom a hudba hrá už aj mimo sezóny. A malý, nadrozvinutý ostrov trpí pokusmi prilákať čoraz viac platiacich zákazníkov.

Severozápadný cíp Phi Phi Leh a jaskyňa Vikingov.

Ako sa dostať na Phi Phi?

» Aj sem vyrážajú organizované výlety. Predovšetkým jednodňové. Prehliadka zahŕňa niekoľko rôznych zastávok, šnorchlovanie. Hľadaj výlety menším motorovým člnom, na veľkej lodi je strašne veľa ľudí.

» Trajekty premávajú niekoľkokrát denne z Rassady. Cesta trvá okolo 1,5-2 hodiny. Prepravu na okolité ostrovy si dohodneš na mieste.

» Ak chceš ísť hlavne  šnorchlovať, využi ponuku potápačských spoločností.

Phi Phi Don

Všeobecné postrehy z ostrovov v okolí Phuketu

» Verejná doprava na Phukete je taká aká je. To znamená, že k nástupným staniciam trajektov a lodí  väčšinou nechodí nič. Ak si trúfaš prenajať si skúter, alebo ste viacerí a podelíte sa o náklady na dopravu, oplatí sa ti ísť individuálne.

» Pre sólo cestovateľov, ktorí nešoférujú sú lepšie a ekonomickejšie organizované výlety.

» Pri niektorých ostrovoch za zváženie stoja aj jednosmerné presuny. Napríklad pôjdeš z Phuketu na Phi Phi, odtiaľ na Krabi, z ktorého môžeš letieť do Bangkoku alebo na Koh Samui.

» Ak ti angličtina nie je cudzia a chceš navštíviť ďalšie ostrovy v okolí Phuketu, pozri si stránku Phuket 101. Týpek je miestny a informácie pravidelne aktualizuje. Aj o miestach, ktoré som spomínala ja.

Poznáš aj ty nejaké ostrovy v okolí Phuketu, ktoré stojí za to navštíviť?

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.