You are currently viewing Palma de Mallorca – Kam vyraziť pešo alebo na bicykli?

Palma de Mallorca – Kam vyraziť pešo alebo na bicykli?

Palma de Mallorca ma dostala ihneď. Je taká, akú som si ju predstavovala. Slnečná s typickou južanskou atmosférou. Je odetá do medových farieb a vyzerá, akoby vystúpila z mora.

Ukázala nám, že je mestom nekonečných možností s príjemným prístavom a rušným centrom. Metropola ostrova Malorka, ktorá sa neobchádza.

Prišla som sem so zoznamom aspoň 15 (top) vecí, ktoré musíme navštíviť. Pamiatky, múzeá, kostoly, atrakcie. Ani týždeň by nám nestačil. Zoznam sme zahodili. A nechali to na náhodu. Po večeroch sme prechádzali úzkymi ulicami a šli tam, kam nás zaviedli.

Pôjdeš aj ty za nosom? Alebo si budeš jednu po druhej odškrtávať pamiatky? Isto narazíš i na tieto miesta, vďaka ktorým ťa Palma de Mallorca nesklame.

Myslíš, že ti bude Palma de Mallorca primalá?

Malorka a jej krásy v Palme len začínajú. Objav ich všetky v článku, kde nájdeš okrem iného pláže Sa Calobra a Formentor a slávne Dračie jaskyne.

1. Nekonečná promenáda

Jedna z najobľúbenejších „atrakcií“ hlavného mesta je niekoľko kilometrov dlhá promenáda. Zóna bez áut. Preháňajú sa ňou cyklisti a korčuliari, prechádzajú peší. Všetci si užívajú horúce lúče stredomorského slnka a svieži morský vzduch.

Tiahne sa od terminálu výletných lodí až po mestečko Arenal. Práve tým smerom sme vyrazili cyklocestou, ktorá bola občas prerušená úsekmi klasického chodníka a vozovky. Takmer celá vedie po rovine. Takmer celá je pokrytá parádnym asfaltom. Bicykle po nej šli úplne samé.

Na ceste si dávaj pozor. Zriedka býva prázdna. Občas sa ti do cesty pripletie chodec alebo pomalý cyklista. Alebo budeš ty zavadzať rýchlym skupinám.

Ležia popri nej malé mestečká s hotelmi priamo na pláži a kaviarňami. Veľmi obľúbenou časťou, najbližšou pri Palme, je Portixol a jeho prístav. Bývala rybárska dedina sa nesie na vlne investičného boomu. Ožíva a má šmrnc. Užíva si výhodnú polohu v blízkosti letiska, centra hlavného mesta i hlavnej cesty.

„Obývané“ časti striedajú kúsky jedinečnej prírody. Sú to hlavne prekrásne pláže. Také, pri ktorých si po stý raz povieš: “Ach tá voda.”

Jeden z prírodných rajov leží takmer 9 km od Palmy. Hovoria mu Es Carnatge. Je to nízky útes s fosílnou plážou, ktorá má pre vedcov  – geológov a paleontológov – nevyčísliteľné hodnoty. Nás tento skalnatý výbežok potešil panoramatickým výhľadom na záliv.

Celá oblasť je chránená a nedá sa tam kúpať. S tým ale nebudeš mať problém. Kamkoľvek sa pozrieš, sú kilometre širokých bielych pláží. Stačí len zaparkovať a hodiť sa do vody.

A čo druhá strana, smer Magaluf?

Až po Magaluf som sa nedostala. Zastala som v Cala Mayor. Vybudovali ho ako letovisko v blízko mesta Palma de Mallorca. Táto informácia ti o ňom prezradí všetko, čo potrebuješ vedieť.

Má krásnu piesočnú pláž, voda je čistá, pokojná. Je ale obklopená hotelmi. Proste je to letovisko, na aké som bola zvyknutá z Hersonissosu na Kréte. Sú tam turistické reštaurácie, bary, ešte viac reštaurácií. A ľudia. Veľa ľudí.

Ak nemáš čo robiť, choď. Ale nie na bicykli. Cyklocesta tam už nevedie, končí (alebo začína) pri terminále výletných lodí, čo je už skoro Porto Pí. A po úzkom chodníku sa jazdilo zle.

Keď už tam budeš, zastav sa v reštaurácii Soda Pop, majú tam super jedlo.  

2. Katedrála La Seu

Pozerá na Parc de la Mar, celú zátoku a Stredozemné more. A ty pozeráš na ňu. Na medovo sfarbený zázrak s pieskovcovými stenami. Týčiaci sa nad mestskými hradbami. Na perlu Palmy, neskutočnú, masívnu katedrálu. Až 121 metrov dlhú a 55 metrov širokú.

Dominuje všetkému, čo sa v metropole Malorky nachádza. Je viditeľná snáď od všadiaľ. Takto, ako demonštráciu moci, ju postavili kresťanskí dobyvatelia.

Je jednou z tých, ktoré boli vybudované na miestach, kde kedysi stála mešita. Na Severnom Cypre sa stretneš s opačným prípadom – s katedrálami prebudovanými na mešity.

Na jej obnovu bol prizvaný i Antonio Gaudí, ten čo zanechal hlboké stopy v Barcelone. Úpravy, ktoré navrhol boli skôr kozmetické. Inak, katedrála je gotická, to na prvý pohľad zaregistruje aj oko takého ignoranta umenia ako som ja.

Dostaneš sa i dnu. Informácie o tom kedy a ako nájdeš na webe.

Takto, odrážajúcu sa na vode, ju uvidíš najčastejšie

3. Staré mesto

La Seu je geografické a historické srdce Palmy. Z neho sa všetkými smermi rozbiehajú uličky. Bludisko ulíc, ktoré stále nesú stopy arabskej minulosti. Úzke, tiché, ukrývajúce poklady. I v podobe barokových kostolov a kláštorov.

Vedú k živým i pokojným námestiam. Do bohémskych štvrtí. K múzeám a pamiatkam, akými sú Ajuntament (radnica) alebo Arabské kúpele. Lemujú ich zaujímavé budovy.

Aristokratické meštianske domy, dnes väčšinou súkromné. Keď sa ale pozrieš pozorne, zistíš, že niektoré z nich sú otvorené aj pre verejnosť. Ako maličké múzeá a galérie.

Alebo sa vyber uličkami spájajúcimi Plaça Mayor, Plaça Mercat a Plaça Cort, ktoré ohromujú extravagantnými fasádami, ale tiež nákupnými možnosťami.

 4. Pevnosť Bellver

700 rokov. Takmer toľko sa na hlavné mesto z výšky pozerá pevnosť Bellver. Na svoj vek neskutočne zachovalá. A dáva za pravdu svojmu meno. Bellver v katalánčine znamená „krásny výhľad“.  Je to miesto, ktoré ponúka tie najkrajšie výhľady. Na zátoku i celé mesto. Vidieť prístav aj katedrálu. Najlepšie počas slnečného dňa.

Vo vnútri je Múzeum histórie mesta. Zachytáva jeho vývoj prostredníctvom artefaktov. Sú tam predovšetkým umelecké predmety – sochy a keramika z rímskych, arabských a španielskych čias.

Zamračené počasie trochu špatí fotky. Akurát keď sme vyšli hore sa takto zotmelo.

» Vstupné do pevnosti a múzea stojí 4 eurá, v nedeľu je zadarmo.

» Je mimo mesto, niekde v lese, no stále tu chytíš verejnú wifi. A je tam aj reštaurácio-kaviareň.

» Priamo k pevnosti premáva verejná doprava aj hop-on/off bus. A dá k nej prejsť pešo – asfaltkou alebo niektorou z turistických ciest.

» My sme sa rozhodli pre bicykle. Cesta od katedrály je dlhá asi tri kilometre. Časť vedie po cykloceste, časť chodníkmi mesta a posledný úsek do kopca po asfaltke, ktorá na naše prekvapenie nebola veľmi v tieni.

» „Mestská časť“ je najhorším úsekom. Dá sa ísť po ceste, ak ti nevadí divoká doprava. Alebo po chodníku. Tie sú ale úzke a je tam mnoho reštaurácií s vonkajšou terasou, z ktorých často vybieha obsluha. Bezpečnejšie je týmto úsekom bicykel tlačiť.

» Cesta na Bellver je zle značená, raz za čas si pozri na mape alebo GPS, kde sa nachádzaš.

Palma de Mallorca s bicyklom aj bez (5)

Na záver prakticky

» Palma de Mallorca je mesto veľmi priateľské k turistom. Uvidíš to na nekonečnom počte reštaurácií, kaviarní a možností ubytovania. Môj favorit po poslednej návšteve je Mercat 1930

» Turisticky atraktívne miesta sú pokryté bezplatným wi-fi pripojením. GPS funguje takmer úplne všade. Aj cestou na Bellver, aj na promenáde bez problémov zistíš, kde sa nachádzaš.

» Praktické rady o tom, kde sa ubytovať a najesť (nielen) v Palme, kde a ako si prenajať bicykel, nájdeš v článku pre Travelhacker.

Palma de Mallorca patrí do môjho obľúbeného Stredomoria. Prečítaj aj o ostatných miestach, ktoré som tam, a inde v Európe, navštívila:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.