You are currently viewing Pláž Maho: 6 tipov ako si užiť relax v tieni lietadiel

Pláž Maho: 6 tipov ako si užiť relax v tieni lietadiel

Kúpeš sa v azúrovom mori alebo len tak vylihuješ na deke a zrazu sa z diaľky ozve zvuk motora. Na obzore sa zjaví malá bodka, ktorá sa postupne približuje a zväčšuje. Až ti, s obrovským rachotom, preletí nad hlavou obrovský stroj. Tak nízko, že sa zdá, že sa ho môžeš dotknúť.

Takýto adrenalín zažiješ na karibskom ostrove Svätý Martin na pláži Maho. Hneď pri nej je totiž pristávacia dráha letiska Princeznej Juliany, ktorá meria len okolo 2 180 metrov.

Kvôli tomu je jedným z  najnebezpečnejších letísk na svete. A veľmi obľúbenou turistickou atrakciou. Dám ti 6 tipov ako si poriadne užiješ (a v pohode prežiješ) túto parádnu show.

1.Zisti, kedy to lieta

Naplánuj si návštevu pláže Maho, aby sa časovo zhodovala s príletom alebo odletom jedného z veľkých prúdových lietadiel. Malé stroje pristávajú takmer stále, ale veľké sú predsa zaujímavejšie. 

Letový poriadok nájdeš na webovej stránke letiska SXM. Jeho papierovú verziu majú pribitú na surfe v Sunset Beach Bare. To ti ale bude pri plánovaní v predstihu nanič. 

2.Priprav sa na tlačenicu

Maho je turistická lokalita. Rátaj s tým, že tu nebudeš sám. Výletné autobusy prichádzajú celý deň a na pláži býva plnka najmä v hlavnej sezóne. A keď je v prístave viacero veľkých výletných lodí (čo je skoro stále).

Normálne sú ľudia rozťahaní po celej pláži, no akonáhle sa priblíži väčší stroj, všetok národ sa natlačí do stredu. A strká sa kvôli dobrému uhlu na fotky.

3.Príď skôr

Najmä, ak si chceš okrem lietadiel užiť aj pláž. Vyraz hneď ráno (hneď, ako sa dostaneš z lode), aby si si uchmatol dobré miesto. A vyhol sa zápche na ceste.

4.Zober si (z prístavu) taxík

Pláž Maho leží asi 25 minút od prístavu v Philipsburgu. Taxi nájdeš hneď pri východe. Cena za taxík je cca 20 dolárov.

Cestou naspäť radšej odíď z pláže skôr. Kvôli premávke ti to totiž môže trvať dvakrát dlhšie, aj viac ako hodinu.

5.Investuj do pohodlia

Hlavne, ak sa chystáš ostať na pláži celý deň. Keď lietadlo prilieta a odlieta, isto budeš chcieť byť v centre diania. No nemusíš byť v tom zmätku celý deň. Dobrý nápad sú:

  • ležadlá pri bazéne Sunset Beach Baru za cca 10 USD. Môžeš z nich odbehnúť do mora, pofotiť lietadlá a vrátiť sa do pohody.
  • koniec pláže, ďalej od baru a pristávacej dráhy. Tam sa dá aj celkom fajn šnorchlovať.
  • Rezort Sonesta je iný luxus za 89 USD na osobu a deň (od 9:00 do 17:00). Je to výborne vybavené letovisko, ktoré má v cene jedlo, nápoje, bazény a pláž s ležadlami, slnečníkmi a uterákmi. A i zo strediska spravíš parádne fotky lietadiel.

6.Drž si klobúk..

…uterák, dieťa. Pristávaciu dráhu oddeľuje od pláže len plot a cesta. To nezastaví obrovskú tlakovú vlnu, ktorá príde pri vzlete.

Je to divadlo, ale poriadne nebezpečné. Pár ľudí tu už k úrazu prišlo. Preto radšej:

  • Nevylihuj pri pristávacom pruhu, lebo poletíš aj s uterákom do mora.
  • Nasaď si slnečné okuliare, aby ti nenafúkalo do očí kamene, piesok a odpad.
  • Nestoj s deťmi vo vzletovej zóne.
  • Ak si vo vode, rátaj s tým, že ťa môže zaviať aj o desiatky metrov od pláže.
  • Nesurfuj na plote.
  • Ak surfuješ na plote, nepusti sa, inak poletíš.  A bude to poriadne tvrdé pristátie.

Pre predstavu, vyzerá to nejako takto:

Navštívil si už pláž Maho? Daj mi vedieť, čo sa ti páčilo. Alebo rozšír môj článok o ďalšiu radu.

 

Alebo si prečítaj o iných (pokojnejších) miestach Karibiku:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.