Pláž, pamiatky alebo preč z mesta. Čo musíš zažiť v Rimini?

Pláž, pamiatky alebo preč z mesta. Čo musíš zažiť v Rimini?

Rimini. Letovisko na pobreží „nášho“ Jadranského mora patrí k obľúbenejším. Tisíce ľudí sa sem hrnú za slnkom, relaxom a alkoholom. I preto mu tí, čo neholdujú opekaniu šuniek na prepchatej pláži nevedia prísť na meno. Mne sa Rimini páčilo.

Ako mix všetkého, čo ponúka.

Keby sme chceli ísť len na dovolenku pri mori, kúpať sa, ideme inam. Keby sme šli len za pamiatkami, po dni by sme sa pratali späť do Bologne.

Takto sme ale strávili jeden pohodový deň San Maríne, druhý v historickom Rimini. A po večeroch sme si užívali pláž, promenádu, zábavu a reštiky. „Atrakcie”, vďaka ktorými je Rimini ideálna destinácia na predlženejší víkend.

Tu sú 3 „p“, ktoré musíš zažiť v Rimini:

Preč z mesta. Do San Marína.

Ešte sme do Rimini ani neprišli a už nás to ťahalo preč? Presne to bol plán. A vyšiel výborne, takže som San Marínu venovala samostatný článok.

Veža Cesta a pozadí veža Montale - San Maríno

Pamiatky

Čakáš, že ťa Rimini historicky vyčerpá? To sa nestane. Pár vecí z minulosti, na ktoré sa dá pozerať, ale má. Mesto založili Rimania a bolo pre nich dosť strategické. Jeho slávne rímske časy dnes pripomína viacero dôležitých a dobre zachovaných ruín.

Dopĺňajú ich krásne parky, pôvabné „Piazzas“ a hodnotné múzeá. V historických úzkych uličkách, ktoré sa tiahnu už od železničnej stanice, ťa prekvapí aj niekoľko kostolov.

Tieto miesta historického Rimini stoja za pohľad:

Jeden zo symbolov Rimini - osamelý Arco d’Augusto. Kedysi súčasť obranného systému, dnes patrí k najstarším prežívajúcim rímskym víťazným oblúkom.

Ponte di Tiberio a Borgo San Giuliano

Od pláže až po rozľahlý Parco XXV Aprile sa tiahne kanál. Na jeho konci už viac ako 2000 rokov stojí robustný most. 62 metrov dlhý symbol Rimini, ktorý stále slúži mestu a jeho obyvateľom.

Domáci plynulo prechádzajú z jedného konca na druhý a miznú niekde v diaľke. Nás zlákalo zastať v strede, užiť si pohľad na vykúkajúci kostol na jednej strane. A malebné (a pomaľované) Borgo San Giuliano na tej druhej.

Keď sme napokon prešli, zase sme museli zastať. Z brehu sa nám v plnej kráse ukázalo 5 oblúkov kamenného zázraku. Snáď budeš mať viac šťastia a ich odraz, a odraz celého mostu, sa objaví v modrých vodách kanála ako na pohľadniciach.

Ponte di Tiberio spája Rimini Centro Storico s Borgo San Giuliano. Niektorí z obyvateľov si ju ešte pamätajú ako drsnú rybársku štvrť. Jednu z najchudobnejších v meste. Dnešným návštevníkom sa to ani veriť nechce.

Borgo San Giuliano je čarovné, upravené, pokojné. Má síce len pár dláždených ulíc a elegantných námestí, no je radosť sa nimi prechádzať. A objavovať pestrofarebné nástenné maľby, z ktorých mnohé predstavujú scény z filmov režiséra Felliniho.

Na umeleckú štvrť sa Borgo San Giuliano premenilo vďaka Festa del Borgo San Giuliano. Festivalu, ktorý sa koná každé dva roky. Jeho ulice vtedy okupuje divadlo, hudba a jedlo. Až do momentu, kým podujatie nevyvrcholí veľkolepým ohňostrojom nad Ponte di Tiberio.

Každý (dvoj)ročník má tému, podľa ktorej vznikajú aj maľby na stenách. Niektoré ostatnú natrvalo. Ako tie z roku 1994, keď bol Festa del Borgo venovaný Federicovi Fellinimu. Zobrazujú scény a postavy z jeho filmov, aj Felliniho samotného.

Slávny režisér sa v Rimini narodil, a preto je Borgo, a celé mesto posiate odkazmi na jeho prácu. Pripomína ho pomník na mestskom cintoríne a kultový Grand Hotel. Objavil sa vo filme Amarcord, ktorý inšpirovali spomienky z detstva, a patrí k jeho najúspešnejším filmom.

Kúsok od hotela vyrástol Parco Federico Fellini

Piazza Tre Martiri a Piazza Cavour

Tieto námestia sú v Rimini hlavné a sú srdcom historického centra. V minulosti bolo dosť dôležité to prvé menované. Centrálna funkcia mu ostala a stále sa tu konajú sezónne trhy, občas aj koncerty.

Medzi domácimi i turistami je populárnou lokalitou, s príjemným dizajnom a architektúrou. A domovom niekoľkých pekných budov ako Tempietto di Sant Antonio a Chiesa Dei Paolotti.

Okrem toho sa pýši množstvom obchodov a kvalitných reštaurácií a kaviarní, s terasami otočenými priamo na krásy námestia.

Piazza Tre Martiri

O ulicu a asi 5 minút chôdze sa rozprestiera Piazza Cavour. Zdá sa, že turisti skôr mieria sem. Aj my sme začali na tomto pôvabnom námestí. Hoci je časť jeho pokladov v rekonštrukcii, zdalo sa mi architektonicky výraznejšie.

Nezabudnuteľné budovy námestia zahŕňajú radnicu a divadlo Teatro Galli. Zo stredu na nich a na poriadok na námestí dohliada socha pápeža Pavla V.

Z námestia vybieha niekoľko ulíc. V strede, za tromi oblúkmi, začína Vecchia Pescheria, kedysi starý rybí trh. Starobylý chodník pod kolonádami vedie až ulicu Via Pescheria, ktorej okolie je posiate vínnymi barmi a pubmi. Pozor, väčšina z nich otvára až večer. Radšej si sadni do kaviarne na Piazza Cavour.

Piazza Cavour
Pápež Pavol V. to tu má pod kontrolou

Rimini zatiaľ free walking tour nemá. Čiastočne ti to vynahradí self-walking tour. Na mape (v infocentre) alebo na webstránke nájdeš trasy tematických prehliadok. Podľa toho, čo ťa zaujíma sa môžeš vybrať po stopách Felliniho, stredoveku, Rimanov, ale aj pochúťok z Rimini.

Blízko Piazza Cavour je Castelo Sismondo. Z veľkého komplexu s múrmi, ktorý postavili v 14. storočí, ostala akurát centrálna stavba. Zaujme nepravidelným dizajnom a zmeskou štýlov.

Pláž

Rimini ako letovisko asi ani nemusím predstavovať. Minimálne nie Talianom, ktorí to tu majú veľmi radi. Ako magnet ich sem priťahuje dlhý pás jemného piesku, ideálne miesto na relax a kúpanie sa vo vyhriatom Jadranskom mori.

Veľké plochy s pieskom sú pokryté ležadlami. Áno, všetky pláže sú udržiavané a spĺňajú prísne kritériá. Rozdelené sú na očíslované „Bagni“. Ku každému z nich patrí inak sfarbené more ležadiel a slnečníkov, ihriská, prezliekacie kabínky, nejaký ten bar.

Za ich využívanie sa platí, neviem koľko, boli sme si len namočiť nohu do vody. Aby sme zistili, či je už teplá.

Na večer vyzerá pokojne. My sme ju "zapratanú" ani nevideli. Cez deň sme boli preč.

Ani omylom to nie je nedotknutý raj. Skôr typické obľúbené a rušné letovisko. Takmer po celej dĺžke 15 kilometrovej pláže sa tiahnu hotely s výhľadom na more a vstupom rovno doň. Pomedzi ne vyrástli podniky každého druhu, ktoré pozývajú na večeru a večernú zábavu.

Pre nás to nebolo negatívum. Práve naopak. Ľahko sme si tu našli miesto na dobré jedlo alebo drink. Užívali si, ako to tu žije. Rimini ide v lete naplno. Oblasť pri pláži je srdcom nočného života. A takmer každý víkend tam vyrastú stánky s jedlom a znie hudba nejakého z festivalov.

Farebné lepivé pitie...
a morské potvory. Aj to je pre mňa dovolenka pri mori.

Promenáda hrá svetlami všetkých farieb. Na jej konci svieti to najvýraznejšie – La Ruota Panoramica. Gigantické koleso, kde sa posadíš a užívaš si výhľad. Aj na dlhý úsek asfaltky, ktorý je ideálnym miestom na jazdu na bicykli.

Alebo na vozidle, ktoré pripomína rikšu. Jazdí tu snáď celé mesto. Tak si dávaj pozor, ak si peší. Alebo jazdi tiež.

Pri pláži v Rimini sa (ži)je

Zlákala som ťa do Rimini? Prečítaj si, ako sa tam dostať. A pozri si, aké fajn ubytko sme tam mali.

Nezlákala som ťa do Rimini? Prečítaj si o iných atraktívnych miestach Európy:

Pridaj komentár