You are currently viewing Pláže Kréty – veľký sprievodca s viac ako 13 plážami

Pláže Kréty – veľký sprievodca s viac ako 13 plážami

Kréta je našou veľmi obľúbenou letnou destináciou. A čo ide k letu lepšie než pláže a more? Na mnohých z nich hrdo veje modrá vlajka, symbolizujúca ich čistotu. Pieskové a kamienkové. Prírodné, ukryté a turistické. A koľko ich len je. Hoci sme ostávali verní tým „svojím“ okolitým plážam, počas 4 sezón sa mi podarilo navštíviť aj niektoré vzdialenejšie.

Heraklion a okolie

Severná Kréta je najrozvinutejšia. Pre pláže blízko Heraklionu (a ostatných väčších miest) platí, že vo veľkom priťahujú pozornosť turistov. Často patria k veľkým hotelom a sú organizované. Znamená to, že ti tu nebude nič chýbať.

Široká ponuka služieb zahŕňa plážové sety, sprchy, vodné športy, plavčíkov. Množstvo kaviarní, reštaurácii, plážových barov a nočných klubov v okolí. Tých pláží je tu kopa. Gouves, Kokinni Hani, Amoudara. Na kúpanie a polihovanie pri mori stačia, ale nie sú ničím špeciálnym.

Hersonissos

Nedokážem spočítať, koľko krát som sa prechádzala promenádou mestečka Hersonissos. Jeho turistické pláže, ležiace práve pri nej a pri nočných kluboch, ma veľmi nezaujali. Na celú oblasť sa nepozeralo zle z terasy nejakého podniku. Ale pláže sami o sebe veľmi pekné nie sú. Navyše, sever býva často veterný a vody nepokojné, rozbúrené.

Star beach

Pláže Hersonissos znamenajú aj aktivity od výmyslu sveta. Od gumených banánov ťahaných za motorovými člnmi po bungee jumping. A samozrejme plážové kluby. Takým najznámejším na celej Kréte je Star Beach, lákajúci na svetové mená klubovej scény.

Našli sme preň mnoho pomenovaní. Gýčový, turistický, hlučný, predražený. Ale vidina popíjania farebných drinkov priamo v bazéne nás priťahovala ako magnet takmer každú nedeľu. Občas sme si odskočili do mora, na malé pláže predelené veľkými skalami. Tie lákali na slušné šnorchlovanie. Hoci sa divím, že ryby neodplašili večne sa tu preháňajúce motorové člny.

Creta Maris/Zátoka Sarandaris

Od vetra a škaredých pláží budeš uchránený v okolí zátoky Sarandaris. My sme miestu nikdy nepovedali inak než Creta Maris. Týmto hotelom pláže začínajú (alebo končia, podľa toho odkiaľ ideš). Je tu niekoľko pekných, malých zátok s kamienkovými plážami. Tiahnu sa až k mysu Sarandaris. Čím bližšie sa k nemu dostaneš, tým pokojnejšie miesto si nájdeš.

Zátoka je chránená pred silným vetrom. A pred ľuďmi. Tým, že k plážam musíš zísť strmými (nedlhými) cestami. Ostré, mohutné skaly sľubujú pestrý podmorský svet, ukrytý v priezračnom mori. Nie sú tu ležadlá. Ani iná infraštruktúra. Občas sa tam mihne predavač šišiek.

Blízko je jeden mini market, ale býval väčšinou zatvorený. Radšej si vezmi so sebou aspoň vodu. Ak sa ti nechce šliapať kilometre naspäť. Alebo choď na skútri/aute. Aj tak je to ďalej.

Malia – Potamos

Maliu asi poznáš ako alkoletovisko britskej mládeže. Jej hlavná pláž je pekne natrieskaná a ťažko pekná. Stačí ale vyraziť smerom k archeologickému nálezisku a je to o poznanie lepšie. Vzhľadom na blízkosť náleziska sa tu vo veľkom nestavia.

Dlhá pláž je známa ako Potamos. Je organizovaná, má i vodné športy. To ale platí len o jednej jej časti. Ak sa vyberieš smerom na východ, k nálezisku, tam už okrem jemného piesku a zvláštne modrej vody skoro nič nie je. Okolie s piesočnými dunami, kde na jeseň vidieť biele piesočné ľalie, je ako malý kúsok raja.

Stalis

Jednu z najkrajších pláží tejto oblasti má dedinka Stalis. Je tu tmavožltý piesok a čisté more. Stalis je spojený s divokou Maliou. Na rozdiel od nej je pokojnejší. Láka predovšetkým rodiny s deťmi. Má totiž jednu veľkú výhodu. Neskutočne pozvoľný vstup do mora. Hádam ešte po 500 metroch máš vodu po kolená.

Navyše, vylezieš z vody, a tam reštaurácia. Vedľa kaviareň. Okrem klasiky, ležadlá a slnečníky, sú tu kabínky na prezlečenie a sprchy. Na bezpečnosť dohliada plavčík. Zabavíš sa na volejbalovom ihrisku, pri vodných športoch. Skrátka, trochu turistická, málo prírodná, ale super.

Analipsi/Anissaras

Z letovísk okolo mesta Hersonissos je Analipsi najmenej rozvinuté. Je tichšie než Hersonissos a spol. Pláž je tu veľmi pekná. Taká krétska klasika, jemný piesok na širokej pláži, priezračné, nehlboké more. Takisto je s plnou výbavou.

Otvorená lokalita má problém so severným vetrom. Ešte viac ako v Hersonissose. Na dne, pár metrov od brehu, sú v niektorých častiach skaly. Obrovské, súvislé, občas ostré a klzké skaliská. Neraz som videla, ako ľuďom musel z vody pomôcť plavčík. A to boli do 10 metrov od brehu. Pláž má niekoľko kilometrov,  vyber si radšej miesto s jednoduchším vstupom do vody. Hlavne ak si neplavec alebo s deťmi.

Agia Pelagia

Kréta nepatrí k top potápačským lokalitám, no jej podmorský svet je na niektorých miestach pozoruhodný. Jeho čaro môžeš objaviť na pláži Agia Pelagia, ktorá leží západne od Heraklionu. Agia Pelagia bola mojim najobľúbenejším miestom na Kréte. 

Typické pre túto oblasť sú krásne, malé zátoky. Jednou z nich je Mononaftis, kde som prvý krát (a ešte pár krát) vyskúšala potápanie. Je asi kilometer od hlavnej pláže Agia Pelagia. Nájdeš tu kamienkovú pláž. Agia Pelagia a jej zátoka Mononaftis majú spoločných niekoľko vecí.

  • Pláže sú z drobných kamienkov, obmývané vodou zelenkavej farby. Fakt jedinečný odtieň.
  • Zátoky sú chránené pred vetrom, voda tu býva veľmi pokojná.
  • Pláže sú veľmi dobre organizované, od ležadiel a slnečníkov po reštaurácie.
  • Dno je skalnaté a svoj domov tu našlo množstvo zaujímavých živočíchov. Na plážach sídli niekoľko potápačských škôl.
  • Ak ťa omrzí kúpanie, vyber sa na prechádzku. Na kopci nad plážou sú hotely, ku ktorým vedie cesta. K nim a k nádherným výhľadom na celú zátoku.
  • Pláže sú ale maličké, úzke a cez letné víkendy tam býva hlava na hlave.

Niektoré pláže v okolí Heraklionu sú bez problémov prístupné autobusom. Analipsi, Hersonissos, Stalis a Malia idú jedna za druhou. Stačí na jednej z nich vyskočiť z autobusu premávajúceho na trase Heraklion – Agios Nikolaos (respektíve Malia).

Smer Agia Peliagia má spojení veľmi málo, lepšie je sa spoľahnúť na auto.

Mononaftis z vtáčej perspektívy

Južná Kréta

O juhu Kréty sa stále hovorí o ako nedotknutej, menej turistickej oblasti. Práve tu ležia malé smaragdové raje. K niektorým sa dostaneš len po dych vyrážajúcej jazde prašnými cestami na okraji strmých svahov.

Matala

Matale niektorí hovoria aj romantická. Závisí, ktorú z pláží v jej okolí si vyberieš. Hlavná pláž býva v sezóne na prasknutie. Preslávili ju Hippies, ktorí tu našli útočisko v jaskyniach. Vďaka nim sa tu, priamo na pláži v malej zátoke, konáva letný festival.

Pláž je široká a piesková. Čisté, ale hlbšie more má skalnaté dno. Kvôli vetrom bývajú obrovské vlny. V severnej časti je taká zvláštna skala, na ktorú blázni lezú a skáču z nej do vody. Pláž je udržiavaná, dá sa povedať, že až príliš. Nechýbajú tu ležadlá a slnečníky, reštaurácie, vodné športy a dokonca lodné exkurzie.

Matala a jej "skokanská" skala
Kokkini Ammos

Kokkini Ammos

K prívlastku „romantická“ sa hodí skôr táto pláž. Niektorí ju poznajú ako Červenú. Leží na veternej strane Kréty a je prázdnejšia. Má pár slnečníkov, ktoré sa rýchlo rozchytajú, keďže chýba prirodzený tieň. A chýba dosť, veď Matala je na juhu už tak horúceho ostrova.

Je tam malý bar s nápojmi a nejakým jedlom, nebýva ale vždy otvorený. Radšej si zober niečo so sebou. Kedysi bola celá nudistická, dnes priaznivcom nudizmu ostala menšia časť. Na pláž sa dostaneš po vlastných, takou zabijáckou cestičkou, vedúcou hore strmým kopcom.

Od hlavnej pláže Mataly je to asi kilometer a pol. Cestu tvoria ostré a nie veľmi stabilné šutre. Dá sa to dať aj v žabkách. Ak si poistený. Úplne hore je parádny výhľad na červenkastý odtieň piesku a modrozelenú vodu. Je to vraj veľmi obľúbený spot na sledovanie západu slnka. Aby si sa dostal k pláži, musíš odtiaľto ešte zostúpiť dole útesom.

Matala je od Heraklionu vzdialená 68 kilometrov. Pokiaľ bývaš v tomto meste, je to zdolateľné aj autobusom, ktorý premáva pravidelne. Inak stav na auto.

K pláži Kokkini Ammos premáva z prístavu v Matale loďka.

Preveli

Najznámejšia pláž na juhu Kréty leží neďaleko rokliny Kourtaliotikos. I Preveli bolo 60. a 70. rokoch obľúbenou destináciou Hippies. Tí sú už preč. Pláž dnes patrí vzácnym palmám, ktoré rastú na brehoch rieky Megas Potamos.

Popri nej sa môžeš vydať na prechádzku a v tieni paliem stúpať krásnym kaňonom. Rieka sa vlieva do mora, a je poriadne studená, preto aj more je tu snáď najchladnejšie na Kréte. Ale to asi nevadí podmorským živočíchom, ktoré tu žijú v celkom hojnom počte. Oblasť je chránená a bez ležadiel a slnečníkov. Sú tu ale vodné bicykle a nejaká búdka, čo sa tvári ako reštaurácia.

K pláži nie je najlepší prístup, do zátoky vedú dlhé schody. Cesta dole trvá asi 20 minút, cesta hore večnosť, schody sú poriadne strmé. Obísť náročný výstup sa dá, ak sa vyberieš prašnou poľnou cestou k pláži Drimiskiano Amoudi. Odtiaľ vedie poľná cestička až k Preveli. Ale prídeš o nádherný výhľad z vysokých útesov.

Autobusy chodia z mesta Rethymno do Plakiasu a Agia Galini, odkiaľ sa k pláži dostaneš loďou. Nejaký autobus stojí aj pri kláštore Preveli, ten je ale od pláže vzdialený 2 km po normálnej ceste pre autá, a 10 km po turistickej. Navyše chodí len pár krát za deň. Opäť je teda lepšie vyraziť autom.

Ostrov Chrissi

Veľmi ťažko hľadám slová, ktoré by opísali ostrovček v Lýbijskom mori. Chrissi je známe pre svoje tropické vody, hrajúce snáď všetkými odtieňmi modrej a zelenej. Nechýba jemný, zlatý piesok s rozlámanými kúskami tisícok mušlí, ktoré mu dávajú ružovkastý odtieň.

Na ostrove je niekoľko pláží. Najpopulárnejšia je severná, Belegrina. Dostaneš sa k nej cez úžasný cédrový les asi za 5 minút. Priezračné more tu jasnou, svetlomodrou farbou pripomína Karibik. Chrissi ale nie je opustený raj. Chodí tam mnoho, mnoho turistov a tí sa sústreďujú hlavne na tejto pláži.

Pokojné miesto nájdeš, ak sa vyberieš smerom na západ. Tu kedysi našli stopy minojského osídlenia. Volá sa Hatzivolakas. Je to pustejší, prírodnejší kút, kde budeš v objatí krehkých, 200 rokov starých cédrov. Voda je tu pokojnejšia a dno skalnatejšie. Sú tu ideálne na podmienky na šnorchlovanie. Odľahlá plážička je aj smerom na východ.

Chceš vedieť ako sa dostať na ostrov Chrissi?

Informácie nájdeš v článku "12 miest, ktoré musíš vidieť na Kréte". Spolu s ďalšími krétskymi topkami.

Oblasť Lasithi

Časť Kréty, ktorú zatiaľ najmenej postihol turizmu. A vidno to aj na plážach. Tie sú síce organizované, ale o poznanie pokojnejšie ako napríklad v okolí Heraklionu. Teda až na výnimky v podobne luxusného letoviska Elouda alebo mesta Ierapetra.

Tisíce paliem pláže Vai

Vai

Takmer na tom najvýchodnejšom konci celej Kréty leží ďalší raj, pláž Vai. Je známa pre svoj palmový háj, ktorý už zrejme má 5 000 endemických stromov. Pripomína africké a karibské  pobrežie. Leží v širokom údolí, zavlažovanom miestnou riekou. Popri nej vznikla exoticky vyzerajúca pláž s belavým pieskom a plytkými tyrkysovými vodami. Na niekoľkých miestach sú klzké, hladké skaly, inde malé ostrovčeky, čo ešte skrášľujú krajinu.

Napriek tomu, že je to chránená oblasť, sú tu ležadlá, slnečníky, sprchy, vodné športy aj taverna. Pláž je krásna, ale najmä v lete býva turistickou pascou. Ceny za čokoľvek sú privysoké. Na pláž Vai sa dostaneš autobusom zo Sitie, v rámci denného výletu alebo autom.

Takúto zátoku mať len pre seba...

Kolokytha

Kolokytha je malý ostrov, spojený s pevninou tenkou cestou. Leží v odľahlej zátoke obklopenej starými olivovníkmi a pšenicou. S bielym pieskom a priezračnými, pokojnými vodami patrí medzi najkrajšie pláže Kréty. Je to prírodná pláž, bez akéhokoľvek servisu, ale je už príliš známa a priťahuje veľmi veľa ľudí. Zvlášť v lete, keď tu stoja lode exkurzií, je malá a úzka pláž preplnená na prasknutie.

Najlepšie je, keď prídeš skoro ráno alebo neskoro popoludní, vtedy je miesto skutočne unikátne. Alebo sa vyber na juh, kde nájdeš odľahlejšie zátoky. Nie sú také krásne ako „hlavná“, ale utečieš davom a môžeš sa kúpať bez plaviek. Pláž je prístupná autom z mesta Elounda alebo loďou v rámci výletu na Spinalognu. To tu ale budeš mať málo času a veľa spoločníkov.

Voulisma

Istro(n) je tichá dedinka v krásnom údolí plnom olivových hájov. Síce sa tu postupne začalo stavať a oblasť sa rozvíja, no vďaka blízkemu archeologickému nálezisku to ide veľmi pomaly. Hlavným lákadlom oblasti je smaragdové more a pláže rozptýlené v priľahlých zátokách.

V najpopulárnejšej zátoke Istron leží jedna z najkrajších pláží v Grécku. Vídame ju aj na pohľadniciach. Je nádherná, ale už nie je prírodná. Po piesku sa dá prejsť na menšie pláže v západnej časti zálivu. Tam býva o niečo menej ľudí. Pláž je prístupná autobusom z 12 kilometrov vzdialeného mesta Agios Nikolaos.

Západná Kréta

Okolie Chanie zatiaľ nie je také turistické ako okolie Heraklionu, ale letoviská sa rozvíjajú pomerne rýchlo. Niet divu, veď tu nájdeš tie najznámejšie a najkrajšie pláže Kréty a Európy. Až sem som sa nikdy nedostala, ty si túto časť Kréty nemôžeš nechať ujsť. Určite zamier k exoticky vyzerajúcim lagúnam Elafonissi a Balos na polostrove Gramvousa.

Pláže Kréty a ich podmorský svet

Mononaftis ↑

Pláže Kréty

Star beach ↑

Hoci som na Kréte pláží pobehala dosť, stále môžeš moju „šťastnú 13“ doplniť v komentároch.

Alebo si pohľadať inšpiráciu medzi týmito zaujímavými miestami:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.