You are currently viewing Predvianočný Graz ťa očarí. Trhmi i kúzelnými miestami

Predvianočný Graz ťa očarí. Trhmi i kúzelnými miestami

Rakúsko mám rada. Chodila som tam chvíľu do školy a vraciam sa aspoň raz ročne (minimálne na letisko). Veď je blízko a má čo ponúknuť v každom ročnom období. Spája sa mi pamiatkami z cisárskeho obdobia, nákupmi, wurstmi a vianočnými trhmi.

Nielen tými vo Viedni. V hľadaní Vianoc som navštívila Mariazell. A neskôr prišiel rad na i Graz. Je trochu iný ako ostatné rakúske mestá. Zmes starého a nového Rakúska. Pýši sa jedným z najzachovalejších historických centier v Európe. A zároveň je inovatívny a kultúrny.

Graz som nespoznala do hĺbky. Deň, teda skôr pár hodín, mi stačilo na to, aby som, pod decembrovými lúčmi slnka, prešla historickými uličkami od Mauzólea až k hodinovej veži. Tu je päť pozoruhodností, ktoré som cestou objavila.  

Graz

Ktoré miesta mesta Graz sa mi páčili najviac? 

1. Schlossberg a hodinová veža

Priamo v centre mesta je hora. Neprehliadnuteľný „kus“ Grazu vytŕčajúci odvšadiaľ. Z tých pár miest, ktoré som videla, bol Hradný vrch mojím najobľúbenejším. A nie som jediná. Páči sa asi každému. Ako magnet priťahuje pohľady. Isto hlavne na jeseň, odetý do farieb. Alebo keby napadla (našťastie nenapadla) biela pokrývka. 

Kedysi tu stála pevnosť. Jej ruiny zrovnali a zmenili v obrovský verejný park. Pozýva na prechádzku, počas ktorej z vrchu, z rôznych perspektív, pozeráš na mesto pod tebou. Výhľady na červené strechy, kupoly a kopce okolo sú neuveriteľné.

Graz
Graz

„Hore“ ostalo i pár kúskov histórie – turecká cisterna, bašty, čínsky pavilón alebo open air divadlo, využívajúce pôvodné pivnice pevnosti. A hodinová veža, Uhrturm, stojaca pyšne na kopci nad starým mestom.

Veža, postavená v priebehu 13. storočia, je ikonou mesta. Nezáleží, kde si v Grazi, neprehliadneš ju. Ale až keď sa k nej priblížiš, zistíš, aká je v skutočnosti (ne)veľká. Na kopci pri nej dnes „sedí“ i pár príjemných kaviarní a reštaurácií, z ktorých sa na ňu, a na západ slnka, pozrieš s pohárom vína v ruke.

Graz
Graz
  • Na vrchol sa vyvezieš za pár minút skleneným výťahom. Alebo lanovkou Schlossbergbahn. Obe ponúkajú, vďaka svojmu dizajnu, fantastický výhľad.
  • Na Schlossberg sa dostaneš i pešo. Po strmej cik-cak ceste so 260 schodmi. Zdoláš ju rýchlo. Ak nebudeš každú chvíľu stáť a fotiť.

2. Kunsthaus

K mimozemšťanovi som sa nepribližovala, no z výšky, od hodinovej veže, priťahoval môj pohľad. „Priateľský mimozemšťan“ mu hovoria niektorí miestni. Mne futuristická sivá budova pripomínala nejaké zviera.

Veľa ľudí hovorí, že sa tam hodí. Že napriek svojmu dizajnu perfektne dopĺňa budovy starého mesta. No neviem. Každopádne z neho jeho tvar robí nezameniteľnú ikonu mesta. Zvláštna budova sa volá Kunsthaus (Dom umenia). Postavili ju pre Európske hlavné mesto kultúry. Dnes v nej nájdeš múzeum moderného umenia.   

Graz
Autor: Stefan97 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons. Moja fotka „mimozemšťana“ sa nevydarila.

3. Altstadt von Graz

Staré mesto by som opísala podobne, ako takmer každé centrum (európskeho) menšieho či obrovského mesta. Je historické, zachovalé, pekné, farebné. Elegantné a kráľovské miesto, ktoré ťa vezme späť v čase. Preto je zapísané do Zoznamu UNESCO.  

Asi najviac šarmu mu dodáva krásna architektúra. Spleť úzkych uličiek, na ktorých dodnes hrdo stoja zachovalé stredoveké a talianske renesančné budovy. Ulice smerujú ako šípy do srdca mesta, na Hauptplatz. Hlavné námestie, ktorého celú stranu okupuje ohromujúca radnica.

Graz
Slnko zapadá nad radnicou.
Graz

Neďaleko nej stojí Mauzóleum cisára Ferdinanda II. Jeho tyrkysové kupoly, vynímajúce sa na pieskovej stavbe, ma zaujali viac ako ktorákoľvek iná pamiatka v Grazi. Z výšky mauzólea, stojaceho uprostred všetkých zaujímavých budov, je vraj jeden z najlepších výhľadov na mesto.  

Od mauzólea a radnice sa ulice rozbiehajú všetkými smermi. Stačí sa len jedným vybrať a stratiť sa v nich. Chodiť a obdivovať nástenné maľby. Prejsť okolo galérií, múzeí. Alebo objaviť tajné nádvoria, námestia, či očarujúcu kaviareň.

Graz
Mauzóleum cisára Ferdinanda II večer…
Graz
…a cez deň

4. Murinsel

Uprostred rieky Mur leží zvláštny plávajúci útvar. Moderná konštrukcia neopísateľného tvaru, spojená s mestom mostmi po oboch stranách. Murinsel je, podobne ako Kunshaus, spomienkou na Európske hlavné mesto kultúry.

Mal byť dočasnou expozíciou, ale obyvatelia mesta si ho zamilovali, a ostal. Oceľový umelý ostrov je domovom vonkajšieho amfiteátra a kaviarne. Z neho, zo stredu rieky, je na Graz úplne iný pohľad. I na surferov, ktorí v lete okupujú rieku Mur.

Graz
Cez deň vyzerá celkom obyčajne, ale počkaj, keď sa zotmie a celý zmodrie.

5. Výhľad z Kastner a Ohler

V Grazi ma prekvapilo množstvo rozličných obchodov. Od klasík, ktoré máme i u nás, po zaujímavé butiky s unikátnejšími vecami. Rovnako ako Viedeň, i Graz má svoje pekné uličky lemované obchodmi. Herrengasse a Sporgasse vábia hlavne cez Vianoce. Minimálne na pozeranie do výkladov. 

Na Herrengasse stojí i obchodný dom Kastner a Ohler. Neriešila som, čo v ňom predávajú. Zaujímala ma jedine obrovská strešná terasa na najvyššom poschodí. V každom počasí a ročnom období je z nej super výhľad. Je v centre diania. Medzi krásnymi červenými strechami, z poza ktorých vykúka hodinová veža.

Výhľad si môžeš užiť aj z reštaurácie, ale v čase trhov a výletov je tu strašná plnka.

Graz

Kúzlo Vianoc a trhy v meste Graz

Štajerský Graz často volajú mesto Vianoc alebo adventu. Musím povedať, že prezývka naň sedí. Zimné obdobie, i keď slnečné, bez snehu, mu svedčí. V predvianočnom období sa premení na jeden obrovský trh.

Výzdoba, svetlá a vianočná atmosféra sa ťahajú uličkami starého mesta. Od radnice až hore, na Schlossberg. Stánky s typickými štajerskými špecialitami vyrastú úplne všade. Na všetkých centrálnych námestiach, ktoré prebudí kopa atrakcií, podujatí i adventný vlak.

K trhom patria aj tradičné špeciality. Nezameraj sa len na varené vína. Kúzlo Štajerska je v jeho gastronómii. Miestnou špecialitou je varené pivo, pečená klobása a praclík. Ochutnaj, ak nájdeš, aj tekvicový likér.

Graz
Graz

Na ktorých trhoch si dať varené víno?

Hauptplatz

Hlavné trhy mesta sú priamo pod radnicou, ktorej fasáda sa zmení na obrovský vysvietený adventný kalendár. Je tu pár stánkov a kolotoč pre deti. Niektorí hovoria, že sú to najkrajšie trhy v meste. Áno, vďaka svetlám a výzdobe sa na ne dobre pozerá, ale z diaľky. Najlepšie z výšky. Bývajú totiž veľmi živé (plné) už poobede.

Graz
Graz

Schlossberg

Trhy pri hodinovej veži sa mi páčili asi najviac. Lanovka Schlossbergbahn ťa privezie priamo do vianočného sveta. Je pravda, že v amfíku, pri stánkoch s tradičným Štajerskom, bolo plno. Kopec je ale veľký a pekne sa to rozptýli. A máš si s vareným vínom aj kde sadnúť.

Pozor, tieto trhy sa konávajú len cez víkend.

Graz
Graz
Pohladkaj si vianočnú lamu.

Am Eisernen Tor

Všetky stánky na menšom trhu prevádzkujú charitatívne organizácie. Hoci ležia pri rušnom dopravnom uzle, bol to príjemný trh, kde som nemusela čakať na varené víno. Tento a podobné trhy na menších, príjemnejších námestiach môžu byť fajn spôsob, ako uniknúť davom.

Graz
Graz

Mariahilferplatz

Pár stánkov na druhom brehu rieky Mur. Počas adventu tu postavia ruské kolo s výhľadom na ozdobené staré mesto.

Graz
Opisujú ho ako obrovské. Na fotke vidno skutočnú „veľkosť“
Graz

Poznámky pod čiarou:

» Vianočné trhy v Grazi sa v tomto roku konajú 23/11 – 24/12. V roku 2018 bude trhov 12 – Hauptplatz, Am Eisernen Tor, Färberplatz, Mehlplatz, Glockenspielplatz, Tummelplatz, Franziskanerviertel, Kleine Neutorgasse, Mariahilferplatz, Karmeliterplatz, Joanneumsviertel a Schlossberg.

» Graz je na denný výlet celkom ďaleko, cca 2.30 – 3 hodiny vlakom z Viedne. Lepšie teda ísť aspoň na dva dni. Alebo zobrať auto.

» V ponuke veľa zájazdov, aký som využila aj ja. Hoci je Graz ďalej,  program bol v pohode. Mali sme dosť času, videli mesto i za tmy. Rátaj ale s tým, že sa odchádza veľmi skoro ráno a vracia sa neskoro večer.

Máš obľúbené trhy v Rakúsku alebo niekde inde?

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.