You are currently viewing Račanská lokálka: Na kolesách za vínom

Račanská lokálka: Na kolesách za vínom

Malé Karpaty rozvoniavajú vínom. To mi bolo známe už dávno. Inak to nie je ani v prípade ich južných svahov, ktoré patria vinohradom našej najstaršej vinohradníckej oblasti – Rači.

Do metropoly vína som sa vybrala nadýchať sa atmosféry starých i nových pivníc, kochať sa výhľadom na nekonečné zelené vinice, ochutnať račanský zlatý mok.

Všetko to spája vinohradnícky chodník. Zdolať ho môžeš pešo aj na zábavnej atrakcii, ktorá sa volá Račanská lokálka. Ako výlet ňou vyzerá?

Nekonečné vinice Rače

Čo je Račanská lokálka a kadiaľ sa preháňa?

Račanská lokálka je turistický „vláčik“ na kolesách, ktorý ťa prevezie Račanským vinohradníckym chodníkom. Svoju cestu začína pri Nemeckom kultúrnom dome, pod zastávkou MHD. Miesto, kde stojí, nie je označené, no červenú mašinu, známu i z ulíc Bratislavy, neprehliadneš.

Na palube ťa privíta sprievodca so svojim pomocníkom, ktorí ťa vybavia všetkým, čo budeš počas jazdy potrebovať. Dostaneš pohár na pamiatku, a najmä na ochutnávanie vína, mapu s brožúrou plnou informácií, kapsičku na krk.

A kupóny. Tie sú najdôležitejšie. Vďaka nim môžeš ochutnávať víno u každého vinára, kde sa cestou zastavíš. Až kým ti kupóny stačia.

Račanská lokálka v plnej kráse

Pohodlne sa usadíš a mašinka sa rozbehne ulicami starej Rače. Kým sa jej kolesá točia, sprievodca rozpráva podmanivé príbehy o slávnom regióne, kde stáročia kvitne vinárstvo, o jeho minulosti a víne. Ukáže niektoré z historických budov Rače.

„Vlak“ vybehne aj na kopec nad obec, odkiaľ sa ti naskytne parádny pohľad na  rímskokatolícky kostol sv. Filipa a Jakuba. Mne svojou zvláštnou strechou, a ležiaci v objatí viníc, pripomenul výlet do rakúskeho údolia Wachau.

Genofond frankovky modrej za kostolom sv. Filipa a Jakuba

Za ním, vo farskej záhrade, je genofond Frankovky modrej, kráľovnej račianskych vín. Vyrába ho každý miestny vinár.

Jemné červené víno, ktoré v Rači chutí a vonia rozmanitým ovocím, je späté s cisárovnou Máriou Teréziou, ktorá, ako hovorí legenda, sama zažila jeho liečivé účinky. Uznala ho ako víno hodné cisárskeho stola.

Ak sa ti zdá hodné tvojho stola, môžeš si ho spolu s ďalšími vínami kúpiť priamo na mieste a podporiť lokálnych vinárov. 

Víno ochutnáš priamo vo vinici

Frankovka nechýba na žiadnej z niekoľkých zastávok. Za niekoľko príjemných hodín navštíviš viacero miestnych viníc a vinárov. Medzi nimi ťa, čoraz v povznesenejšej nálade, bude ako luxusný taxík voziť Lokálka.   

Prevezieš sa aj k Peknej ceste peknou prachovou cestou, kde ťa zo všetkých strán obklopia vinice. Spolu s modrou oblohou a zapadajúcim slnkom vytvoria vzdušným štetcom úžasnú maľbu.

Slnko zapadá nad vinicami
Príroda maľuje tie najkrajšie obrazy

Kde zvykne stáť Račanská lokálka?

Vinárstvo Rakyta 

V rodinnom vinárstve Rakyta sa s tebou jeho nadšený majiteľ podelí o radosti a strasti vinárstva. Porozpráva o tajomstvách pestovania, zberu a výroby.

Ako bývalý porotca vinárskych súťaží ponúkne pohľad do sveta oceňovania a ochutnávania vín. Poradí, čo si pri kúpe všímať. 

Pritom budeš ochutnávať opojný elixír. Biele, ružové, Chardonnay i červenú frankovku. A pokúšať sa zacítiť vône, ktoré v ňom majú byť. Povedz mu, že cítiš slivky, možno si pri tom na mňa spomenie. 😀

Pivnica plná vínnych tajomstiev

Vinohrad Tále (Tál)

Jednu z najstarších viníc v Rači, ktorá bola kedysi dosť zanedbaná, začali obnovovať nadšenci pred 10 rokmi. Podarilo sa im to nad očakávania. Okrem bohatej úrody, z ktorej vyrábajú chutné vína, je tam aj úžasná atmosféra

Priamo vo viniciach vybudovali prístrešky so sedením, kde rozvoniavajú pravé račianske pagáče, kapustníky a občas aj iné špeciality. V lete je vinica živá mnohými podujatiami, napríklad pozorovanie hviezd.  

A hlavne sa priamo vo vinohrade ochutnáva víno. Najčastejšie je to Müller Thurgau a Frankovka modrá. Okrem lahodného vína si tu môžeš užívať prostredie a pohodu letného popoludnia. 

Rozpŕchnuť sa po rozľahlom vinohrade, pózovať na fotky pri hrozne. Posedávať, vychutnávať si slnečné lúče a pohľad na Raču a Bratislavu v diaľke, a na zelené more. 

Len sa pozerám, pretože ako hovorí prikázanie: „Netrhaj hrozno, ak si ho celý rok neopatroval.“
Bratislava trčí zo zeleného mora

Vinárstvo Karol Križanovič 

Aj u tohto nadšeného vinára sa dá ochutnávať priamo pri zdroji. Pán Križanovič s pomocníkmi dali dokopy nielen vinice Mautnáre, ale aj pohodlné drevené sedenie. 

Posedieť si tak môžeš priamo nad hroznom, za ktorým vykúka Bratislavský hrad a UFO, aj v tieni stromov agátov. 

Pod agátmi sa i rozlieva, a to víno, ktoré vyrábajú tradične, zrením v dubových sudoch. Podľa metódy predkov, ktorí boli v Rači a okolí známi ako debnári.  

Miestni vinári nalievajú aj ružové

Šínweg

Kúsok pod horárňou, pri bufete Šínweg, Račanská lokálka zastaví, ak má skupina veľký hlad. Budeš v ňom mať pocit, akoby si sa zrazu ocitol na väčšej záhradnej opekačke. V útulnom prostredí ľudia posedávajú pod stromami. I pod strieškou, pri stoloch, kde už čakáva víno.

Veľmi dobre k nemu padne jedlo – ryby, držková či tekvicová polievka. Predsa len, ešte ťa niekoľko zastávok čaká. 

Skoro ako u rodičov na záhrade

Račianská vinotéka

Okrem rozľahlých viníc si prehliadneš aj chladné pivničky. Jednou z nich je pivnica Račianskej vinotéky v srdci starej Rače. Jej útulné priestory patria k tradičnejším atmosférou i prostredím.

Nalievajú v nej vína od menších lokálnych vinohradníkov, jedno je dokonca bez histamínu, zatiaľ čo nad ochutnávačmi drží ochrannú ruku socha sv. Urbana. Tohto nehybného patróna vinárov osobne posvätil pápež Ján Pavol II. 

V Račianskej vínotéke bdie nad ochutnávačmi sv. Urban

Winzerhof u Hulanských

V rodinnom vinárstve Hulanských sa v rozprávaní dvoch generácií vinárov vrátiš k tradícii, ktorej niť pretrhla 2. svetová vojna a zhabanie majetkov ich predkom, karpatským Nemcom.

Ich nasledovníci stratili na dlhé roky kontakt s vinohradníctvom a museli sa znovu zasvätiť do jeho tajov. Na ich víne to nepoznať. Vrátili sa v plnej sláve, s vínom vyrábaným s ohľadom na životné prostredie. A so šabľou v ruke, ktorou otvárajú fľaše.

Viecha Hulanských…
…a kolekcia ich lahodných vín

Vinárstvo Chvostek 

Návšteva vinárskeho domu na Alstrovej ulici len potvrdí rozmanitosť programu, ktorý Rača a Račanská lokálka ponúka. 

Pán Chvostek z rovnomenného vinárstva zrekonštruoval do nevídanej podoby staroračanské domy so spoločným dvorom. Kedysi dvor zdieľalo aj 5 domov, aby bolo viac miesta na vinice.

Hip prostredie vinárskeho domu po rekonštrukcii
V dvore to v piatky žije
Sa ochutnávallo

Stoja tu 2 prízemné domy so spoločným úzkym dvorom. Jeden slúži na bývanie, druhý je vinotékou. Prekvapenie objavíš aj v podzemí. Dom, ktorý dýcha históriou a vínom, ukrýva viac ako 300 rokov starú a vlhkú pivnicu. Skladujú tu stovky litrov vína.

Už takmer nočná prehliadka tejto pivnice a ochutnávka vína priamo v nej býva zlatou bodkou za krásnym večerom.

Dilema

K akému vínu ťa Račanská lokálka odvezie?

K tomu najlepšiemu z Malých Karpát, vyrobenému len z hrozna dopestovaného v račianskom chotári. Ochutnáš slovenské Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Devín, Hron, Müller Thurgau, Rizling, Veltlínske zelené, Rulandské, Sauvignon Blanc, Frankovku.

Čo by si mal vedieť pred cestou…

… je v jazyku nášho kmeňa napísané na webe Račanskej lokálky.

Zdôrazním fakt, že atrakcia fičí len piatky a do konca septembra.

Račanský vinohradnícky chodník môžeš navštíviť aj individuálne. Medzi vinicami a vinárstvami sa vieš presúvať pešo alebo na bicykli.

Pred tým, ako sa k niektorému vinárovi vyberieš, zisti, ako má otvorené. Väčšinou to býva v piatok až nedeľu a za pekného počasia. 

Kam chodíš na víno ty?

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.