You are currently viewing Tip na výlet v Nemecku: stredoveký Regensburg

Tip na výlet v Nemecku: stredoveký Regensburg

Regensburg, po slovensky Rezno, leží v Bavorsku. Presnejšie okolo 100 km od Norimbergu a 125 km od Mníchova. U nás toto stopäťdesiattisícové mesto, rozdelené Dunajom, nie je veľmi známe.

Ako som sa tam dostala ja? Úplnou náhodou po ceste do Mníchova. A nedávno som ho zahliadla opäť. „Vyškieralo“ sa na mňa zo zoznamu najkrajších vianočných trhov v Nemecku. “Malé” mesto v tieni “neďalekého” Mníchova ale stojí za to vidieť aj v inom ročnom období.

Prečo a kedy sa vybrať na výlet do mesta Regensburg?

V zime na vianočné trhy

Stavím sa, že tie vo svojom okolí si už aj tak všetky videl. Vďaka malomestskému šarmu a pohode Regensburgu si ich možno užiješ viac ako preplnené viedenské.

Jesenná pohoda v Regensburgu.

V lete k rieke

Regensburg leží na sútoku dvoch riek. Za pekného počasia ponúkajú zaujímavé možnosti. Hlavne Dunaj, kde sa dá kajakovať. Alebo vyraziť loďou za ďalšími krásnymi miestami. Akým je neďaleká Walhalla, pripomínajúca Panteón v Aténach.

Kedykoľvek za pamiatkami a históriou

Regensburg patril kedysi k najvýznamnejším mestám Nemecka. Čo Nemecka, rovno celej Európy. Bol sídlom parlamentu Svätej Ríše Rímskej a významným kultúrnym a náboženským centrom. Význam mesta nám dnes pripomína nádherne zachovalá stredoveká architektúra, ktorá to dotiahla až na zoznam UNESCO.

Brány, ktorými vstúpiš do dávnej minulosti.

Top 3 veci, ktoré sa mi v Regensburgu vryli do pamäti

Katedrála sv. Petra

Jedna z najvýznamnejších a najkrajších gotických pamiatok celého mesta a krajiny. Vďaka jej vežiam, vysokým 105 metrov, ju neprehliadneš. Kostol na mieste stojí od 8. storočia. Kvôli rozširovaniu, dvom požiarom a prestavbe menil svoju podobu ako chameleón. Dnes vyzerá výborne z vonku i z vnútra.

Pôsobivá z každého smeru

Kamenný most na Dunaji

310 metrov dlhý kamenný most je zázrak stredovekého inžinierstva. Dnes slúži len „pešiakom“. Na prechod cez rieku a ako vyhliadka. Jeden z top výhľadov na mesto je práve z neho. A z jeho hodinovej veže.

S historickým mostom v pozadí

Štvrť Stadtamhof

Historické centrum 2000 rokov starého mesta je tou časťou, ktorá je zapísaná do zoznamu UNESCO. Miesto v roku 2014 zvolili za jednu z top atrakcií v celom Nemecku. Má vraj až 1000 pamätihodností. Katedrála sv. Petra a kamenný most tiež patria to tohto komplexu.

Farebnosť je jedna z charakteristík starého Regensburgu

Ako sa dostať Regensburgu?

Regensburg nemá svoje vlastné letisko, ale môžeš ho skombinovať s výletom do:

  • Mníchova, kam začala z Košíc lietať spoločnosť Eurowings. Cesta z mníchovského letiska do Regensburgu trvá cca 1.45 h.
  • Norimbergu, kam lieta Ryanair z Budapešti. Cesta z letiska ti potrvá okolo 1.30 h.

Autobusmi Flixbus sa do Regensburgu dostaneš priamo z Bratislavy. Premáva ich za deň niekoľko (niektoré sú s prestupom na viedenskom Erdbergu). Cesta trvá cca 7 hodín.

Zaujíma ťa skôr Mníchov? Prečítaj si, čo v ňom navštíviť.

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.