You are currently viewing Riga: Čo musíš vyskúšať v meste i za jeho hranicami?

Riga: Čo musíš vyskúšať v meste i za jeho hranicami?

Historické centrum mesta Riga je, rovnako ako tie vo Vilniuse a Talline, zapísané do Zoznamu UNESCO. Poteší množstvom klasických i nevšedných stavieb. K nim ale zrejme vyrazíš automaticky.

A čo tie ostatné, možno ešte pozoruhodnejšie? Tu je 5 z nich, v meste aj mimo neho, ktoré sa mi zapáčili. Ktoré ti ukážu iné tváre Lotyšska a jeho metropoly.

Lotyšská akadémia vied (Latvian Academy of Sciences)

Stalinov „narodeninový koláč“ kedysi vyrástol vo viacerých európskych mestách. Poliaci tomu svojmu nevedia prísť na meno, a Palác vedy a kultúry vo Varšave by niektorí najradšej zbúrali. Lotyši tvrdia, že budova nemôže za to, čím bola.

Okrem toho, Akadémie by bola škoda. Na jej 23 poschodiach sídlia vedátori, spoločnosti i koncertná sála „Rīga“.

Lotyšská akadémia vied. Alebo aj Stalinov ...

Súčasťou panorámy mesta je už viac ako pol storočia, od 50. rokov. Priam z nej kričí socialistický realizmus. A nestratí sa ani pre svoju výšku, ktorá ju dostala na turistickú mapu mesta. Z jej vyhliadkovej terasy budeš mať Rigu ako na dlani.

Dovidíš až do starého mesta, na jeho strechy a vysoké kostolné veže. V plnej kráse sa ti ukážu oba brehy rieky Daugava. Štvrť Maskavas a jej drevené domy. I rušný život na centrálnom trhovisku.

Oba brehy rieky Daugava z výšky.
 • Vyhliadka je na 17. poschodí vo výške 65 metrov. Výťah ide na 15. poschodie, z ktorého prejdeš po schodoch.
 • Platforma je priestranná, dosť veľká, aby si tam len tak posedel.
 • K budove sa dostaneš aj pešo, stačí ju sledovať vytŕčajúcu z poza hangárov trhu.
 • Vstupné je aktuálne 5 eur.
Kostol Sv. Petra vytŕča nad starým mestom.

Nezabudnuteľné chute Lotyšska

Miestni (sprievodcovia) ti s úsmevom povedia, že Lotyšsko bolo eko a bio dávno predtým, ako sa to rozšírilo ako ten najcoolovejší životný štýl. Aj tu síce ľudia žijú v mestách, no na dedinách má veľa z nich rodinu a svoje záhrady, kde si dopestujú, čo potrebujú.

Trafila som sezónu kuriatok.

Pre lotyšskú kuchyňu typická sezónnosť, nie jedenie „gumových holandských paradajok v januári“. V auguste, keď som Rigu navštívila, bol čas zeleniny všetkého druhu, byliniek, rýb.

A hríbov. Stoly trhov sa prehýbali pod kuriatkami a lesnými hríbmi, ktoré boli aj ponuke mnohých reštaurácií. Huby sú veľmi chutné a obľúbené. Hovorí sa, že každá rodina má svoj tajný revír.

To, čo hneď nespotrebujú, sa zavarí. I paradajky.

Alebo predajú na trhu. Na plody svojej práce sú skutočne hrdí. Dávajú si záležať na výrobkoch, ale aj ich značení. Napríklad medy nesú i meno majiteľa úľa. Konkurencia je v malej krajine veľká a značka sa musí prezentovať za každých okolností.

Hríby s čerstvou zeleninou, lokálne syry i losos s pečenými zemiakmi. V Lotyšsku si pochutíš na mnoho spôsobov.

Miestni chodia vo veľkom nakupovať na hlavné trhovisko v štvrti Maskavas. Tieto trhy sú (druhé) najväčšie v Európe (podľa toho, či je Turecko Európa alebo nie).

Postavili ich z bývalých nemeckých hangárov na Zeppeliny. Kedysi boli rozostavané niekde na vidieku. Kovové konštrukcie jednoducho rozobrali, preniesli a znovu zložili. Akurát rozpolené. Lietadlá i hangáre boli priveľké a trhy by také vysoké stropy nevyužili.

Nájdeš tu všetko od oblečenia po potraviny. Obrovské bloky zaberajú ryby, zelenina, ovocie a mäso.

Plavba Daugavou i kanálmi

Rigu predeľuje rieka Daugava a niekoľko kanálov. Vďaka nim je tu obľúbenou atrakciou panoramatická plavba loďou. Zaujímavá je i tým, že jej časť absolvuješ priamo na mohutnej rieke Daugava. Tento úsek je trochu dobrodružnejší. Rieka je divokejšia než kanál a môže sa ňou ísť rýchlejšie.

Tu uvidíš najkrajšie pamiatky starej Rigy z úplne iného uhla a bez davov. Loď preletí popri a popod moderné i pôvodné mosty. Prefrčí vedľa trhoviska a mestskej pevnosti. Strihne si to cez jachtársky prístav Andrejosta a vhupne späť do kanálu Pilsētas.

V tejto časti sa už neukazuje jeden historický klenot za druhým. Dominantou zeleň. Očarí Bastion Hill, upravené záhrady a záhony parku Kronvaldy. Loď tu prechádza pod malé mestské mosty, poza Pamätník slobody. Až sa vráti naspäť k Bielemu domu, budove Lotyšskej národnej opery.

Budova Lotyšskej národnej opery.
 • Výlety ponúka niekoľko spoločností, nástupné miesta sú na viacerých miestach v Rige. Pri Opere, Bastion Hill alebo pri železničnej stanici.
 • Cena je od 10 – 20 eur a závisí od typu lode. Najdrahšie sú gondoly.
 • Prenajať sa dá aj kajak, vo dne i v noci, na výlety s organizovanou skupinou. Vyraziť môžeš aj sám.
Most Vanšu.

Jourmala, ktorá volá na pláž i do prírody

Povedal by si, že pobaltský štát môže byť plážovým rajom? Ani ja nie. A v Lotyšsku som objavila najväčšie letovisko týchto troch štátov, ktorému občas hovoria aj Baltská verzia francúzskej riviéry.

Ulice letoviska Jurmala.

Jurmala je neveľké mesto s pár uličkami. Vyrástli na nich drevené secesné vilky, hrajúce všetkými farbami. Nimi lemovaná cesta ťa dovedie až do zeleného lesoparku Dzintari.

Stojí tu koncertná hala z 30. rokov minulého storočia. Zaujímavá, keď sa v nej koná nejaká akcia. V parku sú nekonečné cyklocesty, vedúce popod mohutnými stromami k vyhliadke a Tarzaniáde.

Vyhliadka na zelené more.

Top lákadlom je pláž s jemným pieskom, dlhá cez 30 kilometrov. Láka modrou vlajkou, niekoľkými plážovými klubmi, vodnými atrakciami. Na nekonečné prechádzky. I do vody, ktorá je ale o poznanie studenšia ako v Stredomorí. Niet divu, že letovisko je obľúbené už od sovietskej éry, ktorej stopy sú tu stále viditeľné.

 • Atrakcie letoviska sú hlavne prírodné, ale nechýbajú múzeá a galérie. Často sa konajú rôzne podujatia.
 • Pár hotelov a reštaurácií z nej spravilo príjemné miesto na pohodovú dovolenku alebo denný výlet.
 • Leží len pár kilometrov od centra mesta Riga, dostaneš sa tam za cca 25 minút vlakom, ktorý premáva smer Sloka.
 • Najlepšie je vydať sa na zastávku Majori, čo je centrum mesta.

Bonus: Zámok Rundale

Zaujímavé miesto je i Rundale. Je ideálne pre nadšencov umenia a histórie. Stojí tu zámok, aký v Pobaltí nemá páru. Barokový palác z 18.storočia, ktorý si nemožno predstaviť bez francúzskej záhrady.

Chystáš sa do mesta Riga alebo na Pobaltie a potrebuješ poradiť aj s praktickejšími vecami? Prečítaj si môj článok ako cestovať na Pobaltie šikovne a lacno.

Ďalšie miesta Pobaltia a Škandinávie:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.