You are currently viewing Saigon a Da Nang: 2 tváre Vietnamu a ich top lákadlá

Saigon a Da Nang: 2 tváre Vietnamu a ich top lákadlá

Ako oheň a voda, ktoré občas vykašle drak, natiahnutý cez rieku Han, sú si podobné mestá Saigon a Da Nang.

Jedno je stelesním chaosu a (nočného) hriechu. Druhé je zatiaľ tichý kút krajiny, ktorý pozýva na relax na pláži. Obe ti, aj s ich fascinujúcim okolím, ukradnú srdce. A ak si nedáš pozor, aj peňaženku.

Ho Či Minovo Mesto (Saigon)

Spara a zmätok ma privítali v srdci Vietnamu. 2. najväčšie mesto krajiny už pár desaťročí poznáme ako Ho Či Minove Mesto, no každému, kto sa ním len mihne, je jasné jedno.

Meno Saigon (vraj znamená v niektorom z jazykov neporiadok) mu sedí viac. Je špinavý, hlučný, divý.

Ja by som ho opísala slovom “chaos”. Vystihuje neuveriteľnú architektonickú zmes. Elegantné mrakodrapy, ktoré sa ťahajú až k nebu. Moderné obchody a reštaurácie, čo pomaly vytláčajú rodinné „podniky“.

Snažia sa nás presvedčiť, že mesto vstúpilo do obdobia modernej Ázie. Stále ale vytŕčajú medzi skromnými chatrčkami z najrozličnejších materiálov. A kombinujú dva svety, ktoré robia Saigon zaujímavým.   

Staré a nové. Naleštené a schátrané. I to je Saigon.

Chaos vystihuje aj dopravu. Masy skútrov, čo jazdia bez, na každý pohľad, zjavného systému. Ich revírom sú cesty, a občas chodníky. Zvuk ich hlasných motorov, a ešte hlasnejších klaksónov, ohlasuje ich prítomnosť.

„Pešia zóna“ je tu pojem neznámy. Dokonca aj barovou ulicou sa preháňajú skútre. Chôdza, a najmä prechod cez cestu, je tu adrenalínový šport.

Možno už nie dlho. V Saigone by mali v roku 2021 spustiť metro. Tí, ktorí mesto navštívili so mnou budú ale súhlasiť, ak poviem, že so skultúrnením dopravného chaosu príde o časť svojho “šarmu”.

Aj keď, zmenší sa riziko, že zahynieš pri pokuse prejsť cez cestu. Na zelenú.

Mala by unikátná dopravná situácia v Saigone patriť do UNESCO?

Napriek množstvu vozidiel a neexistencii metra tu dobre funguje verejná doprava. Ľahko a lacno sa ňou dostaneš z letiska. A kamkoľvek v rámci mesta. Len rátaj s tým, že si občas posedíš v zápche.

Skrátka, Saigon je mesto, ktoré sa nikdy nezastaví. Aj v noci všetko žije, hučí. V uliciach je ľudí ako keby sa tu zišlo pol sveta. Domáci, ktorí nesú na pleciach svoj mobilný obchod alebo ponúkajú masáž. A iné služby.

Turisti, ktorí sa zabávajú vo vysvietených uliciach, predierajú sa pomedzi neúnavných pouličných predajcov. Tlačia sa v podnikoch a na diskotékach, ktoré stoja jedna vedľa druhej.

Vystvietená "barová" ulička pozýva na drink

Saigon sa pýši aj pestrou ponukou ubytovania od hostelov po luxusné siete. Nocľah, hlavne ten lacnejší, hľadaj v častiach Pham Ngu Lao a Bui Vien Street. Doplnia ho tu bary, masážne stánky a reštaurácie.

Saigon ťa bude pokúšať v noci, aj cez deň. Hriešne dobrým jedlom. Najväčšie čaro a najneuveriteľnejšie chute a vône majú stánky a vozíky rozložené na ulici s malými plastovými stoličkami, ktoré „spakujú“ hneď ako zacítia policajta alebo dážď.

Tieto biznisy, tradičné a neoficiálne, pomaly miznú. Vytláčajú ich reštaurácie s naleštenými drevenými stolmi a menu plným medzinárodných chutí. Bary s dlhým zoznamom farebných kokteilov. Trendy malé kaviarne a ich latéčka a wifi. Daj im šancu, kým tam ešte sú.

Čerstvé ovocie z ulice
Najlepšie reštaurácie vo Vietname

Problémom v Saigone môže byť kriminalita. Turisti, najmä neopatrní, bývajú obeťami lúpeží a krádeží. V rušných oblastiach prichádzajú o mobily, ktoré im, často zo skútra, vytrhnú priamo z rúk.Bežné sú aj peňažné podvody, ktoré uľahčuje množstvo núl na bankovkách. A fakt, že bankovky s vysokou a nízkou hodnotou sú si farebne veľmi podobné.

Top miesta v Saigone:

Ben Thanh Market

Najväčšie trhovisko v jednej z najstarších prežívajúcich budov. Nekonečný labyrint uličiek, v ktorých sa stratíš na hodiny. Nájdeš v nich všetko od suvenírov po miestnu kuchyňu.

Je plný akcie a energie i v noci, keď dopravu pred trhoviskom uzavrú a na ulici, pred budovou, vyrastie pár stánkov. Domáci tu posedávajú pri ceste a „grilujú“.

Rušné trhovisko Ben Thanh
Oddych po práci
Turistov sú sýti, teraz sme na rade my...

Bitexco Financial Tower

Ikonickú budovu mesta neprehliadneš. Medzi takmer rozpadnutými domami sa týči vyššie ako akákoľvek iná stavba. Má nezameniteľný moderný dizajn, ktorý v noci rozžiaria farby.

Stojí za to vyviezť sa na jej 49. poschodie, na Saigon Skydeck (platí sa vstupné) alebo na 50. poschodie, do Eon Cafe, (platí sa za konzumáciu) a užívať si výhľad.  

Saigon v noci, keď tma zakryje jeho nedostatky

Námestie Notre Dame a jeho rovnomenná katedrála

S tou v Paríži má spoločné len meno. I tak sa na francúzske koloniálne dedičstvo a jeho veže celkom dobre pozerá.

Vedľa neho stojí centrálna pošta z roku 1886. Tiež francúzska koloniálna budova je dielo Gustava Eiffela, a je stále využívaná. Ako pošta.

Má 5* pošta aj 5* služby?

War Remnants Museum

Je len pre silnejšie žalúdky. Vyniká surovosťou, s ktorou zobrazuje etapy dlhej a zničujúcej vojny. Práce fotografov zabitých v priebehu konfliktu.

Experimentálne zbrane a skaza, čo po nich ostala. Klasiky vojnového múzea ako obrnené vozidlá, letúne. Zbierky protivojnových plagátov i fotografií, predmety vojakov a bežných ľudí.

Top miesta za hranicami Saigonu:

Saigon je centrum vietnamského sveta, ktorého dosiahneš ďalšie lákadlá krajiny:

Cu Chi tunely

Sieť podzemných tunelov, rozťahaných pod celou krajinou, vybudoval počas vojny Vietkong. Slúžili ako obytné priestory, kuchyne, dielne, operačné sály, a pod. Neskôr sa využívali na boj zo zálohy a prekvapenie nepriateľov.

Dnes sú obľúbenou atrakciou. Nahliadnuť dnu a preplaziť sa nimi môžeš v areáli Cu Chi. Bez obáv, že pár dní nebudeš môcť vyliezť.

Svet pod zemou

Delta rieky Mekong

Je domov množstva živočíchov a poľnohospodársky zázrak. Vietnamská ryžová miska. Hnedastá, trochu páchnuca rieka, ktorá láka na výlet loďou. Prevezie ťa labyrintom vodných ciest okolo výnimočných ostrovov a parádnych plávajúcich trhov.

Blízko Mekongu je aj chrám Vĩnh Tràng.

Z letiska sa v Saigone sa za pár eur dostaneš do ďalších vietnamských miest, na ostrovy ako Phu Quoc. Dalej do Ázie. A do Da Nangu.

Da Nang

Na polceste medzi Hanojom a Saigonom leží Da Nang. Privítal ma inak než „Mesto chaosu“. Na prvý dojem akoby ležal v úplne inej krajine.

Už o 11 večer sa okolo rozprestierala čierno-čierna tma a až hrozivé ticho. Ulice boli prázdne. Nikde skútra, auta, človeka. Ohučaná zo Saigonu som zažila kultúrny šok.

Da Nang je síce pokojnejší, ale jednoznačne modernejší. Zo všetkých miest Vietnamu sa rozvíja najrýchlejšie.

Spoznáš to v centre, kde stojí mrakodrap vedľa mrakodrapu, žiadne slumy ako v Saigone. Banky, reštaurácie a novučičké hotely vyrástli po oboch brehoch rieky Han, ktorú predeľujú mosty, zázraky súčasnej techniky.

Most Tran Thi Ly vidno odvšadiaľ

Z nich je na okolie najkrajší pohľad. Hlavne večer, za tmy, keď neónové svetlá všetkých farieb dostanú šancu vyniknúť. Vtedy sa postav uprostred prostredného z mostov a pozoruj hru svetiel. Svetlami ožije aj ulica medzi mostami Han a Dragon.

Okrem farebnej show ťa pozve aj do kaviarní a reštaurácií. Na výborné jedlo, snáď ešte lepšie ako v Saigone. A je jedno, či si kúpiš bagetu z vozíka, povečeriaš na plastových stoličkách alebo klasickej reštaurácii, tu najčastejšie zameranej na plody mora.

Po zotmení začína hra svetiel

Da Nang má tiež lepšiu a organizovanejšiu dopravu. Široké cesty, mosty a chodníky boli zmenou oproti napratanému Saigonu. Skôr si trúfneš prenajať skúter. A nemusíš sa prežehnať pri každom pokuse prejsť cez cestu.

V decembri pomaly odchádza obdobie dažďov a poriadneho vetra...

Top miesta Da Nangu

Pláž

Dlhočizné pobrežie, ktoré sa tiahne cez Da Nang, je domovom tých najkrajších pláží Vietnamu. Ako My Khe Beach s jemným pieskom, na ktorom si posedíš v tieni kokosových paliem.

Zatiaľ tu ešte nájdeš tichý kút, no Da Nang Beach dnes zažíva stavebný boom. Vyrastajú tu hotely a s nimi prichádzajú aktivity ako vodné lyžovanie, potápanie, jachting a výborné reštaurácie.

Síce sa neokúpeš, no pláže budeš mať pre seba...
Časť pláže, ďaleko od hotelov a turistov, patrí rybárom a ich lodiam, ktoré vyzerajú ako orechové škrupiny.

Dračí most

Jeden z najdlhších mostov vo Vietname má 666 metrov a tvar ležiaceho draka. Pohľad naň je úžasný za každých okolností.
 
Najmä v noci, za tmy, keď ho osvetľujú tisícky svetiel, ktoré každých pár minút menia farby. Okrem toho, večer drak chrlí oheň. Teda, dva-tri krát vychrchle sotva viditeľný plamienok, dva prúdy vody a je po paráde.
 
Ale zase, videl si už ”most” šľahať oheň?
Draky nie sú iba v rozprávkach...

Top miesta za hranicami Da Nangu

Ani Da Nang nemá zlú polohu. Blízko sú miesta svetového dedičstva UNESCO ako Hue alebo hory Son Tra, na tie ale treba vychytať počasie.

Mramorové hory

S budhizmom je spojený jeden z najkrajších kútov Da Nangu. 5 nevysokých kopcov z vápenca a mramoru. Ukrývajú jaskyne, tunely, svätyne a farebné pagody. Plné tajomstiev a najrôznejších sôch Budhov. Toľko, že nemáš šancu objaviť ich všetky.

Hoi An

Malebné a farebné mesto je v Zozname UNESCO. Je veľmi dobre zachovalé a ukazuje, ako vyzeral obchodný prístav v juhovýchodnej Ázii v časoch dávno minulých.

V stavbách, ale tiež v uliciach, sa snúbi jedinečná zmes vplyvu domáceho a cudzieho. Staré mesto, ktoré sa, spolu s farebnými loďami, odráža na vode, je klenotom. A domovom výborných lokálnych reštaurácií a ich špecialít.

Mỹ Sơn

Hinduistický chrámový komplex je asi najdôležitejší v juhovýchodnej Ázii. Postavili ho ľudia Champa už 4. storočí. Síce ho zlikvidoval požiar, a dorazilo americké bombardovanie a nie celkom podarená rekonštrukcia, no chrámy sú parádne.

Svedčí im prostredie v údolí, ktoré obklopujú hory a hustá džungľa. A fakt, že patria k menej turistickým miestam Vietnamu.

Nájdeš podobnosť s chrámom Angkor wat v Kambodži

Z vietnamských miest som stihla „akurát“ Saigon a Da Nang. Navštívil si aj nejaké iné, napríklad metropolu Hanoj? Podeľ sa v komentároch o svoje dojmy.

Páči sa ti viac Thajsko? Prečítaj si o jeho ostrove Phuket:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.