You are currently viewing Silvestrovská Varšava a jej 8 lákadiel

Silvestrovská Varšava a jej 8 lákadiel

Nie je to Rio, ale je to inde. Takto sme si vyberali silvestrovskú destináciu.

Doma sme oslavovať nechceli, lenže teplé a (cenovo) dostupné krajiny nám unikli. Párty na preplnených západoeurópskych námestiach nás nelákala.

Preto to vyhrala silvestrovská Varšava.

Ešte sme si z minulosti pamätali, ako na Veľkú noc v Krakove snežilo, preto sme sa obávali počasia. Tiež sme rozmýšľali, čo tam budeme (tak dlho) robiť.

Nakoniec by som Varšave ešte chvíľu vydržala. V poľskej metropole sme boli 4 dni. Dva sme strávili chodením po meste, dva nás vietor zahnal do múzea a kaviarní.

Čím nás najviac dostala silvestrovská Varšava?

1. Staré mesto

Historické centrum sa ťahá od začiatku neskutočne dlhej ulice Krakowskie Przedmieście a pokračuje Staromestským námestím až k Novému mestu.

Z hlavných ulíc do strán vybiehajú menšie a užšie uličky, ktoré skrývajú rôzne poklady a sú veľmi príjemným miestom na prechádzku i v zime.

Vtedy sa v rôznych kútoch zohreješ punčom na vianočných trhoch.

Silvestrovská Varšava pozýva aj na ľadové plochy

V každom ročnom období je staré mesto najkrajšou časťou Varšavy.

Vyzerá, akoby sa nad ním roztrhlo vrece s kostolmi a historickými budovami. Len chodíš, točíš hlavou na strany a híkaš.

Centru z jednej strany kraľuje Kráľovský palác, kde si môžeš prehliadnuť apartmány a zbierku umenia.

Historické centrum z výšky

Z druhej púta pozornosť Barbakán, zrekonštruovaná pevnosť zo 16. storočia, ktorá tvorila súčasť obravného opevnenia okolo Varšavy. V minulosti strážila slúžila severný vstup do mesta.

Cez Barbakán a po jeho múroch sa kedysi dalo aj prejsť, a dokonca zadarmo. Teraz je údajne zatvorený. Over si to pred návštevou, ak ťa láka.

Barbakán a pozostatky varšavského opevnenia

Barbakán sme obdivovali len z diaľky, za výhľadom sme vyliezli o niečo vyššie – na zvonicu kostola sv. Anny. Stojí oddelene od chrámu, lebo bola tiež súčasťou mestského opevnenia.

Narástla do výšky 68 metrov a pri ceste na jej vrchol musíš zdolať 148 schodov úzkeho schodiska. Pevnosť i celé centrum budeš mať ako na dlani. Krásne ukáže najmä farebné budovy Zámkového námestia.

Počítaj však s tým, že v zime ťa poriadne prefúka a premrzneš, keďže terasa nie je chránená, ani zakrytá.

Zahriať, na tele i duši, sa môžeš v nádherne zdobenom chráme. Jeho interiér sa zachoval v plnej paráde, hoci bola stavba s dnes neoklasicistickou fasádou niekoľkokrát poškodená a rekonštruovaná.

Samostatne stojaca veža Kostola sv. Anny

Zaujímavou vyhliadkou je Gnojna Gora, ukrytá v spleti historických uličiek.

Našli sme ju náhodou, keď sme sa vybrali ulicou za Bazylikou Archikatedralnou smerom na Brzozowu ulicu.

Jej názov – hnojný kopec, prezradí, čím presne v minulosti bola. Po stáročia sem obyvatelia mesta nosili odpad. Skládka páchla, bola liahňou potkanov, ktoré roznášali choroby, preto ju zasypali.

Chvíľu na nej stál obytný komplex. Zničila ho však 2. svetová vojna, a znovu ho nepostavili, aby zachovali výhľad na rieku Visla.

Farby Varšavy z veže Kostola sv. Anny

2. Gdanski most

Varšava má veľa mostov. Jeden z nich Gdanski, 406 metrov dlhý oceľový most v Novom meste.

Vraj by z neho mal byť najkrajší výhľad na Staré mesto.

Je fakt, že ti ukáže celé centrum, len si treba vybrať ten správny čas. My sme šli po moste popoludní. Vtedy sme videli akurát rozpálené slnko, ktoré nám svietilo rovno do očí.

Gdanski most mal aspoň krásny odraz v rieke

3. Promenáda rieky Visla

Niekoľko kilometrov dlhý úsek pri vode je fajn miestom na prechádzku. V chladných mesiacoch nám však nebolo najteplejšie a nudili sme sa.

Jedinou atrakciou boli policajti, ktorí dačo lovili z rieky, no v lete to tam vraj žije.

Z jednej strany na druhú vtedy premávajú „vodné električky“. Na miestach, ktoré pod snehom lákajú akurát bežcov, a na miestnych plážach vyrastú bary a ležadlá.

Druhá strana, Praga, ožije a ozelenie. Inak, táto časť je domovom divo žijúcich zverov, napríklad bobrov.

Pustá promenáda rieky Visla

Pri promenáde (v časti Nové mesto) je i jedna z najpopulárnejších moderných atrakcií Varšavy – multimediálna fontána, známa svetelnou šou. Opäť sa však prevádza v lete, v mesiacoch máj až september.

4. Praga

Historická štvrť leží na východnom brehu rieky Visla. Je jednou z mála miest vo Varšave, kde pôvodné budovy prežili druhú svetovú vojnu.

Kedysi tam vo veľkom kvitol priemysel, po ktorom sa zachovali šeredné budovy. Bývalé továrne sa postupne zmenili na kultúrne a obchodné priestory.

Dnes je Praga štvrť s niekoľkými fajn pamiatkami a hipsterskými podnikmi.

Futbalový štadión Varšavy

Na jej začiatku (od mostu Śląsko-Dąbrowski) je ZOO. Je domovom národného futbalového štadiónu, ktorý leží pri pláži na rieke Visle, i najstaršieho trhoviska Varšavy.

Praga a jej trhovisko

Zdobí ju tiež niekoľko až neuveriteľne zachovalých kostolov. Prehliadnuť sme nemohli novogotickú Katedrálu sv. Floriána, postavenú z červených tehál, a jej dve vysoké veže.

Katedrála sv. Floriána a časť Praga

O Prage sme čítali, že patrí k najnebezpečnejším častiam. Ohrozene sme sa necítili, hoci modernejšie obydlia striedali chajdy na pokraji zrútenia.

Držali sme sa však skôr v „turistickej časti“. Skúmať, čo sa stalo so starými priemyselnými budovami sme nešli. A to bola veľká škoda.

Pláž na brehu rieky Visla

Praga nadchne múzeami

Niektoré dostali svieži nový šat a nasťahovali sa do nich zaujímavé expozície. V jednej je dnes galéria historických neónových nápisov z obdobia studenej vojny.

Unikátnom je Koneser, kedysi industriálny komplex, ktorý už existuje viac ako 125 rokov. Dnes je moderným miestom s najrozličnejšími možnosťami zábavy.

Konajú sa tam rôzne podujatia, sídlia tam obchody, reštaurácie, umelecké galérie a múzeá. Patrí medzi ne aj Múzeum vodky.

Ide o kreatívnu expozíciu, ktorá je plná audiovizuálnych a interaktívnych prvkov. Vďaka nim sa vydáte po stopách poľského národného nápoja s viac ako 500-ročnou históriou.

Počas prehliadky vás zasvätia do jeho výroby, nahliadnete do laboratória stredovekého alchymistu, posedíte si v šľachtickej kúrii. Vodku, samozrejme, budete môcť aj ochutnať.

Nielen pre ochutnávku je múzeum veľmi obľúbené. O jeho kvalite svedčí aj odporúčanie Ľudmily Novackej, profesorky cestovného ruchu, ktorá mi tip posunula.

Ako sa vyrába vodka?
Zdroj: Ľudmila Novacká – Sprievodca cestovného ruchu – KURZ – tourist guide

5. Kopernikove centrum

Ide o jedno z najväčších vedeckých centier v Európe. Svet v ňom preskúmaš všetkými zmyslami vďaka viac ako 400 exponátom.

Na vlastnej koži si vyskúšaš experimenty, testy, kvízy. Ľahni si na fakírovu posteľ. Otestuj forenzné techniky. Porovnaj svoju fyzickú zdatnosť s rekordérmi zo sveta zvierat.

Od jari do jesene je prístupná tiež strecha, ktorá pripomína sopečnú krajinu.

Som rýchlejšia ako gepard?

V múzeu je toho strašne veľa, v pohode na celý deň. Mne sa zdalo, že 2-3 hodiny experimentovania sú akurát, aby som mala hlavu príliš plnú objavov.

Pauzu od nich si môžeš dať v bufete.

Kopernikove centrum je veľmi obľúbené hlavne cez prázdniny. Lístok si radšej zarezervuj vopred cez internet.

Ak to podceníš, príď skôr, hneď ako otvárajú, je väčšia šanca, že sa vyhneš radom pri pokladni. Ráno nebude ani taká plnka pri experimentoch a atrakciách.

Ľudský škrečok

6. Palác kultúry a vedy

Klenot socialistického realizmu stojí vo Varšave od 60. rokov minulého storočia. S výškou 237 metrov stále patrí k najvyšším budovám krajiny aj mesta.

Blok betónu s vysokou vežou bol darom od Sovietskeho zväzu, aký dostali i mestá na Pobaltí.

Podľa toho k stavbe domáci pristupujú. Chceli ju dokonca zbúrať. Dôkazom nenávisti k nej je aj jej nelichotivá prezývka – Stalinov penis.

Napriek tomu budovu nechali. Časom v nej našlo domov niekoľko inštitútov, knižnica, kiná a pár múzeí. Najlepším miestom je vyhliadka na novú a v diaľke starú časť mesta na 30. poschodí.

Palác kultúry a vedy. Novoročne vysvietený.

Palác kultúry a vedy sa zase krásne ukáže z tajnej „vyhliadky“. Našli sme ju v hoteli Novotel, kde sme sa ubytovali. Samozrejme, nie je to oficiálna vyhliadka.

Spolu s nami tam však na krásne vysvietenú šerednú stavbu pozerali ľudia, ktorí tam neboli ubytovaní. Proste sa vyviezli na najvyššie poschodie a pozreli, ako silvestrovská Varšava žiari.

Jedinou nevýhodou boli detské poistky na oknách, pre ktoré sa horšie fotilo.

7. Pamiatky na ťažké obdobia

Už to, že Varšava bola veľmi zničená počas druhej svetovej vojny napovie, že mesto a jeho obyvatelia nemali na ružiach ustlané.

Keď vojna končila, zorganizovali povstanie s cieľom oslobodiť sa od nemeckej okupácie sami, ešte pred príchodom Sovietov.

Nechceli, aby sa krajina nedostala do spárov komunizmu. Povstanie bolo neúspešné a doslova utopené v krvi. Dodnes je veľmi citlivou témou.

V meste ho pripomínajú sochy, pamätníky a múzeum. Navštíviť sme ho nestihli, čo ma mrzí, je veľmi odporúčané. Ak chceš nejaké múzeum vo Varšave vidieť, malo by to byť práve Múzeum varšavského povstania.

Pamätník varšavského povstania

Ďalšia bolestivá téma, ktorá silne rezonuje Varšavou, je židovstvo. Spoznávali sme ju prostredníctvom Free Tours. Prehliadka a výklad sú zaujímavé, no priprav sa, že to bude bolieť.

Poľská metropola bola jedným z najväčších centier židovského života na svete a všetci vieme, ako skončil.

Všetko, množstvo domov, pamiatok bolo zničených. Veľká časť prehliadky bola teda len na fotkách, pri miestach, kde kedysi stáli.

8. Jedlo a nápoje

K poriadnej dovolenke patrí bezpochyby aj chutné jedlo. Náš výlet vôbec nebol gastronomický. Väčšinou sme náhodne niekam zapadli, keď nám bola zima, alebo sme boli hladné.

Ujsť sme si nemohli nechať „pierogi“ naplnené najrôznejšími pochúťkami od mäsa po sladké. Niekoľkokrát sme za nimi zamierili do reštaurácie Zapiecek.

Pierogi

Tradičná „piroháreň“ má pobočky po celom meste. Majú výborné jedlo a sú večne plní. Zdá sa však, že im stúpla sláva do hlavy. Podľa aktuálnych recenzií narážajú hostia na nepríjemný personál a odrby.

Veľmi sa nám páčil Alchemist Gastropub. Síce nemajú vyslovene poľské jedlo, ale majú vynikajúce kokteily. Kedysi mali aj samooblužnú pivnú stenu. Mali.😭

Populárnou súčasťou miestnej kultúry je vodka. Vyskúšaj ju v podniku „Pijalnia Wodki a Piwa“. Ide o jednoduchý lokál, ktorý má franšízy po celej Varšave, po celom Poľsku.

Majú ochutené „miešané vodky“, poľské vodové pivo a celkom dobrý tatarák. Pozor si daj na besného psa (vodka s tabascom).

7 tipov, aby ťa silvestrovská Varšava viac nadchla

S počasím sme mali viac šťastia ako rozumu, prvé dva dni bolo dokonca pekne. Ale nemuselo byť. Silvestrovská Varšava nie sú Kanáre, rátaj s tým, že bude mrznúť, fúkať a niečo padať.

Cestovali sme autobusom Polski Bus. Dnes už funguje pod značkou Flixbus. Za 2 spiatočné lístky z Bratislavy sme zaplatili 46 eur. Flixbus je o dosť drahší. Navyše, väčšina spojení je dnes s prestupom.

Pochúťky z reštaurácie Zapiecek

Doprava v meste pozostáva z metra, električiek a autobusov. Vraj funguje dobre. Využili sme len metro, na/z autobusového nádražia, a šlo. Bývali sme pri Paláci kultúry a vedy, a chodili sme všade, i do štvrte Praga, pešo. K doprave dodám, že lístky s rôznou časovou platnosťou sa kupujú v automatoch, kde sa dá zvoliť angličtina a platba kartou.

V Poľsku majú menu, ktorá sa volá zloté. Dostaneš sa k nej bez problémov v zmenárni alebo bankomate. Na mnohých miestach sa dá platiť kartou, no mať nejakú hotovosť je dobrý nápad.

Ubytovali sme sa v Novoteli, čo je sieť parádne vybavených hotelov. Izba bola super. Výhľad z hotela a poloha blízko historického centra či pri zastávke metra, ak by bolo treba, bola príjemný bonus.

Z ubytovania sme mali parádny výhľad na to, čo sa deje pod nami, na program a ohňostroj pri Paláci kultúry a vedy. Niečo sa tam bude konať aj tento rok, no silvestrovská Varšava celkom tají, čo presne chystá.

Zamiloval si si nejaké miesto počas osláv Nového roka? Ktoré?

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.