Štokholm a jeseň. Je to dobrá kombinácia? Fakt, že mám na sebe zimnú bundu možno hovorí „nie“.
Žiarivé farby z fotografií však jasne jačia „áno“.
Štokholm je rajom pre fotografov a milovníkov architektúry kedykoľvek. Keď k tomu prirátaš scenérie namaľované jeseňou, aj zabudneš na chlad.
Navyše sa pred ním ľahko ukryješ v skvelých múzeách. Ktorých?
Ukážem ti ich spolu s parádnymi miestami, ktoré v meste Štokholm jednoducho musíš navštíviť. A dám ti aj tip, ako si výlet zorganizuješ.
Ostrov Riddarholmen a radnica mesta Štokholm
Gamla Stan, historické staré mesto, spomínam len okrajovo. Hovorí o ňom každý blog a bedeker, a isto tam zamieriš aj bez môjho odporúčania.
Zrejme sa, ako každý turista v Štokholme, budeš motať jeho srdcom, uličkami blízko katedrály či kráľovského paláca.
Ja som však úzkym a krátkym mostom prešla aj na ostrov Riddarholmen, ktorý do Gamla Stan tiež patrí.
Musela som, bývala som na jeho pobreží v unikátnom boteli Mälardrottningen Yacht Hotel.
Z kajuty som mala výhľad priamo cez zátoku. Záliv Riddarfjärden a radnica v pozadí za vodou sa ukázali aj z Evert Taubes Terrass.
Pán Taube, po ktorom sú park a vyhliadková terasa pomenované, bol obľúbený trubadúr. Na nábreží rozdáva úsmevy jeho veselá socha.
Najväčší úsmev mi však vyčaril príchod na ostrov Riddarholmen.
Načasovala som si ho na moment, kedy už Štokholm zahalila tma. Žiarili v nej pouličné lampy a veža kostola, kde odpočíva niekoľko skorších švédskych panovníkov.
O vežu radnice na jeseň prídeš
K radnici som sa z ostrova Riddarholmen aj prešla. Už pri nej som začínala prechádzku po vyhliadkach, ktoré ma doviedli až do časti Slussen.
Radnica je krásna budova z červených tehál a s neprehliadnuteľnými vežami. Na tú najvyššiu, 106-metrovú môžeš po schodoch a cez úzke a šikmé priechody aj vystúpiť.
V auguste však už býva zatvorená. Znova ju otvoria niekedy v máji 2025. Stále (do konca septembra) si v rámci sprevádzanej prehliadky pozrieš radnicu.
Voľne prístupný je krásny park so sochami a pohľadmi na tehlovú stavbu zo zaujímavých uhlov.
Výhľady ostrova Södermalm
Ak aj patríš k ľuďom, ktorých pri teplote pod 20 °C striasa, zábery z týchto častí mesta ťa donútia, aby si dal Štokholmu šancu i v septembri.
Jeseň totiž nielen v štvrti Hornstull vytvára skutočné umelecké diela. Švédska metropola patrí k najzelenším mestám sveta. Stromy sú tu všade a tesne pred zimou sa odejú do pastelových farieb.
Lístie zdobí každý kút mesta, no najviac sa mi páčilo, ako vyfarbí ostrov Södermalm. Farby jesene tam oživia kopce, na ktorých sa Štokholm rozprestiera, a je to magické.
Krásny je napríklad Tantolunden na juhozápade ostrova. Rozsiahly park pozýva na únik z mesta a prechádzku pri vode.
Vyliezť sa oplatí aj na kopec, ktorý ukrýva viac ako 100 záhrad a záhradných prístreškov a, samozrejme, odhalí výhľad na všetky strany.
A stále to nie je to naj, čo centrálny ostrov Södermalm ponúka. Na jeho druhej strane je Skinnarviksberget, najvyšší prírodný bod v centre Štokholmu.
Majú ho veľmi radi aj domáci, ktorí tu posedávajú na lavičkách i skalách. Inak, pre tie skaliská si radšej vezmi tenisky, v opätkoch či šľapkách sa ti pôjde ťažko.
Celkom sa tam šmýka, najmä ak prší. Pohľady, na Gamla Stan a radnicu, však za kus námahy stoja.
Ak nemáš dosť vyhliadok, prejdi sa pokojnými dláždenými ulicami s typickou architektúrou k Monteliusvägen a Mariaberget.
Výhľad nie je veľmi odlišný oproti tomu, ktorý ukazuje Skinnarviksberget. Akurát je ku Gamla Stan bližšie a do záberu sa ti veľmi fotogenicky votrie vežička budovy Mariahissen.
Za výhľadmi mesta Štokholm výťahom
Mariahissen je historický výťah, ktorý fungoval ako verejná doprava. Spájal dolné nábrežie so štvrťou Mariaberget.
O niekoľko sto metrov ďalej je ďalší takýto výťah – Katarinahissen. Bedekre ho propagujú ako jeden z najkrajších výhľadov v meste.
Už od roku 1883 slúži ako spojenie medzi vrchnými a spodnými časťami Södermalmu. Po rekonštrukcii ho opäť spojazdnili, no štvrť Slussen je stále jedno veľké stavenisko.
Stroje špatia okolie, aj sa ti votrú do záberu. Za peknými výhľadmi z tejto časti mesta teda musíš ísť až po Fjällgatan, nad tehlovú budovu Fotografiska Museum (múzeum fotografie).
Štokholm z vody
Metropola Švédska leží na 14 ostrovoch. Časti pevniny spájajú mosty, ktorých je viac než 50. Mesto križujú vodné cesty využívané pravidelnou lodnou dopravou.
Vďaka nej sa z centra Štokholmu dostaneš na väčšinu ostrovov, vrátane tých vonkajších, až k otvorenému moru.
Trajekty ti ukážu úplne iný svet v podobe ostrovov Fjäderholmarna, Dalarö či Vaxholm, aj najkrajšie pohľady na centrum a jeho pamiatky.
Lode má pod palcom viacero spoločností. Na ostrovy jazdia trajekty Waxholmsbolaget. Premávajú po celý rok, počas letnej sezóny častejšie. Spojenie si vyhľadáš v plánovači ciest.
Škoda, že je iba v švédčine, čo je nedostatok, ktorý som si všimla u niekoľkých dopravných spoločností.
Pomôže ti aplikácia Moovit, kde nájdeš všetky linky a dopravcov. Na oficiálnych stránkach spoločností si však ešte over, či sú časy aktuálne.
Niekoľko trajektov vypravuje aj SL, poskytovateľ verejnej dopravy v Štokholme. Obľúbená je linka 80, ktorá smeruje k Nacka Strand.
Spolu s linkou 82 zastaví aj na ostrove Djurgården (Allmänna Gränd), ktorého hlavné atrakcie – múzeá Vasa, Abby, Vikingov alebo park Gröna Lund, sú len kúsok od zastávky lode.
Lode, ktoré vyrážajú z centra mesta či časti Slussen, zastavujú aj na krásnom a pokojnom ostrove Skeppsholmene.
Linku 89 zase využiješ, pokiaľ chceš uniknúť ruchu veľkomesta. Ak sa o niečom takom dá pri Štokholme hovoriť.
Kam premáva? K Ekerö, niekoľkým ostrovom v jazere Mälaren, ktoré fascinujú svojou prírodou.
No a potom sú tu turistom na mieru šité spoločnosti ako Stromma či Red Sightseeing, ktoré ponúkajú organizované lodné výlety, plavby kanálom či Hop on / Hop off lode.
Ak ťa niečo z ich ponuky zaujme, pozri si pred rezerváciou, či sa na miesto nedostaneš aj lokálnou dopravou. Ušetríš a budeš cestovať bez davov.
Skeppsholmen
Jedným z ostrovov, kde trajekty zastavujú, je aj Skeppsholmen. No nemusíš tam nutne ísť loďou.
Prejsť sa k nemu dá aj po rovnomennom moste. To je ten, ktorý zdobí pozlátená koruna a výhľady na najfotogenickejšie časti Gamla Stan.
Bedekre vravia, že top atrakciou ostrova je Múzeum hračiek Bergrummet. Je to aj preto, že sídli v historickej podzemnej továrni na torpéda. Skeppsholmen má, podobne ako Djurgården, niekoľko múzeí.
Sú to Östasiatiska Museet (Múzeum východnej Ázie) či Moderna Museet (Múzeum moderného umenia), ku ktorému patrí park pestrých a netradičných sôch.
Ostrov je mierne kopcovitý, stačí vybehnúť do jeho „vyšších“ polôh a medzi lístím stromov sa ukážu farebné budovy starého mesta.
Vidno aj bielu loď Af Chapman. Plne vybavené oceľové plavidlo je dnes hostel, kde sa v krásnom prostredí s výhľadom na Gamla Stan a Kráľovský palác môžeš ubytovať.
Námorná loď má za sebou slávnu minulosť. Plavila sa po celom svete a počas 2. svetovej vojny slúžila ako kasárne.
Prejdeš popri nej cestou, ktorá vedie okolo celého ostrova. Na jeho konci leží most spájajúci Skeppsholmen s ešte menším ostrovom Kastellholmen.
Trasa ďalej vedie k malej červenej citadele – Kastellet. Má priamy výhľad na zábavný park Gröna Lund. Síce tam nie je lavička, ale aj skaly poslúžia na to, aby si si na nich posedel a pozeral do diaľky.
Múzeum Vrak
Medzi top tipmi na atrakcie, ktoré musíš vyskúšať v Štokholme, sú viaceré múzeá. Švédska metropola ich má veľa a sú zaujímavé.
Patrí k nim Skansen, najstarší skanzen sveta s domami a usadlosťami z celej krajiny. Hitom je tiež múzeum svetoznámej skupiny ABBA.
Mňa zaujalo najmladšie múzeum ostrova Djurgården. Už z jeho názvu je jasné, čím sa zaoberá.
Švédsko bolo od pradávna námornou veľmocou. Vody okolo neho brázdili stovky lodí, vďaka ktorým objavovali ďaleké zeme, kvitol obchod a neskôr aj turizmus.
Mnohé z nich do cieľa nedorazili a z rôznych príčin stroskotali. Niektoré zmizli na dne morí navždy, iné sa podarilo objaviť.
A práve im, kultúrnemu dedičstvu pod hladinou Baltského mora, sa múzeum venuje.
Ťahákom je Resande Man, plavidlo, ktoré sa potopilo v novembri roku 1660. Malá vojnová loď šla do Poľska na dôležitú diplomatickú misiu. Lenže stroskotala a stala sa mýtickým, storočia hľadaným vrakom.
Mrazí aj pri pohľade na MS Estoniu. Bol to pasažiersky trajekt, ktorý sa potopil len pred 30 rokmi počas silnej búrky.
Z 1000 ľudí sa zachránilo iba 137, čo robí z jeho potopenia najhoršiu katastrofu v Baltskom mori v období mieru.
Ku každej z lodí sa viaže príbeh, ktorý rozprávajú archeologické pozostatky z morského dna, autentické fotografie a archívny materiál. Hovorí o tom, kam sa lode plavili, čo bolo ich cieľom, čo viezli.
Samostatná časť múzea sa venuje tomu, ako sa vraky objavujú a skúmajú. Ako sa za pomoci technológií dostávajú na povrch príbehy, aj keď lode a ich pozostatky bezpečne odpočívajú na dne.
⚠️Múzeum Vrak je bezhotovostné. Ponúka kombinovaný lístok, s ktorým za lepšiu cenu navštíviš aj múzeum Vasa, jedinú zachovanú loď na svete zo 17. storočia. Obe atrakcie sú otvorené denne.
Fika
Fakt, že káva bola kedysi zakázaná, znie pre Švédov ako sci-fi. Dnes je súčasťou ich každodenného rituálu. Nárok na „Fika prestávky“ niektoré firmy dokonca zahŕňajú do pracovných zmlúv.
Ich názov, Fika, je odvodený od kaffi, slangového slova pre kávu z 19. storočia. Kedysi to bola len káva, postupne k nej Švédi, milovníci sladkého, pridali domáce pečivo (fikabröd) a spoločnosť.
Vychutnávajú si ju všade – doma, v prírode, v kaviarňach.
Pijú silnú filtrovanú kávu, ku ktorej výborne sedia kanelbullar, švédske škoricové buchty, alebo kladdkaka, lepkavý čokoládový koláč so šľahačkou a ovocím.
A kopec iných sladkostí, ktoré som nestihla vyskúšať.
Fiku si môžeš vychutnať napríklad v kaviarni Fjällgatans Kaffestugga.