You are currently viewing Zmrzlina, nočná zábava i cintorín. Preskúmaj štvrť Vedado

Zmrzlina, nočná zábava i cintorín. Preskúmaj štvrť Vedado

Habana Vieja a Vedado sú dve najznámejšie štvrte Havany. Jedna z nich je dušou kubánskej metropoly, tá druhá jej živým a moderným srdcom.

Ja som tieto obľúbené časti mesta vnímala ako dokonalé protiklady.

Keď Vieja dávno stíchne a zhasne, Vedado len začína žiť na plné obrátky.

Zatiaľ čo Vedado ma (na prvý pohľad) architektonicky až tak nenadchlo, Vieja je historický poklad. Dominujú jej dláždené námestia, z ktorých vybiehajú úzke uličky, kde ma dostala koloniálna architektúra.

Pre Vedado je zase typická kozmopolitná elegancia polovice 20. storočia. Je to skôr funkčná obytná štvrť. Domy sú usporiadané do mriežok, ktoré rozdeľujú široké bulváre.

Skoro ako v Paríži.

Bulváre vedú až k námestiu Plaza de la Revolución, odkiaľ si Vedado pozrieš z výšky
Plaza de la Revolución

Ak sa pýtaš, ako si čo najviac užiť Vedado, odpoveď je rovnaká, ako pri starej Havane.

Pešo!

Prechádzaj sa ulicami, „mriežkou“, pomedzi domy. Navštív miesta, kde pochopíš, prečo Vedado vyzerá práve takto. Kde sa dozvieš, že je už od nepamäti centrom obchodu.

Že bola kedysi známa skôr ako štvrť v „chápadlách“ mafie, ktorá prosperovala i vďaka korupcii a hazardným hrám.

A hoci sú dnes kasína diskotékami a hotely skôr historické pamiatky, „mafiánska“ minulosť na teba na niektorých miestach poriadne dýchne.

Parque John Lennon, kde na jednej z lavičiek sedí socha bývalého člena skupiny Beatles.
Občas je bez okuliarov, pretože mu ich stále kradnú.

Miesta, ktoré v štvrti Vedado neobíď

El Cementerio de Cristóbal Colón

V Havane sme sa často prechádzali okolo rozpadnutých budov a rozmýšľali, kto v nich asi žije. Často sú to ľudia, ktorí žobrú alebo z odpadu vyrábajú suveníry pre turistov, maľujú i hrajú na ulici.

Tí najchudobnejší dostávajú poriadnu facku na Kolumbovom cintoríne. Na mieste, ktoré ukazuje až zvrátenú stránku Kuby a neskutočný rozdiel medzi tými, ktorí majú a nemajú peniaze.

„Pochované“ sú tam milióny dolárov.

Koncom 19. storočia, keď ho založili, asi nikto nepredpokladal, že bude jedným z najvýznamnejších cintorínov sveta. Dnes je to obrovský labyrint ulíc a uličiek. Majú až takmer 30 kilometrov.

Odpočívajú tam 2 milióny duší, vrátane niektorých najdôležitejších osobností Kuby. Okrem Kolumba, toho „vrátili“ do Sevilly. A Castra, pre ktorého bolo miesto až príliš pompézne.

Veď vyzerá ako honosná vonkajšia galéria. Nájdeš tu viac ako 500 mauzóleí, kaplniek a rodinných hrobiek. Pritiahnu pozornosť rozmanitými štýlmi od renesancie, cez neoklasiku, art deco až po zvláštnosti.

Sú nimi napríklad pamätníky pre športovcov – obrovský šachový kôň venovaný šachovému šampiónovi či dvojité domino.

Je to pastva pre oči, ktoré milujú umenie.

Pamätník pre hasičov, ktorí zomreli v katastrofálnom požiari mesta v roku 1890

Ak ho navštíviš, pamätaj, že je to stále cintorín. Vyžaduje sa tam ticho. Veď stretneš i ľudí, ktorí prišli na hroby alebo pohreb.

My sme práve pohreb zastihli.

Niekoľkí účastníci boli v čiernom, nahodení. Iní si čierny oblek, špeciálne na pohreb, dovoliť nemohli. Prišli v tom, čo mali. „Vyobliekaní“ v kraťasoch a žabkách „kričali“ medzi parádnymi hrobmi.

Coppelia

Počas prechádzky štvrťou Vedado si všimni rady na rohu ulíc 23 a L. Čakajú pred Coppelliou, najslávnejšou zmrzlinárňou na Kube.

Z domácich ju pozná asi každý a neunikla ani pozornosti turistov. Je „dieťaťom“ Fidela Castra, ktorý si vysníval miesto, kde by si všetci Kubánci mohli dovoliť zmrzlinu.

Tiež chcel prekonať vtedy najlepšiu americkú značku.

Mládež sa stretáva pri kine Yara a spolu vyrážajú na zmrzlinu

Copellia sa v začiatkoch pýšila vynikajúcou kvalitou, veľkým výberom chutí a nízkymi cenami. Na tie časy Havančania spomínajú s nostalgiou.

Dnes máš na výber často „až“ tri príchute – zväčša čokoláda, vanilka alebo jahoda.

Popularita však ostala a na zmrzlinu, podávanú so sladkou polevou na dne pohára, drvenými arašidmi na vrchu a malou sušienkou, stoja ľudia i hodiny v rade.

Blízko je i „živá pamiatka“ – Havanská univerzita, najstaršia na Kube

Malecon

Už od havanského prístavu sa popri rozbúrenom tiahne promenáda Malecon. So svojimi 8 kilometrami sa zdá byť nekonečná.

Malecon je pre Havančanov všetkým. Považujú ho za ideálne miesto na rodinné prechádzky, rande i poriadny žúr.

V horúcu noc sa promenáda zaplní tisíckami ľudí, ktorí si užívajú jej atmosféru za malý peniaz. Nakúpia snacky, rum i pivo, púšťajú si hudbu z prenosných reprákov. Bavia sa, až kým nad hladinou mora nevykukne slnko.

Malecon podčiarkuje to, čo sa hovorí o štvrti. Že čo sa týka akcie a nočného života, je Vedado absolútne centrum.

Má množstvo rozmanitých podnikov, ktoré zahrajú po chuti každému. Na svoje si prídu aj milovníci umenia v rôznych formách. Vo Vedade nájdeš niekoľko kín, vyrazíš na balet, predstavenie alebo festival.

Malecon je pre domácich hádam najobľúbenejším miestom

Na Malecon domáci chodia len tak pozerať do diaľky, smerom k americkým brehom a vytúženej slobode. Niektorí prichádzajú chytať ryby alebo sa vykúpať.

Po uličkách Starej Havany ma Malecon očaril asi najviac. Nachodila som po ňom hádam desiatky kilometrov.

Na každom metri som zastavila, aby som si užila šum poriadne divokého mora a pohľady na všetky strany. Zo všadiaľ sa na mňa usmievalo niečo, čo stálo za fotku.

Či sa rozhodneš ísť po vlastných alebo uháňať s vetrom vo vlasoch vo farebnom kabriolete, míňať budeš farebné koloniálne domy.

Sú ťažko skúšané morskou soľou vo vzduchu, ktorá ich ničí. Preto potrebujú opraviť takmer každý rok.

Mnohé z nich sú hotely, apartmány, reštaurácie a zarábajú. Majitelia na opravy peniaze majú.

Tie, v ktorých sa „len“ býva, sú na tom každý rok horšie. Pridávajú sa k vysokému počtu budov v Havane, ktoré sa dožili havarijného stavu.

Malecon s hotelom Nacional v diaľke

Hotel Nacional

Na Malecone neprehliadnuteľne vytŕča ďalší „hrdina minulosti“ – hotel Nacional. Otvorili ho v 30. rokoch. V čase, keď Kuba bola hlavnou destináciou pre amerických cestovateľov.

Už z diaľky očarí svojou eleganciou a starobylou nádherou. Dnes je symbolom histórie, kultúry a kubánskej identity.

Vraj ho postavili z peňazí mafie, ktorá sa tam aj stretávala. No nelákal len mafiánov.

Ubytovaní v ňom boli králi, kráľovné a filmové hviezdy, osobnosti z oblasti umenia, vedy a politiky. Winston Churchill, Frank Sinatra, Alexander Flemming.

Sály hotela lemujú mená a tváre celebrít, ktorých kroky som pasážach nasledovala.

Aspoň hotel Nacional udržiavajú
Interiér roky nemenia

Dnes ťa hotel zoberie do minulosti, a to nielen prostredníctvom svojho interiéru, ktorý sa asi nikdy nezmenili.

V hotelových záhradách nájdeš múzeum venované kubánskej raketovej kríze z roku 1962.

Vystavené sú tu protilietadlové zbrane či Castrove obranné systémy zo Zátoky svíň. Prístupná je i rozsiahla sieť tunelov, ktorá vedie až pod hotel.

Preskúmať môžeš aj časť tunelov

Navyše, záhrada je jedným z najkrajších miest na drink. Vďaka svojej polohe na kopci Taganana a uprostred Vedada, centra Havany, očarí parádnym výhľadom na Havanský prístav, more a mesto.

Ak sa chceš o histórii hotela, Kuby a mafie dozvedieť viac, choď na prehliadku, ktorá začína v lobby o 10:00 od pondelka do soboty.

Poznáš Vedado? Čo zaujímavé si v štvrti zažil/a?

This Post Has One Comment

Pridaj komentár

Matilda

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.