You are currently viewing Svätý Krištof: 4 topky asi najautentickejšieho ostrova Karibiku

Svätý Krištof: 4 topky asi najautentickejšieho ostrova Karibiku

V tieni sopečných hrebeňov a kolosálnych výletných lodí leží Svätý Krištof. Ostrov, na ktorom som videla pomerne málo, ale dozvedela sa veľa.

Jeho srdeční obyvatelia nás pozvali priamo do svojich obývačiek. A potvrdili to, o čom sa hovorí. Že je to jeden z najautentickejších ostrovov Karibiku. Presvedčia ťa o tom i 4 jeho perly, ktoré musíš vidieť.

Basseterre

To, čo celý svet označuje za metropolu ostrova, nazvala kolegyňa zapadákovom s divokou dopravnou situáciou. Autá nie sú len na cestách, ale skutočne všade. Zaparkované, odstavené. Minimálne v meste to vyzerá, akoby nepoznali pojem garáž.

Ani prístav nespravil najlepší prvý dojem. Keď vystúpiš z lode, očakávaj podobný zážitok ako v mnohých ďalších karibských „kotviskách“.

Turistické bary, kopa obchodov so suvenírmi a ešte viac zlatníctiev, pomedzi ktoré pobiehajú taxikári. A predháňajú sa v love na turistov.

Zvieracie "atrakcie" tiež nemôžu chýbať

Z turistickej nočnej mory som sa vzdialila, podobne ako v St. John’s, veľmi ľahko. Len o dve ulice ďalej som našla živé mesto, ktorým som sa prechádzala s cieľom zistiť, ako žijú, v drevených domoch, jeho obyvatelia.

Tí boli, spolu s celým ostrovom, kedysi britskou kolóniou. A dodnes patria do Commonwealthu. Tento fakt mi udrel do oka na mieste zvanom Basseterre Circus, ktorého dizajn našiel inšpiráciu v londýnskom Piccadilly Circuse.

Basseterre Circus - podobnosť s Piccadilly Circusom budeš hľadať veľmi dlho

Oba „Circusy“ sú kruhovým objazdom a križovatkou v srdci historického centra. Epicentrom miestneho života. V tom v meste Basseterre ešte dnes stojí červená telefónna búdka z dávnych čias a zelené hodiny Berkeley.

Briti zanechali aj anglikánsky kostol sv. Juraja

Svätý Krištof bol tiež pod francúzskou kontrolou. Na to obdobie zase odkazuje katedrála Co-Cathedral of Immaculate Conception.

Asi najkrajší kus architektúry z minulosti na ostrove vytvorili podľa vzoru Notre Dame v Paríži. Zaujímavosťou je, že i katedrála v Basseterre kedysi tiež vyhorela.

Ak ťa zaujíma, čo sa stalo s Francúzmi a Britmi na ostrove, Národné múzeum pri prístave ti pomôže pospájať súvislosti.

Basseterre Circus a Národné múzeum

Ďalšie zaujímavosti mi prezradili ulice, zdobené pastelovými koloniálnymi budovami. V nich som objavila niekoľko príjemných miest na jedenie. Čím ďalej od prístavu, tým lokálnejšie a lacnejšie jedlo ponúkali.

A tak som ďalej prechádzala mestom s roti (= nekvasený plochý chlieb s rôznymi náplňami) v ruke.

Neodolala som ani kuraťu z kruháča. Na Bay Road, ktorá vedie pozdĺž pobrežia Basseterre, som narazila na gril, rozložený takmer v strede cesty. Najmä v piatok a v sobotu ich tu býva oveľa viac.

Majú „jerk“ (=marinované špeciálnym spôsobom) mäso od výmyslu sveta. A tiež tradičné jedlá z ostrova. Napríklad čierny puding (=niečo ako jaternica, bravčová) a koziu vodu (=pikantný guláš z kozieho mäsa).

Vyzerá to "nebezpečne". Nebezpečne chutne.

Do domácej kuchyne (a to doslova) som nahliadla aj v rámci jednej z top exkurzií, na akých som bola.

„Kittiťania“ nás pozvali rovno do svojej obývačky, aby nás pohostili tým, čo napiekli, ukázali trofeje zo scrabble súťaží a porozprávali živote na ostrove.

Výhľad priamo z obývačky

 „Cukrový vlak“

Svätý Krištof bol kedysi cukrovým ostrovom. „Objav“ cukrovej repy a rastúca konkurencia spôsobili, že  biznis vynášal čoraz menej. I tento ostrov sa začal sústrediť na cestovný ruch, ktorý vrátil na koľaje „cukrový“ vlak. A oživil spomienky na slávnu minulosť.

Vlak postavili začiatkom minulého storočia. Slúžil na prepravu cukrovej trstiny z plantáží do nového centralizovaného cukrovaru v Basseterre. Predtým mala každá plantáž vlastný cukrovar, čo bolo drahé.

Vďaka železnici sa Svätý Krištof udržal v hre oveľa dlhšie, než jeho karibskí konkurenti. Posledné stroje odstavili až v roku 2005. Po viac ako 350 rokov výroby cukru na ostrove.

Cukrový vlak si razí cestu zeleňou

Dnes jednou z najunikátnejších karibských atrakcií. Už len tým, že je v tejto oblasti veľkou raritou. O tom, že je populárna svedčilo, že v dvojposchodovom otvorenom vagóne využili každé miestečko.

Vlak bol plný, no jazda bola príjemným zážitkom. Na palube historického maľovaného vozňa sme sa, po starých cukrových dráhach, vydali vidieckym krajom. Museli sme dodržať jediné pravidlo – mávať po ceste obyvateľom, ktorí bežali popri vlaku.

Míňali sme opustené cukrové plantáže a kostoly. Užívali si fascinujúcu krásu prírody. Takmer zo všadiaľ sme mali výhľad na dymiaci komín. Na horu Liamuiga, stratovulkán, ktorý „dorástol“ do výšky 1 156 metrov.

Na vrchol vulkánu a cez okolité dažďové pralesy sa organizuje mnoho túr so sprievodcom. Zdolať ho môžeš aj individuálne.

O pár kilometrov a minút sa pred nami zjavilo drsné pobrežie a silueta ostrova Nevis. Ešte drsnejší bol prejazd cez niektoré úzke mosty vysoko nad zemou.

Pri adrenalínovom zážitku niektorí oľutovali množstvo vypitých kokteilov. Tie boli počas jazdy zadarmo. Rum punč, daiquiri, pina colada. A k tomu nealko, džúsy a voda.

Zážitok z jazdy ešte viac umocnilo rozprávanie o histórii miništátiku a lokálna kapela a jej piesne.

Okružná jazda po ostrove trvá takmer 3 hodiny. Časť trasy zdoláva vlak, časť autobus. Viac informácií nájdeš na oficiálnej stránke. 

Timothy Hill

Hornatý Svätý Krištof sa pýši niekoľkými parádnymi vyhliadkami. Medzi najobľúbenejšími nájdeme horu Liamuiga, ktorej výhľady sú za odmenu.

„Zadarmo“ je výhľad z Timothy Hill. Je len kúsok od metropoly, a ak mieriš na juh, ostáva ti len zastaviť. Cestu z Basseterre by som absolvovala aj stokrát len kvôli tomuto pohľadu.

Na zeleň obklopenú prekvapivo modrým morom, ktoré rámujú zlaté pláže. Na obe strany ostrova, na zátoky Friar’s a Frigate, na Atlantický oceán a Karibské more. A na Nevis a oblak, ktorý sa večne vznáša nad jeho špičkou.

Ďalší obľúbený, mnou neodskúšaný, výhľad je Brimstone Hill Fortress and National Park. Sľubuje panoramatický pohľad z vojenskej pevnosti, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

South Friars Beach (a iné pláže)

Dušu teplomila isto zahreje fakt, že priemerná teplota na Svätom Krištofovi je v januári okolo 25 °C. Vyhriata voda priam láka relaxovať na jednej z pláží lemovanej palmami.

Karibské klišé v podobe čistých tyrkysových vôd je tu samozrejmosťou. Piesok je síce o niečo menej biely, no výhľad do diaľky to vynahradí.

Pohľad zo South Friars Beach

Našou obľúbenou (a jedinou, kam sme sa pozreli) bola South Friars Beach. Na začiatku sme sa jej desili, pretože to bola pláž, kam chodili i výlety z lode. Naši pasažieri ale ostali „prilepení“ na svojich all-inclusive ležadlách pri Carambola Beach Club-e. Nás odtiaľ vyhnali ceny.

Až k pokojnému kútu, kde oranžové more uterákov vystriedali sem-tam položené ležadlá a pokoj. A lokálny Shipwreck Beach Bar a dobrým rum punchom

Ďalšie pláže z odporúčaní našich turistov:

  • Frigate Bay a Cockleshell Bay sú obľúbené u pasažierov výletných lodí. Klasiky s plážovými barmi a morom ležadiel. Vraj pekné, ale tí, čo plážovali na každej zastávke sa vyjadrili, že AntiguaAruba mali krajšie a „karibskejšie“ pláže.
  • Dieppe Bay. Sem, na skalnatejšie severné pobrežie, kadiaľ sme mi len prefrčali vo vlaku, zamierili tí, čo hľadali odľahlejší kút. Na mieste, kde sa Atlantik stretáva s Karibským morom našli pláž s čiernym pieskom, vlny a nádherný výhľad.
  • Black Rocks sú drsné, dramatické formácie sopečného kameňa. 

4 tipy, s ktorými objavíš ďalšie kúty ostrova Svätý Krištof 

 

  • Ak ti jeden ostrov nestačí, vydaj sa na susedný Nevis. Dostaneš sa tam trajektom, ktoré premávajú pravidelne z Basseterre. Väčšina spoločností robí 2-3 denné výlety. Cesta trvá 30- 45 minút. Aktuálne ceny a rozvrh sú na webe.
  • Ako verejná doprava fungujú minibusy. „Nádražie“ je veľmi blízko prístavu. Ako na iných karibských ostrovoch, i tu platí, že premávajú skôr k sídlam/mestám a nie k plážam.
  • Skôr využiješ taxíky, ktoré sú regulované. Pred jazdou si potvrď cenu (a menu). Taxíky nájdeš pri Basseterre Circus a prístave Zante.
  • Aj tu sa platí menou východokaribský dolár, tiež akceptujú americké doláre. I na tomto ostrove som sa stretla s nejasným značením. Často bol uvedený iba symbol dolára ($), bez toho, aby niekto upresnil, o aký dolár ide.

Videl si na ostrove Svätý Krištof ešte viac parádnych miest? Nenechávaj si ich pre seba.

 

A pozri sa, ktoré miesta odporúčam vidieť v iných karibských rajoch:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.