You are currently viewing Tallin: navštíviš 1 z 3 netypických štvrtí či Helsinki?

Tallin: navštíviš 1 z 3 netypických štvrtí či Helsinki?

Áno, aj historické centrum mesta Tallin je zapísané do zoznamu UNESCO. Nádherné, zachovalými hradbami opevnené, staré mesto bolo pre mňa zo všetkých na Pobaltí najkrajšie.

To ale neznamená, že z neho nemáš tri dni vytiahnuť päty. Pozri sa na tri netypické štvrte, ktoré ti ukážu aj iné stránky Estónska a jeho metropoly. Alebo vyraz za hranice. Krajiny i mesta.

Kalamaja a Kilometre (umenia)

Kalamaja. Ležiaca len pár stovák metrov od kúzelných hradieb starého Tallinu. Štvrť vyzerajúca ako z inej planéty. Štvrť niekoľkých tvárí. Kedysi domov hlavného rybárskeho prístavu, rybárov a morských vlkov.

Po železničnom prepojení Tallinu s Petrohradom tu vyrástli továrne. A mnohé drevené domy, aby mali ich pracovníci kde bývať. Pôvodné, všetkými farbami hrajúce domy tu stoja dodnes. Stále obývané sú architektonickým dedičstvom i tým, čo dodáva štvrti nezabudnuteľný šarm.

Farebné drevené domy švrte Kalamaja.

Zavedie ťa k nim Kultuurikilomeeter, turistická cesta, ktorá ti ukáže ďalšiu z tvárí Tallinu. Vyrozpráva príbeh o jeho priemyselnej minulosti, vstupujúcej do modernej éry. Cesta spája Linnahall s parkom Kalamaja a prístavom Noblessner.

V prístave Noblessner je tiež časť námorného múzea

Budova Linnahall, na dohľad z opevneného centra, doslova kričí. Opustená koncertná hala a športovisko sovietskeho obdobia je tŕňom v oku. Ale celkom obľúbeným.

Šedý ošarpaný bunker, postriekaný grafitmi, je parádnou vyhliadkou. Inšpiruj sa estónskou mládežou, ktorá sem často vybieha (s fľašou v ruke) kochať sa pohľadom na mesto a more. Alebo užívať si západy (a východy) slnka.

Linnahall som navštívila v rámci Communist Tallinn Walking Tour, ktoré bolo úplne super. 

Vedľa tejto opachy, postavenej pre OH v Moskve v roku 1980, stojí Contemporary Art Museum Estonia a Tallinn Creative Hub. Poza ne vedie cesta do štvrte, kde sa spája kultúra, umenie a priemysel.

Z druhej strany Linnahall je sobotňajší rybí trh.

Cestou sa ti pod nohy pripletú artefakty z rôznych období. Dnes už nikam nevedúce koľaje. Čudné pozostatky Sovietskeho zväzu. Staré priemyselné a námorné budovy, alebo skôr ich „duchovia“, postriekaní farbou. Stojace vedľa luxusných novostavieb i budov, ktoré sa už stihli zmeniť na bohémske kaviarne.

Pobrežie nevyzerá najvábnejšie. Časť, kam sa chodia domáci kúpať, skôr pripomína kameňolom, než pláž.

Najviac pozornosti tu púta strašidelná a opustená Patarei. Pevnosť z 19. storočia slúžila ako kasárne, a potom ako vysoko zabezpečená sovietska väznica.

Dnes tu stojí v celej svojej biede a ošarpanosti. Chvíľu bola prístupná turistom, ale začala sa rozpadávať, a je v rekonštrukcii.

Nový šat už dostalo pár bývalých priemyselných komplexov. Život im i štvrti vdýchli kaviarne, bary, galérie, divadlami. Aj parádna tržnica, ktorá predáva všetko od organickej kozmetiky až po estónsky dizajn.

Oblasť Telliskivi sa premenila na kreatívne mestečko. Patrí dnes v Talline medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce a priťahuje ako magnet.

Pláž Pirita

Spomínala som to už v Rige. Pobaltie a pláž znie ako bláznivá kombinácia. Na to, aby som tu i v lete vliezla do mora, by mi musela narásť hrošia koža. Napriek tomu som pri pláži Pirita strávila príjemný deň.

Pohodu cítiť už na pár kilometrovej promenáde tiahnúcej sa popri pobreží. Stačí si zobrať bicykel a uháňať s vetrom vo vlasoch. Občas zastať a pozrieť, čo nechávaš za sebou – nádherný výhľad na pamiatky starého mesta.

Pirita (25)

Pláž Pirita je v Talline najväčšia a najpopulárnejšia. Má asi 3 km a veje na nej modrá vlajka. Typická je pre ňu plytká voda nekaribskej farby. A jemný, hoci nie biely piesok. Voda má ideálnu teplotu pre domácich a ľadové medvede. Koncom augusta to bolo okolo 18 stupňov.

Dá sa tu prechádzať, hlavne po západe slnka (pozor, najvzdialenejšie oblasti pláže sú pre nudistov), opaľovať, vyblázniť. Sú tu ihriská na minigolf a volejbal. V priľahlom hustom lesoparku zase cestičky na cykloturistiku a korčuľovanie. Zaparkovať môžeš v plážovom klube.

Aktívnejší ocenia možnosť prenajať si paddleboard, šliapadlo a drevený čln, na ktorých môžu objavovať tajné zákutia rieky Pirita. Alebo si skráť čas skákaním z mostu ako miestne deti.

  • Pláž je „prírodná“, bez ležadiel.
  • Okrem bicykla sa sem dostaneš i autobusom. Premávajú z podzemného autobusového terminálu Viru Center. Vystúp na zastávke Pirita.

Parky, paláce a drevenice Kadriorgu

Ako mesto v meste pôsobí vraj najkrajšia štvrť Tallinnu. Neleží ďaleko od centra, ale obklopená stromami, ktoré ju „odrezali“, vytvára svoj vlastný svet. Je známa svojimi malebnými uličkami, parkmi a nevšednými budovami. Šarm celej štvrti dodávajú drevené vily z 19. storočia. Obývala ich ruská elita prichádzajúca za odpočinkom.

Zdobí ju nekonečná zeleň a parky. Kadriorgský park je najvýznamnejší palácový a mestský park Estónska. Je obrovský. Najobľúbenejšími miestami na prechádzku sú záhony okolo rybníka Swan. A cestička vedúca k prezidentskému palácu.

Palác, pôvodne cisárske letné sídlo, je zo začiatku 18. storočia. A veľmi dobre sa zachoval. Okrem architektonického skvostu možno zahliadneš aj prezidentku. Vraj sa tu zdržiava veľmi často.

  • V parku nájdeš aj množstvo múzeí, vrátane múzea Estónskeho umenia, Kadriorgského umeleckého múzea a Mikkeliho múzea.
  • Kadriorg je asi tridsať minút chôdze od starého mesta alebo päť minút jazdy taxíkom. Premáva sem aj električka.

Kam z mesta: Helsinki

Úlet? Ani nie. Okey, fínska metropola je z Tallinu vzdialená cca 2.5 hodiny. Ale je to výhodné dva v jednom. Na letenky do Helsínk býva akcia len raz za storočie, inak sú drahšie. Plus, terminál, kde zastavuje trajekt, je veľmi blízko centra.

Najdôležitejšie pamiatky budeš mať ako na dlani. Na pár krokov máš prístav, z ktorého sa dostaneš na opevnený ostrov Soumelinna. Je to jedna z najväčších pevností na svete a patrí pod ochranu UNESCO.

Kúsok iným smerom a prídeš na trhovisko, kde si pochutnáš na miestnych špecialitách. A za ďalších pár minút prejdeš k jednej z najkrajších pamiatok a symbolu mesta, helsinskej katedrále.

  • Pretože sú všetky (turisticky atraktívne) časti mesta blízko seba, bez problémov by ti na návštevu mali stačiť 1-2 dni.
  • Obľúbený trajekt má denne viac ako 20 odchodov. V závislosti od spoločnosti a typu trajektu je čas jazdy 1,5 – 3,5 hodiny.
  • Ceny sú medzi 16 – 30 eur jednosmerne, v závislosti od operátora, sezóny, dňa v týždni a času.
  • Spojenie si vyhľadáš na tejto stránke.
  • Helsinkám som venovala samostatný článok, inšpiruj sa v ňom, čo v meste navštíviť. 

Chystáš sa do mesta Tallin alebo na Pobaltie a potrebuješ poradiť aj s praktickejšími vecami? Prečítaj si môj článok ako cestovať na Pobaltie šikovne a lacno.

 

Alebo pobehaj rovno celú Európu:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.