You are currently viewing Tip na výlet: 2 „bergy“ mestečka Hainburg

Tip na výlet: 2 „bergy“ mestečka Hainburg

Parádne miesta máme doslova za záhradou. Dobrým príkladom je pohraničné mesto Hainburg. Leží asi 15 km od Bratislavy a poznajú ho najmä tí, čo sa tam presúvajú za prácou alebo lacnejšími nákupmi. 

Len asi sedemtisícové mestečko je príjemným miestom na celodenný výlet. Už len to, že sa v Hainburgu zachovali hradby, ktoré majú ľudia priamo v záhradách, z neho robí ideálny cieľ. Okrem nich ťa nadchne ľahkými kopcami s „ťažkým“ výhľadom či kúpaliskom.

Hainburg z výšky

Ako sa dostať do mesta Hainburg?

Tak, ako všade na svete (teoreticky), aj do Hainburgu sa dostaneš autom. Všimla som si, že v úzkych historických uliciach centra je trochu hustá premávka. Túto nepríjemnosť mesto vynahrádza dostatkom parkovania pri Dunaji, pod Braunsbergom aj v centre.

Ďalšou možnosť je bicykel, a to značenou cyklocestou po slovenskej strane, po ceste a čiastočne cyklotrasou po tej rakúskej. Môžeš vyraziť odkiaľkoľvek z petržalskej strany Dunaja a ísť podľa tohto návodu. Ja som ho sledovala až po Braunsberg a stratila som sa len raz, čo bolo mnou, nie popisom. 

Na bicykli môžeš ísť aj z Devínskej, a to cez Cyklomost Slobody a Schloss Hof. Alebo sa vydaj na dlhšiu, cca 55-kilometrovú jazdu po stopách Martina z Travelistanu. Išiel z Bratislavy do Devína, ale cez Hainburg a Schloss Hof. 

Potom je tu autobus. Linka Bratislava (Most SNP alebo Einsteinova) – Hainburg an der Donau od spoločnosti Arriva premáva cez pracovné dni aj cez víkend. Okrem 5 zastávok v Hainburgu zastaví aj  vo Wolfsthali. Cesta trvá asi pol hodinu.

Z múrmi v záhrade a hradom za chrbtom. Takto si žijú Hainburgčania.

Hainburg a jeho atraktívne miesta 

Centrum mesta 

Ak ťa zdolávanie vrchov, ktoré sú skôr somárskymi lúkami, neláka, prejdi sa centrom. Vstúpiš doň cez bránu hneď pri autobusovej zastávke. Volá sa Ungartor (Maďarská brána) a nedá sa prehliadnuť. Stále tam stojí v plnej kráse, akoby ani nestarla. 

Od brány vedie cesta k Hlavnému námestiu, ktorému kraľuje kostol a Mariánsky stĺp. Okolo nich, na námestí aj v blízkych uličkách, je poskrývaných zopár reštaurácií a kaviarní.

Hlavné námestie je povinná jazda

Keď budeš behať po mestečku, všimni si stredoveké mestské hradby. Kde-tu, najmä vo vyšších častiach Hainburgu, sa ukazujú ich zachovalé kusy medzi domami. Pochádzajú z 13. storočia a patria medzi najlepšie zachované mestské opevnenia Európy. 

Dnes už Hainburg brániť nemusia, no miestni im predsa našli využitie. Veď ich majú priamo v záhrade, kde sa stali jednou zo stien ich prístreškov či garáží. 

Hainburg je stále opevnený, hoci sa už brániť nemusí

Dunaj

Ak sa ťa historické domy a niekoľko starých uličiek mesta omrzí, vyjdi z nich cez bránu Fishtor až Dunaju.

Popri rieke sa tiahne dlhá promenáda, ktorá ťa z jednej strany dovedie až k 3. ruine Hainburgu, k Röthelsteinu.  Pred cestou k nej si môžeš oddýchnuť v reštaurácii Donaucafe.

Takisto je tam malý prístav, odkiaľ vypláva loďka k Devínu. Premáva len v nedeľu a vo sviatok. Preto, ak chceš ísť k Devínu loďou, choď radšej z Bratislavy. V lete premáva denne

Nekonečný Dunaj

Kopec Schlossberg a hrad Heimenburg 

Z 291-metrového zeleného kopca Schlossberg historickému Hainburgu stále kraľuje stredoveký hrad z roku 1050. Pamätá aj slávne momenty, napríklad svadbu českého kráľa Přemysla Otakara II. a Margarety von Babenberg.

Komplex, ktorý bol toho svedkom, jeho hradby, hradná brána, nádvorie, kaplnka a obytná veža, sa zachovali v pozoruhodnom stave. Síce ho vypálili Turci, no vôbec to nepoznať. 

Miesto vyzerá udržiavane, má lavičky, záchody, smetiaky a trávnik, o ktorý sa spolu s celým prostredím starajú domáci. A aj napriek tomu je vstup do areálu bezplatný. 

Zo stredovekého hradu z roku 1050 sa zachovalo dosť
Za príjemné prostredie vďačíme domácim
Ťažko si predstaviť lepší výhľad na mesto…

Ako sa dostať na Schlossberg? 

K zrúcanine vedú 2 trasy, obe začínajú pri bráne Ungartor

Môžeš vstúpiť do centra cez bránu a ísť mestom po uliciach Hummelstraße,  Babenbergerstraße a Obere Berggasse, kde vidieť medzi domami skryté hradby. Pôjdeš, až kým neuvidíš smerovník, ktorý ukazuje na parkovisko Schlossberg. A na prašnú cestu k zrúcanine, pri ktorej je niekoľko lavičiek s pekným výhľadom. 

Trasa číslo 1

Aj 2. trasa začína pri Ungartore, takisto je označená, a je pri nej aj plán mesta. Tiež pôjdeš chvíľu po asfaltovom chodníku, ktorý neskôr vystrieda lesná cesta. Trasa je strmšia a s niekoľkými schodmi. Výhodou je, že je v tieni.  I tu nájdeš lavičky. 

Výstup žiadnou z ciest nie je extrémne náročný, trvá do 20 minút a zvládnu ho aj deti. Ak si na bicykli, radšej si vyber 1. trasu, je bez schodov a trochu širšia. 

…a Dunaj

Braunsberg

Známejší, aj o niečo vyšší z dvoch kopcov Hainburgu, je skalnatý Braunsberg. Síce tu žiadny hrad nestojí, no predsa má významnú minulosť. Kedysi sa na vrchu rozprestieralo keltské hradisko, ktoré dnes pripomína model strážnej veže.

Okrem nej tam už na Keltov nič neodkazuje, no história nie je to, za čím ľudia na kopec chodia. Najväčším lákadlom je 360° výhľad. Na celý Hainburg, na hrad na vrchu Schlossberg, kľukatý Dunaj a aj na Bratislavu v diaľke.

Kelti tú vežu nemohli postaviť na lepšom mieste
Hainburg z keltskej veže
360° výhľad z Braunsbergu

Ako sa dostať na Braunsberg?

Až na vrchol, kde je veľké parkovisko, vedie asfaltová cesta. Preto nie je zlý nápad vyraziť autom. Akurát nie v zime, vtedy je cesta zatvorená.

Po kľukatej asfaltke chodia aj cyklisti, ktorých cestou za výhľadom čaká neľahké stúpanie.

Kondičku si preveria aj peší turisti, tí majú viac možností, ako sa dostať na vrchol. Na jednu lesnú cestu odbočíš z asfaltky kúsok za kúpaliskom.  

Ďalší značený chodník začína pri ulici Braunsbergweg, ktorá sa zdá byť slepá, no šípka ukazuje na lesnú cestu. Hoci sú obe strmé, do hodiny si hore po oboch.

 Vezmi si so sebou vodu, ani na Braunsbergu, ani na Schlossbergu nečaká občerstvenie.

Z Braunsbergu sa zdá Dunaj nekonečný

Ktorý z 2 „bergov“ mesta Hainburg si vybrať? To je dilema. Braunsberg má krajší výhľad, Schlossberg zase zachovalý hrad. Ak stíhaš, choď na oba. Vyjdi na jeden, daj si v meste pauzu na jedlo, prebehnutie centra, prípadne aj na kúpanie, a potom na druhý.

Výhľadom na Braunsbergu sa môžeš kochať aj z kabrioletu. Ak nejaký máš

Kúpalisko Bergbad

Nebola som, no viem, že tam je, a že ho internety chvália. Vraj je čisté, moderné a dobre vybavené. Okrem klasickej kúpaliskovej infraštruktúry ako sprchy či šatne, má aj niekoľko ihrísk, detský bazén, tobogan a skokanský mostík. 

Lákadlom je nerezový bazén, o ktorom sa hovorí, že je hygienickejší. Príjemným miestom na relax je udržiavaná zelená plocha, na ktorej si oddýchneš v tieni stromov. 

Ak chceš kúpalisko navštíviť, pozri si jeho web stránku, kde nájdeš informácie o cenách a podmienkach vstupu. 

Poznáš aj ty Hainburg? Našiel si tam nejaké miesto, ktoré stojí za zmienku? Podeľ sa oň v komentári 🙂

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.