You are currently viewing 8 tipov na krátky výlet z maltskej Valletty

8 tipov na krátky výlet z maltskej Valletty

Týždeň za týždňom sme prichádzali do Valletty. Zakotvili sme pod jej medovými pevnosťami, kde sme občas len lenivo posedávali v blízkej kaviarni. Niekedy sme objavovali Vallettu, jeden z najkrajších európskych prístavov.

Inokedy sme za prímorskými chuťami a úzkymi uličkami vyrážali o kúsok ďalej. Kamkoľvek sme na malom ostrove šli, narazili sme na niečo výnimočné.

Na Maltu sme sa vracali 4 mesiace, takže pokladov, ktoré sme našli, nebolo málo. Z našich skúseností som pozbierala tipy na výlet z Valletty.

Cottonera (Trojmestie)

Keď som stála nad pevnosťami maltskej metropoly, v záhradách Upper Barrakka, ukázali sa mi na druhej strane ďalšie mohutné múry. Odraz na vode to nebol. Ani časť Valletty, o ktorej som si sprvu myslela, že sa ťahá až cez more.

Na 3 výbežkoch vyrástli 3 iné, rovnako slávne, mestá. Volajú sa Birgu (Vittoriosa), Senglea (Invicta alebo Isla) a Cospicua (Bormla alebo Cottonera). Áno, aby to turista mal „ľahšie“, mestá na Malte majú 2 i 3 mená.

Popletú ťa ich mená aj uličky
Birgu

Základný stavebný kameň Trojmestia, mesto Birgu, položili ešte Feničania. Za to, ako vyzerá dnes vďačíme rytierom sv. Jána, ktorí sa v ňom usadili.

Znovu postavili pevnosť St. Angelo a pridali k nej nové opevnenia a nespočetné množstvo budov, vrátane kostolov, skladov a palácov. Sengleu a Cospicuu dokonca založili a opevnili.

Dnes spolu s celou oblasťou, ktorá bola útočiskom a domovom mnohých národov, čo sa na ostrovoch vyskytli, slúžia ako romantické kulisy.

Najviac ich krása vynikne z diaľky, keď sa k nim blížiš loďou, v kontraste modrého mora. Už krátka plavba od krás vzďaľujúcej sa Valletty predznamená, že to bude výnimočný deň.

Na Vallettu je parádny pohlaď od pevnosti St. Angelo.

Loď zakotví v Senglei, ktorá má, spolu s Cospicuou oproti, malebné promenády. Či sa nimi prejdeš, alebo sa popri nich doplavíš, nebudeš vedieť, kam sa pozrieť skôr.

Je to pastva pre oči v podobe medových budov a domov s farebnými balkónmi, spoza ktorých vykúkajú kostolné veže. Pred nimi sa na vode hojdajú jachty a ty si želáš, aby jedna z nich bola tvoja. Aby si si ten pohľad užívala stále.

Škoda, že nie je moja :/
Medové hradby a modré more je parádna kombinácia.

Z promenády sa vyber…Akýkoľvek smerom. Až na pevnosť St. Angelo, ktorá kraľuje Vittoriosse, nemusíš obchádzať konkrétne pamiatky.

Najlepšie je bezcieľne sa prechádzať uličkami, strácať sa a nájsť. Vybrať sa za tým, čo v tom momente upúta tvoju pozornosť, čo vyzerá dobre. Za každý rohom je kostol, palác, zašité a milé námestíčko.

V úzkych uličkách troch miest objavíš aj reštaurácie a vinárne s chutným lokálnym jedlom a lahodným vínom. Za každým druhým rohom je parádny výhľad. Z každého miesta, uhla a výšky je iný, krajší, unikátnejší.

Pevnosť St. Angelo, výhľad z lode.
Hradby a kostoly, tých uvidíš v Trojmestí najviac.
 • Týmto smerom premáva aj autobus, ale ide okľukou. Loďou prídeš za 15 minút, autobusom takmer za hodinu. Ak príde hneď, ako sa na zastávku postavíš.
 • Najobľúbenejšie je Birgu, ktoré má aj najviac atrakcií. Je tu pevnosť St. Angelo,  Inkvizítorský palác, múzeá.
 • Bormle história siaha pekne ďaleko, navštíviť tu môžeš aj 3 megalitické štruktúry: pohrebné pamiatky Ghajn Dwieli, Ta ‚German a Ta‘ Kordin.
 • Ak máš viac času, prejdi sa aj do mestečka Kalkara.
 • Ak sa ti nechce chodiť, skús Rolling Geeks, malé elektrické autá s prednastaveným GPS a zvukovým sprievodcom. Dajú sa prenajať na 2 a pol hodiny, počas ktorých si spravíš prehliadku Trojmestia pomocou plánovaných trás.
Kalkara, na ktorú sa takto pozerá z Trojmestia, je tiež na skok.

Sliema

„Sliema? To je len pekný výhľad na Vallettu“. Tomuto tvrdeniu som rýchlo dala za pravdu. Sliema je proste iná. Moderná. Turistická. Rušná. Síce objavíš pár starých úzkych ulíc s farebnými balkónmi, no skôr to vyzerá, že sa tradičná Malta kamsi vytratila.

Vypratala miesto hotelom a apartmánom, z ktorých niektoré smiešne stoja na pôvodných základoch. Má aj pekné časti. Ako Tigne Point. Len nie tú časť s prvotriednymi reštauráciami a obchoďákom.

Nič neopíše túto stavbu lepšie, než slovné spojenie „pes na oko“

Tú blízko k moru. Z prístavu k nej vedie zaujímavý peší most a od neho cestička na dotyk vĺn, popri skalách a prírodných bazénoch, ktorým hovoria pláž.

Dá sa tu vylihovať na plochých skaliskách, skákať do vody, kúpať sa. Alebo si len tak sadnúť a kochať sa Vallettou, ktorú máš priamo pred nosom.

Prechádzka po brehu je tiež príjemná. Vyššie je taký parčík, záhradka. Pôjdeš aj popri zvyškoch starých pevností, ktoré sú dnes nepreniknuteľné (ohradené). I tam sa dá posedieť, na skalách medzi kvetmi, a pozerať sa do diaľky.

Aj toto je pre niekoho pláž.
Valletta vytŕča z poza každého rohu a kvetu.

Len kúsok odtiaľ začína dlhá promenáda. Na jednej strane sa striedajú hotely a reštaurácie. Na druhej sú skaliská, na ktoré hlučne narážajú vlny.

Občas je na nich vyvalený turista, občas po nich pachtia rybári so svojim úlovkom. Nechýbajú jej palmy, ani lavičky. Proste, typická promenáda typického letoviska.

Ulovili.

Akurát tu, takmer na hranici so St. Julian’s nájdeš obrovskú mačku. Stráži Independence Garden, rozľahlý, asi 500 metrov dlhý, park. Tiahne sa pozdĺž Stredozemného mora a je tu veľa zelene a kvetov, bazén, detské ihriská, fontána, kaviareň pre ľudí aj mačky.

Vyzerá dosť turisticky, ale cesta, najmä tá pri mori, je pekná. Tiež sa tu dá sedieť a híkať nad výhľadom na veľkú zátoku sv. Juliana.  

Niekto mal asi bad trip.
Kus histórie v stále modernejšej časti Malty.

Ukáže sa aj mini plážička, fľaky piesku medzi kameňmi a modernými budovami. Ten kostol, čo nad ňou stojí, je jednou z mála historických vecí tejto oblasti.

Promenáda tiež praje aktívnym. Sledovať ju, pri chôdzi či behu, môžeš cez záliv Spinola v St. Julian’s až do Paceville.

Predavač povedal, že môžem. Čo ale hovorí zákon?
Bez takejto fotky nemôžeš zo Sliemy odísť.
 • Do Sliemy sa dostaneš z Valletty autobusom a trajektom, ktorým je to rýchlejšie a krajšie.
 • Nie je to top cieľ, najmä, ak si na Malte jediný deň. S pestrou ponukou hotelov a reštaurácií je dobrá základňa, ak ostávaš na dlhšie. Nechýba jej dobré spojenie so zvyškom ostrova – autobusové a lodné. Tiež tu veľa spoločností ponúka širokú škálu výletov po ostrove. Z trojičky Sliema, St. Julian’s a Paceville je najpokojnejšia, ale zároveň blízko k hriechu a vedrám plným alkoholu.
 • Pri Slieme leží ostrov a pevnosť Manoel, známa zo seriálu Hry o tróny. Aktuálne je zatvorená. Ako sa tam dá dostať, zistíš na ich FB stránke.
Na ostrove Manoel sa natáčal seriál Hry o tróny.

Marsaxlokk

Miesto s nevysloviteľným menom leží na juhu Malty. Počula som o ňom ako o najkrajšej, najfarebnejšej a najfotogenickejšej obci. Klasiku, drevené a farebné okenice a trámy, tu tromfe čarovný prístav.

Len ho musíš navštíviť v správnom čase. Pod tmavou oblohou ostane jeho potenciál skrytý. Mimo sezóny, v zime, veľmi stíchne. Okrem turistov z výletných lodí, ktorí sa hrnú zo zájazdových autobusov, je tu prázdno.

Farby rybárskych lodí Luzu oživia pieskovcovú dedinu.

Opäť ožije s príchodom jari. Častejšie svieti slnko, ktoré zvýrazní sýte farby drevených lodí Luzu, zdobených do očí bijúcimi očami, chrániacimi rybárov a lode pred zlými duchmi.

Lode sa hojdajú jedna vedľa druhej pri nekonečnom pobreží. Popri nich vedie promenáda, najživšia časť mesta. Zdá sa, že stánky sú jej trvalou súčasťou.

Najväčší býva nedeľný trh. Chodia sem domáci, ale i turisti a neturisti z celého ostrova. Vo všedný deň tu kúpiš sladkosti, suveníry, čipkované dečky a podobné haraburdie.

Stánky sú v Marsaxlokku, zdá sa, prilepené natrvalo.

Nedeľa patrí aj rybám. Obrovská zátoka je rajom rybárov. Denne vyrážajú na more. Vyplávajú skoro, a keď sem príde prvý výletný autobus, už rozmotávajú siete, upratujú, oddychujú.

Ich úlovok sa chystá na taniere. Preto v Marsaxlokku ostaň na obed a daj si čerstvú rybu, morské plody alebo iné lokálne špeciality.

 • Z Valletty do Marsaxlokku premáva autobus. Cesta trvá 30 až 45 minút.
 • Blízko je úzka piesočná pláž St. Thomas Bay, ku ktorej sa z mesta dostaneš autobusom.
 • Prístav v lete ožije lodnými výletmi. Na krátku jazdu (loďou) sú prírodné bazény Sv. Petra (S Peter’s pool) so skalami a tyrkysovou vodou.
Občas sa do siete chytí aj veľká ryba.

Mdina

V srdci ostrova, asi polhodinu jazdy od metropoly súčasnej, sedí na kopci metropola bývalá. Toto mesto nemá takmer nič spoločné s rytiermi rádu sv. Jána, ktorí prišli na Maltu v 16. storočí.

Mdina sa zrodila oveľa skôr. Body a vďaka za jej založenie idú Feničanom. Nedobytné opevnenia, ktoré pyšne vystavuje už z diaľky, jej dali zase Normania.

Za tieto hradby nepreniknú ani autobusy. I preto, že sem nemôže doprava, jej prischla prezývka Tiché mesto. Ak ju chceš navštíviť, musíš sa odviezť do mestečka Il-Rabat, ku ktorému je Mdina prilepená.

Autobus zastaví kúsok od hradieb. Prebehneš ich pohľadom, až ti oči zamerajú pieskovcový most a obrovskú kamennú bránu.

Klenot na kopci víta už z poriadnej diaľky.

Stačí vstúpiť a ocitneš sa v dobách dávno minulých. Mdina zaberá malinkú plochu, preto je husto zastavaná. Jej uličky pripomenú labyrint, kde sa vieš ukážkovo stratiť. A ešte ťa pritom budú po oboch stranách „stláčať“ múry. Sem-tam sú ulice také úzke, že ani nerozpažíš.

Všimni si dvere so zdobenými kľučkami a okenné rámy, ktoré vynikajú na pieskovcových múroch. Niektoré hrajú všetkými farbami, iné splývajú s prostredím.

Zašité uličky Mdiny. Póza pár minút pred tým, než som sa v nich stratila.
Autá do Mdiny nemôžu, kone sú vítané.
Čo roh, to fotoobjekt.

Farebných balkónov je tu menej, no i tak je stredoveko-barokové mesto zlatá baňa pre fotografov. Na každom rohu, na každom kroku, narazíš na poklad v podobe kostolov a aristokratických palácov.

Objektív pritiahne Katedrála Sv. Petra a Pavla, ktorej priečelie okupuje námestie takmer po celej jeho šírke. Z palácov vyniká Palazzo Falson, jedna z najstarších budov Mdiny, a jej bohatá umelecká zbierka.

Umením sú i výhľady, ktoré sa ti ukážu z hradieb opevneného mesta, aj z mosta za mestom. Ešte predtým, než sa opäť dostaneš až sem, oddýchni si v jednej z príjemných kaviarní na mini námestiach.

Katedrála Sv. Petra a Pavla zaberá takmer celú šírku námestia.
Mdinu chránia hradby, aj obrovská priekopa.
 • Do mesta sa dostaneš i autobusom z Valletty. Vystúp v Rabate, to je mesto, v (pri) ktorom Mdina leží.
 • Mdinu volajú aj Tiché mesto, čo vždy nesedí. Robia na ňu nájazdy autobusy plné turistov, takže do takej 14-15 je tu (alebo bola) fest plnka.
 • Obľúbený suvenír z tejto časti Malty sú výrobky zo skla. Majú ich v obchodoch v meste. Kúsok od Mdiny je i továreň, do ktorej môžeš nahliadnuť.
Takto na Malte fúkajú sklo.

Chceš vedieť ako premávajú autobusy na Malte a, napríklad, kde sa najesť?

Nazri do článku "Praktický sprievodca (prístavom) Valletta a Maltou", a zisti, kde majú jeden z najlepších koláčov, aké som kedy jedla.

Rabat

Rabat je s tichým mestom spojený mostom. Podobne, ako veľa miest Malty dýcha  starobylosťou, a tiež je mnohonásobne väčší než Mdina. Napriek tomu je z dvoch súrodencov ten menej obľúbený. Jeho uličky sú prázdnejšie.

Je takým tichším útočiskom, ktorému veľmi svedčia pieskovcové budovy s ľahkým barokovým nádychom. A farebné balkóny.

Isto sa ti tu zapáči aj zrekonštruovaná rímska vila, ktorá hostí pozoruhodnú zbierku mozaík a iných rímskych starožitností. A kostol Sv. Pavla, ktorý tu údajne strávil 3 mesiace, po tom, čo jeho loď stroskotala na ostrove.  

Jeden z viac ako 365 kostolov, tentoraz v meste Rabat.
Na Malte je všetko. Aj rímske pamiatky.

Mosta

Mosta, ktorá je kúsok od Mdiny, mi nepripadala ako mesto, ktoré by sa vymykalo z maltského priemeru. Je pekná, to áno, ale okukané pieskovcové domy a farebné balkóny už nevyvolajú toľko nadšenia.

Mesto prekvapí v momente, keď zastaneš pred jej bazilikou. Možno si ich už videl trilión, no táto je predsa iná. Dizajnéri rotundy vraj našli inšpiráciu v rímskom Panteóne. Dominuje jej nevystužená kupola, ktorá patrí k najväčším svojho druhu na svete. 

Z vonku je magická hlavne, keď na ňu dopadajú lúče stredomorského slnka.

Vnútri je tiež pôsobivá. Zdobí ju modrá, zlatá a biela farba, eleganciu jej dodá mramorové dláždenie.

Dostane ťa i jej osud. Počas 2. svetovej vojny priamo na ňu padla bomba Luftwaffe. Cez omšu. Poškodila kupolu, cez ktorú prenikla, no nevybuchla. Miestni to považujú za zázrak a každoročne si ho pripomínajú procesiami. A replikou vystavenou v sakristii.

Čo na tom, že to nebol zázrak, ale pracovníci Zbrojovky Brno, ktorí bombu sabotovali. Vyrobili ju bez rozbušky a naplnili pieskom.

 • Do Mosty sa takisto dostaneš autobusom z Valletty aj z Rabatu.
 • Okrem kostola tu isto navštív Sphinx Pastizzeriu.
Aj vnútorná výzdoba ujde.

Blue Grotto

Malte chýba zelená a svieža príroda, nepreniknuteľné lesy. Vynahradí ti to ale kúzelne drsným pobrežím, kde voda vyformovala umelecké diela v podobne jaskýň a neobyčajných skalných útvarov. Ako Blue Grotto na juhozápadnom pobreží, pri prístavnej dedinke Wied iż-Żurrieq.

Najkrajšia je pri nej farba vody. Má hádam 50 odtieňov modrej a na niektorých miestach až žiari. Môže za to slnečné svetlo, ktoré preniká cez jaskyne. Najviac si tento efekt vychutnáš z lode.

Vyzerá pozoruhodne aj z vyhliadkových terás. Hlavne, ak budeš mať odvahu zísť až na okraj skál, na dotyk vody. Rátaj s tým, že občas príde poriadna vlna a kompletne ťa umyje.

 • Výletné lode premávajú celoročne, ale nie v dni, keď je príliš silný vietor.
 • Voda je vraj najkrajšia, najjasnejšia ráno.
 • Pri vyhliadke, a tiež pri mieste, odkiaľ vyplávajú loďky, má zastávku autobus.
 • Výhľadom na pobrežie sa môžeš kochať aj z terasy reštaurácie. Tých je tam neúrekom, teda sa budeš mať kde najesť.
Modro modré more
Pozor, valí sa vlna
Turisti. Počasie im neprialo.

Chrámy Mnajdra

Dávno predtým, ako sa Maltou preháňali Angličania, rytieri alebo Feničania, tu boli neolitickí obyvatelia. Zanechali po sebe dedičstvo staršie ako najstaršia pyramída v Gíze. Postavili rúškom tajomstva zahalené megalitické chrámy.

Z chrámov, ktoré ukazujú ako ďaleko siaha história Malty, poznajú skutoční milovníci vykopávok meno Tarxien, no za pohľad stojí i komplex Mnajdra. Nájdeš ho blízko dediny Qrendi pri južnom pobreží Malty.

Ak ťa nedostane históriou, učaruje ti jedinečnou polohou. Výhľadom na strmé útesy a modré more s ostrovčekom Filfla uprostred.

Výhľad ma zaujal viac než chrámy. Isto je ešte krajší, keď podídeš bližšie k moru.

Samozrejme, neobíď ani chrámový komplex z troch štruktúr z rôznych pravekých období. Tá najstaršia pravdepodobne má viac ako 5500 rokov. Sú to najstaršie voľne stojace štruktúry na svete a patrí im miesto v Zozname UNESCO.

Sú tu 3 svätyne, východný, južný a centrálny chrám. Ak sa na ne pozrieš z výšky, odhalíš, že sú usporiadané do osmičky. Okolo nich sú ďalšie pozostatky, ktoré by podľa archeológov mohli byť obydliami. Zaujímavé sú aj vo vnútri. A to pravekými „graffiti“, rytím do fasády chrámu.

Grafitti mi unikli. Prečo asi?
Chrámy Mnajdra vo vnútri.

Neotestované tipy na výlet z Valletty od pasažierov

Megalitický chrám Ħaġar Qim. Jedno z najstarších a najcennejších miest Malty má viac 5 000 rokov a miesto v Zozname UNESCO. Na návštevu láka niekoľkými chrámami, pozoruhodnou históriou a krásnymi výhľadmi. Je hneď vedľa chrámov Mnajdra. 

Ħal Saflieni Hypogeum. Komplex prehistorických podzemných pohrebísk leží v meste Paola. Je starý viac ako 5000 rokov a zapísaný do Zoznamu UNESCO. Unikátna atrakcia je veľmi obľúbená a počet návštevníkov limitovaný, preto je nutná rezervácia. Bývali to 2 – 4 týždne vopred.

Popeye Village. Maltu si obľúbili filmári. Vďaka nim, pre film Pepek námorník, vznikla bizarná drevená a farebná dedinka. Leží v zátoke Anchor, kúsok od mesta Mellieha. Môžeš sa ňou prejsť, pozrieť si film o filme, zahrať si minigolf, previezť sa loďou po okolí alebo si zaplávať.

Maltské múzeá. Zaujíma ťa archeológia, vojnové dejiny, výtvarné umenie alebo tradície Malty? V múzeách, ktorých je po celom ostrove, najmä v metropole Valletta, neúrekom, nájdeš odpovede na všetky svoje otázky.

Útesy Dingli. Ležia neďaleko dediny Dingli, na západnom pobreží Malty, a sú najvyšším bodom súostrovia. Okrem parádneho výhľadu z výšky 253 metrov nad morom lákajú aj na turistiku.

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.