You are currently viewing Tipy na výlet z Valletty na Malte

Tipy na výlet z Valletty na Malte

Do Valletty som sa zvykla výletnou loďou vracať týždeň za týždňom. Kolos zakotvil pod jej medovými pevnosťami a my sme občas len lenivo posedávali v prístave a dívali sa na ne.

Často sme však vyrazili objavovať. Občas nám stačilo samotné mesto Valletta, jeden z najkrajších európskych prístavov, inokedy sme za prímorskými chuťami a úzkymi uličkami vyrážali o kúsok ďalej.

Kamkoľvek sme sa na malom ostrove vybrali, narazili sme na tisíce rokov histórie či kúzelné pobrežné scenérie. Za 4 mesiace sa nám podarilo nájsť viacero pokladov. Naše skúsenosti som pozbierala a vznikli z toho parádne tipy na výlet z Valletty.

Cottonera (Trojmestie)

Keď som stála nad pevnosťami maltskej metropoly, v záhradách Upper Barrakka, ukázali sa mi na druhej strane mohutné múry. Odraz na vode to nebol. Ani časť Valletty, o ktorej som si sprvu myslela, že sa ťahá až cez more.

Na troch výbežkoch vyrástli iné iné, rovnako slávne mestá. Volajú sa Birgu (Vittoriosa), Senglea (Invicta alebo Isla) a Cospicua (Bormla alebo Cottonera). Áno, aby mal to turista „ľahšie“, majú mestá na Malte dve i tri mená.

Už plavba od krás vzďaľujúcej sa Valletty a do prístavu v Trojmestí naznačí, že to bude výnimočný deň

Základný stavebný kameň Trojmestia, mesto Birgu, položili ešte Feničania. Za to, ako dnes vyzerá vďačíme rytierom sv. Jána, ktorí sa v Birgu usadili. Znovu postavili pevnosť St. Angelo a pridali k nej nové opevnenia a nespočetné množstvo budov vrátane kostolov, skladov a palácov.

Sengleu a Cospicuu dokonca založili a opevnili. Mestá a ich hradby spolu s celou oblasťou, ktorá bola útočiskom a domovom mnohých národov, čo sa na ostrovoch vyskytli, slúžia ako romantické kulisy.

Najviac ich krása vynikne z diaľky, keď sa k nim blížiš loďou, a odrážajú sa na modrom mori.

Lode kotvia v Senglei, ktorá má, spolu s Cospicuou oproti, malebnú promenádu. Či sa nimi prejdeš alebo sa popri nich doplavíš, nebudeš vedieť, kam sa pozrieť skôr.

Je to pastva pre oči v podobe medových budov a domov s farebnými balkónmi, spoza ktorých vykúkajú kostolné veže. Pred nimi sa na vode hojdajú jachty a ty si želáš, aby jedna z nich bola tvoja. Aby si si ten pohľad užíval stále.

Príjemné ulice Trojmestia

Z promenády sa vyber akýkoľvek smerom až k pevnosti St. Angelo, ktorá kraľuje Vittoriosse. Nemusíš obchádzať konkrétne pamiatky. Najlepšie je bezcieľne sa prechádzať uličkami, strácať sa a nájsť. Vybrať sa za tým, čo v tom momente upúta pozornosť. Za každý rohom je kostol, palác, zašité a milé námestíčko.

V úzkych uličkách troch miest objavíš aj reštaurácie a vinárne s chutným lokálnym jedlom a lahodným vínom. Za každým druhým rohom je parádny výhľad.

Z každého miesta, uhla a výšky je iný, krajší, unikátnejší.

Fort Saint Angelo
Výhľad z pevnosti Saint Angelo na Vallettu

Trojmestie prakticky

Okrem trajektu, ktorý opisujem v článku Malta a Valletta výletnou loďou, premáva do Tromestia aj autobus, ale ide okľukou. Loďou prídeš za 15 minút, autobusom takmer za hodinu. Ak príde hneď, ako sa na zastávku postavíš.

Najobľúbenejšou časťou je Birgu, ktoré má aj najviac atrakcií. Je tu pevnosť St. Angelo, Námorné múzeum, Vojnové múzeum, Inkvizítorský palác. V Bormle zase uvidíš 3 megalitické štruktúry – pohrebné pamiatky Ghajn Dwieli, Ta ‚German a Ta‘ Kordin.

Ak sa ti nechce chodiť, skús Rolling Geeks, malé elektrické autá s prednastaveným GPS a zvukovým sprievodcom. Dajú sa prenajať na 2 a pol hodiny, počas ktorých si spravíš prehliadku Trojmestia cez plánované trasy.

Ak máš viac času, prejdi sa aj do mestečka Kalkara

Sliema

Sliema? To je len pekný výhľad na Vallettu“. Tomuto tvrdeniu som rýchlo dala za pravdu. Sliema je proste iná. Moderná. Turistická. Rušná. Síce objavíš pár starých úzkych ulíc s farebnými balkónmi, no skôr to vyzerá, že sa tradičná Malta kamsi vytratila.

Vypratala miesto hotelom a apartmánom, z ktorých niektoré smiešne stoja na pôvodných základoch. Sliema má však aj pekné časti ako Tigne Point.

Nemyslím jeho časť s prvotriednymi reštauráciami a obchoďákom, ale tú blízko k moru. Z prístavu k nej vedie zaujímavý peší most a od neho cestička na dotyk vĺn, popri skalách a prírodných bazénoch, ktorým hovoria pláž.

Dá sa tu vylihovať na plochých skaliskách, skákať do vody, kúpať sa. Alebo si len tak sadnúť a kochať sa Vallettou, ktorú máš priamo pred nosom.

Prechádzka po brehu je tiež príjemná. Vyššie je parčík, kam pôjdeš popri zvyškoch starých pevností, ktoré sú dnes nepreniknuteľné (ohradené). I tam sa dá posedieť, na skalách medzi kvetmi, a pozerať do diaľky.

Valletta spoza kaktusu na vyhliadke Tigne Point

Len kúsok odtiaľ začína dlhá promenáda. Na jednej strane sa striedajú hotely a reštaurácie. Na druhej sú skaliská, na ktoré hlučne narážajú vlny. Občas je na nich vyvalený turista, občas po nich pachtia rybári so svojím úlovkom. Nechýbajú jej palmy a lavičky.

Proste, typická promenáda typického letoviska.

Tu, takmer na hranici so St. Julian’s, nájdeš obrovskú mačku. Stráži Independence Garden, rozľahlý, asi 500 metrov dlhý, park. Tiahne sa pozdĺž Stredozemného mora a je tu veľa zelene a kvetov, bazén, detské ihriská, fontána, kaviareň pre ľudí aj mačky.

Vyzerá dosť turisticky, ale cesta, najmä tá pri mori pekná. Tiež sa tu dá sedieť a híkať nad výhľadom na veľkú zátoku sv. Juliana.

Ukáže sa aj mini plážička, fľaky piesku medzi kameňmi a modernými budovami. Ten kostol, čo nad ňou stojí, je jednou z mála historických vecí oblasti. Promenáda skôr praje aktívnym. Sledovať ju, pri chôdzi či behu, môžeš cez záliv Spinola v St. Julian’s až do Paceville.

Sliema prakticky

Sliema nepatrí medzi top tipy na výlet z Valletty, najmä, ak si na Malte jediný deň. S pestrou ponukou hotelov a reštaurácií je fajn základňou, ak ostávaš dlhšie. Nechýba jej dobré spojenie so zvyškom ostrova – autobusové a lodné. Tiež tu veľa spoločností ponúka širokú škálu výletov po ostrove. 

Z trojičky Sliema, St. Julian’s a Paceville je najpokojnejšia, no zároveň je blízko k hriechu a vedrám plným alkoholu.

Pri Slieme leží ostrov a pevnosť Manoel, známa zo seriálu Hry o tróny. Aktuálne býva otvorená len vo vybrané dni.

Pivo a top pohľad na Vallettu

Marsaxlokk

Miesto s nevysloviteľným menom leží na juhu Malty. Počula som o ňom ako o najkrajšej, najfarebnejšej a najfotogenickejšej obci. Klasiku, drevené a farebné okenice a trámy, tu tromfe čarovný prístav.

Len ho musíš navštíviť v správnom čase. Pod tmavou oblohou ostane jeho potenciál skrytý. Mimo sezóny, v zime, veľmi stíchne. Okrem turistov z výletných lodí, ktorí sa hrnú zo zájazdových autobusov, je tu prázdno.

Opäť ožije s príchodom jari. Častejšie svieti slnko, ktoré zvýrazní sýte farby drevených lodí Luzu, zdobených do očí bijúcimi očami, chrániacimi rybárov a lode pred zlými duchmi.

Farebné lode luzu

Lode sa hojdajú sa jedna vedľa druhej pri nekonečnom pobreží. Popri nich vedie promenáda, najživšia časť mesta. Zdá sa, že stánky sú jej trvalou súčasťou.

Najväčší býva nedeľný trh. Chodia sem domáci, ale i turisti a neturisti z celého ostrova. Vo všedný deň tu kúpiš sladkosti, suveníry, čipkované dečky a podobné haraburdie. Nedeľa patrí aj rybám.

Obrovská zátoka je rajom rybárov. Denne vyrážajú na more. Vyplávajú skoro, a keď sem príde prvý výletný autobus, už rozmotávajú siete, upratujú, oddychujú. Ich úlovok sa chystá na taniere. Preto v Marsaxlokku ostaň na obed a daj si čerstvú rybu, morské plody alebo iné lokálne špeciality.

Marsaxlokk prakticky

  • Z Valletty do Marsaxlokku premáva autobus. Cesta trvá 30 až 45 minút.
  • Blízko je úzka piesočná pláž St. Thomas Bay, ku ktorej sa z mesta dostaneš autobusom.
  • Prístav v lete ožije lodnými výletmi. Na krátku jazdu (loďou) sú prírodné bazény Sv. Petra (St. Peter’s pool). Pre skaly, pobrežie a tyrkysovú vodu tiež si zaslúžia zaradenie medzi tipy na výlet z Valletty.
Na trhoch v Marsaxlokku majú lokálne výrobky aj ryby

Mdina

V srdci ostrova, asi polhodinu jazdy od metropoly súčasnej, sedí na kopci metropola bývalá.

Mesto Mdina nemá nič spoločné s rytiermi rádu sv. Jána, ktorí prišli na Maltu v 16. storočí. Zrodila sa oveľa skôr. Vďaka za jej založenie patrí Feničanom.

Nedobytné opevnenia, ktoré pyšne vystavuje už z diaľky, jej zase dali Normani. Za tieto hradby nepreniknú ani autobusy. I preto, že sem nemôže doprava, jej prischla prezývka tiché mesto.

Ak ju chceš navštíviť, musíš sa odviezť do mestečka Il-Rabat, ku ktorému je Mdina prilepená. Autobus zastaví kúsok od hradieb.

Prebehneš ich pohľadom, až ti oči zamerajú pieskovcový most a obrovskú kamennú bránu. Stačí vstúpiť a ocitneš sa v dobách dávno minulých.

Tiché mesto z diaľky

Mdina zaberá malinkú plochu, preto ju husto zastavali. Jej uličky pripomenú labyrint, kde sa vieš ukážkovo stratiť.

Ja som sa v Mdine aj ukážkovo stratila. Ako tour escort som uzatvárala skupinu a čakala som na pomalších turistov, ktorí ešte navyše fotili. Sprievodca si to však nevšimol a hnal sa ďalej. Ostatní si našťastie rýchlo všimli, že chýbam, a vrátili sa po nás.

Pri prechádzke mestom ťa budú po oboch stranách „stláčať“ múry. Sem-tam sú ulice také úzke, že ani nerozpažíš.

Všimni si dvere so zdobenými kľučkami a okenné rámy, ktoré vynikajú na pieskovcových múroch. Niektoré hrajú všetkými farbami, iné „splývajú“ s prostredím.

Katedrála Sv. Petra a Pavla

Farebných balkónov je tu menej, no i tak je stredoveko-baroková Mdina zlatou baňou pre fotografov. Na každom rohu, na každom kroku narazíš na poklad v podobe kostolov a aristokratických palácov.

Objektív pritiahne tiež Katedrála Sv. Petra a Pavla, ktorej priečelie okupuje námestie takmer po celej jeho šírke.

Z palácov vyniká Palazzo Falson, jedna z najstarších budov Mdiny, a jeho bohatá umelecká zbierka. Umením sú i výhľady, ktoré sa ti ukážu z hradieb opevneného mesta, aj z mostu za mestom.

Ešte predtým, než sa opäť dostaneš až sem, oddýchni si v jednej z príjemných kaviarní na mini námestiach.

Autá sem nemôžu, iba kone
V niektorých uliciach ani nerozpažíš

Mdina prakticky

  • Do mesta sa dostaneš i autobusom z Valletty. Vystúpiš v Rabate, to je mesto, v (pri) ktorom Mdina leží.
  • Prezývka „tiché mesto“ jej už dnes úplne nesedí. Pričasto sa dostala medzi top tipy na výlet z Valletty, a preto na ňu robia nájazdy autobusy plné turistov. Býva dosť plná, najmä vtedy, keď kotvia výletné lode.
  • Obľúbený suvenír z tejto časti Malty sú výrobky zo skla. Majú ich v obchodoch v meste. Kúsok od Mdiny je i továreň, kam sa môžeš ísť vo vybrané dni pozrieť.

Rabat

Rabat je s tichým mestom spojený mostom a má skutočne bohatú históriu. Je mnoho mnoho násobne väčší. Napriek tomu je menej obľúbený. Jeho ulice dýchajú starobylosťou, no sú prázdnejšie než tie v Mdine.

Je takým tichším útočiskom, ktorému veľmi svedčia pieskovcové uličky s ľahkým barokovým nádychom a farebné balkóny.

Zapáči sa ti tu zrúcanina tradičnej rímskej vily, ktorá hostí pozoruhodnú zbierku mozaík a iných rímskych starožitností z Malty. A kostol Sv. Pavla, ktorý tu údajne strávil 3 mesiace po tom, čo jeho loď stroskotala na ostrove.

Ak budeš mať viac času, preskúmaj podzemný svet v podobe katakomb sv. Paula alebo krypty sv. Agáty. Tieto podzemné tunely využívali Rimania ako cintoríny.

Mosta

Mosta, ktorá je kúsok od Mdiny, nepatrí často medzi tipy na výlet z Valletty.

Ani mi nepripadala ako mesto, ktoré by sa nejako vymykalo z maltského priemeru. Je pekná, to áno, ale pieskovcové domy a farebné balkóny som už mala opozerané, už nevyvolali toľko nadšenia.

Mesto prekvapí v momente, keď zastaneš pred jej kostolom. Možno si ich už videl trilión, no tento je predsa iný. Dizajnéri jeho neoklasicistickej rotundy vraj našli inšpiráciu v rímskom Panteóne.

Dominuje mu nepodporovaná kupola, väčšia ako má londýnska katedrála sv. Pavla v Londýne.

Z vonku je magická hlavne vtedy, keď na ňu dopadajú lúče stredomorského slnka. Aj vnútri je pôsobivá, zdobená modrou, zlatou a bielou, dláždená mramorom.

Chríám v Moste neskutočný, keď naň dopadajú lúče slnka

Dostane ťa i osud chrámu.

Počas 2. svetovej vojny padla bomba Luftwaffe priamo na kostol. Cez omšu. Poškodila kupolu, cez ktorú prenikla, no nevybuchla. Miestni to považujú za zázrak a každoročne si ho pripomínajú procesiami.

V skutočnosti to nebol zázrak. Bomba bola naplnená pieskom a bez rozbušky. Sabotovali ju zbrojovky v Brno. Jej replika je dodnes vystavená v sakristii.

Vnútri ho zdobí mramor

Blue Grotto

Malta nie je krajina, ktorá by mala zelenú a sviežu prírodu či husté lesy. Vynahrádza to i kúzelne drsným pobrežím, kde voda vyformovala jaskyne a skalné útvary. Najviac turistov pozná Blue Grotto na južnom pobreží, pri prístavnej dedinke Wied iż-Żurrieq.

Unikátna je preto, že patrí k niekoľkým morským jaskyniam na svete, kde nájdeš jasne modrú vodu, ktorej odtieň mení slnko svietiace cez otvory jaskyne. Vraj je najkrajšia a najjasnejšia skoro ráno.

Vlny sú pri Blue Grotto poriadne divoké

Blue Grotto vyzerá parádne z vyhliadkového bodu vysoko nad ňou. Ak máš odvahu, zídi až na okraj skál, na dotyk vody 50 odtieňov do modrej. Rátaj s tým, že ak príde poriadna vlna, kompletne ťa umyje.

Ešte krajší je pohľad na jaskyne z blízka, z výletu loďou. Tie premávajú celoročne, no nie v prípade, ak je silný vietor.

Oblasť jaskýň nie je úplne odľahlá časť Malty. Hneď pri jaskyniach je parkovisko aj zastávka autobusu. Neďaleko sú reštaurácie. Ak máš chuť na turistiku, môžeš popri pobreží pokračovať až k útesom Dingli.

Chrámy Mnajdra

Dávno predtým ako sa Maltou preháňali Angličania, rytieri alebo Feničania, tu boli neolitickí obyvatelia. Zanechali po sebe dedičstvo staršie ako Veľkú pyramídu v Gize v Egypte.

Na Malte postavili rúškom tajomstva zahalené megalitické chrámy. Dožili sa úctivých 5000 rokov a ukazujú, ako ďaleko siaha história ostrova.

Skutoční milovníci vykopávok isto poznajú mená ako Texien a Ħaġar Qim. Za pohľad stoja i chrámy Mnajdra, ktoré ležia blízko dediny Qrendi a Blue Grotto pobreží Malty.

Chrámy očaria aj výhľadom

Každého dostanú vskutku jedinečnou polohou. Výhľad je tu parádny. Ukážu sa ti mohutné strmé útesy, modré more s ostrovčekom Filfla a okolo nič.

Samotný chrámový komplex, zapísaný v Zozname UNESCO, sa skladá z troch štruktúr z rôznych pravekých období, pričom najstaršia pravdepodobne má viac ako 5500 rokov.

Tvoria ich tri svätyne, z ktorých každá pozostáva z niekoľkých spojených budov. Usporiadané sú do tvaru číslice osem a v niektorých ich častiach uvidíš praveké graffiti – rytie vo fasáde chrámu.

Megalitické chrámy majú už 5000 rokov

Tipy na výlet z Valletty od pasažierov

Megalitický chrám Ħaġar Qim je jedným z najstarších a najcennejších historických miest v krajine. Takisto má viac ako 5 000 rokov. Podobne ako Mnajdra, ktorý neleží ďaleko, má vo svojej blízkosti krásne výhľady. Tiež je zapísaný do Zoznamu UNESCO.

Hypogeum je komplex prehistorických podzemných chrámov a pohrebísk v meste Paola. Je tiež starý viac ako 5000 rokov a zapísaný do zoznamu UNESCO. ⚠️ Limituje počet návštevníkov. Lístky si musíš rezervovať týždne vopred.

Popeye Village. Malta je obľúbeným cieľom filmárov. Vďaka nim vznikla bizarná dedinka a farebné domy z dreva. Postavili ju pre film o Pepkovi námorníkovi. Leží v zátoke Anchor, kúsok od mesta Mellieha. Môžeš sa ňou prejsť, pozrieť si film o filme, hrať minigolf, previezť sa loďou po okolí alebo si zaplávať.

Maltské múzeá. Či už ťa zaujíma archeológia, vojnové dejiny, výtvarné umenie, alebo by si sa chcel dozvedieť viac o maltských tradíciách, Malta má viac ako 30 múzeí. Najviac ich je vo Vallette.

Útesy Dingli. Neďaleko dediny Dingli, na západnom pobreží Malty, leží najvyšší bod súostrovia. Z 253 metrov nad morom láka na parádny výhľad a turistiku v okolí.

Ďalšie tipy na výlet z Valletty nájdeš v článkoch na blogu Travelhacker, v ktorých nie je núdza ani o praktické informácie. O tie sa delím aj ja v texte Malta a Valletta výletnou loďou.

Navštívil si už ostrov Malta? Podeľ sa s nami o svoje tipy na výlet z Valletty 🙂

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.