You are currently viewing Tirana: Nepoznaná a tajomná

Tirana: Nepoznaná a tajomná

Historické metropola krajiny, otvorenej a priateľskej k návštevníkom, zatiaľ turistické rekordy neláme. Isto za to môže aj neslávne-slávna povesť Albánska. Viac a viac ľudí konečne zisťuje, že za jej hradbou je zaujímavé miesto. S čarovnou metropolou Tirana, ktorá sa otvára a modernizuje spolu s celým Albánskom.

Čím ma tajomná Tirana prekvapila?

Mesto obklopené horami leží tam, kde ešte pred desiatimi rokmi nebolo nič. Pustina. Bolo to mesto, ktorému chýbali semafory i samotné cesty. Desať rokov trvalo, kým tam vyrástol celkom iný svet.

Tiranu som navštívila niekoľko krát, no neprestávala ma udivovať. Moderné budovy, striedajúce sa s polorozpadnutými chajdami, v ktorých žijú a „podnikajú“ domáci.

Jej infraštruktúra. Cesty, na ktoré denne vyrážajú tisícky áut, prevažne mercedesov. Nebezpečne predbiehajú, trúbia. Semafor je pre nich farebnou dekoráciou. A vodičáky zrejme kupujú niekde na trhu. Auťákov je plná Tirana. Ich a smogu. Bezolovnaté palivá sem totiž ešte nedorazili.

Jeden z mnohých albánskych bunkrov. Len v tomto parku sú dalšie 4. Stena v pozadí je kúsok berlínskeho múra.

Pre celé Albánsko, i Tiranu, je typická neuveriteľná zmes štýlov. Napríklad pozdĺž bulváru ‚Deshmoret e Kombit‘ nájdeš budovy značnej architektonickej hodnoty. Sídlia v nich hlavne ministerstvá. Niektoré už zrekonštruovali a premaľovali. Na veľa z nich sa ale zatiaľ nedostalo.

Neprehliadnuteľnou charakteristikou hlavného mesta Albánska sú tiež stopy zanechané komunizmom. Mnohé budovy, sídla pohlavárov, miestni odmietli rekonštruovať a už ich značne poznačil zub času. Typickým príkladom je Mauzóleum Envera Hodžu. Zvláštna stavba bola jeho pýchou a obrovskou investíciou. Miestom, kde túžil byť pochovaný. Po páde režimu tam chvíľu sídlil nočný klub, Dnes v ňom našli útočisko narkomani a bezdomovci.

Pred ním stojí „výsmech“ komunistickému režimu, „Zvon slobody“, ktorý Albánsku darovali Američania. Ako dar k úmrtiu tyrana Hodžu. Oproti tejto okrase stojí vysoká moderná budova „Twin Tower“. Na jej najvyššom poschodí nájdeš kaviareň s otočnou vyhliadkou.

Mauzóleum Envera Hodžu

Na jednej dlhej ulici, kde “Twin Tower“ stojí, nájdeš snáď všetky dôležité budovy Tirany. Ulica začína námestím Matky Terezy, ktorú si Albánci „prisvojili“, a krásnou budovou polytechnickej univerzity. Bulvár pokračuje prezidentským palácom, sídlami vlády a parlamentu.

Idúc touto ulicou ďalej sa ocitneš v samotnom srdci Tirany. Na Skanderbegovom námestí. Chladné, dokonale súmerné budovy oživujú farby. A mešita Ethem Bey so zaujímavou výzdobou. Patrí medzi najstaršie stavba mesta, a medzi najkrajšie mešity krajiny.

Bola jednou z mála náboženských stavieb, ktoré prežili pokus Hodžu spraviť z Albánska ateistický štát. Stala sa symbolom pádu komunistického režimu v krajine. Vedľa nej tikajú hodiny na 35 metrovej hodinovej veži, ktorá je pre zmenu symbolom mesta.

Mešita Ethem Bey

O pár krokov ďalej, cez turisticky nadizajnované námestie, je Národné historické múzeum. Má exponáty týkajúce sa celého Albánska, od praveku po súčasnosť. Ľahko ho spoznáš. Podľa obrovskej mozaiky na jeho čelnej fasáde. Znázorňuje národy, ktoré považovali Albánsko za svoj domov.

Predtým, ako sa rozbehneš uličkami vedúcimi z námestia, obzri sa do jeho stredu. Pyšne tam stojí socha národného hrdinu Skanderbega. Jeho symbol aj dnes nesie Albánska vlajka. Narodil sa ako pravoslávny, žil ako moslim, a umrel ako katolík. Bol hrdý a plný kontrastov. Rovnako ako Tirana a celé Albánsko.

Skanderbegovo námestie

Postrehy z Tirany

» Nové a staré bojuje na poli architektúry, aj v službách. Napríklad reštaurácia vedľa mešity Ethem Bey má, rovnako ako mnohé iné, stále len „tureckú“ toaletu.

» Angličtina sa pomaličky udomácňuje ako druhý jazyk mládeže. So staršími sa skôr dohovoríte po taliansky.

» V Tirane je na hlavné mesto pomerne lacno. V turistických častiach prijímajú aj eurá. To, že ich vydajú, a ešte aj v prijateľnom kurze, však nie je samozrejmosťou.

» Na uliciach Tirany sa začali objavovať samoobslužné požičovne bicyklov. Je tu aj množstvo kamenných požičovní a predajní. Najmä na Rruga Qemal Stafa nájdeš bicykle za babku. Cyklocesty sú ale skôr zriedkavosťou, a pri jazde na cestách treba dávať obrovský pozor.

» Ak by si túžil spoznať nočný život Tirany, zamier do Blloku. V tejto časti v minulosti stáli vily komunistickej elity. Dnes je centrom nočného života s módnymi barmi, krčmami, kaviarničkami a klubmi.

» Stojí za to vidieť aj Cintorín mučeníkov, kde nájdeš ‚Matku Albánska‘. Miesto ponúka jeden z najlepších výhľadov na Tiranu a okolie.

» Za výhľadom sa chodí aj do Sky Tower Rotating Bar. (Rr. Ibrahim Rugova).

» A za dobrými koktejlmi do Hemingway Baru.

Bol si už v Tirane? Pridaj aj svoj postreh.

Objav Balkán a Európu v ďalších článkoch:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.