You are currently viewing Top atrakcie Phuketu: 4 vyhliadky a 2 chrámy

Top atrakcie Phuketu: 4 vyhliadky a 2 chrámy

Ostrov Phuket je samý kopec. Nie sú také vysoké ako naše, najvyšší bod má len okolo 540 metrov. Výhľady z nich ale patria medzi top atrakcie Phuketu. A pri dvoch z mojich najobľúbenejších nechýbajú ani krásne budhistické chrámy.

Khao Rang, mesto Phuket

Z kopca Khao Rang sa ti ukážu krásy mesta Phuket. Uvidíš ho celé. A k tomu južnú časť ostrova – Panwu, Chalong, i tie susedné. Zamávať môžeš aj soche Veľkého Budhu. Khao Rang je pohodové miesto s rozľahlým parkom a kopou zelene.

Ideálny na piknik a relax, šport v mini fitnes areáli. Alebo drink v reštaurácií s nádherným výhľadom. Nechýba mu trochu divočiny. Po kopci pobiehajú voľne žijúce opice. Nekŕmiť, nepribližovať sa, nevystavovať nič na obdiv. Vraj kradnú. A hryzú.

Ak sa ku Khao Rangu vyberieš ulicou Soi Wachira, dostaneš sa k chrámu Wat Khao Rang. A úžasnej zlatej soche sediaceho Budhu. Nechodí sem veľa turistov, skôr tu stretneš domácich vzdávajúcich vďaku. Preto má väčšie kúzlo a spirituálnejšiu atmosféru ako Budha v Chalongu, kde nájdeš atmosféru turistickú.

Ako sa dostať na Khao Rang?

» Do mesta Phuket premáva songtaew z takmer každého „letoviska“. Celý a každý deň.

» Priamo z centra vedie na vrchol niekoľko ciest. Žiadnou nepôjdeš dlhšie ako 20 minút. Vezmi si so sebou vodu, stúpanie dá v horúčavách zabrať.

» Na Khao Rang premávajú i tuk-tuky alebo taxíky.

Veľký Budha

Na Phukete ju vidno aj z poza rohu. Majestátnu sochu z bieleho barmského mramoru, sediacu na kopci Nakkerd. Vraj vznikla preto, lebo ostrov Koh Samui mal vyššieho Budhu. Má 45 metrov a miestni ho volajú Phra Puttamingmongkol Akenakkiri Buddha. Je pre nich symbolom nádeje.

Pre mňa bola socha, postavená v roku 2004, skôr symbolom turizmu. Už cesta k nej je lemovaná kopou atrakcií, reštauráciami s výhľadovou prirážkou. Slonmi, s ktorými sa turisti fotia. Za poplatok.

Ani pri Budhovi obchodníci nezaháľajú. Kšeftujú so šťastím. Predávajú talizmany od výmyslu sveta. Mince šťastia, zvončeky. Mramorové dosky, ktoré unesú smútok. A spolu s nápismi pre tých, čo už s nami nie sú, sa stávajú súčasťou sochy.

Tá na seba zarába i sponzorskými darmi. Najkrajšou atrakciou je tu výhľad, ktorý sa ti naskytne. Pri rýchlej jazde na skútri si ho veľmi nevychutnáš, no z vrchu je parádny, 360-stupňový. Uvidíš Chalong, zátoky Karon a Kata. Počas jasného dňa aj zátoku Phang Nga, Mys Promthep alebo Nai Harn.

Vidno i inú budhistickú dominantu. Wat Chalong. Najznámejší, najkrajší a najväčší chrám Phuketu. Prvé ti padne do oka 60 metrové Chedi, z ktorého je tiež krásny výhľad. Najlepšie je navštíviť Wat počas osláv čínskeho nového roku. Vtedy to žije trhom s jedlom, remeslami, hrami a vystúpeniami.

Alebo v nedele. To sa do chrámov vydávajú miestni a atmosféra je iná, než keď sú okolo len turisti. Narušujú ju iba výbuchy petárd v tehlovej peci. Tento rituál je ďalšou formou vďačnosti za splnené priania.

Ako sa dostať k Budhovi a k Wat Chalongu?

» Na obe miesta sa dajú kúpiť výlety. Pretrpieť ale musíš dosť nákupných zastávok.

» Najlepšie je smer Chalong vyraziť individuálne, na skútri. Stačí sa riadiť dopravným značením, k Budhovi ťa navedú šípky, ktoré sú všade. Cesta vedúca k soche je v slušnom stave, môže byť ale klzká.

Mys Promthep /Phromthep Cape

Je jednou z najpopulárnejších vyhliadok Phuketu. Skalný hrebeň trčiaci z mora je najjužnejším bodom ostrova. Za jasného dňa z neho vidno obrysy Phi Phi a blízke ostrovy ako Koh Racha. Vraj je tu najkrajší západ slnka. Za ním denne prichádzajú stovky turistov, ktorí s foťákmi v rukách čakajú na šiestu.

Ak sa ich chceš zbaviť, zbehni dole, až na koniec mysu. Tam je to pokojné. Treba na to ale dve O. Odvahu a obuv. Prašná cesta je kamenistá, strmá a trochu klzká. Odmenou je možnosť obdivovať mys zdola a krásny výhľad všetkými smermi.

Ako sa dostať k mysu Promthep?

» Verejná doprava sem nepremáva, ostáva ti jedine doprava vlastná. K najjužnejšiemu cípu Phuketu ťa dovedie značenie.

» Neďaleko je vyhliadka Windmill Hill, vraj stojí za to zastaviť sa aj pri nej.

Vyhliadka Karon

Neďaleko mysu Phromthep je Khao Saam Haad (Kopec 3 pláží). Dal by sa nazvať aj Kopec 3 mien. Vyhliadke kedysi hovorili Kata. Dnes ju poznajú skôr ako vyhliadku Karon, ktorý je od nej nie je najbližšie. Akurát ho z vrchu uvidíš.

Budeš mať priamy výhľad na 3 nádherné zátoky – najbližšie je Kata Noi, Kata Bay a nakoniec Karon Beach. Ukáže sa aj ostrov Koh Poo. Vyhliadka je na jednej z najfrekventovanejších ciest, ale nebýva preplnená. Phuket 101 ju odporúča ako ideálne miesto na sledovanie ohňostroja, napríklad počas čínskeho nového roka.

Ako sa dostať na vyhliadku Karon?

» Tu i na myse Phromthep zastavujú výlety k Veľkému Budhovi.

» Dostaneš sa sem aj na vlastnú päsť. I napriek názvozmätkom miesto nemôžeš minúť. Nachádza sa na hlavnej ceste, ktorá spája Rawai a Katu. Obrovský nápis pri ceste je neprehliadnuteľný.

Ktoré sú tvoje obľúbené miesta na Phukete?

Ďalšie informácie z ostrova Phuket:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.